Bezlglutenowa, bogata w błonnik, białko oraz tłuszcze – mąka kokosowa zdobywa coraz szersze grono zwolenników.
Kokosowy puch
Mąka kokosowa nie jest tak naprawdę mąką, po prostu wykorzystujemy ją w taki właśnie sposób. Powstaje ze zmielonego i wysuszonego miąższu kokosowego, czyli białej, twardej części jego wnętrza. Po odcedzeniu i oddzieleniu mleka kokosowego, miąższ poddaje się pieczeniu, aż do zupełnego wysuszenia. W taki sposób pozyskiwania jest sypka „mąka” kokosowa.
Istnieją zapisy potwierdzające, że mąka ta pojawiła się początkowo na Tahiti lub Polinezji Francuskiej. Obie kuchnie korzystają obficie z jej dobrodziejstw. Drzewo kokosowe pełni bardzo ważną rolę nie tylko w kuchni, ale i lokalnych systemach medycznych, w wielu rdzennych kultura międzyzwrotnikowych. W medycynie tajskiej kokosy wykorzystuje się miedzy innymi do łagodzenia objawów grypy, bólu gardła, problemów z układem moczowym i obniżania gorączki, a także do rozprawiania się z wszami.
Mąka kokosowa ma niski indeks glikemiczny, niewiele cukru, kalorii i przyswajalnych węglowodanów. Jest więc świetnym wyborem dla osób z insulinoopornością czy cukrzycą. Z uwagi na brak glutenu będzie też bezpieczniejszym wyborem dla tych, którzy borykają się np. z zespołem jelita nieszczelnego.
Właściwości prozdrowotne mąki kokosowej
Jakie są najważniejsze korzyści wynikające ze spożywania mąki kokosowej?
- Sprawny metabolizm
Mąka kokosowa bogata jest w MCT, czyli średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe. Ich obecności w diecie pomaga regulować działanie składników odżywczych i poprawia metabolizm.
Mąka kokosowa dostarcza też dużo błonnika – ¼ szklanka mąki to 25% dziennego zapotrzebowania na ten ważny składnik odżywczy. Odpowiednia podaż błonnika pomaga uniknąć problemów z wypróżnianiem. Błonnik stanowi również pokarm dla dobrych bakterii (prebiotyk), które również wpływają na pracę jelit.
- Niższy poziom cholesterolu…
Jak możemy przeczytać między innymi na łamach Journal of Medicinal Food, wysoka zawartość błonnika (rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego) w mące kokosowej, wspiera utrzymanie w ryzach poziom „złego” cholesterolu LDL oraz trójglicerydów.
- … oraz glukozy
Ponieważ mąka kokosowa zawiera mniej węglowodanów, niż najczęściej stosowane mąki, jest dobrym wyborem dla tych osób, które powinny kontrolować poziom cukru we krwi. Dzięki zawartości białka i tłuszczów, potrawy z mąką kokosową zwiększają poczucie najedzenia, bez naładowanie organizmu niekorzystnymi składnikami.
- Zdrowe serce
Ponieważ mąka kokosowa pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu i trójglicerydów, ma korzystny wpływ na zdrowie serca. Badania wykazują, że wysoka podaż błonnika powiązana jest ze zmniejszonym zagrożeniem rozwoju choroby niedokrwiennej serca oraz powodowanego nią zgonu.
- Bezpieczne jelita
Mąka kokosowa nie zawiera glutenu, jest więc bezpieczna dla tych którzy borykają się z nietolerancją lub alergią na gluten. Będzie dobrym wyborem również dla tych, którzy cierpią na nieszczelności jelit czy zespół jelita drażliwego.
Składniki odżywcze
Szacuje się, że ¼ szklanki (ok.30 g) mąki kokosowej zawiera mniej więcej:
- 120 kalorii,
- 16 g węglowodanów,
- 6 g białka,
- 4 g tłuszczu,
- 10 g błonnika,
- 3,6 mg żelaza (20% zalecanego dziennego spożycia).
Jak stosować mąkę kokosową
Mąka kokosowa nadaje się do wykorzystania w przepisach zarówno słodkich, jak i wytrawnych. Choć ma delikatny aromat i smak kokosa, są one niemal niewyczuwalne i łatwe do zamaskowania w potrawie.
Mąka kokosowa w pieczeniu najlepiej sprawdza się w połączeniu z innymi typami mąk lub innymi składnikami zwiększającymi objętość. Uważa się, że dla uzyskania najlepszych rezultatów, mąka kokosowa nie powinna stanowić więcej, niż 20% całej mąki dla danego przepisu.
Ponieważ mąka ta gęstnieje w trakcie gotowania czy pieczenia, jej stosowanie wymaga dodania nieco więcej wilgotnych składników (lub wody). Wynika to z obecności dużej ilości błonnika, który pochłania wodę. Najlepiej mąkę tę uprzednio rozmieszać widelcem lub trzepaczką, by uniknąć powstawania grudek.
Do panierowania można stosować ją zamiennie do innych mąk, w proporcji 1:1. Nada się również do zagęszczania zup czy sosów. Mąkę kokosową można też połączyć z olejem kokosowym.
Środki ostrożności
Nie należy stosować mąki kokosowej w przypadku alergii na orzechy kokosowe. Jeśli pojawi się reakcja alergiczna, należy skonsultować się z lekarzem.
Źródło: