8 grudnia, 2018

Co zrobić gdy dokucza nam zatkany nos?

Zatkany nos wbrew pozorom nie jest spowodowany nadmierną ilością śluzu. Stan ten jest konsekwencją podrażnienia i stanu zapalnego naczyń krwionośnych w zatokach, powodujących obrzęk. Nadmierna produkcja śluzu jest tego objawem.

Według American Academy of Otolaryngology–Head and Neck Surgery, do głównych przyczyn zatkanego nosa należą:

 • Infekcje. Zatkany nos mogą spowodować wirusy przenoszone drogą kropelkową. Absorbowane nosem, powodują że organizm uwalnia histaminę, co zwiększa przepływ krwi do nosa i powoduje obrzęk tkanki nosowej.
 • Alergie. Nosze nosy dotyka również: alergiczny nieżyt nosa, katar sienny, gorączka sienna czy letnie przeziębienie. Zwykle następują w reakcji zapalnej na daną substancję. Do powszechnych alergenów należą: pyłki, sierść zwierzęca, pleść i kurz.
 • Przewlekły/naczynioruchowy nieżyt nosa. Daje zwykle takie same objawy jak alergiczny nieżyt nosa, jest jednak innym stanem ponieważ nie dotyczy układu odpornościowego. Wywołany jest zwykle: ciążą, stresem psychicznym, nieprawidłowym funkcjonowaniem tarczycy, ekspozycją na działanie drażniących substancji (np. dym tytoniowy lub perfumy) oraz nadmiernym i długotrwałym stosowaniem aerozoli do nosa.
 • Nieprawidłowości w budowie. Niektóre osoby borykają się ze zniekształceniami w nosie i przegrodzie nosowej, które zwykle spowodowane są urazem. Może to powodować większą podatność na zatykanie się nosa. Zadziałać tak może również powiększenie migdałków, guzy nosa i ciała obce w nosie (np. małe przedmioty, które często wkładają do nosa dzieci).

Szybkie metody na drożny nos

Dobrą wiadomość jest to, że istnieją naturalne metody łagodzące przekrwienie nosa.

 • Nawodnienie

Odpowiednia ilość płynów w organizmie pomaga rozrzedzić śluz w nosie, wypierając go i zmniejszając ciśnienie w zatokach. Najlepszym wyborem będzie woda, ale nie zapominajmy również o ciepłej herbacie, zupie, domowym bulionie lub wodzie kokosowej.

 • Gorący prysznic

Wdychana podczas gorącego prysznica para, pomaga zmniejszyć stan zapalny i wydzielanie śluzu w drogach nosowych. Pozwala nam to odzyskać możliwość swobodnego oddychania – choćby na chwilę.

Jeżeli nie czujemy się na siłach (lub mamy już prysznic za sobą), wystarczy włączyć gorącą wodę w kuchni czy łazience, bądź wlać ją do miski. Następnie pochylamy się na taflą gorącej wody i przykrywamy głowę ręcznikiem. Pozwólmy wodzie parować i oddychajmy głęboko. Bądźmy przy tym jednak bardzo ostrożni, by nie oparzyć się wodą lub parą.

 • Udrażnianie nawilżaczem

Dobrym sposobem na obkurczenie śluzówki jest też nawilżacz. Zamienia on wodę w wilgoć, wypełniającą powietrze i zwiększającą jego wilgotność. Pomoże to rozrzedzić śluz w nosie, a także złagodzić obrzęk naczyń krwionośnych i podrażnionej tkanki w nosie.

Skuteczne są zarówno nawilżacze z ciepłą, jak i zimną mgiełką. Jednak jeśli w domu są dzieci, poleca się raczej stosowanie tych drugich, by uniknąć przypadkowego oparzenia. Nawilżacz należy zawsze utrzymywać w czystości, by nie rozwinęły się w nim bakterie i pleśń.

 • Neti Pot

Choć Neti Pot może być niektórym nieznany, to metoda ta jest od stuleci stosowana w medycynie ajurwedyjskiej. Wykorzystuje słoną wodę, dzięki czemu delikatnie i skutecznie usuwa z nosa śluz i alergeny. Wspominaliśmy już o tej technice, przy okazji tekstu o alergicznych problemach z nosem.

Badanie z 2007 roku, opublikowane na łamach Archives of Otolaryngology–Head and Neck Surgery wykazało, że dorosłe osoby borykające się z przewlekłymi problemami z zatokami i nosem, doświadczały poprawy w ramach objawów, dzięki irygacji nosa.

Należy używać filtrowanej lub destylowanej wody. Jak to działa? Głowę umieszczamy bezpośrednio nam zlewem lub umywalką. Dziubek Neti umieszczamy w jednym nozdrzu, a następnie przechylamy naczynie, aż woda wpadnie do kanału nosowego. Po tym jak znajdzie się w środku, wyleci przez drugie nozdrze. Cały proces powtarzamy przez ok. 1 minutę, a następnie robimy to samo z drugim nozdrzem.

 • Ciepły kompres

Prosty sposób na złagodzenie dyskomfortu. Namaczamy ręcznik w ciepłej wodzie, wykręcamy i kładziemy na górnej części twarzy – tak by zakryć czoło, oczy, policzki i nos. Dający ciepło rącznik pomoże złagodzić stan zapalny i otworzyć kanały nosowe. Do gorącej maczanki można dodać również sól, co zwiększy jej efektywność. Hipertoniczna wartość roztworu soli, może pomóc wyeliminować zatory.

 • Solne aerozole

W każdej aptece kupić można m.in. roztwory z naturalnie słonej wody morskiej. Obkurczają spuchnięte tkanki, rozcieńczają śluz, zmniejszają przekrwienie i zapewniają odpowiednie nawilżenie jamy nosowej.

Możemy również stworzyć własny roztwór. Wystarczy rozpuścić 2 łyżeczki soli morskiej lub himalajskiej w 0,5 szklanki wody, doprowadzić do wrzenia, a następnie pozwolić jej ostygnąć. Za pomocą butelki z zakraplaczem wprowadzić do każdego nozdrza.

Co jeszcze pomoże w walce o swobodny oddech?

Co w przypadku, gdy powyższe metody nie zadziałają? Po jakie środki warto sięgnąć?

 • Czosnek

Jest znany ze swoich antybakteryjnych i przeciwgrzybicznych właściwości. Wykazuje również potencjał w łagodzeniu przekrwienia. Jedno z badań wykazało, że osoby przyjmujące czosnek przez 3 miesiące w trakcie sezonu jesienno-zimowego, przeziębiały się rzadziej w stosunku do tych przyjmujących placebo.

Czosnek możemy oczywiście dodać do jedzenia. Warto spróbować też innej metody – rozcięte ząbki czosnku wkładamy do małego garnuszka ze szklanką wody i podgrzewamy, aż zacznie parować. Następnie ostrożnie (by się nie poparzyć!) wdychamy parę.

 • Masaż twarzy lub akupresura

Delikatne masowanie zatok może pomóc złagodzić objawy. Możemy również spróbować samodzielnej akupresury. Należy lekko naciskać na grzbiet nosa za pomocą kciuka i palca wskazującego. Drugą ręką dotykamy mięśni znajdujących się po obu stronach karku.

 • Chrzan

Zawiera dużo siarki, która pomoże pomóc złagodzić skutki zapalenia zatok, w tym nagromadzenie śluzu. Spożywanie chrzanu pomaga pozbyć się gęstego śluzu, przy jednoczesnym zmniejszaniu jego ilości.

Szczyptę świeżo startego chrzanu umieszczamy w ustach, do momentu aż zaniknie smak. Następnie połykamy go, co pomoże usunąć również śluz z tylnej części gardła. Jeśli sytuacja jest naprawdę zła, zastosować możemy nawet do łyżeczki chrzanu.

Jeśli metoda ta zwiększy produkcję śluzu oznacza to, że organizm pracuje nad pozbyciem się go z kanałów.

 • Ocet jabłkowy

Wśród wielu prozdrowotnych właściwości octu jabłkowego, znajduje się również łagodzenie zatorów w górnych drogach oddechowych. Zawiera on potas, który pomaga w usuwaniu śluzu, a także zapobiega wzrostowi bakterii. Wystarczy wymieszać łyżeczkę octu ze szklanką wody i wypić ją.

 • Herbatka miętowa

Mentol znajdujący się w naparze może pomóc złagodzić problemy z oddychaniem. Najlepiej stosować jest świeże lub suszone liście mięty pieprzowej, dodać cytrynę i łyżeczkę miodu, pamiętając że zbyt gorący napój zabija jego właściwości. Taka mieszanka ma właściwości rozrzedzające śluz.

 • Olejki eteryczne

Badanie z 2009 roku, opublikowane w Laryngoscope wykazało, że eukaliptole znajdujące się w olejku eukaliptusowym, są bezpiecznym i skutecznym remedium na zapalenie zatok. Oczyszczają drogi oddechowe ze śluzu, łagodzą kaszel, a także usuwają bakterie i drobnoustroje z powietrza.

Najlepszym sposobem na skorzystanie z jego właściwości w tej sytuacji będzie inhalacja. Dodany do gorącej kąpieli sprawi, że powstała para będzie miała terapeutyczne właściwości. Zadziałać może również dodanie kilku kropel do balsamu, na chusteczkę czy wmasowanie w klatkę piersiową. Metoda ta wymaga jednak połączenia go z olejem bazowym, w przeciwnym razie bowiem może powodować niepożądane skutki uboczne.

Źródło:

 https://articles.mercola.com/how-to-get-rid-stuffy-nose.aspx

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do newslettera

  Zapisz się do newslettera

   Wyślij komentarz

   This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

   The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.