13 lutego, 2021

Jakie probiotyki są najlepsze dla zdrowia waginy?

Choć o probiotykach możemy słyszeć głównie w kontekście zdrowia jelit, to nie jedyne miejsce, które może potrzebować ich wsparcia. Jednym z nich jest pochwa.

Intymna równowaga bakteryjna

Probiotyki (czyli pożyteczne bakterie) które zasiedlają pochwę, są nieco inne od tych występujących w jelitach.

Zaburzenia równowagi mikrobiomu waginy może skutkować rozwojem schorzeń i zwiększa podatność na infekcje – na przykład zapalenie pochwy oraz infekcje drożdżakowe. Probiotyki nie tylko pomagają zapobiegać tym problemom, ale wspierają ich leczenie. Wprowadzane zarówno w diecie, jak i suplementach, mogą pomóc zapobiegać nawrotom bakteryjnego zapalenia pochwy i infekcji drożdżakowych, zadbać o zdrowie dróg moczowych, łagodzić stany zapalne, a także zmniejszyć nadwrażliwość np. na prezerwatywy czy lubrykanty.

Które probiotyki mogą okazać się szczególnie pomocne?

  • Bakteryjne zapalenie pochwy

Uznaje się, że schorzenie to jest najczęstszym zakażeniem dotykającym młode kobiety. Ma wynikać z przerostu szkodliwych mikroorganizmów, w tym Gardnerella vaginalis oraz Prevotella.

Według ekspertów, kobiety borykające się często z tym rodzajem infekcji powinny sięgać po probiotyki Lactobacillus, a szczególnie acidophilus, rhamnosus oraz reuteri. Szczepy te występują naturalnie w pochwie, pomagają więc chronić ją przed działaniem innych, niepożądanych mikroorganizmów. Większość badań nad wpływem probiotyków na środowisko waginy dotyczyło L. rhamnosus GR-1 oraz L. fermentum RC-14 i wykazały one zmniejszoną ilość bakterii oraz drożdżaków.

Dobór odpowiednich suplementów oraz droga ich podania (doustna lub dopochwowa), powinien zostać skonsultowany ze specjalistami z zakresu ginekologii.

  • Infekcje drożdżakowe

Najczęściej spowodowane są przerostem Candida, który również naturalnie występuje w pochwie. Kiedy jednak jego ilość jest większa, od liczby dobrych drobnoustrojów, rozwija się infekcja.

Badania sugerują, że najskuteczniej zapobiegają i walczą z tymi infekcjami: Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus reuteri. Tych szczepów należy więc szukać w suplementach, w przypadku walki z infekcjami drożdżakowymi.

A jaki wpływ probiotyki mają na pH pochwy? Jak wykazują badania opublikowane na łamach Journal of Family Practice, bakteryjne zapalenie pochwy jest wynikiem zmiany flory gatunków Lactobacillus, wytwarzających nadtlenek wodoru do beztlenowców – które to podnoszą pH waginy. Te same gatunki są najczęściej zalecanymi do suplementowania, w przypadku infekcji, podrażnień czy spadku odporności. Zrównoważone (bardziej kwaśne) pH, pomaga zwalczać infekcje.

Probiotyki znajdują się nie tylko w suplementach, ale też żywności probiotycznej, np.: kapuście kiszonej, kimchi, kombuchy i wielu innych.

O czym jeszcze należy pamiętać

Istnieje kilka istotnych aspektów dbania o zdrowie pochwy:

  • Nawracające bakteryjne zapalenie lub infekcje drożdżakowe wymagają konsultacji ginekologicznej.
  • Należy dbać o higienę, codziennie myjąc miejsca intymne ciepłą wodą i łagodnym środkiem myjącym.
  • Do mycia miejsc intymnych należy stosować nieperfumowane, najlepiej naturalne środki, o odpowiednim pH (3,6-4,5).
  • Nie należy wykonywać irygacji. Pochwa oczyszcza się sama. Należy myć srom (zewnętrzne części narządów płciowych), nie wprowadzając żadnych środków do wnętrza waginy.
  • Pod żądnym pozorem nie wolno stosować „domowych metod” walki z infekcjami – czosnku, jogurtów czy olejków eterycznych, umieszczanych w pochwie.
  • Podczas miesiączki warto sięgać po wkładki, podpaski i tampony wykonane z organicznej bawełny, które nie są bielone chlorem, a także po wysokiej jakości kubeczki oraz majtki menstruacyjne.
  • W miarę możliwości należy wybierać bieliznę z naturalnych materiałów. Warto pamiętać również o tym, że wagina potrzebuje powietrza. Jeśli jest to możliwe, warto w nocy spać nago lub w luźnych ubraniach (np. koszuli nocnej). Latem należy możliwe często wybierać luźną odzież, która umożliwi swobodny przepływ powietrza (to pomoże zapobiegać działaniu beztlenowców).
  • W przypadku nowych lub krótkoterminowych kontaktów seksualnych, należy pamiętać o prezerwatywie.

Bardzo ważne by pamiętać, że każdy niepokojący sygnał zasługuje na konsultację specjalistyczną. Narządy płciowe kobiet są delikatną i złożoną strukturą, reagująca na wiele wewnętrznych i zewnętrznych czynników. Nie należy bagatelizować żadnych symptomów, które wcześniej nie wystąpiły, nasilają się lub są źródłem dyskomfortu.

Źródło:

https://draxe.com/health/probiotics-for-vaginal-health/

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do newslettera

    Zapisz się do newslettera

      Wyślij komentarz

      This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

      The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.