27 marca, 2017

Akupresura i refleksologia – wielka siła łagodnego dotyku

Skąd pomysł na leczniczy dotyk?

Ślady początków refleksoterapii sięgają czasów starożytnych. Dowodem ma być egipski wizerunek z grobowca lekarzy w Ankhmahor w Sakkarze. Przedstawia on mężczyzn, którzy poddają się zabiegowi masażu stóp. Obraz opatrzony jest opisem, który zdaje się być dialogiem pomiędzy mężczyznami:

– Nie czyń mi krzywdy.
– Będę działał tak, abyś mnie chwalił.

5000 lat temu Chińczycy zauważyli korzyści, jakie niesie ze sobą naciskanie określonych punktów na ciele. Nie tylko przynosiło to ulgę w bólu najbliższej dla tego punktu okolicy. Wpływało również na te obszary ciała, które były daleko od bolącego (a także uciskanego) miejsca. Dzięki obserwacji zaczęli odkrywać punkty, których uciskanie nie tylko łagodziło ból, ale wpływało na kondycję organów wewnętrznych.

Chińscy żołnierze – w czasach gdy na polach bitwy używano strzał i kamieni – zauważali, że znikają objawy chorób, na które cierpieli od lat. Zdumieni lekarze nie potrafili znaleźć związku między doznanym urazem, a ustępującymi objawami. Po latach obserwacji odkryli sposób na leczenie niektórych schorzeń, poprzez uderzanie lub nakłuwanie konkretnych punktów na ciele.

Na przestrzeni wieków, metodą prób i błędów ludzie zgłębiali tę metodę łagodzenia dolegliwości. Chińczycy już od ponad 5000 lat stosują akupresurę jako receptę na zdrowie i szczęście.

Stosowana dziś akupresura ma kilka wariantów, we wszystkich jednak używa się odkrytych w starożytności punktów spustowych. Każdy z wariantów charakteryzuje się innym rytmem, siłą nacisku i techniką. Masaż Shiatsu – będący najbardziej znaną formą akupresury – polega na energicznym i silnym naciskaniu punktów, przez zaledwie 3-5 sekund. Niektóre z wariantów polegają na delikatnym trzymaniu punktów przez minutę lub dłużej. Naciskanie w szybkim, przerywanym rytmie działa stymulująco, powolnym zaś głęboko relaksująco.

Uchylić rąbka tajemnicy

Dla jasności warto wspomnieć, że refleksologia to akupresura stóp. Istnieją dwie równoległe teorie wyjaśniające podstawy refleksologii. Twórcą pierwszej był doktor William Fitzgerald. Rozwinięta została ona przez Eunice Ingham, która uznawana jest za matkę współczesnej refleksologii. Według tej teorii, przez ciało człowieka biegną nerwy, które swoje zakończenia mają w placach stóp i dłoni. Tworzą one tzw. zony – ścieżki nerwowe. Dzięki temu stymulując odpowiednie zakończenie nerwowe w stopach, możemy wpływać na odległe części ciała. Muszą one jednak leżeć w danej (tej samej) strefie.

Druga teoria opiera się na założeniach medycyny dalekiego wschodu. Jak wspominaliśmy w opracowaniu na temat akupunktury, według Chińczyków przez ciało biegną meridiany, które są kanałami dla energii życiowej Qi (czi). Przerwanie ciągłości jej przepływu naraża dany obszar na chorobę. Ścieżki kończą się w stopach, dlatego też stymulacja receptorów może przyczynić się do wznowienia prawidłowego przepływu energii.

Na ciele człowieka rozmieszczone są tzw. strefy relaksacyjne, które odzwierciedlają wszystkie narządy wewnętrzne. Znajdują się one w małżowinach usznych, na dłoniach czy twarzy. Najważniejsze grupa jednak znajduje się w stopach. W podeszwach stóp znajduje się ponad 7000 nerwów, mających bezpośrednie połączenie z mózgiem i wszystkimi częściami ciała. Impulsy wywołane umiejętnie przeprowadzonym masażem, przesyłane są do wszystkich obszarów ciała i mózgu.

Masaż refleksyjny powoduje lepszy przepływ krwi i bioenergii do danego organu. Wyzwala energię życiową i aktywizuje siły witalne. Chociaż uzyskiwane efekty są różne i wynikają ze specyfiki przypadku, to w ujęciu całościowym chodzi o to, by wywołać proces samo leczenia.

Najstarsze zachowane zdjęcie przedstawiające zabieg refleksologii, w 1870 r. (Chiny)

Co na to stopy?

Okazuje się więc, że stopy mają więcej do powiedzenia w spawie naszego samopoczucia, niż mogłoby się wydawać. By jednak pozwolić im wydać odpowiednie polecenia naszym narządom, trzeba wysłać stopom odpowiednią instrukcję.

Jeżeli organizm jest zdrowy, masowana stopa nie powinna boleć. W przypadku gdy naciskany punkt jest nadwrażliwy na dotyk, można założyć że dany narząd funkcjonuje nieprawidłowo. Zmiany w kolorze skóry, zrogowacenia, opuchlizna – wszystko to wskazuje na możliwość występowania schorzenia.

Masaż refleksów na stopach, to „spacerowanie” kciukiem i innymi palcami – część terapeutów wykorzystuje też łokcie, kolana i stopy – z jednostajną siłą ucisku. Zmienia się jednak kąt działania, a terapeuta przechodzi w odpowiedniej kolejności po miejscach zdrowych, chorych i ponownie zdrowych. Profilaktyczny masaż to dokładne „przejście” całej stopy. Wybrane miejsca powinny być intensywnie pocierane (aby to ułatwić smaruje się skórę kremem). Masowanie rozpoczyna się od łagodnych ucisków, których siła jest stopniowo zwiększana.

Masaż profilaktyczny

W przebiegu refleksoterapii profilaktycznej, masaże powinny odbywać się w ściśle określonej kolejności. Zaczynamy zawsze od lewej stopy. Masaż wykonuje się w podłużnych i poprzecznych pasmach. Rozpoczyna się od strony podeszwowej oraz palców, schodząc w dół do pięty. Na koniec masuje się część grzbietową stóp, nie zapominając o receptorach które znajdują się na wewnętrznej i zewnętrznej krawędzi.

Najpierw masujemy: nerki, przewód moczowy i pęcherz moczowy. Wszystko po to, by szkodliwe substancje wydzielające się wskutek masażu, zostały wydalone i nie przedostały się do krwiobiegu.

Następnym przystankiem jest głowa, która jest centrum sterującym każdym narządem.

Od głowy przechodzimy do żołądka, jelit, wątroby i trzustki – narządów odtruwających i odpowiedzialnych za przemianę materii.

Dalej są punkty limfatyczne. Gwarantuje to rozpad produktów osadowych i wystarczającą ilość przeciwciał.

Pozostałe punkty są już różne, w zależności od schorzenia z jakim mamy do czynienia. Wykaz chorób i receptorów znajduję się w dalszej części opracowania.

Kiedy chorujemy, osłabiony jest zwykle więcej niż jeden organ. Narządy są zależne od siebie i wzajemnie na siebie wpływają. Dlatego też kolejność i ilość masowanych receptorów jest tak istotna. Każdy z nich powinien być masowany 2-3 minuty, codziennie. Dotyczy to obu stóp. Nie należy martwić się negatywnymi reakcjami, które mogą wystąpić na początku. Świadczą one o reagowaniu na terapię. Są wynikiem m.in. pobudzania do oczyszczania organizmu z toksyn. Do reakcji tych należą:

  • opuchlizna,
  • nasilenie objawów choroby,
  • zwiększone oddawanie moczu,
  • potliwość,
  • uczucie ciepła, zimna lub mrowienia,
  • suchość w gardle,
  • katar,
  • pragnienie,
  • senność,
  • skłonność do śmiechu lub płaczu,
  • zaburzenia apetytu,
  • stan o cechach przeziębienia.

Występowanie tych objawów w niepokojącym nasileniu, wskazuje na konieczność zmniejszenia częstotliwości wizyt, skrócenia czasu ich trwania lub zmiany natężenia dotyku.

Reakcja w ostrych przypadkach

W wypadku nagłym (np. migrena, atak serca, kolka) masujemy natychmiast tylko odpowiednią strefę. Masaż ten stosowany jest również przy przeziębieniu, grypie i anginie. W takiej sytuacji – poza refleksem narządu chorującego (np. nosa, zatok, płuc) – masuje się dodatkowo strefy układu limfatycznego: węzły chłonne i przewód piersiowy limfatyczny.

Najlepsze efekty przynosi seria 1,5 h zabiegów. Początkowa częstotliwość wizyt to 2-3 tygodniowo. W miarę postępowania terapii wizyty stają się rzadsze. Można ją oczywiście wznowić, zaleca się jednak zachowanie przynajmniej miesięcznej przerwy pomiędzy seriami. Zdarza się, że reakcja organizmu widoczna jest już po pierwszym zabiegu.

Gdzie szukać pomocy?

Refleksy rozmieszczone są na podeszwowej i grzbietowej stronie każdej ze stóp. Te na prawej odpowiadają organom wewnętrznym, które znajdują się po prawej stronie ciała. Wyjątkiem jest obszar powyżej linii barku, a więc głowy. Sytuacja jest analogiczna do kontroli ciała przez mózg. Prawa półkula mózgu kontroluje lewą stronę ciała. Podobnie jest z receptorami – te znajdujące się na prawej stopie, będą odpowiadały za narządy znajdujące się po lewej stronie (np. lewego oka czy ucha).

Określone receptory położone są w strefach, które oddzielone są orientacyjnie wytyczonymi liniami. Linia barku biegnie tuż pod palcami. Nad nią znajduje się strefa, która odpowiada organom w obrębie głowy. Linia przepony – podbicie stopy – jest granicą dla organów klatki piersiowej (przede wszystkim dla płuc i oskrzeli). Po środku znajduje się refleks splotu słonecznego, który uznawany jest za centrum emocjonalno-nerwowe. Linia talii przebiega mniej więcej w połowie stopy (nie uwzględniając palców). Stanowi ona granicę dla górnej części jamy brzusznej, w której znajdują się: żołądek, wątroba, trzustka, dwunastnica, śledziona i nerki. Linia miednicy to pięta. Powyżej niej leży strefa dolnej części jamy brzusznej z: jelitem cienkim i grubym, moczowodami oraz pęcherzem moczowym. Poniżej zlokalizowany jest refleks narządów rozrodczych.

Jeżeli cierpimy na chroniczne zmęczenie, masować należy całe stopy, uwzględniając szczególnie refleksy przepony – ułatwi to głębokie oddychanie. To wpłynie na zwiększoną ilość tlenu w płucach i zrelaksuje centralny system nerwowy. Kiedy mamy zastrzeżenia do pracy serca, czeka nas praca na refleksach mięśnia sercowego. Pozwoli to również polepszyć przepływ i cyrkulację krwi. Refleksy tarczycy (i jej pochodnych) balansują pracę metabolizmu. Te odpowiadające za mózg zajmą się fizycznymi procesami – takimi jak spanie czy wstawanie. Przysadka mózgowa to balans wszystkich gruczołów wydzielania dokrewnego. Refleksy kręgosłupa pomogą regulować pracę impulsów nerwowych, uwalniają też napięte mięśnie. Trzustki – podniosą energię, za sprawą zbalansowania poziomu cukru we krwi. Masowanie receptorów śledziony i wiązadeł limfatycznych, ułatwi właściwe dostarczanie minerałów. Pomoże również szybko odprowadzić zbędny produkt z tkanek i komórek. Refleksy wątroby formułują konsystencje krwi. Gruczołu nadnercza uwalnia energię hormonów pokrewnych. Produkuje ono ponad 50 różnych hormonów, wpływających na sprawną pracę naszego ciała.

Na niepokoje pomoże delikatny masaż opuszką kciuka, stref odpowiadających splotowi słonecznemu, nerkom i nadnerczom. Na ból pleców warto zacząć od stymulacji obszarów związanych z barkami, następnie przesuwamy kciuk w stronę pięt, wzdłuż strefy kręgosłupa. Jeśli boli nas głowa, masaż powinien obejmować strefy odpowiadające głowie i szyi, a następnie te związane z jelitem cienkim i kręgosłupem. Masujemy obie strony, najpierw prawą, potem lewą.

Za mało? Oto więc lista dolegliwości i receptorów, jakie w razie wystąpienia tych dolegliwości powinny być masowane:

Alergia – nadnercze, nerki, przewód moczowy, pęcherz, przytarczyczka.
Angina – krtań, migdały, punkty limfatyczne.
Angina pectoris – nadnercze, nerki, przewód moczowy, pęcherz, żołądek, serce, krążenie.
Artrosis – uszkodzenie kolana – receptor kolana, nerki, moczowód, nadnercze.
Astma – nadnercze, nerki, przewód moczowy, pęcherz, przytarczyczka, płuco, oskrzela.
Bark – dolegliwości – receptor barku, masaż okolicy biodra. Nosić szerokie buty.
Basedowa choroba – przytarczyczka, przysadka mózgowa.
Bezsenność – głowa.
Białaczka – gruczoły limfatyczne, śledziono, migdałki, dieta, narządy przemiany materii.
Boku kłucia – śledziona.
Bóle grzbietu, pleców – kręgosłup, ramię – bark, ew. bioder /nie receptor/.
Bóle w ramionach – masować odpowiednie punkty kolana i barku, receptor.
Brak apetytu, łaknienia – żołądek, jelito, tarczyca.
Brak wapna – przytarczyczka.
Brak żelaza – śledziona.
Bronchit – płuca, oskrzela, przytarczyczka, punkty limfatyczne, nadnercze.
Biegunka – żołądek, przewód pokarmowy, gruczoły limfatyczne. Biegunka silna – splot słoneczny.
Cellulitis – punkty limfatyczne, przydatki, narządy płciowe.
Cholera – żołądek, przewód trawienny, punkty limfatyczne, śledziona, dieta.
Choroba Bechtera – pierwotny zesztywniający gościec, kręgosłup, nerki, przewody moczowe, pęcherz, żołądek, jelita.
Choroba krtani – krtań, oskrzela, migdałki, przytarczyczka, gruczoły limfatyczne.
Choroba morska – błędnik.
Choroby infekcyjne – nerki, moczowód, pęcherz, nadnercze przytarczyczki, gruczoły limfatyczne.
Chrypka – krtań, migdałki, punkty limfatyczne.
Chudnięcie – tarczyca, żołądek, przewód pokarmowy, wątroba.
Coxarthrose – nerki, przewód moczowy, pęcherz, nadnercze, żołądek, przewód pokarmowy.
Dalekowzroczność – nerki, moczowód, pęcherz, oczy.
Dna skaza moczanowa – nerki, przewód moczowy, pęcherz, nadnercze.
Dolegliwości kobiece – jajniki, punkty limfatyczne, przysadka mózgowa, tarczyca.
Duszność – płuco, oskrzela, receptory nosa, głowy, pnia mózgu, serca, krwiobieg.
Dolegliwości serca – żołądek, nadnercze, serce, kręgosłup część środkowa.
Dziąseł zapalenie – masaż górnej i dolnej szczęki.
Eustachiusza trąbki zapalenie – uszy, skroń, punkty limfatyczne, nadnercze, przytarczyczka.
Febra – punkty limfatyczne, migdałki, śledziono.
Gardła zapalenie – górna i dolna szczęka.
Gardła bóle – krtań, migdały, receptory gruczołów limfatycznych.
Gorączka sienna – masaż nerek, przewodów moczowych i pęcherza, nadnercze, gruczoł przytarczycowy, nos, krtań, oskrzela.
Grypa – punkty limfatyczne, migdałki, śledziona, nos, zatoki.
Hallux valgus – tarczyca, gruczoły limfatyczne – wszystkie.
Hemoroidy – kiszka stolcowa (w stopie i z boku łydki), nerki, przewód moczowy, pęcherz, nadnercze.
Ischias, zapalenie nerwu kulszowego – nerki, moczowód, pęcherz, nadnercze – dokładny masaż wzdłuż nerwu kulszowego na nodze i na ręce, receptor.
Impotencja – jądra
Jaskra – nerki, przewód moczowy, pęcherz, nadnercze, oczy, głowa.
Karku bóle – mięśnie szyi, kręgosłupa, część szyjna i część ogonowa, receptor kręgosłup – część dolna.
Kaszel – masaż oskrzeli, płuc, punkty limfatyczne, przytarczyczka, nadnercze – nosić szerokie buty.
Katarakta i zielonka – nerki, moczowód, pęcherz, nadnercze, oczy, głowa.
Kości ogonowej bóle – receptor kręgosłupa, masaż mięśnia szyjnego i kręgosłupa części szyjnej.
Krótkowzroczność – nerki, moczowód, pęcherz, oczy.
Krwawienie narządów rodnych – przysadka mózgowa, jajniki, macica, tarczyca, zewnętrzna strona łydek – brzuch.
Kryptorchimus – jądra, nasieniowód, przysadka mózgowa, brzuch.
Łamanie się paznokci – masaż receptorów wzmacniających przemianę materii, przytarczyczka.
Łękotki uszkodzenie – bóle – masować kolano – receptor.
Łuszczyca – nerki, moczowód, pęcherz, nadnercze, przytarczyczka, narządy przemiany materii, punkty limfatyczne.
Macica – zapalenie – krwawienie – mięśniak – macica (mimo krwawienia) jajniki, przysadka mózgowa, punkty Iimfatyczne.
Menstruacja dolegliwości – jajniki, macica, masaż łydek z zewnątrz na obu nogach.
Menstruacja nieregularności – jak wyżej oraz przysadka mózgowa.
Migdałków zapalenie – migdałki, gruczoły limfatyczne.
Migrena – skroń, błędnik, przytarczyczka, żołądek.
Mięśniaki – macica, punkty limfatyczne.
Moczenie nocne – nerki, przewód moczowy, pęcherz.
Morbus Scheuermann – kręgosłup, nerki, moczowód, pęcherz, narządy przemiany materii.
Nadciśnienie tętnicze – nerki, przewód moczowy, pęcherz, pień mózgu.
Nadczynność tarczycy – wychudzenie, tarczyca, przysadka mózgowa.
Nadkwasota – żołądek, splot słoneczny.
Nerek zaburzenia – nerki, moczowód, pęcherz, nadnercza, gruczoły limfatyczne.
Nerwowość, pobudliwość – nerki, moczowód, pęcherz, narządy przemiany materii, przytarczyczki, wyeliminowanie promieniowania.
Niedociśnienie tętnicze – nerki, przewód moczowy, pęcherz, pień mózgu, błędnik.
Niedokrwistość – anemia – śledziona, receptory przemiany materii.
Nieżyt nosa – nos, oskrzela, gruczoły limfatyczne.
Nogi rozstawione – nerki, moczowód, pęcherz, żołądek, jelita, wątroba, pęcherzyk żółciowy, punkty limfatyczne, odpowiednie punkty ramion.
Nos krwawienie – brak śluzówki – nos, przytarczyczki.
Nowotwór – receptor odpowiedniego narządu, gruczoły limfatyczne, śledziona, migdałki.
Obrzęk gruczołu – punkty limfatyczne (bez obawy czekać na reakcje).
Obrzęki – nerki, moczowód, pęcherz, nadnercze, krążenie, gruczoły limfatyczne.
Obstrukcja – cały układ trawienny, odbytnica, (po wewnętrznej stronie łydek).
Obrzęk nóg – masaż nerek, przewód moczowy, pęcherz, serce, punkty limfatyczne.
Odbytnicy zapalenie i nieżyt – masaż receptora lewej stopy i obydwu wewnętrznych stron łydek.
Oka jęczmień – masaż receptora oka i punkty limfatyczne.
Omdlenie – serce, nadnercze.
Oparzenia – receptory oparzonych narządów, gruczoły limfatyczne, nerki, moczowód, pęcherz, nadnercze, przytarczyczka.
Osłabienie słuchu – receptor uszu.
Osteoporoza – masaż tarczycy.
Oziębłość – przysadka mózgowa, jajniki, macica.
Padaczka – wzmocnienie organizmu, głowa i punkty limfatyczne.
Palce młotowate – szerokie buty bez obcasów – nie drewniaki, masaż palców u nóg i podbicia stopy.
Paradentoza – dolna i górna szczeka, narządy przemiany materii.
Parcie na mocz – nerki, przewód moczowy, pęcherz, ew. macica, gdy jest opuszczona.
Parkinsona choroba – drżączka porażenna – nerki, moczowód, pęcherz, nadnercze, głowa i mięsień szyjny, przytarczyczka, narządy przemiany materii, zmienić odżywianie.
Przepuklina pachwinowa – narządy przemiany materii, przepona, zmienić odżywianie.
Przetoka – masaż odpowiedniego receptora wg własnego wyczucia punkty limfatyczne, nadnercze.
Pieczenie nóg – drętwienie – masaż wszystkich receptorów.
Pochwy kurcz- swędzenie – pochwa, macica, ew. punkty limfatyczne.
Podstawy czaszki złamania – głowa i przytarczyczka.
Postrzał – masaż kręgosłupa (część lędźwiowa).
Półpasiec – zakończenie nerwowe – nerki, przewód moczowy, pęcherz, nadnercze, przytarczyczka.
Prostaty zaburzenia – nerki, moczowód, pęcherz, prostata.
Rak – gruczoły Iimfatyczne, śledziona, organ zaatakowony, organy przemiany materii, zmienić odżywianie.
Reumatyzm – nerki, moczowód, pęcherz, nadnercze, przytarczyczki, narządy przemiany materii.
Ropień – masować odpowiednie receptory i punkty limfatyczne.
Skolioza – boczne skrzywienie kręgosłupa – kręgosłup, ogólne wzmocnienie.
Skleroza multiplex – nerki, moczowód, pęcherz, narządy przemiany materii, przytarczyczki, głowa, kręgosłup, gruczoły limfatyczne.
Słabe zęby – górna i dolna szczęka, narządy przemiany materii.
Stany lękowe – nerki, przewód moczowy, pęcherz, żołądek, odbyt, masaż głowy, błędnik.
Stan zapalny w organizmie – punkty limfatyczne, przytarczyczka, narząd zaatakowany.
Staw promieniowo – nadgarstkowy – masować staw skokowy.
Staw skokowy – zwichniecie, uszkodzenie – masować staw ręki.
Suchość jamy ustnej – górna i dolna szczęka,.
Szczęki, zaburzenia – górna i dolna szczęka, gruczoły limfatyczne, nerw trójdzielny.
Ślepota śnieżna – oczy, nadnercze.
Świnka – gruczoły limfatyczne, migdałki, gruczoły płciowe.
Torbiele – masaż odpowiednich receptorów, gruczoły limfatyczne.
Trudności ze sztuczną szczęką – górna i dolna szczęka.
Ucha środkowego zapalenie – uszy, gruczoły limfatyczne, przytarczyczka.
Uczucie pełności – żołądek, dwunastnica.
Upławy z pochwy – pochwa, macica, punkty limfatyczne.
Uszkodzenie międzykręgowe chrząstki – nerki – przewód moczowy, pęcherz, kręgosłup, żołądek, jelito, wątroba, pęcherzyk żółciowy – dieta.
Uszkodzenie kręgosłupa – kręgosłup ogólne wzmocnienie.
Uszkodzenie mózgu – masaż głowy.
Uszkodzenie mięśni – masaż odpowiednich receptorów.
Uszkodzenie wiązadeł – masować odpowiednie punkty.
W uszach ból i szum – uszy, głowa, punkty limfatyczne: przy szumie błędnik.
Uszkodzenie jąder – masaż jąder i punktów limfatycznych.
Wada serca – masaż serca, gruczołów limfatycznych, nadnercza, narządów przemiany materii.
Wątroby zaburzenia – żołądek, dwunastnica, wątroba, pęcherzyk żółciowy, dieta; przy infekcji – gruczoły limfatyczne.
Weneryczne choroby – receptory narządów płciowych, nadnercze, narządy przemiany materii.
Wole – tarczyca, przysadka mózgowa.
Wrzód dwunastnicy – żołądek, dwunastnica, zmienić odżywianie.
Wypadki różne – masować zaraz odpowiednie receptory.
Wypryski – nerki, przewód moczowy, pęcherz, nadnercze, przytarczyczka, narządy przemiany materii.
Wzdęcie podbrzusza – żołądek, dwunastnica.
Zaburzenia nerwowe – korzonki – kręgosłup, przytarczyczka, ogólne wzmocnienie.
Zaburzenia trzustki – jelita, żołądek – dieta.
Zaburzenia wegetatywne – splot słoneczny, ogólne wzmocnienie.
Zaburzenia wzroku – nerki, przewód moczowy, pęcherz, oczy.
Zaburzenia wzrostu – przysadka mózgowa, ogólne wzmocnienie.
Zaćma – oczy, nerki, przewód moczowy, pęcherz, oczy.
Zakażenie krwi – punkty limfatyczne, śledziona.
Zakłócenia równowagi – masaż błędnika – nosić szerokie buty.
Zakłócenia smaku – głowa, szczęka dolna i górna.
Zakrzep – nerki, moczowód, pęcherz, nadnercze, odnośny receptor.
Zanik mięśni – przysadka mózgowa, nerki, moczowód, pęcherz, nadnercze, przytarczyczki, narządy przemiany materii; zmienić jedzenie; gruczoły limfatyczne: ważna jest gimnastyka mięśni.
Zapach z ust – żołądek nie w porządku; żołądek, zmienić pożywienie.
Zapaść – natychmiast serce i nadnercze.
Zapalenie gruczołu – migdały, limfy, śledziona.
Zapalenie jelita grubego – małe jelita, punkty limfatyczne.
Zapalenie jelit – żołądek, przewód jelitowy, punkty limfatyczne.
Zapalenie jajowodu – jajowód (na boku stopy), limfy, przytarczyczka.
Zapalenie moczowodu – nerki, przewód moczowy, pęcherz, punkty limfatyczne.
Zapalenie pęcherzyka żółciowego – kamienie – dwunastnica, pęcherzyk żółciowy, wątroba, punkty limfatyczne.
Zatrzymanie obiegu limf – gruczoły limfatyczne, śledziona.
Zatrucia – nadnercze, nerki, przewód moczowy, pęcherz, wątroba, pęcherzyk żółciowy.
Zawroty głowy – błędnik.
Zez – oczy i głowa.
Zapalenie płuc – płuca, gruczoły limfatyczne, nadnercze, przytarczyczka.
Zapalenie pochewki ścięgna – masaż odnośnego receptora, gruczoły limfatyczne.
Zapalenie siatkówki – oderwanie – nerki, moczowód, pęcherz, oczy, gruczoły limfatyczne.
Zapalenie stawu biodrowego – masaż biodra, ramion (i w nodze i ramieniu).
Zapalenie stawów – masaż receptorów stawów, nerki, przewód moczowy, pęcherz, nadnercze, przytarczyczka, punkty limfatyczne.
Zapalenie wyrostka robaczkowego – wyrostek robaczkowy i punkty limfatyczne.
Zapalenie trzustki – żołądek, dwunastnica, trzustka, punkty limfatyczne, śledziona.
Zapalenie zatok czołowych – zatoki, gruczoły limfatyczne, przytarczyczki.
Zapalenie zatok nosowych – zatoki czołowe, gruczoły limfatyczne, przytarczyczki.
Złamanie kości – masowanie odpowiednich receptorów stref odruchu, żołądek, przewód pokarmowy, przytarczyczki, narządy przemiany materii.
Zła przemiana materii – krążenie, gruczoły limfatyczne, nerki, moczowód, pęcherz. nadnercze, masaż palców u rąk ew. i u nóg.
Zmęczenie – nerki, moczowód, pęcherz, narządy przemiany materii, przytarczyczki, głowa (przy bezsenności), krążenie.
Zmętnienie rogówki – masaż oczu, gruczołów limfatycznych, nerek, przewodu moczowego, pęcherza.
Zapalenie tętnic – nerki, przewód moczowy, pęcherz, nadnercze i krwioobieg.
Zwężenie naczyń – masaż zaatakowanych organów, nadnercze, przytarczyczka, nerki, przewód moczowy, pęcherz, układ krążenia.
Zwichnięcie palca u ręki – masaż odnośnego palca nogi.
Zaburzenia krążenia – serce, krążenie, nadnercze, zmienić odżywianie, nerki. Moczowód, pęcherz.
Żołądek bóle – żołądek.
Żołądek zatrucie – wywołać wymioty, żołądek, dwunastnica, gruczoły limfatyczne.
Żółtaczka – dwunastnica, wątroba, pęcherzyk żółciowy, gruczoły limfatyczne.
Żylaki – nerki, moczowód, pęcherz, nadnercze, kręgosłup.

Kiedy nie robić?

Refleksoterapia jest niewskazana w następujących przypadkach:

  • ciąża o prawidłowym przebiegu (nie należy masować refleksów narządów rozrodczych),
  • ciąża zagrożona,
  • ciężkie infekcje przebiegające z gorączką,
  • złamania,
  • uszkodzenia stóp,
  • choroby wymagające leczenia chirurgicznego,
  • grzybica stóp,
  • stany zapalne żył i układu limfatycznego.

Pacjenci którzy cierpią na poważne lub zagrażające życiu choroby, powinni zawsze skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem terapii. Ważne, by zachować ostrożność w kryzysowych sytuacjach, tj.: zawał serca, udar, w przypadku chorób takich jak arterioskleroza czy zakażenie bakteryjne. Akupresury nie stosuje się jako jedynej terapii w przypadku raka, zaraźliwych chorób skóry czy chorób przenoszonych drogą płciową. W sytuacjach tych jednak – w połączeniu z odpowiednią terapią wyznaczoną przez lekarza – delikatna akupresura (nie obejmująca chorego miejsca i organów wewnętrznych) pomoże złagodzić ból odczuwany przez pacjenta. „Dolegliwości, które można złagodzić akupresurą, jest wiele, na przykład: symptomy przemarznięcia i przegrzania, ból i odrętwienie, ból i ciężkość głowy, dzwonienie w uszach, sztywność ramion wynikająca z zaburzeń autonomicznego układu nerwowego, zaparcia, ociężałość, dreszcze w rękach i nogach, bezsenność, zwyrodnienia kręgosłupa powstające w wieku średnim i wywołujące ból karku, ramion i rąk, bóle pleców i kolan odczuwane podczas stania czy chodzenia po schodach.” – mówi dr Serizawa, japoński lekarz, stosujący akupresurę w swojej codziennej praktyce.

Z życia wzięte

A oto fragmenty opowieści, z doświadczeń praktyków korzystających z dobrodziejstw akupresury:

„Jakiś czas temu jedna z moich najbardziej zaawansowanych studentek, Judy, skarżyła się na nocne pocenie. Była właśnie w trakcie podejmowania bardzo ważnej decyzji na temat miejsca zamieszkania i związku, z którym miała problemy. Od razu zauważyłem, że górna część jej pleców zaokrągliła się od stresu i odkryłem jeszcze więcej napięcia w jej szyi. Pokazałem jej punkty w tej okolicy, z którymi miała pracować. Po miesiącu stosowania akupresury dwa razy dziennie Judy oznajmiła, że napięcie w plecach i „kula” głębokiego niepokoju zniknęły. Czuła też o wiele większą jasność umysłu i była bardziej obiektywna w swoich decyzjach, a co najważniejsze, nocne pocenie, które nie dawało jej spokoju przez dwa miesiące, ustąpiło.”

„Około 8 lat temu nasza dobra znajoma słysząc, w jaki sposób leczymy swoją rodzinę poprosiła mojego męża o wykonanie i nauczenie jej masażu stóp, gdyż bardzo cierpiała na łuszczycę. Masowano wtedy: nadnercza, nerki, moczowód, pęcherz, przytarczycę, narządy przemiany materii, punkty limfatyczne. Po ok. 4 miesiącach codziennych masaży stwierdziła, że jest szczęśliwa, bo pozbyła się choroby, z którą męczyła się 15 lat. Rozmawiałam z nią w październiku tego roku. Z radością potwierdziła, że choroba ta nie ujawniła się do dzisiejszego dnia.”

„Mięśniaki macicy wielkości pomarańczy u innej pani uległy całkowitej likwidacji po 3 miesiącach codziennego masażu receptorów: macicy, jajników, przysadki mózgowej i punktów limfatycznych. Wyleczenie potwierdzone badaniem ginekologicznym i USG.”

„15 lat temu do gabinetu akupresury w Kłodzku zgłosił się 30-letni mężczyzna z już rozpoznanym, nieoperacyjnym guzem mózgu wielkości mandarynki, usytuowanym wokół skrzyżowania wzrokowego. Pacjent tylko chwilowo coś trochę widział, do gabinetu był wprowadzany i wyprowadzany przez siostrę. Lekarz prowadzący nie widząc najmniejszych szans dla metod medycyny akademickiej zalecił szukać dowolnych innych metod. Pacjent wspierany przez swoja siostrę zgłosił się na akupresurę. Po ośmiu, tragicznych miesiącach codziennego masażu receptorów guz kompletnie zniknął. Gdy pacjent zgłosił się do tego samego lekarza po kilku latach z powodu innych drobnych dolegliwości lekarz był zdumiony widząc go wśród żywych.”

„Dziesięcioletni chłopiec chorujący na anginę średnio co dwa tygodnie miał masowane następujące receptory: krtań, migdały, punkty limfatyczne przez 3 miesiące. W tej chwili już nie pamięta jakie objawy ma angina.”

„Niepłodność leczona wiele lat przez medycynę konwencjonalną bez rezultatów ustąpiła poprzez masaż receptorów stóp trzy razy w tygodniu przez cztery miesiące. Masowane były wszystkie punkty układu moczowego, trawiennego, głowa oraz jajniki, jajowody i macica. Kobieta za ponad rok od rozpoczęcia masaży urodziła zdrowego synka siłami natury.”

„W czasie masowania osoby najczęściej rozmawiają ze sobą na różne tematy. Jeśli masaż odbywa się w najbliższej rodzinie to jest szansa na rozwiązanie wielu problemów oraz na pogłębienie wzajemnych więzi. Czasem jest to jedyna okazja na przebywanie ze sobą sam na sam. Tak było u mojej siostry, która miała zalecenie masować syna przez sześć tygodni z powodu nocnego moczenia. Matka chciała zaprzestać wcześniej, gdyż dolegliwość ustąpiła znacznie szybciej niż przewidywano, ale dziecko prosiło żeby masaż wykonywać przez zalecony okres, gdyż miało wtedy mamę tylko dla siebie (wg opowiadania matki po wielu latach).”

„Kilka dni przed Wigilią Bożego Narodzenia sama miałam objawy zapalenia krtani a dwa dni później zupełnie straciłam głos. Masaż receptorów migdałków, krtani i punktów limfatycznych jeden raz dziennie przez 3 dni przywrócił mi zdrowie w takim stopniu, by przeżyć święta w rodzinnym gronie nie zarażając nikogo. I tu znowu stres, jako przyczyna bezpośrednia pojawienia się dolegliwości. Wszystkie panie wiedzą, że przygotowania do świąt to silna sytuacja stresowa dla każdej gospodyni.”

„Marzec 2008. Bardzo wysoka gorączka w czasie grypy u 9 letniej dziewczynki zmniejszyła się znacznie po 3 krotnym masowaniu odpowiedniego receptora na palcu u prawej ręki.”

„Rodzice 4-letniego Wojtusia poprosili o wykonanie masażu i udzielenie im instruktażu w celu likwidacji wodniaka powrózka nasiennego u dziecka. Po miesiącu powiadomili nas o pomyślnym zakończeniu leczenia. Masowano 2 razy dziennie receptory układu moczowego, narządów płciowych oraz układu.”

I wiele, wiele innych…

Słowo na koniec

Ogromną zaletą akupresury jest to, że można wykonywać ją na sobie. Ważne jest oczywiście, by stosować się do instrukcji i uważać na przeciwwskazania. Akupresura nie ma efektów ubocznych, a do jej wykonania potrzebne są jedynie dłonie. Posiada moc przywracania równowagi ciału i utrzymania zdrowia. Rozluźnia napięcie, wzmaga krążenie, pomaga ciału głęboko się zrelaksować. Dzięki łagodzeniu napięcia wspomaga odporność i wspiera dobre samopoczucie.

W akupresurze interpretuje się lokalne objawy, które mają być wyrazem ogólnego stanu ciała. Napięcie które powoduje ból głowy, może być zakorzenione w okolicy ramion i szyi. W ten sposób akupresura skupia się na łagodzeniu bólu i dyskomfortu oraz odpowiada na napięcie, zanim przeistoczy się ono w chorobę.

Akupresura bardzo często wykorzystywana jest jako środek przeciwbólowy. Dwa główne punkty których masowanie likwiduje – lub zdecydowanie łagodzi – ból, znajdują się na każdej nodze, w zagłębieniu pomiędzy zewnętrzną kostką, a piętą. Dwa następne na obu łydkach. Akupresura może być również swoistą formą znieczulenie.

Ponieważ w naszych stopach znajdują się receptory organów całego ciała, ważną dla naszego zdrowia jest kondycja naszych stóp. Dbając o nie, możemy poprawić ukrwienie wszystkich narządów naszego ciała. Dlatego warto pamiętać o :

  • moczeniu stóp w solach,
  • usuwaniu zgrubień i nagniotków,
  • używaniu wałków do masażu stóp,
  • używaniu wkładek do butów z uwypuklonymi receptorami,
  • noszenia specjalnego obuwia, które pobudza receptory.

Źródła:
http://refleksologia.com/
http://www.poradnihttp://www.poradnia.pl/refleksoterapia-czyli-akupresura-stop.htmla.pl/refleksoterapia-czyli-akupresura-stop.html
https://longevitas.pl/przygoda-z-akupresura-swiadectwo/
http://akupresura.akcjasos.pl/akupresura-mainmenu-46/46-akupresura-na-czym-polega-.html
http://bonavita.pl/refleksoterapia-stop-efekty-przeciwwskazania-i-przebieg-leczniczego-masazu
http://magia.onet.pl/artykuly/wokol-magii,624/akupresura-co-to-jest,65704.html

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do Programu Długowieczności

Zapisz się do Programu Długowieczności Doktora Pokrywki

One Comment

  1. Refleksolog 27 kwietnia 2017 at 14:06- Odpowiedz

    Bardzo ciekawy i wyczerpujący artykuł. Jako osoba, która od wielu lat uczęscza do refleksologa, nawet nie miałem pojęcia o większości z tych informacji. W Poznaniu zawsze chodziłem do gabinetu ULUANA i zawsze byłem bardzo zadowolony. Doszedłem do siebie po dosyć ciężkim wypadku i mogę powiedzieć, że wiele zawdzięczam tym masażom.

Wyślij komentarz