19 listopada, 2017

Hydrogenia – Pierwszy Filar Długowieczności

Dlaczego się starzejemy? Według wiodącej teorii, jednym z głównych winowajców jest pierwiastek, który jest nam niezbędny do życia – tlen. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że może on przybierać formy siejące spustoszenie w komórkach naszego ciała. Formy te, nazywane oksydantami są uważane za jeden z głównych czynników powodujących starzenie.

Gdy oksydantów jest więcej niż antyoksydantów, organizm wchodzi w stan stresu oksydacyjnego. W dłuższej perspektywie stan ten może prowadzić do choroby Alzheimera, choroby Parkinsona, cukrzycy, reumatoidalnego zapalenia stawów i chorób układu krążenia, a tym samym przedwczesnej śmierci.

Niestety, wszyscy ludzie na Ziemi żyją obecnie w silnym stresie oksydacyjnym.

Bez rozwiązania tego problemu marzenia o prawdziwej długowieczności pozostałyby na zawsze w sferze mitów. Pierwszym moim celem stało się więc odnalezienie antyoksydantu idealnego.

Najskuteczniejszy antyoksydant

Wiele substancji wykazuje działanie antyoksydacyjne. Są to między innymi witamina C, witamina E, beta-karoten czy witamina A. W badaniach naukowych nie powodowały jednak przedłużenia życia.

Konieczne było inne podejście. W moich badaniach skoncentrowałem się na najgroźniejszym z oksydantów – rodniku hydroksylowym. Jest on wysoce reaktywny, co oznacza że może ukraść elektron z praktycznie każdej molekuły, uszkadzając ją. Reakcja ta następuje błyskawicznie, nie dając organizmowi czasu na zapobiegnięcie szkodzie. Rezultat? Uszkodzone DNA, mitochondria i komórki a w następstwie groźne mutacje.

Rodnik hydroksylowy składa się z atomu tlenu i atomu wodoru (•OH). Istnieje prosty sposób na jego neutralizację – przyłączenie do niego kolejnego atomu wodoru, co zmienia go w wodę (H2O):

Dostarczając naszemu ciału cząsteczkowy wodór możemy więc powstrzymać rodniki hydroksylowe. Ta informacja okazała się przełomowa.

Czym jest wodór i jak działa na organizm?

Ze wszystkich pierwiastków występujących we wszechświecie wodór jest najpowszechniejszy. Jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i palnym. Jego niezwykła wartość prozdrowotna wynika z czterech właściwości:

1. Rozmiar – H2 to najmniejszy antyoksydant na świecie.


Powyższa ilustracja pokazuje relatywną wielkość poszczególnych molekuł o właściwościach antyoksydacyjnych. Mikroskopijny rozmiar cząsteczkowego wodoru pozwala mu przenikać głęboko do komórek, mitochondriów i jąder gdzie może neutralizować rodniki hydroksylowe.

Należy też pamiętać, że nasze mózgi to tylko 2-4% masy ciała ale aż 20-40% zużycia tlenu, którym oddychamy. Jako że 2-5% tlenu zmienia się w oksydanty, mózg jest wyjątkowo narażony na uszkodzenia spowodowane przez rodniki. Z tego powodu tak ważne jest dostarczanie cząsteczkowego wodoru w celu ochrony mózgu przed stresem oksydacyjnym.

2. Selektywność – H2 odnajduje i neutralizuje wyłącznie szkodliwe oksydanty.

Większość antyoksydantów nie jest w stanie odróżnić szkodliwych oksydantów (jak rodniki hydroksylowe) od tych pełniących w organiźmie pozytywną rolę. Jeśli zbyt wiele oksydantów zostanie zneutralizowanych, równowaga wewnątrz komórek może zostać zachwiana. Cząsteczkowy wodór działa inaczej – wybiórczo odnajduje tylko szkodliwe oksydanty i neutralizuje je zmieniając w wodę.

3. Bezpieczeństwo – Cząsteczkowy wodór jest całkowicie bezpieczny i nietoksyczny.

Ogromną zaletą cząsteczkowego wodoru jest to, że nawet jeśli przyjmie się go w bardzo dużych ilościach, nadmiarowe cząsteczki zwyczajnie przenikną poza ciało. Zbyt duża ilość pozostałych antyoksydantów może stanowić obciążenie dla wątroby. Cząsteczkowy wodór zwyczajnie się rozprasza, nie powodując żadnych negatywnych reakcji i nie zużywając energii w celu jego rozłożenia.

4. Synergia – H2 aktywuje antyoksydacyjne enzymy wewnątrz komórek.

Wodór cząsteczkowy bezpośrednio neutralizuje rodniki hydroksylowe. Ma jednak też dodatkową zaletę – aktywuje naturalne antyoksydacyjne enzymy występujące w komórkach, takie jak:

 • peroksydaza glutationowa – neutralizuje nadtlenek w wodę,
 • dysmutaza ponadtlenkowa – neutralizuje anion ponadtlenku w natlenek wodoru,
 • katalaza – neutralizuje nadtlenek wodoru w wodę.

Oznacza to, że H2 nie tylko bezpośrednio neutralizuje rodniki hydroksylowe ale także aktywuje antyoksydanty wewnątrz komórek umożliwiając długotrwałą ochronę.

Co mówią badania?

Prozdrowotne właściwości wodoru dopiero niedawno wzbudziły zainteresowanie naukowców. Chien–Sheng Huang i inni piszą o badaniach nad wodorem w różnych modelach chorób. Ponieważ jestem lekarzem zajmujący się zdrowiem, a nie chorobami, wolę mówić o pobudzaniu naturalnych mechanizmów zdrowienia w różnych przypadkach medycznych. Mimo to, jak potwierdziły badania prowadzone przez wielu naukowców (Ohsawa, Cai, Matchett, Fujita, Li, Nakashima-Kamimura, Fukuda, Kajiya, Chen, Buchholz, Oharazawa, Kikkawa i inni) wodór jest terapeutycznym gazem medycznym, skutecznym w następujących przypadkach:

 • martwica pozawałowa (zmniejszanie rozmiarów martwicy),
 • uraz mięśnia sercowego po przeszczepie serca,
 • miażdżyca i powiązane z nią choroby układu sercowo–naczyniowego (zapobieganie rozwojowi tych chorób),
 • choroba Parkinsona (opóźnienie rozwoju choroby),
 • choroba Alzheimera (usprawnianie procesów poznawczych, poprawa pamięci),
 • uraz rdzenia kręgowego (usprawnianie funkcji ruchowej po urazie),
 • zapalenie płuc, zespół zaburzeń oddychania,
 • zapalenie trzustki,
 • zapalenie jelit,
 • zespół jelita drażliwego,
 • reakcje alergiczne,
 • nowotwory (zmniejszanie rozmiarów nowotworów skóry u myszy).

Wodór cząsteczkowy stosowano także w celu poprawy metabolizmu u pacjentów z cukrzycą. Wszystkie te doniesienia, w połączeniu z osobistymi doświadczeniami moimi i innych terapeutów spowodowały, że stosowanie cząsteczkowego wodoru (nazwane Hydrogenią) uznałem za Pierwszy Filar Długowieczności. Nadal konieczne było jednak znalezienie odpowiedniego sposobu na dostarczenie go wszystkim komórkom ciała.

Jak dostarczyć komórkom cząsteczkowy wodór?

Wodór to gaz, więc aby przyjmować go bezpośrednio konieczna jest metoda wziewna. Wymaga to jednak zakupu butli, specjalnej maski i oprzyrządowania. Sposób ten jest więc kłopotliwy i trudny do stosowania codziennie. Oksydanty musimy neutralizować każdego dnia, stąd uznałem że należy pójść w innym kierunku. Sięgnąłem do doświadczeń mieszkańców Japonii, wśród których jest najwięcej stulatków na świecie. Ku mojemu zaskoczeniu odkryłem, że od lat 60-tych ogromną popularnością cieszy się wśród nich woda wodorowa. Szybko zdałem sobie sprawę, że taka woda to idealny środek, co najmniej z czterech powodów:

 1. W łatwy sposób dostarcza cząsteczkowy wodór i neutralizuje oksydanty, nawadniając jednocześnie organizm.
 2. Dzięki ścisłej filtracji pozwala uniknąć znajdujących się w wodzie wodociągowej zanieczyszczeń i mikroplastiku.
 3. Dzięki przegotowaniu staje się neutralna energetycznie i nie wychładza organizmu.
 4. Ułatwia odzwyczajenie się od wody w plastikowych butelkach i słodzonych napojów.

Stworzyłem formułę na podstawie której powstała woda wodorowa, której picie (w formie butelkowej lub czerpanej bezpośrednio z urządzenia do wytwarzania wody wodorowej) zalecam swoim pacjentom oraz wszystkim dążącym do długowieczności.

Oprócz wody Red-OX wodór cząsteczkowy można przyjmować także stosując olej lniany nasycony wodorem (olej Red-OX) w postaci Pasty Budwig, Kefiru Budwig lub Jogurtu Budwig oraz jako dodatku do sałatek i surówek.

Wiedza o prozdrowotnych właściwościach wodoru cząsteczkowego okazała się nieoceniona przy formułowaniu Drugiego Filaru Długowieczności – Normobarii, o którym możesz przeczytać poniżej:

Drugi Filar – Normobaria

Poznaj środowisko, które pomoże Ci odblokować naturalne procesy zdrowienia.

Więcej >

Bibliografia

 1. Chien-Sheng Huang, Tomohiro Kawamura, Yoshiya Toyoda & Atsunori Nakao, Recent Advances in Hydrogen Research as a Therapeutic Medical Gas, 2010 (Tłumaczenie w języku polskim pod tytułem „Ostatnie odkrycia w badaniach nad wodorem jako terapeutycznym gazem medycznym” pod adresem https://longevitas.pl/podsumowanie-zdrowotnej-roli-wodoru)
 2. Pokrywka, Tylko woda nasycona wodorem drogą saturacji jest bezpieczna dla zdrowia człowieka, Kłodzko 2016
 3. Otworzyć puszkę Pandory. Prawdziwa długowieczność to więcej niż 120 lat! Wywiad z lekarzem Janem Pokrywką przeprowadziła Marta Gadomska. Kłodzko 2011
 4. Pokrywka, J. Szymański, Cztery filary prawdziwej długowieczności. Kłodzko 2011

Opracował: Jan Pokrywka

Wróć do wykładów

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do newslettera

9 komentarzy

 1. albert 10 maja 2019 at 09:06- Odpowiedz

  To co jest w tym artykule pokrywa się z prawdą. Sam przeprowadzałem kurację na kilku osobach . Co się okazało rak płuc zginął, płuca oczyściły się całkowicie. U osoby z cukrzycą, oraz bardzo głębokimi odleżynami szpitalnymi, po wdychaniu HHO następowała niesamowita poprawa. Odleżyna w oczach jak sama pielęgniarka przychodząc mówiła , że w oczach zarasta się odleżyna. Cukier zamiast przyjmować 100% dawki insuliny zalecane przez diabetologa ograniczały sę do połowy. Poza tym skóra u tych osób robiła się gładka i nie było widać zmarszczek starości. O tych sprawach pisałem na forum HHO.

  • Akademia Długowieczności 10 maja 2019 at 09:19- Odpowiedz

   Dziękujemy za komentarze! Lekarze i terapeuci związani z Akademią Długowieczności również raportują liczne przypadki zdrowienia w związku z przyjmowaniem cząsteczkowego wodoru.

 2. albert 25 maja 2019 at 20:02- Odpowiedz

  Zwracam się z zapytaniem? czy były prowadzone badania na schorzenia stwardnienia rozsianego przy przyjmowaniu cząsteczkowego wodoru. Ponieważ znając temat częściowo zwracają się osoby właśnie z tym schorzeniem i zapytaniem czy właśnie przyjmowanie wodoru wspomoże lub zatrzyma całkowicie rozwój tej choroby.
  pozdrawiam Alfred

 3. Maciej 7 czerwca 2020 at 08:35- Odpowiedz

  Witam serdecznie, mam pytanie odnośnie urządzenia. Jakie urządzenie polecacie do produkcji domowej wody wodorowej ?

 4. Artur 29 kwietnia 2022 at 23:45- Odpowiedz

  Jakie jest ph takie wody? Można ją pic na stałe?

  • Akademia Długowieczności 6 maja 2022 at 11:51- Odpowiedz

   Woda wodorowa ma pH zasadowe, ok. 7,5 i jak najbardziej można pić ją na stałe. Zalecamy to jako jeden z elementów programu Czterech Filarów Długowieczności.

 5. Halina 1 sierpnia 2022 at 15:58- Odpowiedz

  Dzień dobry mam pytnie w jakich proporcjach powinno sie zblendować olej lniany uwodorniony i kefir?

  • Akademia Długowieczności 9 sierpnia 2022 at 14:14- Odpowiedz

   Olej lniany mieszamy z kefirem w proporcji 1:4. Czyli np. 100 ml oleju i 400 ml kefiru.

Wyślij komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.