22 kwietnia, 2014

Bajkalina. Wyglądać i czuć się o 10 lat młodziej?

Lek na niekończącą się młodość…?

Marzenie o zachowaniu wiecznej młodości oraz pięknego wyglądu towarzyszy człowiekowi od czasów starożytnych. Wielu naukowców, lekarzy czy filozofów prześcigało się w poszukiwaniu kolejnych recept na niekończącą się młodość.

Upływu czasu oraz nieubłaganych praw natury nie da się jednak łatwo oszukać. Rozwój cywilizacyjny naraża dziś człowieka na wiele czynników przyspieszających starzenie. Współczesna nauka oraz przemysł kosmetyczny dają jednak człowiekowi możliwość opóźnienia procesu starzenia i zmniejszania jego objawów. Pozwalają na to liczne preparaty przeciwzmarszczkowe czy przeciwstarzeniowe o zróżnicowanym składzie i mechanizmie działania.

Lista substancji aktywnych o działaniu przeciwstarzeniowym stosowanych w kosmetykach jest bardzo długa. Dodatkowo, dzięki rozwojowi nauki oraz wiedzy o biologii skóry, systematycznie się powiększa. Do najpopularniejszych należą:

 • związki o charakterze przeciwutleniającym (koenzym Q10, witamina C, witamina E, polifenole oraz ekstrakty roślinne w nie bogate i inne),
 • substancje stymulujące odnowę składników strukturalnych skóry – głównie kolagenu i elastyny (pochodne retinolu, proteiny, węglowodany i inne),
 • niskocząsteczkowe peptydy, selektywnie regulujące procesy fizjologiczne komórek skóry,
 • nieśmiertelny kwas hialuronowy, „wypychający” zmarszczki.

Wśród tych licznych aktywnych substancji przeciwstarzeniowych, wiele wywołuje zbliżone do siebie działanie (zwalczanie wolnych rodników, stymulowanie syntezy kolagenu i elastyny).

Ostatnio opracowano nowatorski surowiec, który poprzez oddziaływanie na telomery fibroblastów hamuje starzenie komórkowe, przedłuża aktywne życie fibroblastów i przywraca im aktywność typową dla komórek o około 10 lat młodszych.

Senescencja komórkowa

Zjawisko senescencji komórkowej jest głównym procesem ubytku fibroblastów w skórze i jest ona bardzo blisko związana ze starzeniem się. Podczas swego życia, fibroblasty podlegają stopniowo zwalniającemu cyklowi podziału komórek, mitoz, po czym, po osiągnięciu już określonej liczby podziałów, wkraczają w stan senescencji komórkowej, a następnie umierają.

Senescencja, jest takim stanem stagnacji, w życiu komórki, mogącym trwać różnie długo, bezpośrednio przed śmiercią komórki, po wyczerpaniu wszystkich możliwych mitoz. Stwierdzono, że liczba jeszcze możliwych podziałów fibroblastów zależy od wieku osobnika. Młode fibroblasty, zanim osiągną stan senescencji, mogą dzielić się średnio ok. 50 razy, podczas gdy od wieku ok. 30 lat, liczba podziałów zmniejsza się z każdą dekadą o około 10%.

Wraz z upływem czasu od kolejnej mitozy, komórki cechuje pogorszenie zdolności metabolicznych jako wynik zniszczeń rodnikami hydroksylowymi, powstającymi w ilościach proporcjonalnych do nasilenia metabolizmu w mitochondriach komórkowych, oraz zdolności replikacyjnych wynikających ze skracania się telomeru, z każdą odbytą mitozą. Skutkuje to redukcją liczby podziałów. Zjawisko zupełnej utraty zdolności replikacyjnych znane jest jako senescencja replikacyjna lub senescencja komórkowa.

Dojrzałe komórki, znajdujące się w stanie senescencji, podlegają istotnym negatywnym zmianom metabolicznym i morfologicznym, włączając w nie również zmiany w syntezie składników matrycy międzykomórkowej (zmniejszenie syntezy kolagenu i elastyny), wzrost syntezy proteaz (zwłaszcza metaloproteinaz, katalizujących rozkład kolagenu, elastyny i glikozoaminoglikanów) oraz wzrost wydzielania pro-zapalnych cytokin zatruwając sąsiednie komórki nie będące jeszcze w stadium senescencji. Wszystkie te zmiany wykazują wyraźny, negatywny wpływ na skórę, powodując jej starzenie się.

Sugeruje się, że istnieje zegar komórkowy, określający moment kiedy następuje zatrzymanie replikacji komórkowej związany ze skróceniem się telomeru do zera. Rozpoczyna się wtedy senescencja, czyli ostatni cykl życiowy przed śmiercią komórki, czyli przed apoptozą. Marker ten zlokalizowany jest w telomerach – fragmentach DNA znajdujących się na końcach chromosomów. Za każdym razem, gdy komórka się dzieli, jej telomery ulegają skróceniu o konkretny fragment, przez co zmniejsza się ilość, o jeden, kolejnych podziałów. Senescencja replikacyjna następuje wtedy, gdy telomer jest już za krótki by umożliwić kolejną, odnawiającą metabolizm, mitozę.

Dojrzałe komórki, przy każdej mitozie, skracają swoje telomery z każdym podziałem mitotycznym – wyjątek stanowią tu jedynie komórki macierzyste, u których długość telomerów pozostaje bez zmian, co pozwala im na osiągnięcie nieograniczonej zdolności do proliferacji. Fenomen ten jest skutkiem aktywności rybonukleoproteinowego kompleksu zwanego telomerazą, którego ekspresja ograniczona jest jedynie do komórek pierwotnych. Gdy telomeraza jest aktywna, to przy każdym podziale mitotycznym dobudowuje fragment telomeru, który wcześniej uległ „odcięciu” podczas prawidłowo przebiegającej mitozy. Dlatego też większość dojrzałych już komórek, m.in. fibroblasty, nie wykazuje ekspresji – atywności – telomerazy, gdyż nie są komórkami macierzystymi.

Wyciąg z tarczycy bajkalskiej

Postanowiono skupić się na zapobieganiu senescencji komórkowej poprzez stymulowanie ekspresji telomerazy w fibroblastach. W tym celu opracowany został specjalny model komórkowy, za pomocą którego możliwy był pomiar ekspresji telomerazy w komórkach, wynikający z działania zadanej substancji aktywnej. Spośród 42 ekstraktów roślinnych, znanych od dawna ze swych właściwości przeciw-starzeniowych, które zostały przebadane pod kątem ich ewentualnego wpływu na zwiększanie ekspresji telomerazy, tylko jeden z nich był w stanie aktywować promotor telomerazy oraz zwiększać ekspresję telomerazy w ludzkich fibroblastach in vitro. Ekstraktem tym okazał się wyciąg z tarczycy bajkalskiej (Scutellaria baicalensis), a ściślej jej frakcja flawonoidowa – standaryzowana na charakterystyczny dla tej rośliny flawonoid – bajkalina.

Badania in vitro przeprowadzone na ludzkich fibroblastach potwierdzają korzystny jej wpływ na odnowę telomerów wskutek zwiększonej ekspresji telomerazy.

Od momentu, gdy fibroblasty próbki kontrolnej przestały się dzielić i wkroczyły w stan senescencji komórkowej (nastąpiło to po ok. 50 podziale), fibroblasty poddane działaniu baikaliny były w stanie przeprowadzić dodatkowe 5 cykli podziałów komórek.

Badanie wykazało, że baikalina posiada zdolność do opóźniania momentu wkroczenia ludzkich fibroblastów w stan senescencji, jednak nie na drodze spowolnienia ich podziałów i „uśpienia” aktywności, ale poprzez zwiększenie liczby podziałów o 10%, zakładając, że całkowita liczba podziałów fibroblastów wynosi 50. Jeśli odniesiemy ten wynik to ludzkiej skóry oraz weźmiemy pod uwagę fakt, że począwszy od wieku 30 lat liczba podziałów komórek skóry spada z każdą dekadą o 10%, możemy stwierdzić, że baikalina opóźnia starzenie komórkowe i przywraca aktywność fibroblastów do stanu porównywalnego ze skórą młodszą o około dziesięć lat.

Korzystne działanie baikaliny zostało dodatkowo potwierdzone w teście in vivo, przeprowadzonym na grupie dwudziestu kobiet w wieku 35-45 lat. Dwumiesięczne stosowanie kremu zawierającego baikalinę, skutkowało znacznym zwiększeniem elastyczności i jędrności skóry – stwierdzono wzrost obu parametrów średnio o ok. 12,5% względem placebo. Odnotowano również zapoczątkowaną restrukturyzację mikrorzeźby skóry oraz zmniejszenie dezorganizacji linii na powierzchni skóry (zmniejszenie anizotropii o 13%).

Zachowanie młodego wyglądu oznacza ochronę zdrowego i świeżego oblicza tak, aby skóra i jej komórki, mimo upływu wieku, nadal pozostawały aktywne. Fibroblasty są komórkami skóry niezbędnymi do utrzymywania elastyczności oraz zdolności regeneracyjnych skóry, zwłaszcza po działaniu agresywnych czynników zewnętrznych. Tym niemniej, wraz ze starzeniem skóry, dojrzałe fibroblasty mają tendencję do przeważania nad fibroblastami młodymi, przez co skóra traci pewne określone właściwości funkcjonalne, typowe dla skóry młodej.

Niezbędnym zatem staje się nie tylko przeciwdziałanie agresji czynników zewnętrznych (np. wolnym rodnikom lub promieniom UV) czy też odnawianie uszkodzonych składników strukturalnych skóry, ale również zapewnienie odpowiedniej funkcjonalności i żywotności komórek. Baikalina, dzięki potwierdzonej zdolności do zwiększania ekspresji telomerazy i wynikającego z tego wpływu na telomery – naturalne „zegary komórkowe”, przedłuża aktywne życie fibroblastów o ok. 10% i opóźnia proces ich starzenia, zachowując młodość komórek skóry oraz odmładzając je, nawet do stanu typowego dla komórek o dekadę młodszych.

Ten tradycyjny surowiec zielarzy europejskich jak również szeroko stosowany w tradycyjnej medycynie chińskiej i medycynach dalekiego wschodu, może być z powodzeniem wykorzystywany w różnego rodzaju recepturach o działaniu przeciwstarzeniowym czy odmładzającym, przynosząc szereg zauważalnych korzyści, takich poprawa jak kondycji i wyglądu skóry jak również całego ustroju.

Należy się również spodziewać, że poprzez wprowadzenie go do ustroju drogą przezskórną – transdermalną, doustną, bądź dożylnie w znaczącym stopniu, może przyczynić się do analogicznych zmian w pozostałych komórkach ustroju przedłużając telomer o około 10% powodując cofanie się zmian wynikających ze starzenia się ustroju, o około dekadę po każdej skutecznej terapii.

Produkty zawierające bajkalinę dostępne są na stronie: https://www.red-ox.pl

Na podstawie strony: http://biotechnologia.pl/biotechnologia-portal/info/kosmetologia/34_artykuly/422,_wygladac_o_10_lat_modziej__vitasource.html

Opracował lekarz Jan Pokrywka wrzesień 2012

Zapisz się do newslettera

  Zapisz się do newslettera

   26 komentarzy

   1. Wieslaw Wawryszyn 30 listopada 2017 at 22:09- Odpowiedz

    Szanowni Panstwo!
    Mieszkam w Niemczech,chcialbym zamowic u Panstwa BAJKALINE.
    Czy prowadza Panstwo sprzedaz wysylkowa za granice?
    Pozdrawiam serdecznie.
    W.Wawryszyn

    • Akademia Długowieczności 2 grudnia 2017 at 12:10- Odpowiedz

     Bajkalinę można kupić w sklepie internetowym dostępnym pod adresem http://www.red-ox.pl – pozdrawiamy!

   2. Anula 7 grudnia 2017 at 00:43- Odpowiedz

    Nie można dokonać zakupu na waszej stronie. Wykazuje ,że wystąpił błąd i mój emeil jest nieprawidłowy. Jak mam dokonać zakupu?

    • Akademia Długowieczności 7 grudnia 2017 at 18:43- Odpowiedz

     Jeśli chodzi Pani o zakupy na stronie http://www.red-ox.pl to prosimy kontaktować się z właścicielem sklepu pod adresem https://www.red-ox.pl/kontakt

     • Akademia Długowieczności 14 grudnia 2017 at 13:48- Odpowiedz

      Prosimy o kontakt bezpośrednio z producentem, którego dane znajdzie Pan na stronie: http://www.red-ox.pl

      • Akademia Długowieczności 14 grudnia 2017 at 13:49- Odpowiedz

       Niestety nie znamy zalecanego schematu dawkowania w przypadku stosowania naparu.

   3. Jacek 7 grudnia 2017 at 09:35- Odpowiedz

    Witam. Czy można zamawiać produkty do Kanady? Chciałem zamówić Alkaline w sklepie internetowym ale nic z tego nie wyszło. W tabeli służącej do wyboru kraju nie znalazłem Kanady.
    Pozdrawiam.

   4. Luisa 8 grudnia 2017 at 17:11- Odpowiedz

    Witam, zakupiłam susz korzenia tarczycy bajkalskiej i zastanawiam się czy spożywając napar również należy robić przerwy 🙂 z góry dziękuje za odpowiedź

   5. Krystyna Rozanowska 18 grudnia 2017 at 12:38- Odpowiedz

    Mam pytanie dotyczące Bajkaliny.Mój mąż przeszedł w 2012 operację na raka złośliwego prostaty, potem w 2015 miał radioterspię. Obecnie jest na chemioterapii.Dodatkowo bierze leki p/zakrzepowe.
    Wspomagam organizm witaminami, C, D, E, A, oraz cynk, magnez, po 1 buteleczce MUMIO (Sekret Mumio).Chcę zabytać czy mąż może brać BAJKALINĘ wg.planu B tj.przez 2 miesiące i potem przerwa.O ile tak, to w dniu podawania chmii, czy można podać Bajkalinę?
    Bardzo prodzę o odpowiedź.
    Pozdrawiam serdecznie.

    • Akademia Długowieczności 23 grudnia 2017 at 15:12- Odpowiedz

     Nie dysponujemy badaniami, które wskazywałyby na negatywne skutki łączenia chemioterapii i bajkaliny, nie mamy jednak uprawnień do udzielania porad lekarskich. Zachęcamy do konsultacji z lekarzem lub praktykiem zdrowienia stosującym ziołolecznictwo.

   6. Adam 11 stycznia 2018 at 21:31- Odpowiedz

    Czy są przeciwwskazania żeby Bajkalinę zaczęły też stosować dzieci np w wieku 10 lat?

    • Akademia Długowieczności 15 stycznia 2018 at 13:44- Odpowiedz

     Dzień dobry, choć bajkalina jest stosowana od setek lat w medycynie chińskiej brak na ten moment zachodnich badań naukowych, które sprawdzałyby bezpieczeństwo stosowania bajkaliny u dzieci. W związku z tym zalecamy konsultację z lekarzem lub praktykiem zdrowienia.

   7. Blazej 12 stycznia 2018 at 23:01- Odpowiedz

    Witam wasza bajkalina ma 30 mg inna firma produkuje 300mg w kapsulce czy zaleca stosowanie raz dziennie czy to działa będzie jak wasza?

   8. Kamil 14 stycznia 2018 at 10:50- Odpowiedz

    Od roku Jem baikaline a od 4lat sporzywam regularnie czarnuszke I kurkume cos niesamowitego tel.723409798

    • Akademia Długowieczności 15 stycznia 2018 at 13:45- Odpowiedz

     Zalecenia dotyczące dawkowania opisane w niniejszym artykule dotyczą produktu Bajkalina+, nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na pytania dotyczące dawkowania innych produktów.

     • Akademia Długowieczności 15 stycznia 2018 at 13:47- Odpowiedz

      Dzień dobry – nie znamy wyników badań, które sprawdzałyby możliwe interakcje między bajkaliną i kudzu, w związku z tym zalecamy konsultację z lekarzem lub praktykiem zdrowienia.

   9. Jacek 14 stycznia 2018 at 18:31- Odpowiedz

    Witam.
    Chciałbym wiedzieć czy bajkalinę można równocześnie przyjmować z kudzu.

   10. Jacek 15 stycznia 2018 at 16:59- Odpowiedz

    Witam.
    Dziękuję za radę. Lekarze też nie znają odpowiedzi. Musiałbym szukać odpowiedzi u zielarzy w chinach 🙂 .
    Pozdrawiam.

   11. Madajg 17 lutego 2018 at 14:39- Odpowiedz

    Witam,
    kilka miesięcy temu kupiłem Bajkalinę firmy Hanoju. To dawka dosyć duża, 285 mg bajkaliny. Podają zupełnie inny sposób spożycia, niż bajkalina, o której mowa tutaj. Zgodnie z zaleceniami producenta, należy brać trzy kapsułki dziennie. Nie ma tu mowy o przerywaniu zażywania (np. na 10 tygodni). Czy chodzi więc o inną substancję?
    Ja ze swej strony brałem przez tydzień po dwie kapsyłki dziennie, a następnie przerwałem pobieranie. Sądzę, że po dwumiesięcznej przerwie można wznowić – znów pobierać przez tydzień. Czy takie postępowanie jest właściwe?

    • Akademia Długowieczności 17 lutego 2018 at 17:27- Odpowiedz

     Nie znamy tego konkretnego produktu, nie jesteśmy więc w stanie udzielić odpowiedzi na postawione pytanie. Dawkowanie podane w artykule jest zalecane przez Doktora Pokrywkę w przypadku stosowania Bajkaliny+. Zachęcamy do konsultacji z lekarzem lub praktykiem zdrowienia.

   12. kzbarbara 3 sierpnia 2018 at 15:57- Odpowiedz

    Dlaczego w składzie na pierwszym miejscu jest trucizna dla mózgu Maltodekstryna i jest jej najwięcej dopiero na drugim miejscu jest Bajkalina?

    • Akademia Długowieczności 4 sierpnia 2018 at 11:43- Odpowiedz

     Zgodnie z naszą wiedzą, maltodekstryna w ilości zastosowanej w Bajkalinie+ jest całkowicie bezpieczna – jeśli posiada Pani źródła, które mówią inaczej bardzo prosimy o ich podanie.

   13. Dawid 3 września 2018 at 10:35- Odpowiedz

    Witam,
    czy można spożywać Bajkalinę w takcie ciąży?
    Pozdrawiam

    • Akademia Długowieczności 7 września 2018 at 15:45- Odpowiedz

     Chociaż bajkalina jest stosowana od tysięcy lat w medycynie dalekowschodniej, nie ma na ten moment klinicznych badań, które określałyby bezpieczeństwo stosowania jej czasie ciąży. Z tego powodu decyzję należy skonsultować z lekarzem prowadzącym, który będzie w stanie dokonać oceny indywidualnej.

   14. Ania 19 stycznia 2020 at 17:32- Odpowiedz

    Stosuję Bajkaline+ z Państwa sklepu red-ox,ale tak sobie pomyślałam…Bajkalina wydłuża ilość podziałów komórkowych…A co jeśli np.mam raka o którym nie wiem…przyjmując Bajkaline wydłuża ona ilość podziałów wszystkich komórek prawda ?Czy może ona także w takiej sytuacji pobudzać jeszcze bardziej namnazanie komórek nowotworowych ?

    • Akademia Długowieczności 21 stycznia 2020 at 19:44- Odpowiedz

     Bajkalina nie przyspiesza podziału komórek, a jedynie może zwiększać ilość dostępnych podziałów. W przypadku nowotworów częstym mechanizmem jest patologia właśnie samego mechanizmu podziału czyli mitozy. Przestaje on podlegać zwyczajnym regułom i ograniczeniom co pozwala nowotworom szybko się rozrastać. Badanie naukowe wykazały, że krótkotrwałe (48 h) leczenie bajkaleiną (flawoid występujący w bajkalinie) hamuje namnażanie komórek raka jajników. Bajkaleina hamowała również namnażanie, migrację i inwazję komórek raka piersi, w zależności od dawek i czasu trwania terapii. Wykazała również potencjał do tłumienia przerzutów. Po spożyciu hamowała namnażanie komórek raka jelita grubego. Po doustnym podawaniu przez 7 dni, zwiększała aktywność limfocytów T, które pomagają w walce w rakiem (w przypadku badania, był to chemicznie indukowany rak jelita grubego). Bajkalina stosowana w kremie, chroniła też miejscowo skórę działając jak przeciwutleniacz. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj: https://longevitas.pl/7-cudow-bajkaliny-bajkaleiny/

   Wyślij komentarz

   This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

   The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.