13 maja, 2017

Normobaria – czym jest i jak wspiera zdrowienie?

Normobaria to atmosfera służąca rekreacji i poprawie kondycji fizycznej, w której panuje podwyższone ciśnienie (1500 hPa), zwiększona ilość tlenu (ok. 35-40%), dwutlenku węgla (ok. 2-3%) oraz wodoru (ok. 0,5%). Pierwszy dom normobaryczny został stworzony przez Doktora Pokrywkę w 2013 roku jako środowisko prowadzące do poprawy zdrowia i kondycji fizycznej. Twórca normobarii mieszka w nim na stałe.

Życie na Ziemi nie mogłoby zaistnieć bez odpowiednich warunków przyrodniczych. Badania geologiczne pokazują, że złożone organizmy pojawiły się dopiero wtedy, gdy w atmosferze była wystarczająca ilość tlenu. Gdy ilość tlenu w atmosferze była wysoka, światy zwierząt i roślin rozwijały się i różnicowały. Niektóre istoty osiągały rozmiary, które dziś budziłyby zdumienie.

W moich badaniach nad długowiecznością postanowiłem więc przyjrzeć się bliżej naszej atmosferze i ocenić jej wpływ na zdrowie. Wnioski, do których doszedłem były szokujące.

Warunki przyrodnicze, w których żyjemy nie są wcale optymalne. Dodam, że nie chodzi tu o drobne skażenia środowiska czy zmiany klimatyczne. Chodzi o niezwykle ważne dla zdrowia i długowieczności parametry: ciśnienie atmosferyczne oraz zawartość tlenu, dwutlenku węgla i wodoru w powietrzu.

Atmosfera optymalna dla życia

Na ziemi panuje obecnie ciśnienie około 1000 hektopaskali. Jaki wpływ na człowieka ma przebywanie w wyższym ciśnieniu? Pytanie to nie jest nowe. Pierwsze doniesienia o komorach ciśnieniowych pochodzą już z 1662 roku, a pionierem publikacji medycznych dotyczących podwyższonego ciśnienia był w 1930 roku Álvaro Osório de Almeida, lekarz z Brazylii. Badania prowadzone w kolejnych latach doprowadziły do zaskakujących odkryć:

  1. Wzrost ciśnienia przyspiesza procesy regeneracji. Dzieje się tak ponieważ tkanki stają się lepiej dotlenione. W normalnych warunkach wykorzystujemy około 30% wdychanego tlenu, przy wyższym ciśnieniu nawet do 100%.
  2. Dodatkowo, przebywanie w wyższym ciśnieniu zwiększa ilość komórek macierzystych, które zastępują uszkodzone lub zniszczone komórki, a tym samym są konieczne do odbudowy organów i przedłużenia naszego życia. Z moich doświadczeń, potwierdzonych badaniami, wynika że przebywanie w podwyższonym ciśnieniu jest w stanie zwiększyć ilość tych komórek nawet do 150% normy.

Pierwsze komory ciśnieniowe wykorzystywane w lecznictwie datuje się na XVIII w. Z czasem zyskiwały one coraz większą popularność. Obecnie takie komory istnieją już w wielu zakładach leczniczych w Polsce. Zazwyczaj kuracja polega na krótkotrwałym przebywaniu w komorze w warunkach podwyższonego ciśnienia atmosferycznego, w połączeniu z oddychaniem czystym tlenem. Efekt leczniczy powstaje wskutek dotarcia zwiększonej ilości tlenu do komórek.

Terapia hiperbaryczna powoduje lepsze funkcjonowanie jelit i pobudza wytwarzanie serotoniny. Efektem tego może być podwyższenie poziomu życiowej energii i wyzdrowienie z depresji. Tlenoterapia pomaga również w migrenach. Często stosują ją sportowcy, aby zwiększyć wydolność organizmu i polepszyć wyniki sportowe. Piłkarzom cierpiącym z powodu niegojących się ran i kontuzji, trenerzy często sugerują terapię w komorach hiperbarycznych. Zwykle przynosi to spektakularny efekt.

Oczywistym stało się więc dla mnie, że optymalna atmosfera będzie wykorzystywać podwyższone ciśnienie. Konieczne było też zwiększenie ilości tlenu. Jednakże, ponieważ oddychanie czystym tlenem dłużej niż 24 godziny niesie ryzyko poparzenia płuc postanowiłem zatrzymać się na bezpiecznym progu 40%. Tym samym możliwe stało się zamieszkanie w optymalnej atmosferze na stałe.

Dwutlenek węgla – niezbędny gaz o złej sławie

Może to być dla Ciebie zaskoczeniem, ale w otaczającym nas powietrzu jest zbyt mało dwutlenku węgla. Gdy go brakuje, tlen z trudem przechodzi z krwi do tkanek ciała. W nauce określa się to mianem „efektu Bohra”. Paradoksalnie więc, gdy wdychamy za mało dwutlenku węgla, jesteśmy niedotlenieni.

Niestety w atmosferze jest obecnie tylko 0,03% dwutlenku węgla, a więc ok. 50 razy za mało. Kolejnym elementem układanki o nazwie „optymalna atmosfera” stała się więc zwiększona ilość CO2.

Ostatni element to konsekwentna realizacja Pierwszego Filaru Długowieczności. Cząsteczkowy wodór, jako najskuteczniejszy antyoksydant również zasilił mieszankę oddechową optymalnej atmosfery.

Rezultat moich badań i pracy to koncepcja normobarii, czyli miejsca, gdzie panują warunki optymalne dla zdrowia a tym samym długowieczności.

W normobarii ciśnienie wynosi 1500 hPa, gwarantując dotlenienie tkanek. Efekt ten jest dodatkowo wzmocniony przez większą ilość dwutlenku węgla (nawet do 3%), a także więcej tlenu (do 40%). Powietrze w normobarii jest dodatkowo wzbogacone o wodór. W ten sposób możliwe jest jednoczesne dotlenienie tkanek i powstrzymanie procesów starzenia wywołanych przez oksydanty.

Swoją koncepcję wprowadziłem w życie i od 2013 roku mieszkam w domu normobarycznym. Normobaria zaś stała się Drugim Filarem Długowieczności.

Można przypuszczać, że ludzkość od tysięcy lat egzystuje w zdecydowanie niesprzyjających warunkach. Dlatego też przeciętna długość życia z ponad 90-letniego skróciła się.

Nasze ciała funkcjonują lepiej przebywając w atmosferze normobarycznej, a naukowe dowody na to można znaleźć w podręcznikach fizjologii, biochemii, toksykologii. Należy jednak czytać podręczniki z uwagą, bo wiedza ta zawarta jest „pomiędzy wierszami”. Marzenia ludzkości o prawdziwej długowieczności a nawet o nieśmiertelności mogą być możliwe. Dzięki najświeższym odkryciom i międzydyscyplinarnym spostrzeżeniom, możemy już dziś poważnie o nich myśleć i już je realizować.

Niezwykły wpływ normobarii na procesy zdrowienia spowodował, że w Polsce powstają coraz to nowe miejsca, gdzie można przebywać w optymalnej atmosferze. Wierzę, że z czasem technologia ta stanie się powszechna i każdy będzie mógł skorzystać z niej aby przedłużyć swoje życie.

Pytania i odpowiedzi

Jakie parametry ma powietrze którym dziś oddychamy, w przeciętnych warunkach na Ziemi, na poziomie zbliżonym do poziomu morza?

Obecnie żyjemy w atmosferze, w której panuje ciśnienie ok. 1000 hPa (hektopaskali), a zawartość dwutlenku węgla wynosi 0,03 %. Stężenie tlenu wynosi ok. 21 procent.

A jakie parametry uzyskujemy w komorze normobarycznej lub mieszkaniu normobarycznym?

Powietrze w komorze zawiera nawet do 3% dwutlenku węgla, a więc kilkanaście razy więcej dwutlenku węgla, niż powietrze na zewnątrz komory. Ciśnienie w komorze wynosi ok. 1500 hPa, a przeliczeniowe stężenie tlenu około 35 do 40%. Natlenienie jest tam zatem aż o 50% lepsze niż na zewnątrz. Atmosfera jest też wzbogacona o cząsteczkowy wodór w ilości ok. 0,5%.

W jaki sposób osiąga się i kontroluje odpowiednie parametry powietrza w komorze normobarycznej?

Trzeba ograniczać wietrzenie, regulując w ten sposób zawartość dwutlenku węgla w powietrzu. Dwutlenek węgla jest dla organizmu tak samo cenny i niezbędny jak tlen. Nie jest on tylko jakimś ubocznym produktem oddychania, którego należy jak najszybciej się pozbyć. Przeciwnie, trzeba dbać o to aby w pomieszczeniu, w którym przebywa człowiek było dużo tlenu i dużo dwutlenku węgla. Tlen odżywia komórki, a dwutlenek węgla jest niezbędny, aby zaszły odpowiednie reakcje chemiczne, umożliwiające dotarcie tlenu do komórek.

W komorze normobarycznej należy czujnikami kontrolować stężenie tlenu i dwutlenku węgla oraz wilgotność. Właściwy poziom wilgotności to wilgotność poniżej 65%.

Opracował: Jan Pokrywka

Trzeci Filar – Rozsądna Suplementacja

Dowiedz się jak dostarczyć komórkom to, czego brakuje im aby prawidłowo funkcjonowały.

Więcej >

Wróć do wykładów

Zapisz się do Programu Długowieczności

Zapisz się do Programu Długowieczności Doktora Pokrywki

68 komentarzy

  1. emilia 26 października 2016 at 21:27- Odpowiedz

    Witam serdecznie,
    mam do Pana takie pytanie. Moja babcia jest po udarze 5 lat temu, miala zatkana tetnice w 70%. Po 5 latach leczenia przez lekarzy po ostatnich badaniach ma zapchana zyle w 90%. Uslyszalam ostatnio o wlewach z EDTA i o tym, ze moga pomoc. Tylko jest problem, ze mieszkamy w Bialej Podlaskiej i najblizszy gabinet gdzie robia wlewy jest w Warszawie, ale babcia nie da rady wytrzymac podrozy. Jej stan jest ciezki. Pomyslalam, zeby kupic kroplowki i zeby wykwalifikowana pielegniarka podala je w domu. Bylam u kilku lekarzy proszac o wypisanie recepty, ale zaden nie slyszal o tych metodach i za zadne skarby nie chce nic wypisac.
    Dowiedzialam sie, ze u Pana robi sie te wlewy i moja ogromna prosba czy moze Pan sprzedalby mi kilka kroplowek lub pomogl mi zalatwic ten lek?
    Bardzo prosze o odpowiedz, bo jest to chyba jedyny ratunek dla mojej babci.
    Dziekuje bardzo i pozdrawiam
    Emilia Sajna Kulikowska

    • Akademia Długowieczności 29 października 2016 at 17:26- Odpowiedz

      W celu kontaktu z Doktorem Pokrywką prosimy o telefon pod numer tel. +48 667 67 31 57

    • Alicja 25 kwietnia 2024 at 14:23- Odpowiedz

      Czy 6cioletnie dziecko może korzystać z normobarii?

      • Akademia Długowieczności 17 czerwca 2024 at 12:30- Odpowiedz

        Tak.

  2. Dasiek 29 października 2017 at 13:44- Odpowiedz

    Czy mógłbym dowiedzieć się coś o technicznej stronie zbiornika.
    Z jakiej grubosci blachy jest zrobiony?
    Jakiej grubosci są szyby?
    Kto produkuje czujniki i automatykę do tego?
    Jakie jest zabezpieczenie w przypadku awarii czujników?
    Czy można kupić jakieś plany?

    • Akademia Długowieczności 29 października 2017 at 14:45- Odpowiedz

      Istnieje możliwość zamówienia projektu lub budowy pomieszczeń i domów normobarycznych – więcej informacji znajdzie Pan na stronie http://www.homeostazamroz.pl/.

  3. dana 2 listopada 2017 at 19:21- Odpowiedz

    Atmosfera w komorze normobarycznej jest podobna jaka była w epoce kredowej ( 32% tlenu i 0,15% dwutlenku węgla) gdzie rosliny i zwierzęta były gigantycznych rozmiarów w porównaniu do dzisiejszych. Specjalisci, którzy straszą nas efektem cieplarnianym ( rosnący niby poziom dwutlenku węgla ) lepiej niech zainteresują się spadającym cisnieniem atmosferycznym. Czy ktoś wie jak przywrócić lepszy płaszcz atmosferyczny wokoł ziemi i stworzyc na nowo nowy Eden.

  4. Jacques 15 marca 2018 at 08:22- Odpowiedz

    Wszystko to jest piękne ale niestety, tylko dla bogaczy. Ciekaw jestem ile kosztuje budowa takiego domu albo chociaż komory normobarycznej.

  5. Granderfanklub 8 lipca 2018 at 16:15- Odpowiedz

    Hiperbaryczna terapia tlenowa odwróciła zmiany w mózgu po podtopieniu u dwuletniej dziewczynki https://tylkomedycyna.pl/wiadomosc/hiperbaryczna-terapia-tlenowa-odwrocila-zmiany-w-mozgu-po-podtopieniu-u-dwuletniej

  6. A. 29 sierpnia 2018 at 21:45- Odpowiedz

    Witam, czy chorzy onkologicznie mogą korzystać z normobarii?

    • Akademia Długowieczności 29 sierpnia 2018 at 22:13- Odpowiedz

      Według Doktora Pokrywki choroba nowotworowa nie stanowi przeciwwskazania do korzystania z normobarii.

  7. A. 30 sierpnia 2018 at 14:18- Odpowiedz

    Dziękuję za odp. Proszę jeszcze napisać, jak często – w przypadku takiej choroby – można z normobarii korzystać?

  8. Lolek 11 września 2018 at 19:27- Odpowiedz

    Witam.Czy z komory normobarycznej mogą korzystać chorzy na cukrzycę typ 2 i nadciśnienie?

    • Akademia Długowieczności 12 września 2018 at 17:17- Odpowiedz

      Według Doktora Pokrywki cukrzyca i nadciśnienie nie są przeciwwskazaniem do korzystania z normobarii.

  9. Henryka Brudkiewicz 28 września 2018 at 11:47- Odpowiedz

    Witam- czy przebywanie w komorze normobarycznej 2 razy w tygodniu po 2 godziny ma sens? Jezdzimy z mężem od stycznia !sa to dosyć duze koszty,a tu się dziś dowiaduję ze komórki macierzyste zeby się odnowiły potrzebują częśtszego przebywania,przynajmniej 3 razy w tygodniu- nadmieniam ze chodzi o schorzenie niwotworowe – nie jest mozliwe 3 razy w tygodniu- chodzi o czas,odległość i koszty- czy te 2 razy – poniedziałek i piątek wystarczą – proszę o wyjaśnienie

    • Akademia Długowieczności 8 października 2018 at 11:42- Odpowiedz

      Zgodnie z teorią Doktora Pokrywki pozytywne skutki zdrowotne związane z przebywaniem w normobarii będą tym lepsze, im częściej przebywa się w jej atmosferze. Niestety jako redakcja portalu nie jesteśmy lekarzami i nie mamy możliwości oceny skuteczności terapii w Państwa konkretnym przypadku.

  10. Kami. 15 stycznia 2019 at 13:43- Odpowiedz

    Proszę mi napisać czy przebywanie w Normobari, może uleczyć torbiele w piersi ( że one porostu znikną ) z góry bardzo dziękuję. ☺

    • Akademia Długowieczności 15 stycznia 2019 at 14:16- Odpowiedz

      Według Doktora Pokrywki normobaria to atmosfera najlepiej sprzyjająca zdrowieniu, a dzięki odblokowaniu jego naturalnych procesów choroby mogą wycofywać się same. Niestety jako redakcja portalu nie jesteśmy jednak lekarzami i nie mamy prawa udzielać indywidualnych porad medycznych. Zachęcamy do kontaktu bezpośrednio z Doktorem Pokrywką (http://drpokrywka) lub innymi praktykami z naszego katalogu: http://longevitas.pl/katalog/

  11. Emilia 16 lutego 2019 at 21:54- Odpowiedz

    Witam.Czy w komorze normobarycznej moga przebywac dzieci ktore maja w uszach założone dreny? czy pod wplywem wzrostu cisnienia błona bembenkowa sie nie uszkodzi?c

  12. JOANNA 19 lutego 2019 at 19:28- Odpowiedz

    Czy z katarem siennym, nieżytem nosa, który ciągle nawraca, mogę wejść do komory normobarycznej ? Nie ma przeciwwskazań? Pozdrawiam. Joanna

    • Akademia Długowieczności 22 lutego 2019 at 14:23- Odpowiedz

      W przypadku infekcji dróg oddechowych proces przejścia przez śluzę może być utrudniony – w takiej sytuacji zawsze można jednak spowolnić lub zatrzymać działanie pompy ciśnieniowej do momentu wyrównania ciśnienia w uszach. Według Doktora Pokrywki nie jest to więc przeciwwskazanie do korzystania z normobarii.

  13. judyta 1 kwietnia 2019 at 16:39- Odpowiedz

    witam
    Mam niskie ciśnienie 90/60 i od dwoch lat mam szumy w uszach czy więc można korzystać z normobarii?

    • Akademia Długowieczności 1 kwietnia 2019 at 17:09- Odpowiedz

      Według Doktora Pokrywki nie są to przeciwwskazania do korzystania z normobarii.

  14. Ola 3 kwietnia 2019 at 22:33- Odpowiedz

    Czy normobaria jest wskazana przy astmnie i alergii?

    • Akademia Długowieczności 4 kwietnia 2019 at 09:29- Odpowiedz

      Według Doktora Pokrywki normobaria to atmosfera najlepiej sprzyjająca zdrowieniu. Dzięki odblokowaniu naturalnych procesów zdrowienia choroby mogą wycofywać się same. Niestety jako redakcja portalu nie jesteśmy lekarzami i nie mamy prawa udzielać indywidualnych porad medycznych. Zachęcamy do kontaktu bezpośrednio z Doktorem Pokrywką (http://drpokrywka) lub innymi praktykami z naszego katalogu: http://longevitas.pl/katalog/

  15. Teresa 9 kwietnia 2019 at 20:23- Odpowiedz

    Dziewczynka 4lata autyzm poszczepiennych nie mówi czy po korzystaniu z komory normobarycznej jest szansa wyleczenia i jakie są koszty z tym związane

  16. adam 22 kwietnia 2019 at 12:04- Odpowiedz

    Moje pytanie dotyczy jak normobaria wplywa na sromiazszowe stany zapalne pluc gdy tkanka laczna niszczy zylewa pecherzyki pluc.

    • Akademia Długowieczności 26 kwietnia 2019 at 21:23- Odpowiedz

      Według koncepcji Doktora Pokrywki normobaria wzmacnia i odblokowuje naturalne procesy zdrowienia co może spowodować wycofanie się chorób. W wielu przypadkach wymaga to jednak indywidualnej diagnozy, do której uprawniony jest wyłącznie lekarz lub terapeuta. Zachęcamy do kontaktu bezpośrednio z Doktorem Pokrywką (http://drpokrywka).

  17. Kierowca TIRa 26 kwietnia 2019 at 13:55- Odpowiedz

    Ile kosztuje jedna sesja? O ile takich sesji potrzeba by osiągnąć dobry efekt?

  18. Pawel 9 maja 2019 at 20:19- Odpowiedz

    Witam czy po operacji serca można korzystać z komory normobarycznej?

    • Akademia Długowieczności 10 maja 2019 at 08:20- Odpowiedz

      Według Doktora Pokrywki przebycie operacji serca nie stanowi przeciwwskazania do korzystania z normobarii.

  19. Karolina 22 maja 2019 at 19:14- Odpowiedz

    Witam po sesji 12 godzinnej zatkalo mi ucho. Jest zatkane 4 dzien i powrocilo mi bardzo wysokie cisnienie. Dlaczego tak sie stalo?

    • Akademia Długowieczności 23 maja 2019 at 09:11- Odpowiedz

      Możliwe, że jest zewnętrzny czynnik taki jak przeziębienie lub nadmiar woskowiny który spowodował zatkanie ucha – jeśli problem się utrzyma się dłużej należy skonsultować się z laryngologiem.

  20. Lidia 24 maja 2019 at 20:04- Odpowiedz

    Witam. Czy można korzystać z komory z rozrusznikiem serca? Będę wdzięczna za odpowiedź

    • Akademia Długowieczności 26 maja 2019 at 10:52- Odpowiedz

      Według Doktora Pokrywki posiadanie rozrusznika serca nie jest przeciwwskazaniem do korzystania z normobarii.

  21. Karolina 25 maja 2019 at 18:54- Odpowiedz

    Dzień dobry
    Chciałabym wybudować komorę normobaryczna ale nie mam funduszy -czy można starać się o dotacje? proszę o inf na maila dziękuję.

  22. Iwona 8 czerwca 2019 at 13:16- Odpowiedz

    Witam, potrzebuje dokładnego składu wody z wodorem…
    By móc rozwazyc kupienie jej córce.
    Z góry dziękuję za odpowiedź

  23. Inek 12 czerwca 2019 at 08:03- Odpowiedz

    Pan Jan wcale nie wygląda na młodszego. No chyba że ma 80 lat, to wtedy ok bo wygląda na 70. Najważniejsze dla dotlenienia komórek jest dostarczenie paliwa – a więc wody strukturalnej. A taką mają tylko soki owocowe. Picie ich w ilości 3-4 litrów dziennie (wyciskane w wolnoobrotowej wyciskarce) zwalcza raki, grzyby, bakterie w naszym organizmie, i odmładza nas i od wewnątrz i od zewnątrz. Nic nie da komora, jeśli mamy zasyfioną limfę ( a czyści się ona przy sokach idealnie) i nie krąży ona odpowiednio w naszym ciele. Po prostu cały syf i tak pozostaje w nas.

    • Akademia Długowieczności 12 czerwca 2019 at 10:45- Odpowiedz

      Proszę pamiętać, że Doktor Pokrywka stworzył pierwszy dom normobaryczny dopiero w 2013 roku, a w przypadku Czterech Filarów Długowieczności działa zasada „im wcześniej, tym lepiej”. Soki owocowe zawierają bardzo dużo cukru (fruktozy). Porcja soku jabłkowego zawiera zbliżoną ilość cukru do porcji Coca Coli (https://www.healthline.com/nutrition/fruit-juice-is-just-as-bad-as-soda#section5). Większość autorytetów w zakresie żywienia zaleca ograniczanie ilości cukru w diecie, my również przyłączamy się do nich. Do picia zalecamy wodę, najlepiej nasyconą wodorem w zgodzie z Pierwszym Filarem Długowieczności – Hydrogenią.

  24. Ewelina 30 lipca 2019 at 07:52- Odpowiedz

    Czy można korzystać z normobarii w ciazy? (4 miesiac) jaki jest koszt?

    • Akademia Długowieczności 11 sierpnia 2019 at 13:51- Odpowiedz

      Według Doktora Pokrywki ciąża nie jest przeciwwskazaniem do korzystania z normobarii.

  25. Katarzyna 1 listopada 2019 at 09:53- Odpowiedz

    Witam, chciałabym zapytać jakie są konkretne przeciwskazania do korzystania z normobarii, o ile takie występują. Pozdrawiam:)

    • Akademia Długowieczności 5 listopada 2019 at 17:50- Odpowiedz

      Przeciwwskazaniem do korzystania z normobarii przy standardowym tempie przejścia przez śluzę jest odma opłucnowa. Specjalnej uwagi przed rozpoczęciem sesji wymaga też istniejąca barotrauma ucha środkowego i przewlekła obturacyjna choroba płuc z uwięzieniem powietrza. Wymagają one odpowiednio powolnego przechodzenia przez śluzę tak aby ciśnienie miało możliwość stopniowego wyrównania się. Rozciągnięcie w czasie zmiany ciśnienia sprawia że jego zmiana przed wyrównaniem nie jest większa niż na przykład w przypadku lotu samolotem.

  26. Rafał 5 listopada 2019 at 13:29- Odpowiedz

    Dzień dobry,
    Czy sesje w komorze normobarycznę mogą przyczynić się do regeneracji tkanek dziąsła? Według danych zamieszczonych na stronie normobaria zwiększa ilość komórek macierzystych w organizmie, a to przyczynia się do regeneracji wszystkiego. Proponowany jest mi przeszczep tkanek, ale czy nie warto spróbować normobarii? I
    Ile takich sesji potrzeba, żeby zauważyć jakąkolwiek poprawę?

    • Akademia Długowieczności 5 listopada 2019 at 18:02- Odpowiedz

      Według Doktora Pokrywki normobaria to atmosfera, która najbardziej sprzyja zdrowieniu i regeneracji. Przez zwiększenie ilości tlenu we krwi prowadzi do powstawania nowych naczyń krwionośnych, zwiększa rozrost komórek odnawiających tkanki (fibroblastów) oraz zwiększa ilość komórek macierzystych. Normobaria jest też bezpieczna, więc można wykorzystywać ją jako działanie wspierające względem innych terapii. Ilość sesji konieczna do zauważenia poprawy będzie indywidualną sprawą w zależności od konkretnego przypadku.

  27. Viola 13 listopada 2019 at 20:00- Odpowiedz

    Czy w przypadku bólu kręgosłupa pomoże ?
    Pozdrawiam

    • Akademia Długowieczności 14 listopada 2019 at 09:37- Odpowiedz

      Normobaria sprzyja regeneracji więc na pewno będzie pomocna w zdrowieniu, każdy indywidualny przypadek należy jednak najpierw zdiagnozować. Dopiero wtedy można zaproponować całościowy plan, który poza normobarią może obejmować także zabiegi akupunktury lub magnezową Kurację Ojca Beno. Zapraszamy do placówek Akademii Długowieczności w Szalejowie Górnym lub Bojanowie.

  28. Agata 16 listopada 2019 at 06:13- Odpowiedz

    Zgadzam się z pojęciem ,,pomaga,, jakie się pojawia na tej stronie już coraz częściej …Natomiast pisanie, że ,,uzdrawia,, jest już sporym nadużyciem. Brawo!

  29. Piotr 23 grudnia 2019 at 16:37- Odpowiedz

    Czy po wyjściu z komory można się czuć trochę źle i pojawiło się uczucie zimna ?

    • Akademia Długowieczności 3 stycznia 2020 at 20:21- Odpowiedz

      Chociaż według Doktora Pokrywki normobaria jest środowiskiem najbardziej sprzyjającym zdrowiu, niektóre osoby wykazują dużą wrażliwość na zmieniające się w śluzie ciśnienie. Może to wywołać stres i podane objawy. Objawy te powinny szybko ustępować, jeśli tak się nie stanie i kolejne próby będą wywoływać silny dyskomfort należy rozważyć alternatywne terapie.

  30. yogi 30 grudnia 2019 at 17:31- Odpowiedz

    na stronie http://www.drpokrywka.pl/normobaria/ jest wynik badania na ilość komórek macierzystych po pobycie w komorze, wynika z niego, że jest ich tylko 2 na uL wobec 'idealnych’ 20 zatem nie wydaje się być to skuteczne. Poniżej cytat z badań.

    „O rozpoczęciu pobierania krwiotwórczych
    komórek macierzystych z krwi obwodowej decyduje ilość komórek CD34+. Minimalna wymagana liczba to 20 komórek CD34+
    w 1μl krwi obwodowej [34, 37]”
    Stem cells and their practical application in hematooncologic disorders
    Magdalena Gauza1
    , Iwona Urbanowicz2

    • Akademia Długowieczności 3 stycznia 2020 at 20:43- Odpowiedz

      Wskazana różnica wynika z tego, że w podanym artykule przyjęte jest kryterium ilości komórek macierzystych w 1μL krwi obwodowej, natomiast w badaniu laboratoryjnym podanym na stronie Doktora Pokrywki wynik jest podawany w ilości komórek CD34+/100 000 białych ciałek krwi.

  31. Emilia 30 stycznia 2020 at 23:54- Odpowiedz

    Czy pomoze normobaria,
    terapia przy Oponiaku w glowie? Czy byly takie przypadki?

  32. Marek 15 lutego 2020 at 19:41- Odpowiedz

    Witam. Czy mogę korzystać z komory po kraniotomii? Jestem pacjetem po wycięciu guza mózgu. Z góry dziękuję za odpowiedź.

    • Akademia Długowieczności 17 lutego 2020 at 22:50- Odpowiedz

      Według Doktora Pokrywki przebyty zabieg kraniotomii nie stanowi przeciwwskazania do przebywania w normobarii.

  33. Ela 4 marca 2020 at 23:01- Odpowiedz

    Witam serdecznie mam pytanie czy córka która ma 31 lat i wszczepiony defibrylator serca moze korzysatać z komory normobarycznej???

  34. Ela 23 czerwca 2020 at 14:51- Odpowiedz

    Korzystam regularnie z wizyt w normobarii. Jestem zaniepokojona, ponieważ w trakcie seansu odczuwam problemy z oddychaniem np. męczę się w trakcie rozmowy. Czy to normalne zjawisko ?

    • Akademia Długowieczności 7 lipca 2020 at 13:47- Odpowiedz

      Chociaż według Doktora Pokrywki normobaria jest środowiskiem najbardziej sprzyjającym zdrowiu, niektóre osoby wykazują dużą wrażliwość na zmieniające się w śluzie ciśnienie. Może to wywołać stres i podane objawy. Objawy te powinny szybko ustępować, jeśli tak się nie stanie i kolejne próby będą wywoływać silny dyskomfort należy rozważyć alternatywne terapie.

  35. Donata 5 lipca 2020 at 08:36- Odpowiedz

    Dzień dobry, został aktywowany u mnie receptor adrenergiczny beta 1 w sercu (powoduje wysoki puls) przez toksyny z rozpadu pasożytów (korzystałam z biorezonansu 2 lata temu) i od tamtej pory mam uszkodzone serce przez te toksyny i pobudzony też receptor beta 3 w tkance tłuszczowej. Organizm nie mógł sobie poradzić wtedy (2 lata wstecz) z tymi toksynami i od tamtej pory pobudzony receptor beta 3 w tkance tłuszczowej powoduje wypłukiwanie się tłuszczu z ciała, kurczenie. Czy korzystanie z takiej komory normobaryczej spowoduje, że receptor adrenergiczny beta 3 w tkance tłuszczowej przestanie działać, tzn. przestanę wkońcu kurczyć się w ciele? Dodam, że pod każdym względem wg badań jestem zdrowa. Przyczyną chudnięcia jest nadaktywność receptora beta3. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam, Donata R

    • Akademia Długowieczności 7 lipca 2020 at 13:49- Odpowiedz

      Według koncepcji Doktora Pokrywki normobaria wzmacnia i odblokowuje naturalne procesy zdrowienia co może spowodować wycofanie się chorób. W wielu przypadkach wymaga to jednak indywidualnej diagnozy, do której uprawniony jest wyłącznie lekarz lub terapeuta. Zachęcamy do kontaktu bezpośrednio z Doktorem Pokrywką (http://drpokrywka).

  36. Grażyna Brojak 26 października 2020 at 23:05- Odpowiedz

    Witam Panie doktorze, zachęcam kolegę do skorzystania z Pańskiego dorobku naukowego – normobari. Do Pana jest nam za daleko w obecnej pandemicznej sytuacji, ale czynne są punkty normobaryczne / jeśli tak można się wyrazić/ . Kolega ma POHP , pali papierosy / nałogu tego nie może się pozbyć, mimo prób, bardzo chce pozbyć się leków wziewnych , żyć normalnie. Czy normobaria pomoże mu i jak długo należy poddawać się tej terapii ? Pozdrawiam serdecznie, dodając, że zmienił Pan moje życie, gdy przez kilka tygodni byłam Pana pacjentką w Kłodzku, teraz utrwalam to co zdobyłam, dziękuję.

  37. Magdalena Sondej 11 marca 2021 at 21:09- Odpowiedz

    Czy ból ucha po wizycie nie jest niczym niepokojącym? Czy można kontynuować wizyty i czy można jakoś temu bólowi zaradzić?

    • Akademia Długowieczności 14 marca 2021 at 12:30- Odpowiedz

      Przy przechodzeniu przez śluzę należy sygnalizować obsłudze komory normobarycznej dyskomfort lub ból ucha. Może to oznaczać trudności z wyrównaniem ciśnienia w uchu środkowym. Obsługa powinna w takiej sytuacji wstrzymać zwiększanie ciśnienia do momentu ustąpienia dyskomfortu lub jeśli nie będzie to możliwe przerwać przechodzenie przez śluzę. Jeśli pomimo bólu ciśnienie będzie nadal zwiększane może dojść do barotraumy, czyli uszkodzenia ucha pod wpływem ciśnienia. Zdecydowana większość przypadków barotraumy jest łagodna i jej symptomy ustępują samoczynnie po kilku dniach. Jeśli jednak tak się nie stanie należy zgłosić się do lekarza. Do momentu ustąpienia objawów nie powinno się kontynuować wizyt w normobarii.

  38. Barbara 11 sierpnia 2024 at 10:54- Odpowiedz

    Czy nie za mało w komorze CO2? 1,49

Wyślij komentarz