Werbena to zioło o szerokim wachlarzu i długiej historii stosowania. Po werbenę sięgano (i wciąż sięgamy) kiedy pojawiają się problemy ze snem, bóle głowy, zaburzenia nastroju, kamienie nerkowe, bolesne miesiączkowanie, zaburzenia laktacji, dna moczanowa, żółtaczka i inne. Hipokrates polecał werbenę w przypadku gorączki i dżumy.
O werbenie
Werbena to smukła roślina wieloletnia, o ząbkowatych listkach i małych kwiatkach. Należy do rodziny Verbenacea i jest rośliną występującą w różnych odmianach (między innymi białej oraz niebieskiej). Choć bywa mylona z werbeną cytrynową jest inną rośliną, choć obie należą do tej samej rodziny.
Roślina ta uznawana była za niezwykle istotną dla wielu starożytnych kultur, w tym dla Greków, Rzymian, Egipcjan, celtyckich Druidów czy Persów. Stanowiła nie tylko część ówczesnych systemów medycznych, ale też religijnych rytuałów. Przez rdzennych Amerykanów stosowana jest jako środek na bóle głowy, bezsenność oraz problemy z krążeniem. Nadziemne części werbeny wykorzystywane są do celów prozdrowotnych, z uwagi na zawartość glikozydów, alkaloidów, garbników oraz olejków eterycznych. To dzięki nim werbena działa przeciwgorączkowo, przeciwskurczowo oraz moczopędnie.
Właściwości prozdrowotne werbeny
Dlaczego warto sięgać po werbenę?
- Działa antybakteryjnie i przeciwdrobnoustrojowe…
Badanie z 2016 roku, opublikowane na łamach Journal of Medicinal Food wykazało, że olejek eteryczny z werbeny skutecznie zatrzymuje wzrost niektórych patogenów ludzkich i roślinnych (w zależności od dawki).
W innym badaniu przyjrzano się terapii, w której połączono antybiotyki wraz z 4 ziołami (w tym werbeną) wobec opornego na metycylinę Gronkowca złocistego. Choć konieczne są dalsze badania, naukowcy zaobserwowali, że składniki zawarte w werbenie mogą wspomóc walkę z lekoopornymi zakażeniami.
- … oraz przeciwzapalnie
Choć stan zapalny jest naturalną reakcją obronną organizmu, ten chroniczny może zgotować prawdziwe spustoszenie w organizmie.
Badanie na zwierzętach opublikowane w magazynie Planta Medica wykazało, że podawany oralnie ekstrakt z werbeny wywoływał niezwykłe działanie przeciwzapalne, nie wpływając przy tym negatywnie na przewód pokarmowy. W Journal of Ethnopharmacology przeczytamy z kolei, że werbena działa również przeciwzapalnie i przeciwbólowo, gdy stosowana jest miejscowo.
- Pomaga zmniejszyć lęk
Badania na zwierzętach wykazują, że werbena ma korzystny wpływ na układ nerwowy. Odkryto, że surowy ekstrakt z werbeny pomógł opanować napady lęku, skrócić czas zasypiania i wydłużyć czas snu. Wyniki badania wykazały, że werbena ma właściwości przeciwlękowe, przeciwdrgawkowe, uspokajające i wspierające terapię dolegliwości neurologicznych (jak epilepsja).
- Chroni serce
Werbena zawiera naturalnie występujące glikozydy, które wspierają zdrowie serca. Jedno z badań wykazało, że podawanie zwierzętom dożylnie 30 mg wyodrębnionego glikozydu, pomagało chronić serce przed uszkodzeniami powodowanymi niedokrwieniem. Występujący w werbenie związek ma wykazywać działanie kardioprotekcyjne, dzięki zwiększaniu ekspresji genów które odgrywają kluczową rolę w przetrwaniu komórek.
- Pomaga dbać o dziąsła
Werbena stosowana była już od wieków do płukania ust. Jedno z badań z 2016 roku zajmowało się wpływem wywaru z werbeny na uogólnione zapalenie dziąseł. Wszyscy badani myli oraz nitkowali zęby. Część grupy dodatkowo płukała jamę ustną płynem z werbeną. Jak wykazano, w grupie tej stan zapalny dziąseł oraz płytka nazębna uległy znacznemu zmniejszeniu.
Wystarczy zaparzyć 2 łyżki werbeny w 1 szklance wrzącej wody i poczekać, aż ostygnie.
Jak stosować werbenę?
Werbenę znaleźć możemy w sklepach zielarskich i ze zdrową żywnością, w formie suszonych kwiatów, herbatek, kapsułek, proszku i nalewek. Znaleźć można również olejki eteryczne.
Nalewkę stosuje się zwykle 3 razy dziennie, po 1-2 łyżeczki. Herbatę parzymy przez 10-15 minut, z 1-2 łyżeczek na pół litra wody. Już 1 filiżanka werbeny na 30 minut przed snem może wspomóc zdrowy sen.
Efekty uboczne i środki ostrożności
Jak w przypadku każdego zioła czy suplementów, ich stosowanie należy skonsultować z lekarzem (szczególnie w przypadku chorób przewlekłych i przyjmowania leków).
Werbena nie jest zalecana kobietom w ciąży, ponieważ może powodować skurcze macicy. Z tego powodu bywa stosowana w przypadku wywoływania porodu (tylko pod opieką lekarza!).
Z uwagi na brak odpowiedniej ilości badań nad toksycznością dużych dawek werbeny, należy spożywać umiarkowane jej ilości.
Niebieska werbena może wchodzić w interakcję z lekami na nadciśnienie oraz terapią hormonalną. W przypadku tych terapii sięgnięcie po werbenę należy skonsultować z lekarzem.
Duże dawki niebieskiej werbeny mogą wywoływać biegunkę i wymioty.
Źródło: