24 lutego, 2015

Główne wytyczne postępowania w nowotworach

Wytyczne, poza standardowymi procedurami leczniczymi medycyny akademickiej, wspomagające zdrowie chorych na nowotwory.

Immunoterapia – czwarty filar onkologii

UWAGA: W indywidualnych przypadkach poniższe zalecenia lekarz prowadzący winien inteligentnie zmodyfikować.

Procedura 1. Prawidłowy sen

Prawidłowy rytm snu i czuwania w trakcie doby – ustrój regeneruje się, zdrowieje od 19:00 do 3:00 nad ranem. To są najlepsze godziny snu, dla regeneracji organizmu liczące się podwójnie. Trzeba wielkiej determinacji, aby przestawić zupełnie swoje życie i zacząć sypiać w godzinach od 19.00 do 3.00. Taką determinację mają trzy grupy ludzi:

 • Mnisi w klasztorach, którzy gorąco pragną osiągnąć zbawienie duszy.
 • Twórcy – pisarze, kompozytorzy, naukowcy, którzy przekonali się, że śpiąc w tych godzinach mają po obudzeniu się największy potencjał twórczy.
 • Ludzie, których życie jest zagrożone chorobą i są zdeterminowani, aby wyzdrowieć.

Ludziom aktywnym zawodowo, pracujących w firmach na etatach, a po pracy prowadzących czynne życie rodzinne i towarzyskie trudno byłoby tak radykalnie swoje życie przestawić. Dlatego zalecam im sen w takich godzinach, aby tych godzin liczących się podwójnie było jak najwięcej. A więc kompromisowe zalecenie dla nich, to sen od 22-giej do 6-tej. Wtedy tych godzin najbardziej regenerującego snu jest pięć: od 22.00 do 3.00.

Obserwując siebie każdy może łatwo sprawdzić, jaka jest zależność pomiędzy godzinami poświęconymi na sen a samopoczuciem i wydolnością organizmu w ciągu dnia.

W każdym razie osobom pragnącym wyzdrowieć z raka zdecydowanie zalecam sen w godzinach 19.00 – 3.00. Według starożytnej medycyny chińskiej samym snem człowiek może się wyleczyć z ciężkiej choroby, może wyzdrowieć uruchamiając siły obronne organizmu. Regenerujący sen wymaga spełnienia jeszcze innych warunków:

 • Temperatura w sypialni ok. 18 stopni Celsjusza.
 • Całkowita ciemność – sprzyja to powstawaniu w organizmie melatoniny. Jej odpowiedni poziom sprawia, że sen jest wystarczająco głęboki.
 • Właściwe parametry powietrza w sypialni (parametry dotyczą zawartości tlenu i dwutlenku węgla oraz wilgotności).

O tych właściwych parametrach powietrza, którym oddychasz podczas snu piszę szczegółowo w wykładzie Długowieczność dla każdego – sypialnia normobaryczna.

Procedura 2. Właściwe odżywianie

Odkwaszająca, zupowa dieta bez węglowodanów, czyli dieta rozgrzewająca. Rak odżywia się cukrem, węglowodanami. Wobec tego stosujemy wszystkie warzywa o niskiej zawartości węglowodanów, z niewielką ilością tłustego mięsa lub ryb, jajka, sery.

Zupa Doktora Pokrywki to zupa ugotowana na kawałku tłustego mięsa – boczku, podgardla, żeberka, golonki. Można do niej dawać wszystkie warzywa z wyjątkiem tych, które zawierają dużo węglowodanów – to znaczy z wyjątkiem ziemniaków, marchwi i buraków. Do zupy w dużej ilości dodajemy przyprawy, natomiast ilość soli powinna być ograniczona. Mięso zjadamy z zupą. W zupie może być ponadto śmietana, jajko, ser, zielony groszek, zielona fasolka. Nie dodajemy do niej mąki, żadnej kaszy, ryżu, makaronu, dojrzałego grochu i fasoli.

Określenie „dieta rozgrzewająca” odnosi się do energetycznej natury jej składników. Czytelnicy książki „Na zdrowie! Jak osiągnąć harmonię ciała, ducha i umysłu” wiedzą, że pod względem natury energetycznej potrawy (składniki pokarmowe) dzielimy w uproszczeniu na trzy grupy:

 • wyziębiające i ochładzające,
 • neutralne,
 • rozgrzewające i o właściwościach gorąca.

Tłuste mięso należy do składników rozgrzewających, a gotowane warzywa do neutralnych. W sumie „zupę Doktora Pokrywki” można uznać za potrawę rozgrzewającą. Zwracam uwagę, że w zupie powinno być mało mięsa, a dużo gotowanych warzyw. Duża ilość warzyw decyduje o odkwaszającym działaniu tej zupy.

Zobacz tabelę pokarmów z podziałem na właściwości energetyczne >

Procedura 3. Oczyszczanie i alkalizowanie organizmu

Więcej stolców, dwa–cztery dziennie. Alkalizujące środki przeczyszczające: chlorek magnezu, siarczan magnezu. Odkwaszanie organizmu poprzez dietę, właściwe oddychanie lub środki doraźne. Ksylitol – cukier brzozowy, do 10 łyżeczek dziennie; odkwasza organizm, dostarcza smaku słodkiego, nie wchodzi w przemiany cukrowców, jest alkoholem.

Powszechnie stosowany cukier buraczany jest węglowodanem, dlatego osoby chorujące na raka powinny wyeliminować go z diety. Natomiast ksylitol pod względem chemicznym jest alkoholem (bardzo słabym, nie można się nim upić). Jako alkohol ma naturę rozgrzewającą. Ważna wskazówka: Ksylitol zażywany od razu w większych dawkach spowoduje przeczyszczenie. Aby przyzwyczaić swój układ trawienny do ksylitolu, należy go wprowadzać stopniowo. Zacznij od pół łyżeczki na dobę (2 gramy) i stopniowo zwiększaj dzienną dawkę, dochodząc po 10 dniach do 40 gramów (10 łyżeczek do herbaty).

Procedura 4. Płukanie organizmu.

Pić 1,5 do 2,5 litra letniej wody przegotowanej, osmotycznej, ustrukturyzowanej, zredukowanej przynajmniej do około minus 100 mV. Każdy łyk wody przetrzymywać w ustach mieszając ze śliną. Wstań teraz od komputera i wypij szklankę letniej przegotowanej wody, a potem zasiądź do dalszej lektury. Dlaczego woda przegotowana? Ponieważ woda surowa, nieprzegotowana należy do produktów wyziębiających energetycznie twój organizm. Natomiast po przegotowaniu woda staje się energetycznie neutralna. Aby odblokować naturalne mechanizmy zdrowienia, powinieneś energetycznie rozgrzać się.

Picie wody mineralnej z plastikowych butelek jest błędnym nawykiem, wynikającym z niewiedzy. Dlaczego? Z dwóch powodów.

Po pierwsze – Jest to woda nieprzegotowana, produkt wyziębiający energetycznie.

Po drugie – Do tej wody przeniknęły pewne substancje z plastikowej butelki. Jak wynika z badań naukowych, substancje te są szkodliwe, powodują zaburzenia hormonalne w organizmie.

Wystarczająco dużo składników mineralnych potrzebnych organizmowi znajdziesz w pożywieniu – warzywach, owocach, razowym chlebie i innych produktach. A więc w celu przepłukiwania organizmu pij od 6 do 10 szklanek wody przegotowanej dziennie. Przynajmniej część z tego powinna stanowić woda, która ma cechy wody doskonałej. Woda doskonała to woda:

 • krystalicznie czysta,
 • o naturalnej strukturze cząsteczkowej,
 • energetycznie zrównoważona,
 • nasycona wodorem.

Takie cechy posiada woda Red-OX. Więcej informacji o wodzie doskonałej znajdziesz w naszej książce „Na zdrowie! Jak osiągnąć harmonię ciała, ducha i umysłu” (w rozdziale 5), a o wodzie Red-OX na stronie www.red-ox.pl.

Procedura 5. Nasycanie NNKT – pasta dr Budwig

Wersja z kurkumą i pieprzem, bez węglowodanów, ze 100 ml oleju wysoko linolenowego, podzielona na 2 – 4 porcje, codziennie przez 3 miesiące. Potem minimum 2 razy tygodniowo, na stałe.

Doktor Johanna Budwig w swojej klinice w Niemczech leczyła pacjentów z najcięższych chorób – w tym z raka – swoją dietą, której podstawą była pasta z oleju lnianego, nazwana później pastą Budwig. Tak naprawdę pobudzała naturalne mechanizmy zdrowienia, uzupełniając w organizmie pacjenta NNKT – Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe, głównie kwasy Omega 3. Pozostałe składniki pasty Budwig spełniają rolę nośników oleju oraz dodatków smakowych. Przepis na wersję pasty z kurkumą i pieprzem znajdziesz na stronie http://drpokrywka.pl/sprytne-przepisy

Dowiedz się więcej o NNKT i dr Budwig >

Pytania i odpowiedzi

Co oznacza człon Red-ox w nazwach potraw: Kefir Budwig Red-ox, Jogurt Budwig Red-ox, Pastę Budwig Red-ox.?

Doktor Pokrywka: Oznacza, że potrawa ta wykonana jest z użyciem oleju red-ox, czyli oleju zawierającego rozpuszczony w nim wodór. Więcej o tym oleju przeczytasz na stronie https://longevitas.pl/o-oleju-lnianym/. Wodór jest niezbędny dla wzmocnienia sił witalnych i odblokowania naturalnych mechanizmów zdrowienia. Jest jednym z czterech filarów długowieczności.

Którą potrawę z trzech wyżej wymienionych wybrać? Innymi słowy – co najlepiej zastosować jako produkt, z którym będę miksowała olej dla wytworzenia emulsji – kefir, jogurt czy biały ser?

Doktor Pokrywka: To zależy od grupy krwi, jaką Pani ma. Oto wskazówki dotyczące nabiału wskazanego, neutralnego i niewskazanego dla osób z różnymi grupami krwi. Na podstawie tych wskazówek każdy czytelnik wybierze dla siebie to, co dla niego odpowiednie.

Grupa A

Nabiał wskazany: brak
Nabiał neutralny: kefir, zsiadłe mleko, jogurty naturalne i owocowe, kozie mleko, ser feta, mozzarella, kozi, risotta.
Nabiał niewskazany: mleko, lody, masło, maślanka, ser gouda, serek wiejski, ser biały, brie, camembert, edamski, serek kremowy, parmezan, serwatka, ser szwajcarski.

Grupa AB

Nabiał wskazany: jogurty, kefiry, kwaśna śmietana, mleko owcze, ser feta, kozi, mozzarella, owczy, wiejski.
Nabiał neutralny: mleko półtłuste, ser biały, cheddar, edamski, ementaler, gouda, sojowy, szwajcarski, serwatka, ser śmietanowy.
Nabiał niewskazany: lody, masło, maślanka, mleko pełnotłuste, parmezan.

Grupa B

Nabiał wskazany: chude lub półtłuste mleko, jogurty, kefiry, kozie mleko, ser typu farmer, feta, mozzarella, owczy, wiejski.
Nabiał neutralny: maślanka, mleko sojowe, ser: biały, brie, camembert, cheddar, edamski, ementaler, gouda, parmezan, serwatka, sojowe mleko.
Nabiał niewskazany: lody, ser typu blue.

Grupa 0

Nabiał wskazany: gee, czyli klarowne masło.
Nabiał neutralny: jogurty naturalne, ser kozi, mozzarella, feta, ser owczy, masło, jaja
Nabiał niewskazany: maślanka, kefir, mleko, biały ser, brie, camembert, edamski, gouda, cheddar, ricotta, parmezan, serek wiejski, śmietana.

Czy dla osób pragnących wyzdrowieć z raka odżywianie się według grup krwi jest ważne?

Doktor Pokrywka: Osoby całkowicie zdrowe mogą nie przywiązywać zbyt dużej wagi do odżywania się zgodnego z grupą krwi. Natomiast ktoś, kto jest w trakcie procesu zdrowienia powinien oszczędzać każdą krztynę życiowej energii, aby organizm mógł ją przeznaczać na zdrowienie. Aby jak najmniej energii zużywać na trawienie pokarmów, należy:

 • odżywiać się zgodnie ze swoją grupą krwi,
 • stosować żywienie rozdzielne, tj. nie łączyć w jednym posiłku białek i węglowodanów.

Procedura 6. Nie długie, a bardzo długie przeżuwanie każdego kęsa, 300 ugryzień przed połknięciem.

Przeżuwając bardzo długo każdy kęs, będziesz mógł mniej jeść, a mieć tyle samo albo nawet więcej energii. Dlaczego masz mniej jeść? Bo prawdopodobnie jesz cztery razy więcej niż trzeba, przejadasz się i dlatego chorujesz.

Starożytne księgi hinduskie mówią, że są trzy przyczyny chorób: przejadanie się, brud i brak higieny psychicznej. Jedna czwarta tego, co jesz, wystarcza do wytworzenia życiowej energii. Reszta to jest to, co jesz dla samej przyjemności jedzenia.

300 razy? Nie wystarczy 50 razy? 50 wystarczy człowiekowi średnio zmotywowanemu, ale rozumiem, że ty jesteś tym, którego życie jest zagrożone przez chorobę, więc jesteś zmotywowany ogromnie. Gdy wyzdrowiejesz, będziesz gryzł każdy kęs tylko 50 razy. Ale teraz najważniejsze, co masz do roboty, to przez 16 godzin na dobę robić wszystko, co odblokowuje cudowną zdolność samoleczenia twego mądrego organizmu, a przez pozostałe 8 godzin spać głębokim, regenerującym snem od 19.00 do 3.00.

Zanim zjesz posiłek, gryząc każdy kęs 300 razy, minie pół godziny. Zorientujesz się, że zjadłeś jedną czwartą tego, co zawsze jadłeś, a nie czujesz już głodu. Bo uczucie sytości przychodzi pół godziny po posiłku, a właśnie te pół godziny minęło ci na super dokładnym przeżuwaniu.

Procedura 7. Ruch – wysiłek

Zależnie od rodzaju nowotworu, według tabeli zamieszczonej w książce „Antyrak”. Pacjenci leżący, przynajmniej wysiłek dla dłoni – ściskanie piłeczki gumowej, lub obracanie kul. Czas ćwiczeń – wg ww. tabeli. Nordic Walking – najbardziej polecana forma ruchu.

Ruch przynosi nieocenione korzyści, zwłaszcza gdy połączony jest z czymś więcej – byciem w grupie, pozytywnymi emocjami, śmiechem, rozmową, obcowaniem z pięknem, muzyką. Jest wiele takich form ruchu. To może być:

 • Chodzenie w grupie po górach. Piękne widoki, wymiana myśli i uczuć, opowiadanie dowcipów, śmiech, radość.
 • Jeżdżenie w grupie na rowerze po górskich ścieżkach rowerowych.
 • Uprawianie w grupie Nordic Walking.
 • Taniec – jedna z najdoskonalszych form zdrowotnej rekreacji. Ruch z muzyką i obcowanie z drugą osobą oraz grupą wspólnie tańczących osób.
 • Uprawianie w grupie ćwiczeń fizycznych związanych z uważnością: Tai Czi, Czi Kung, joga, rytuały tybetańskie. Ruch fizyczny w połączeniu z uważnością (świadomość oddechu i każdego elementu ruchu) przynosi podwyższenie poziomu życiowej energii.
 • Żonglowanie piłeczkami – zabawy w grupie.

Co daje ruch?

 • Ruch stymuluje wzmożone wydzielanie endorfin – substancji szczęścia – w mózgu. A szczęśliwy mózg potrafi wyleczyć ciało.
 • Ruch powoduje szybsze krążenie krwi, a wtedy krew dostarcza więcej tlenu do mózgu oraz wszystkich innych narządów i tkanek.

Jak dostosować rodzaj ruchu do stanu zdrowiejącej osoby?

Doktor Pokrywka: Bardzo dobre pytanie. Zalecany rodzaj ruchu zależy od rodzaju nowotworu i od sił pacjenta – od tego, czy pacjent jest silny, czy osłabiony, chodzący czy leżący. Doktor David Servan-Schreiber w książce „Antyrak. Nowy styl życia” podaje (na str. 278) tabelę określającą ilość energii wydatkowanej w czasie różnych zajęć w jednostkach zwanych MET na godzinę. Na podstawie tej tabeli każdy może wybrać rodzaj ruchu odpowiedni dla siebie.

Procedura 8. Ćwiczenia z energią Czi, na przykład Czi-kung „Lecący Żuraw”

Energia Czi to wewnętrzna energia organizmu. Jeżeli wszystkie narządy i organy dysponują odpowiednią ilością energii Czi, wtedy organizm na bieżąco naprawia tkanki i komórki uszkadzane wolnymi rodnikami. Należy tu zauważyć, że spośród pięciu rodzajów wolnych rodników tlenowych tylko jeden ich rodzaj jest dla organizmu szkodliwy (gdy występuje w nadmiarze), a mianowicie rodniki hydroksylowe. Brak wystarczającej ilości dwutlenku węgla w powietrzu, którym oddychamy powoduje, że tych szkodliwych rodników jest więcej. W każdym razie przyczyną zniszczeń w tkankach i komórkach jest mechanizm wolnorodnikowy, a kierunki przeciwdziałania są dwa:

 • zwiększenie ilości dwutlenku węgla w organizmie poprzez właściwe oddychanie i poprzez podwyższenie zawartości dwutlenku węgla w pomieszczeniach, w którym przebywamy, a przynajmniej w sypialni,
 • podwyższenie poziomu energii Czi organizmu dzięki ćwiczeniom, stanowiącym połączenie odpowiednich ruchów ciała z uważnością. Uważność polega na tym, że oddycham świadomie, obserwuję każdy wdech i wydech oraz na tym, że mam świadomość każdego ruchu, który wykonuję. Za uważnością idzie energia.

O zdrowotnej roli dwutlenku węgla napisałem szczegółowo w wykładach „Profesor Konstantin Buteyko – choroba głębokiego oddychania” oraz „Długowieczność dla każdego”.

Ćwiczenia z energią Czi to ćwiczenia Czi Kung, Tai Czi, joga, rytuały tybetańskie. Rytuały tybetańskie są łatwe do samodzielnego opanowania – można się nauczyć ich na podstawie książki Petera Keldera „Źródło wiecznej młodości” lub na podstawie artykułów z Internetu, ilustrowanych zdjęciami ćwiczącej osoby. Pozostałe wymienione tu ćwiczenia nauczane są na kursach powadzonych przez wykwalifikowanych instruktorów.

Oczywiście wszystkie te ćwiczenia mają również działanie odmładzające i przedłużające życie. Wszystko, co wzmacnia twoją energię Czi i usprawnia jej krążenie w organizmie, ma działanie rewitalizujące, odblokowuje naturalne mechanizmy zdrowienia i przedłuża życie. Organizm jest całością i tak na niego patrzą lekarze medycyny naturalnej i starożytnej do których się zaliczam. Nie ma leczenia pojedynczych organów, jest usuwanie blokad i przeszkód, aby przywrócić organizmowi jego naturalną zdolność zdrowienia.

Warto tu jeszcze wspomnieć, że regularne codzienne uprawianie rytuałów tybetańskich zapobiega bólom kręgosłupa, a nawet powoduje ustąpienie tych bólów. Ćwiczenia te wzmacniają mięśnie wokół kręgosłupa – mięśnie brzucha i grzbietu. Wzmocnione mięśnie utrzymują kręgosłup we właściwej pozycji i zapobiegają wypadaniu dysku. Jeśli połączysz to z piciem rozpuszczonej w wodzie soli ojca Beno i moczeniem stóp w rozworze chlorku magnezu – na zawsze zapomnisz o bólach kręgosłupa, na które cierpi co drugi Polak. Podobne działanie mają pozostałe systemy starożytnych ćwiczeń: Czi Kung, Tai Czi, joga.

Dodatkowa korzyść z tych ćwiczeń, to redukcja stresu, spokój wewnętrzny oraz harmonia ciała, ducha i umysłu.

Procedura 9. Ćwiczenia oddechowe

Po 7 płytkich wdechów i wydechów, co około 30 minut, można częściej.

„ …oddychaj wolno i płytko. Zmniejsz, uspokój oddech”– mówi profesor Butejko do swojego pacjenta Petrowa. (http://www.buteyko.pl/historia-metody/nie-mow-nikomu-o-mojej-chorobie ).„Superwytrzymałość, zdrowie i tężyzna fizyczna jest możliwa wyłącznie, gdy oddychamy płytko i powoli.” – twierdzi prof. Konstantin Butejko. Stworzył on metodę WEGO (Wolicjonalnej Eliminacji Głębokiego Oddychania). Piszę o tym szczegółowo w wykładzie „Profesor Konstantin Buteyko – choroba głębokiego oddychania”.

Oddychanie metodą Butejki ma na celu zminimalizowanie utraty cennego dla organizmu dwutlenku węgla. Przy głębokim i szybkim oddechu tracimy dwutlenku węgla zbyt wiele. Właściwe oddychanie jest szczególnie ważne dla osób pragnących wyzdrowieć z raka. Celowo unikam tu słów „chory, choroba, leczenie”, używając zamiast nich słów wyzdrowienie, odblokowanie naturalnych mechanizmów zdrowienia.

Każdy, kto chce oddychać prawidłowo, zachowując jak najwięcej dwutlenku węgla w płucach i we krwi, powinien wiedzieć, że rozróżniamy oddychanie górną i dolną częścią klatki piersiowej. Jak oddycha małe dziecko? Przy oddychaniu jego brzuszek unosi się i opada, świadczy o tym, że przepona obniża się i powraca. Przy wdechu przepona obniża się, powietrze wchodzi do dolnej części płuc, brzuszek dziecka unosi się. Przy wydechu odwrotnie – powietrze jest wydalane, przepona powraca na swoje miejsce, brzuszek opada. Małe dziecko instynktownie oddycha w sposób właściwy, optymalny, nie tracąc zbyt wiele dwutlenku węgla. Takie oddychanie nazywamy oddychaniem przeponowym. Niech stanie się ono twoim codziennym nawykiem.

Oddychając w ten sposób osiągasz dwie rzeczy:

 • zwiększenie odporności na stres (takie oddychanie zalecają psychologowie i uczą tego na szkoleniach),
 • zminimalizowanie ilości wydalanego przy wydechu dwutlenku węgla.

Właściwe oddychanie jest rzeczą bardzo ważną i dostępną dla każdego bez ponoszenia żadnych kosztów. Warto jednakże wspomnieć również o innym sposobie na zwiększenie ilości dwutlenku węgla w organizmie człowieka. Chodzi o podwyższenie zawartości dwutlenku węgla w pomieszczeniu, w którym przebywamy, w zwłaszcza w sypialni (zobacz wykład „Długowieczność dla każdego”).

Procedura 10. Procedury lecznicze regulujące i odbudowujące energię Czi

Akupunktura, moxa, akupresura, masaże stóp, masaże ciała, masaże limfatyczne, okłady i kompresy alkalizujące.

Akupunktura. Według starożytnej medycyny chińskiej w organizmie istnieje układ krążenia życiodajnej energii chi (czi). Energia krąży wzdłuż dwunastu linii nazywanych meridianami. Zaburzenia w krążeniu energii powodują, że powstaje jej niedobór lub z nadmiar w poszczególnych miejscach organizmu. Występuje wtedy osłabienie, złe samopoczucie, różne dolegliwości i choroby. Równowagę energetyczną organizmu można przywrócić poprzez nakłuwanie igłami określonych punktów ciała, czyli przez akupunkturę. Odblokowuje to naturalne mechanizmy zdrowienia.

Dowiedz się więcej o akupunkturze >

A oto inne sposoby odbudowania właściwego poziomu energii Czi:

 • Akupresura, czyli naciskanie i masowanie palcami tych samych punktów, które są nakłuwane igłami w zabiegach akupunktury.
 • Moxa. Moxa to nazwa terapii, a także używanego w niej leczniczego cygara ziołowego. Cygara są sporządzane m.in. z rośliny Artemisia moxa. Służą do ogrzewania na ciele punktów stanowiących zakończenia meridianów, czyli tych samych punktów, które są nakłuwane w akupunkturze lub naciskane w akupresurze. Cygara są przybliżane lub na krótko przykładane do tych punktów. Efekt leczniczy osiąga się dzięki likwidacji blokad energetycznych i przywrócenia swobodnego krążenia energii. Ciepło powoduje rozszerzanie naczyń krwionośnych i usprawnienie krążenia krwi.
 • Masaże stóp i całego ciała. Mechanizm zdrowotnych efektów masażu jest podobny do mechanizmów działania akupunktury i akupresury – znoszenie blokad i przywracanie swobodnego krążenia energii Chi. U wytrawnych masażystów efekty mogą być równie dobre, choć skutki działania akupunktury są trwalsze.
 • Masaż limfatyczny – masaż powodujący usprawnienie przepływu limfy w organizmie. Likwiduje obrzęki, relaksuje i oczyszcza organizm.

Procedura 11. Niewielka ilość alkoholu

2 razy dziennie wino 10% czerwone wytrawne, po 100 ml, lub po 25 gram 40% alkoholu (wódki lub koniaku).

Alkohol w małych dawkach rozgrzewa organizm oraz rozszerza naczynia krwionośne ułatwiając dostęp krwi do obszarów źle ukrwionych. Pobudza także powstawianie endorfin w mózgu. Przy spożyciu większych ilości alkoholu może występować zatrucie aldehydem octowym. Przy małych dawkach takie objawy nie występują.

Procedura 12. Zapewnienie równowagi red-ox w organizmie.

Antyoksydanty roślinne: eliksir z owoców granatu, flawon, aronia, itp. 5 -7 razy dziennie w małych dawkach. Unikać preparatów słodzonych cukrem. Wodór jako antyoksydant.

Równowaga w organizmie

Organizm jest zdrowy, jeśli istnieje w nim równowaga. Możemy rozróżnić różne rodzaje równowagi:

 • równowaga kwasowo-zasadowa,
 • równowaga energetyczna,
 • równowaga red-ox.

Równowadze kwasowo-zasadowej sprzyjają właściwe proporcje w diecie między produktami kwasotwórczymi i zasadotwórczymi (alkalizującymi). Odpowiednie proporcje między produktami rozgrzewającymi i ochładzającymi, dostosowane do typu energetycznego człowieka, pomagają zachować równowagę energetyczną organizmu. Z kolei dążenie do równowagi red-ox polega na dbałości o zachowanie właściwych proporcji pomiędzy oksydantami i antyoksydantami.

Równowaga red-ox w organizmie to równowaga pomiędzy procesami redukcji i utleniania (red – redukcja, ox– utlenianie, red-ox – reakcja redukcji / utleniania). Zaburzenie równowagi między wytwarzaniem a redukcją reaktywnych form tlenu i azotu to stres oksydacyjny. Należy pamiętać, że są też pozytywne efekty działania reaktywnych form tlenu i azotu (RONS), takie jak relaksacja mięśni, regulacja ciśnienia krwi i inne, co w rezultacie prowadzi do wzrostu siły i wytrzymałości. Dlatego dążymy nie do całkowitej likwidacji oksydantów, ale do równowagi pomiędzy oksydantami i antyoksydantami. Do oksydantów należą wolne rodniki tlenowe. Ich nadmiar w organizmie jest szkodliwy.

Choroby cywilizacyjne

Choroby cywilizacyjne, w tym rak, spowodowane są zaburzeniami równowagi w organizmie. Obecnie w społeczeństwach o wysokim stopniu rozwoju cywilizacji (społeczeństwach zachodnich) znaczna część ludzi ma:

 • zbyt zakwaszone organizmy (brak równowagi kwasowo-zasadowej),
 • nadmiernie wyziębione organy wewnętrzne (brak równowagi energetycznej),
 • zbyt wysoki poziom oksydantów w organizmie (brak równowagi red-ox).

Dlatego zalecenia dietetyków idą w kierunku:

 • zwiększenia w diecie udziału produktów alkalizujących, a ograniczenia produktów zakwaszających,
 • zwiększenia udziału produktów rozgrzewających i ograniczenia wyziębiających,
 • zwiększenia w diecie udziału antyoksydantów.

Rak jest wołaniem – wróć do równowagi

Należy jednak pamiętać, że szczegółowe zalecenia mają być różne dla różnych osób i powinny zmieniać się w trakcie życia tej osoby, stosownie do zmian zachodzących w jej organizmie. Błędem byłoby na przykład stwierdzenie, że potrawy alkalizujące są dobre, a zakwaszające złe. Jedne i drugie są dobre i potrzebne. Podobnie dobre i potrzebne w organizmie są zarówno antyoksydanty, jak i oksydanty. Wszystko w odpowiednich proporcjach, skutkujących równowagą w organizmie danego człowieka. Rak jest procedurą obronną organizmu, wołaniem ratunkowym – wróć do równowagi.

Antyoksydanty roślinne

Większość nadmiaru wolnych rodników organizm może wyeliminować sam, dzięki enzymom, istniejącym w komórkach i płynach ustrojowych. W sytuacji choroby i osłabienia układu immunologicznego wskazane jest dodatkowe zastosowanie antyoksydantów, dostarczanych organizmowi z zewnątrz. Powrót do równowagi red-ox ułatwia stosowanie antyoksydantów roślinnych, np. eliksiru z owoców granatu lub aronii, a także gotowych preparatów zawierających duże ilości flawonu. Flawon to naturalny związek macierzysty licznych barwników roślinnych. Dużą ilość flawonów zawierają flawonoidy – czynne substancje roślinne o właściwościach przeciwutleniających.

Flawonoidy zawiera większość roślin. Szczególnie dużo flawonoidów można znaleźć w ciemnych roślinach jagodowych. Dlatego powstały wyciągi z takich roślin – ich składniki to koncentraty soku z owoców i warzyw, m.in. z czarnej porzeczki, czarnego bzu, czarnego winogrona, wiśni, jeżyny, buraka ćwikłowego, czarnej jagody oraz miazgi rokitnika pospolitego.

Wodór jako wybiórczy antyoksydant, pomagający osiągnąć równowagę red-ox

Opierając się na badaniach naukowców japońskich wykonywanych na gryzoniach zalecam wodór – jedyny selektywny antyoksydant, unieszkodliwiający rodniki hydroksylowe, a nie niszczący innych rodników, odgrywających pożyteczną rolę w organizmie. Spośród kilku rodzajów rodników tlenowych tylko rodniki hydroksylowe są szkodliwe. Rodniki hydroksylowe są potrzebne w organizmie do likwidowania szkodliwych drobnoustrojów, ale tylko w określonej ilości. Aby unieszkodliwić ich nadmiar, potrzebny jest wodór. Wodór działa wybiórczo – eliminuje rodniki hydroksylowe, ale nie likwiduje pozostałych, pożytecznych dla organizmu rodników.

Ponieważ obecnie nie ma w atmosferze wodoru, zalecam dostarczanie go do organizmu poprzez picie wody nasyconej wodorem (wody red-ox) oraz używanie oleju nasyconego wodorem (oleju red-ox) – w postaci pasty Budwig, kefiru Budwig lub jogurtu Budwig (przepisy dostępne na stronie http://drpokrywka.pl/sprytne-przepisy/).

Dowiedz się więcej o terapeutycznej roli wodoru >

Procedura 13. Światłolecznictwo

Przebywanie na słońcu około pół godziny dziennie, naświetlenie całego ciała. Nie dotyczy raków skóry.

Światło słoneczne odgrywa ogromną rolę w życiu każdego człowieka. Przede wszystkim powoduje polepszenie nastroju, o czym każdy z nas wie z obserwacji samego siebie. Dlatego zalecane jest codzienne ćwiczenie polegające na zwróceniu twarzy ku słońcu przy zamkniętych powiekach i naświetlanie twarzy słońcem przez co najmniej 10 minut. Promienie słońca przez powieki przenikają do oczu i powodują wydzielanie w mózgu endorfin, substancji szczęścia. Osoba pragnąca wyzdrowieć z raka powinna wykorzystywać wszelkie sposoby pobudzania wzmożonego wydzielania endorfin przez mózg. Osiągany w ten sposób radosny nastrój jest potężnym czynnikiem zdrowienia.

Niezależnie od powyższego ćwiczenia zalecam przebywanie na słońcu codziennie przez około pół godziny przy odsłonięciu znacznej części ciała (zależnej od temperatury). Sprzyja to powstawaniu witaminy D w organizmie. Jedynie osoby z rakiem skóry nie mogą korzystać z tego sposobu. A ponadto wszyscy powinniśmy unikać przebywania na słońcu w godzinach od 10-tej do 14-tej, kiedy słońce działa zbyt intensywnie.

Oba powyższe zabiegi można wykonywać również w dni pochmurne, ponieważ promienie słoneczne przenikając przez chmury docierają do oczu człowieka i całego ciała.

Procedura 14. Leki mobilizujące odporność

Mumio

Mumio jest naturalną wydzieliną skał niektórych masywów górskich. Występuje w jaskiniach i rozpadlinach gór na wysokości 3000-5000 m n.p.m. Stosowanie mumio zaleca m. in. tradycyjna medycyna chińska.

Mumio pobudza wydalanie toksyn z organizmu, działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i bakteriobójczo. W chorobach onkologicznych wspomaga leczenie oraz korzystnie oddziałuje na skutki uboczne chemio i radioterapii. Badania naukowe nad stosowaniem mumio były prowadzone m.in. w republikach byłego Związku Radzieckiego, w Rosji, Indiach i USA.

Procedura 15. Odrobaczanie organizmu.

Najpierw przygotuj organizm

Właściwie należałoby w pierwszej kolejności wymienić naturalne dietetyczne metody odrobaczania, ponieważ przed zastosowaniem leków niszczących robaki należy organizm do tego przygotować przez odpowiednie ożywianie i zażywanie specyfików roślinnych. Bez takiego przygotowania leki działają słabiej, a nawet mogą w ogóle nie dać rezultatu.

Przywróć równowagę kwasowo – zasadową

Robaki dobrze czują się w organizmie zakwaszonym, natomiast środowisko zasadowe im nie odpowiada. Dlatego przez pewien czas przed odrobaczaniem trzeba unikać produktów kwasotwórczych, szczególnie słodyczy, potraw mącznych (ciast, makaronów, naleśników, racuchów), wysoko słodzonych napojów, dżemów. Należy natomiast spożywać dużo produktów zasadotwórczych, a szczególnie warzyw, w tym ogórków kiszonych, kapusty kiszonej, cytryn, zielonej herbaty, ksylitolu. Warto zastosować miksturę opartą na czosnku i ogórkach kiszonych, pestki dyni, orzechy cedrowe. I dopiero wtedy wkroczyć z lekami odrobaczającymi. Działanie leków będzie wtedy o wiele skuteczniejsze.

Zalecenia higieniczne

Aby po zażyciu leków uniknąć ponownego zarobaczenia, należy przestrzegać zasad higieny: myć ręce przed przygotowaniem i spożywaniem posiłków, dokładnie myć owoce i warzywa dezynfekować urządzenia sanitarne, nie wchodzić w butach do mieszkania, wycierać psu po spacerze nogi i pysk, nie pozwolić wchodzić do łóżka psu i kotu, nauczyć kota, że nie wolno mu wchodzić na stół. Magazynem robaków jest odkryta piaskownica, zanieczyszczana przez psy, koty i ptaki. Odkryta piaskownica grozi zarobaczeniem dzieci. Dlatego dzieci powinny bawić się tylko w piaskownicy z pokrywą, z czystym, często zmienianym piaskiem.

Pytania i odpowiedzi

Panie Doktorze, oto wypowiedź dr Wojciecha Ozimka lekarza pediatry, specjalizującego się w pediatrii ogólnej i leczeniu chorób pasożytniczych, zamieszczona na portalu internetowym:

„Moi koledzy z University of Manchester, Richard Grencis i Ian Roberts, opublikowali ostatnio teorię, że pasożyty są nam potrzebne, że nie należy z nimi walczyć. Jeżeli wyobrazimy sobie organizm jako taki stołek oparty na trzech nogach, to jedną nogą są pasożyty, drugą bakterie jelitowe, a trzecią nasz układ odporności. Jeżeli jednej z tych nóg brakuje, stołek się przewraca (…)Leczę tylko pacjentów, którzy mają na tyle nasilone objawy, żeby ich leczyć.” http://kobieta.onet.pl/zdrowie/profilaktyka/pasozyty-zyja-w-nas-czyli-dlaczego-warto-sie-odrobaczac/fh6e6

Jakie jest Pana zdanie na ten temat?

Doktor Pokrywka: Postępuję identycznie. Zalecam leki odrobaczające tylko u pacjentów, u których wysterują nasilone alergie, astmy, egzemy. Jeśli stan jest dobry, stabilny, nie zalecam odrobaczania.

Pasożyty porażają odporność. Pacjent z nowotworem potrzebuje wzmocnienia odporności, dlatego odrobaczanie jest u niego wskazane,. W czasie kuracji odrobaczającej wszystkich robaków nie zabijamy, tylko część. Jeśli je trochę przetrzebimy, jest to wystarczające.

Procedura 16. Oczyszczanie wątroby, oczyszczanie jelit

Aby wystarczała ci jedna czwarta tego, co jesz

W Wedach czytamy, że przyczynami chorób są: przejadanie się, brud i stres. Dlaczego przeciętny człowiek je cztery razy więcej, niż powinien? Bo brakuje mu w organizmie pewnych składników (witamin, minerałów) i w związku z tym stale czuje się głodny. Jeśli poprawisz funkcjonowanie układu pokarmowego, zwiększy się przyswajalność, czyli wychwytywanie tych składników z pożywienia. Przestaniesz czuć się głodny, będziesz mniej jadł, mniej energii przeznaczał na trawienie, będziesz zdrowszy i szczęśliwy.

Oczyść jelita

Szczęście mieszka w jelitach – mówią Chińczycy. Ale w jelitach, których ścianki są czyste, nie pokryte przylepionymi do nich fekaliami. Warto oczyścić jelita przed oczyszczaniem wątroby, aby przygotować je do przyjęcia i wydalenia złogów z wątroby.

Kilka tygodni przed oczyszczeniem jelit i wątroby stosuj dietę wysokobłonnikową: warzywa, owoce, pełnoziarniste płatki zbożowe, pełnoziarnisty ryż, kaszę gryczaną, chleb razowy, ziarna słonecznika, dyni i inne. Włókna roślinne  nie ulegają trawieniu, pęcznieją w jelitach i działają jak szczotka wymiatająca zanieczyszczenia i oczyszczająca ścianki. Następuje oczyszczenie ścianek jelit z zanieczyszczeń zalegających na kosmkach jelitowych oraz z robaków.

Po takim przygotowaniu przystąp do oczyszczania jelit jednym z poniższych sposobów.

Sposób 1. Magnez. Do oczyszczania jelit szczególnie zalecam magnez w postaci roztworu chlorku magnezu czyli soli Ojca Beno. Dawka: 1 łyżeczka soli Ojca Beno rozpuszczona w szklance wody co 2-3 godziny, aż do skutku, czyli całkowitego przeczyszczenia. Sól magnezowa ma tę zaletę, że goi kosmki jelitowe. (Ta zwiększona częstotliwość podawania soli Ojca Beno powoduje biegunkę, czyli przeczyszczenie. Natomiast dawkowanie zwyczajne, stosowane w celu zaopatrzenia organizmu w magnez to: 1 łyżeczka soli Ojca Beno na szklankę wody raz dziennie,  albo rano i wieczorem po pół łyżeczki na pół szklanki wody).

Sposób 2. Ksylitol – cukier brzozowy. Ksylitol w małych dawkach nie powoduje biegunki. Jeśli jednak zastosujemy dawkę zwiększoną, nastąpi efekt przeczyszczający. Dawka przeczyszczająca to 5 łyżeczek ksylitolu co kilka godzin aż do skutku, czyli do przeczyszczenia.

Oczyść wątrobę z kamieni

Wątroba według medycyny chińskiej jest najważniejszym organem człowieka. Wytwarza krew, kieruje emocjami człowieka. Zdrowa wątroba oznacza lepszy nastrój. Dlatego warto co jakiś czas oczyszczać ją z kamieni, które się w niej nagromadziły. Procedurę oczyszczania wątroby wg dr Huldy Clark zamieściłem na mojej stronie http://drpokrywka.pl/sprytne-przepisy/ . Ta procedura zawiera również na początku oczyszczenie jelit przez zażywanie soli gorzkiej (siarczanu magnezu), co zastępuje podane wyżej sposoby oczyszczania jelit za pomocą soli Ojca Beno lub ksylitolu.

Procedura 17. Wizualizacje

Motywowanie, praca z umysłem, z emocjami i wyobraźnią, marzenia, układanie pozytywnych planów, autosugestia – czytanie książek motywacyjnych, np. „Antyrak”, itp.

Wizualizacja to tworzenie w wyobraźni obrazów tego, czego pragniesz. Stwórz taką wizję, a następnie opracuj plan prowadzący do jej urzeczywistnienia. Polecam tutaj rozmowę Janusza Zagórskiego z Filipem Żurakowskim w Niezależnej Telewizji. Filip Żurakowski, współautor naszej książki „Na zdrowie” mówi tam, że warto nadać sens swojemu życiu, poprzez stanie się częścią jakiejś szlachetnej i ważnej sprawy. Dochodzisz do tego przez odpowiedź na pytanie – co najbardziej kocham, co jest moją pasją, talentem i powołaniem.

Oto opis do rozmowy zamieszczony na portalu NTV:

Rozmowa oscylowała wokół harmonii ciała ducha i umysłu. Jej elementy to: bycie częścią wielkiej sprawy, czyste sumienie, więzy miłości i przyjaźni, rozwiązane wewnętrzne konflikty, wybaczenie – rodzicom, sobie i innym. Idź za swoim talentem, swoją pasją, swoimi marzeniami. Dzięki temu osiągasz spokój wewnętrzny i radość życia. Przyczyną wypalenia bywa frustracja i monotonia, a przewlekłego zmęczenia – garb odwlekanych spraw, który nosisz na swoich plecach.

Jeśli wiesz, po co masz żyć, to masz chęć do życia, a to powoduje zdrowienie. Wspaniałe efekty daje też terapia śmiechem: oglądanie komedii, kabaretów, rozmowa w gronie miłych osób połączona ze wspólnym śpiewem i opowiadaniem anegdot.

Procedura 18. Uzupełnianie powszechnego niedoboru magnezu

Chlorek magnezu, doustnie – sól Ojca Beno i przezskórnie.

Warto wyartykułować w skrócie kilka podstawowych prawd, które coraz bardziej przebijają się do powszechnej świadomości:

 • Magnez przyswajalny jest tylko w niskich stężeniach – mówił o tym już profesor Julian Aleksandrowicz. Dlatego zamiast tabletek (duże stężenie) polecam sól Ojca Beno – małe dawki rozpuszczane w odpowiedniej ilości wody.
 • Oprócz drogi pokarmowej warto równocześnie stosować drogę przezskórną: moczenie stóp w roztworze chlorku magnezu, natryskiwanie ciała oliwką magnezową.
 • Oliwka magnezowa stosowana pod pachami zastępuje antyperspiranty. Jest to szczególnie ważne dla kobiet, które pragną wyzdrowieć z raka piersi i zapobiec nawrotom po wyleczeniu. Należy koniecznie zrezygnować z antyperspirantów, które mogą być przyczyną raka piersi.

Dowiedz się więcej o kuracji magnezowej Ojca Beno >

Procedura 19. Stosowanie leków

Naltrexon w małych dawkach 6 do 18 miesięcy, zioło Bajkalinya, Immunocal, substancja DCA (dwuchlorooctanu).

Naltrekson (inna nazwa Adepend) stosowany jest w terapii uzależnień od alkoholu. Zauważono, że w mniejszych dawkach oddaje duże usługi w pobudzaniu samoleczenia organizmu i przedłużania życia (hiperendorfinemia jest jednym z czterech filarów długowieczności). Mechanizm działania polega na zwiększaniu wydzielania hormonów szczęścia – endorfin – przez mózg. W terapii nowotworów stosuje się go przez 6 do 18 miesięcy. Więcej o Naltreksonie można przeczytać tutaj.

Ziołowe tabletki o nazwie Bajkalina wytwarzane są na bazie zioła o nazwie Scutellaria baicalensis, czyli tarczycy bajkalskiej. Bajkalina wpływa mobilizująco na telomerazę, w komórkach, które weszły w swój ostatni cykl życiowy, czyli w stan senescencji.  Telomeraza to enzym, który dodaje DNA do skróconych telomerów. Telomery są elementami chromosomu (po jednym na obu końcach). Zabezpieczają chromosomy przed uszkodzeniami w trakcie podziału komórek. Bajkalinę należy przyjmować w seriach co 10 tygodni. W trakcie każdej serii przyjmuje się tabletki 50 mg dwa razy dziennie przez 6 dni. Więcej o bajkalinie przeczytać można tutaj.

Immunocal to suplement diety, wyprodukowany z serwatki mleka krowiego. Wspiera produkcję glutationu – wewnętrznego antyoksydantu wytwarzanego w organizmie człowieka. Immunocal powstał w wyniku badań przeprowadzonych na uniwersytecie McGill w Montrealu w Kanadzie. Podnosi on poziom glutationu w organizmie; jego skuteczność została potwierdzona badaniami klinicznymi. Dzięki temu każda komórka jest silniejsza i lepiej sobie radzi z zagrożeniami. Poprzez zwalczanie nadmiaru wolnych rodników glutation wzmacnia układ odpornościowy. Sprzyja usuwaniu toksyn z organizmu.

DCA to pochodna chlorowa kwasu octowego, stosowana w terapiach zaburzeń metabolizmu. Kanadyjscy naukowcy z University of Alberta stwierdzili, że DCA skutecznie niszczy komórki raka nie naruszając komórek zdrowych.

Procedura 20. Normobaria

Korzystanie z sesji w fizjologicznych komorach normobarycznych – stymulacja produkcji własnych komórek macierzystych, poprawa wszystkich funkcji fizjologicznych

Komora normobaryczna to szczelne pomieszczenie, w którym panuje ciśnienie ok. 1500 hektopaskali. Na zewnątrz oddychamy powietrzem o ciśnieniu ok. 1000 hektopaskali. Jednak najbardziej zdrowiu i zdrowieniu człowieka sprzyja ciśnienie 1500 hektopaskali i to właśnie takie ciśnienie jest normą dla zdrowia; stąd nazwa normobaria. Przebywanie w takich warunkach (najlepiej jeszcze w połączeniu z podwyższoną zawartością dwutlenku węgla) sprzyja wytwarzaniu własnych komórek macierzystych przez organizm, co jest najlepszą metodą regeneracji.

Obszernie pisałem o normobarii w cyklu „Hiperbaria i normobaria”, zamieszczonym tutaj.

Procedura 21. Krople Toda

Krople Toda są kanadyjską kompozycją ziołową. Receptura jej produkcji i proporcje składników to tajemnica producenta. Natomiast skład jest znany. Składnikami są: czosnek, owoce rokitnika, owoce głogu, papryczki chili, czarne jagody. Ta kompozycja jest szczególnie dobroczynna dla układu krążenia – oczyszcza naczynia krwionośne, wzmacnia serce, usprawnia krążenie.

Jeśli ktoś nie może sobie pozwolić na oryginalne krople Toda (które są dość drogie), może skorzystać z przepisów z Internetu na podobne mieszanki. Oto przykład:

Przepis na krople dobroczynne dla serca, inspirowany kroplami Toda, dodatkowo wzbogacony dodatkiem owoców dzikiej róży (http://www.herbiness.com/krople-toda-zlota-formula)

Składniki:

 • 500ml miazgi rokitnikowej,
 • 250ml czarnych jagód w soku, bez dodatku cukru,
 • 4 główki czosnku,
 • 6 łyżeczek papryki chili,
 • 250 ml suszonych owoców głogu,
 • dodatkowo 250ml świeżych owoców dzikiej róży.

Sposób wykonania:

 • Rokitnik, jagody, czosnek i paprykę zmiksować.
 • Zalać otrzymaną masę 60- procentowym alkoholem w stosunku 1:1 (na 750ml zmiksowanej masy 750ml alkoholu),  dodać suszone owoce głogu. Naczynie odstawić na 1 miesiąc w ciemne, zimne miejsce.
 • Owoce dzikiej róży rozdrobnić i zalać alkoholem. Odstawić na 14 dni w ciepłe miejsce.
 • Po 14 dniach przecedzić uzyskaną w ten sposób nalewkę różaną i połączyć z pozostałymi składnikami.

Dawkowanie kropli Toda lub podobnych mikstur: 1520 kropli 3 razy dziennie pod język, pół godziny przed posiłkiem. Trzymać 12 minuty, aż się wchłonie.

Bardzo cenną rośliną w tym zestawie jest rokitnik. Jego walory: wzmacnia naczynia krwionośne, poprawia stan skóry i włosów (dzięki olejowi zawartemu w miąższu i w pestkach). Rokitnik zawiera dużo witaminy C.

Procedura 22. Chelatacja

Oczyszczanie organizmu z metali ciężkich, redukcja źródeł wolnych rodników tlenowych.

Często zdarza się, że w płynach ustrojowych człowieka są zawarte metale ciężkie – kadm, ołów, rtęć, żelazo, nikiel, aluminium. Powodują one powstawianie nadmiaru wolnych rodników. Wolne rodniki są w organizmie potrzebne, lecz w nadmiarze są przyczyną chorób, w tym raka. W procesie chelatacji nadmiar wolnych rodników jest redukowany. Już ponad 20 lat temu w książce „Porozmawiajmy o akupunkturze” pisałem, że w badaniach naukowych w grupie pacjentów poddanych chelatacji śmiertelność z powodu nowotworów została znacznie zmniejszona.

Podsumowanie

Zacznij od zmiany twojego podejścia do raka. Rak jako twój sprzymierzeniec – oto przesłanie Andreasa Moritza, autora książki „Rak nie jest chorobą”. To rewolucja w podejściu do raka.

Jeśli nie jest chorobą, to czym jest? Reakcją obronną organizmu przeciwko długotrwałemu niedotlenieniu komórek. Jest sygnałem dla ciebie: musisz natychmiast zmienić swoje życie, dać swojemu organizmowi wszystko, czego on potrzebuje. Wtedy zniknie guz, znikną komórki nowotworowe, bo ich ratunkowa misja nie będzie już potrzebna. Tego nie da się wytłumaczyć w kilku zdaniach – trzeba przeczytać książkę Andreasa Moritza i zrozumieć ją.

Zmień podejście do raka i postaw sobie cel w życiu. Gdy już to zrobisz, zacznij stosować wytyczne, przedstawione w tym cyklu artykułów, ukierunkowane na odblokowanie naturalnych mechanizmów zdrowienia. Zalecenia tu przedstawione można pogrupować w pewne wątki:

 • Regenerujący sen – najlepiej w godz. 19.00 – 3.00. Dobrze też będzie, jeśli będziesz sypiał w godzinach 20.00 – 4.00.
 • Oczyszczenie organizmu: odrobaczenie, oczyszczenie jelit i wątroby, płukanie organizmu przez picie dużych ilości wody przegotowanej.
 • Dieta odkwaszająca i rozgrzewająca organizm. Długie przeżuwanie każdego kęsa, a w przypadku pasty Budwig – spożywanie jej małymi porcjami i długie przetrzymywanie w ustach każdej porcji.
 • Podwyższanie stężenia dwutlenku węgla w pomieszczeniach, w których przebywamy do wysokości w granicach 1-2%. Ma to pierwszorzędne znaczenie dla odkwaszenia organizmu (patrz cykle wykładów Profesor Konstantin Buteyko i Długowieczność dla każdego).
 • Nasycanie organizmu magnezem, NNKT i wodorem.
 • Ksylitol do 10 łyżeczek dziennie, ale należy zaczynać od małych dawek – od pół łyżeczki dziennie i stopniowo zwiększać, aby uniknąć biegunki.
 • Ćwiczenia cielesne powodujące podwyższenie poziomu energii i lepsze jej krążenie w organizmie: ćwiczenia oddechowe, Nordic Walking, Czi Kung, rytuały tybetańskie.
 • Zabiegi związane ze znoszeniem blokad energetycznych: akupunktura, akupresura, masaże.

Opracował: Jan Pokrywka

Wróć do wykładów

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do newslettera

4 komentarze

 1. noel 16 listopada 2016 at 19:21- Odpowiedz

  ksylitol NIE JEST Z SOKU BRZOZY!!!
  jest produkowany z miazgi drzewnej (często z brzozy ale niekoniecznie) traktowanej chemikaliami
  sugerowanie procesu technologicznego podobnego do produkcji cukru z buraków cukrowych jest kłamstwem
  ksylitol, zgadza się, jest alkoholem i jako taki ma ten sam szlak metaboliczny i również uzależnia!jego wpływ na człowieka nie jest do końca przebadany i10 łyżeczek dziennie to wielka przesada

 2. Agata 31 marca 2019 at 17:45- Odpowiedz

  Dla motywacji innych chorych na nowotwór było by wspaniale aby ludzie wyleczeni przez zalecenia Dr. Pokrywki chcieli cokolwiek napisać, pochwalić się…Proszę dla dobra innych piszcie, czy to działa? Czy ktoś się wyleczył? To ważne dla innych…

 3. Dorota 29 czerwca 2019 at 02:20- Odpowiedz

  Kochani-Mialam guz esicy,ktory juz prawie zamknal swiatlo jelita.Zoperowany.Dowiedzialam sie przypadkiem o dr Pokrywce.O ile mumio i inne rzeczy mnie nie dziwily(tez urzywam ziol i nat.rzeczy)to juz komora normobaryczna(jej efekty) to juz bylo dla mnie SF ! Nie zgodzilam sie na chemioterapie.Jak po 2,5mies. dowiedzialam sie o przezutach do watroby -modlilam sie jeszcze gorliwiej o uzdrowienie i marzylam o spotk.z dr Pokrywka. Pan Bog dopomogl-moglam wziac cala sesje akupunktury,mumio,duze dawki vitD3+K2,Vit C iv(pozniej doustnie duze dawki),Mg,multivit., Naltrexon, 3xtg komora i bardzo surowa dieta z duza zawartoscia tluszczy NNTK,duzo snu i odpoczynku,relaksu…Po miesiacu tomograf= maly guzek zniknal,duzy 3cm zmniejszyl sie o 1cm!! TO DZIALA!! Ale chcialam przyspieszyc wyzdrowienie i podjelam decyzje usuniecia kawalka zajetej watroby. Dzis bym tego nie zrobila.Komplikacje PO -wiecej mi zniszczyly zdrowie niz nowotwor 🙁 Teraz zdrowieje z powodu operacj,juz dosc dlugo…Rowniez dlatego,ze nie moge jezdzic do komory tak czesto, jak bym potrzebowala, a ona jednak BARDZO POMAGA w zdrowieniu..Aha-pan dr Dusza czlowiek :-)*****.Dla niedowiarkow podaje swoj namiar-prosze pisac,odp na pyt,sluze wsparciem.. dooriss@gmail.com. Sama tez nie wiedzialam-prawdziwe te komenty,czy nie..?… Pozdrawiam serdecznie czytajacych :-)**

 4. Joaśka 29 czerwca 2019 at 09:06- Odpowiedz

  Szkoda, że pani nie do końca trzymała się zaleceń AD, tak do końca też nie wiadomo jakby się to potoczyło, nie dała pani temu szansy. W leczeniu zastosowała pani dwie formy lecznicze. Na dzień dzisiejszy jest pani żadnym świadectwem AD. Dziwie się tylko, że jak tak dobrze szło, to po co zmieniła pani kierunek. Mam pytanie: czy na dzień dzisiejszy jest pani wyleczona, czy tylko podleczona?

  Przepraszam, że mój wpis jest mało motywacyjny ale tylko poprzez prawdę możemy dojść do swojej prawdy.

Wyślij komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.