27 czerwca, 2020

Akupunktura, akupresura, zioła – medycyna chińska w walce z alergią.

Alergia potrafi skutecznie uprzykrzyć życie. To co dla innych może być zupełnie nieszkodliwe, dla nas jest alergenem który kosztuje nas przykre dolegliwości. Kiedy organizm wchodzi z nim w kontakt, wytwarza przeciwciała, które determinują szkodliwość – często pozorną – danego czynnika. Doświadczamy wtedy: kichania, kataru, stanu zapalnego, łzawienia, swędzenie, pokrzywki, obrzęków, skurczów i innych objawów alergii.

Alergie mogą mieć charakter zarówno sezonowy, jak i przewlekły (np. na jedzenie, substancje itd.).

Alergie pokarmowe mogą powodować:

  • biegunkę,
  • duszności,
  • mrowienie w ustach,
  • wymioty,
  • skurcze żołądka i jelit,
  • obrzęk ust, twarzy oraz gardła.

Ukąszenia mogą wywołać:

Niektóre osoby mogą być uczulone również na lekarstwa, których przyjęcie może skutkować pojawieniem się: swędzenia, świszczącego oddechu, wysypki, obrzęku, a nawet wstrząsu anafilaktycznego.

Chińska medycyna na ratunek alergikom

W jaki sposób Tradycyjna Chińska Medycyna może pomóc tym, którzy zmagają się z alergią?

  • Zioła

W walce z alergią konieczne jest wzmocnienie organizmu i jego zdolności do samoleczenia. Praktycy medycyny chińskiej stosują zioła, które mają pomóc zrównoważyć energię.

Do najpopularniejszych środków stosowanych w ramach TCH, w przypadku alergii należą:

  • Dzięgiel dahuryjski – mający wysuszyć flegmę oraz śluz,
  • Lepiężnik – wykazujący podobne działanie jak leki przeciwhistaminowe (nie powinny go stosować osoby uczulone na ambrozję),
  • Świetlik łąkowy – łagodzą przekrwienie oczu oraz łzawienie,
  • Kwercetyna – ekstrakt, który działa podobnie jak leki przeciwhistaminowe.

Należy pamiętać, że najważniejszą kwestią jest zidentyfikowanie przyczyny alergii i leczenie jej podstaw. Tylko dzięki temu, będziemy w stanie kontrolować nawroty i reakcje organizmu na kontakt z alergenami.

  • Akupunktura

Zgodnie z założeniami Tradycyjnej Chińskiej Medycyny, zrównoważone yin i yang (Qi) jest podstawą zdrowia. Zachwiany balans pomiędzy nimi, jest powodem pojawiania się chorób. Tak więc alergia oznacza zablokowany lub nieprawidłowy przepływ Qi.

Akupunktura jest nieinwazyjnym sposobem na to, by udrożnić kanały (meridany). Poprzez nakłuwanie odpowiednich punktów, praktycy akupunktury chcą usunąć niedrożność i przywrócić balans. Dzięki otwarciu ścieżek, energia może swobodnie przepływać, co skutkuje ustąpieniem objawów i reakcji alergicznych.

  • Akupresura

Punkty stosowane w akupunkturze mogą być również przydatne w akupresurze. Te działania mogą pomóc nam, kiedy pojawiają się pierwsze objawy alergiczne. Pomogą złagodzić ich przebieg i szybciej poczuć się lepiej.

Jeżeli chcemy wykonać akupresurę samodzielnie, powinniśmy skupić się na punktach znajdujących się na twarzy. Odnoszą się one do okrężnicy, pęcherza i żołądka.

Będą to miejsca w okolicy nosa oraz mięśnie czoła:

  • punkty dla okrężnicy znajdują się na zewnątrz od nozdrzy – uciskamy je ukośne ku górze, w kierunku oczu,
  • punkty dla żołądka to niewielkie zagłębienie w kości, pod oczami – uciskamy je opuszkami palców w dół, w kierunku ust,
  • punkty na pęcherz znajdują się na wewnętrznym końcu brwi – unosimy je ku górze, w kierunku czubka głowy.

Traktujemy punkty po obu stronach twarzy (symetrycznie). Nacisk wykonujemy dwukrotnie, we wszystkich sześciu punktach. Ważne jest nie tylko to które punkty naciskamy, ale też to, w jaki sposób to robimy.

W sztuce akupunktury bardzo ważne są punkty śledziony. Rola tego narządu w regulacji nawilżenia jest bardzo ważna. Nagromadzona wilgoć może powodować między innymi objawy alergiczne. Dlatego zarówno podczas akupunktury, jak i akupresury stymuluje się śledzionę, by usuwała nadmiar wilgoci.

Poza wymienionymi wyżej punktami, wartym uwagi jest również siódmy – znajdujący się przy kostce, od wewnętrznej strony, na lewej stronie

Słowo na koniec

Warto pamiętać, że największą siłą medycyny chińskiej, jest jej holistyczne podejście do człowieka. By wykorzystać maksymalnie korzyści jakie nam daje, należy nie tylko słuchać siebie, ale też specjalistów w dziedzinie zdrowia. Medycyna wschodu i zachodu stanowią dla siebie wspaniałe uzupełnienie, kiedy praktykowane są pod okiem ekspertów w swoich fachu.

Źródła:

https://alternativa-za-vas.com/en/index.php/clanak/article/allergies-acupressure

https://www.tcmshanghai.ae/how-to-treat-allergies-with-traditional-chinese-medicine/

https://www.pacificcollege.edu/news/blog/2014/09/01/chinese-herbs-and-spring-allergies

Zapisz się do newslettera

    Zapisz się do newslettera

      Wyślij komentarz

      This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

      The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.