7 kwietnia, 2015

Długowieczność dla każdego – sypialnia normosferyczna (normosfera)

Najlepsze warunki sprzyjające zdrowej długowieczności można stworzyć w mieszkaniu normobarycznym z ciśnieniem około 1500 hektopaskali, zwiększoną ilością dwutlenku węgla i wodoru. Prawdą jest, że to rozwiązanie jest drogie, niedostępne dla ludzi dysponujących skromnymi środkami finansowymi.

Wobec tego – czy istnieje długowieczność dla każdego? Odpowiedź brzmi: tak, istnieje. Człowiek, który dysponuje przeciętnym budżetem może stworzyć sobie sypialnię, w której będzie miał atmosferę wielokrotnie bardziej sprzyjającą zdrowiu i długowieczności, niż warunki panujące obecnie w atmosferze ziemskiej i siłą rzeczy również w zwykłych mieszkaniach.

Jak stworzyć sypialnię normosferyczną

Aby stworzyć taką sypialnię, należy:

 1. Mieć szczelne okna.
 2. Uszczelnić drzwi do sypialni.
 3. Kupić czujnik stężenia dwutlenku węgla.
 4. Kupić koncentrator tlenu.
 5. Zaopatrzyć się w pochłaniacz wilgoci.
 6. Kupić klimatyzator.

Szczelne okna

Mogą to być nowoczesne okna plastikowe lub drewniane fabrycznie zaopatrzone w dobre uszczelki albo stare okna, których szczelność została poprawiona przez przyklejenie gumowych uszczelek nabytych w markecie budowlanym.

Szczelne drzwi

Drzwi można uszczelnić przez przyklejenie gumowych uszczelek nabytych w markecie budowlanym.

Czujniki

Przykładowe czujniki stężenia dwutlenku węgla i tlenu prezentujemy na zdjęciach. Pozwalają one zagwarantować odpowiednie stężenie poszczególnych składników powietrza.

czujniki CO2 i tlenu
Czujnik dwutlenku węgla na zdjęciu pokazuje stężenie 0,78%, czujnik stężenia tlenu 33,4%.

W przypadku przekroczenia ustalonych wskaźników zaawansowane czujniki informują o tym umożliwiając reakcję. W ten sposób możemy być pewni, że w sypialni uzyskamy prozdrowotną atmosferę.

Czujniki można kupić przez internet lub w sklepach specjalistycznych.

Dzięki zwiększonej zawartości dwutlenku węgla nasz organizm będzie bardziej utleniony. Dzieje się tak w wyniku tzw. efektu Bohra, który powoduje łatwiejsze oddawanie tlenu przez hemoglobinę w warunkach zwiększonej ilości CO2.

Koncentrator tlenu

Za pomocą koncentratora tlenu można uzyskać stężenie tlenu wynoszące nawet 28%. Należy jednak zachować szczególną ostrożność, ponieważ tlen jest gazem silnie palnym.

koncentrator tlenu

Jeśli stężenie tlenu w pomieszczeniu przekroczy 26% należy dopilnować aby w pomieszczeniu nie pojawiły się źródła ognia. Należy także unikać materiałów łatwopalnych na przykład pościeli ze sztucznych materiałów, potencjalnie podatnych na iskrzenie.

Koncentrator należy umieścić w innym pomieszczeniu, a do sypialni doprowadzać uzyskaną mieszankę wężykiem.

Zwiększenie ilości tlenu w powietrzu pozwala skuteczniej dotlenić wszystkie tkanki naszego ciała, powodując że poszczególne organy funkcjonują sprawniej i szybciej się regenerują.

Pochłaniacz wilgoci

Dobrym rozwiązaniem jest osuszacz powietrza z ujemnym jonizatorem, dającym powietrze jak w lesie lub nad wodospadami.

Klimatyzator

Zadaniem klimatyzatora jest regulowanie temperatury. Najlepsza temperatura do spania wynosi 18 stopni Celsjusza. W ciągu dnia optymalna temperatura to 21 stopni. Meble i wyposażenie powinny być niepalne. Kratki wentylacyjne należy zakleić.

osuszacz powietrza

Celem tych wszystkich zabiegów i zakupów jest stworzenie w sypialni atmosfery do oddychania o następujących parametrach:

 • stężenie dwutlenku węgla 0,5 do 1,2 procent (nie więcej niż 2%),
 • stężenie tlenu ok. 26 procent (może być 25 – 28%)
 • wilgotność względna powietrza 40 – 60 procent,
 • temperatura 18 stopni Celsjusza.

Jeżeli człowiek będzie spał w pomieszczeniu zapewniającym takie parametry, jego zdrowie się poprawi.

Dodatkowa informacja:

Aby podnieść stężenie dwutlenku węgla w pomieszczeniu można wpuścić trochę CO2 z butli (gazy techniczne). Wpuszczając gaz należy mierzyć czujnikiem stężenie CO2. Orientacyjnie: dostarczając ok. 500 litrów, czyli 0,5 m sześciennego CO2 do przeciętnego pokoju mającego 50 m sześciennych podnosimy jego stężenie do 1 procent.

Normosfera na zamówienie

Osoby, które nie chcą na własną rękę kupować i instalować czujników mogą skorzystać z pomocy specjalistów. Firma Normotech oferuje kompleksowe wsparcie w instalacji normosfery w budynkach mieszkalnych.

W jaki sposób odbywa się montaż normosfery?

Firma Normotech wykonuje montaż maszyn utrzymujących warunki normosferyczne oraz komputera sterującego tuż obok sypialni, która ma spełniać warunki normosfery (ze względu na hałas generowany przez maszyny sugeruje się, aby stały one poza sypialnią). Gazy doprowadzane są przewodami bezpośrednio przez ścianę do sypialni uzyskując odpowiednie wartości wyżej wymienionych gazów.

Oprócz maszyn, firma wyposaża normosferę w niezbędne czujniki wysokiej jakości. Istnieje możliwość podglądu stężenia gazów nie tylko dzięki czujnikom, ale także aplikacji na smatfonie. Te rozwiązania wpływają na bezpieczeństwo, gdyż w przypadku przekroczenia określonego poziomu któregoś z gazów, rozbrzmiewa ostrzegawczy sygnał dźwiękowy. Właściciel zostaje również w takim przypadku powiadomiony SMS-em o bieżącej sytuacji.

W celu utrzymania normosferycznych warunków należy przygotować odpowiednio sypialnię, uszczelniając okna (lub jeśli są to okna o bardzo dobrych parametrach plastikowe lub drewniane nie ma potrzeby dodatkowego uszczelniania), drzwi (dobudowując przedsionek ze szczelnymi drzwiami balkonowymi otwieranymi z obu stron), montując klimatyzator (jest to warunek konieczny, gdyż uczucie duszności nie bierze się ze zbyt dużego poziomu CO2, czy zbyt małego stężenia O2, lecz ze zbyt wysokiej temperatury) oraz przysłaniając kratki wentylacyjne.

Więcej informacji oraz dane kontaktowe firmy można znaleźć na stronie http://normotech.pl/normosfera/

Wróć do wykładów

Zapisz się do newslettera

  Zapisz się do newslettera

   7 komentarzy

   1. Andrzej Bogucki 24 listopada 2017 at 13:58- Odpowiedz

    Witam Panie Doktorze! Chciałem zapytać z kont się bierze zwiększona ilość dwutlenku węgla przy sypialni opisanej wyżej?
    Pozdrawiam!

    • Akademia Długowieczności 24 listopada 2017 at 21:52- Odpowiedz

     Dzień dobry – jeśli pomieszczenie będzie szczelne ilość dwutlenku węgla zwiększy się w związku z wydychanym powietrzem. Jeśli ktoś chce uzyskać bardzo zbliżone stężenia do tych w normobarii może ewentualnie nabyć butlę z CO2 ale nie jest to konieczne.

   2. Leszek Tomasz Matysek 3 stycznia 2018 at 10:59- Odpowiedz

    Witam. Mam kilka pytań do Doktora.
    Czy koncentrator tlenu powinien stać w drugim pomieszczeniu gdzie ciśnienie jest takie samo jak w tym w którym panuje 1,5 bar, czy może stać po za komorą gdzie ciśnienie jest 1 bar? Zastanawia mnie czy ciśnienie koncentratora jest wystarczająco wysokie aby przepchnąć tlen przez rurkę do wnętrza komory? To samo pytanie mam odnośnie koncentratorów wodoru, czy powinny być wewnątrz czy na zewnątrz? Jeszcze chciałbym się dowiedzieć, czy w przypadku nie zastosowania koncentratora i co się wiąże z tym niższego stężenia tlenu (po niżej 40%), można podnieść ciśnienie komory np do 3 bar. lub np. do 5 bar. I jeszcze jedno, ile ppm dwutlenku węgla jest dopuszczalną ilością? Czy 2%=20 000 ppm? Pozdrawiam!

   3. Józef 11 lutego 2018 at 00:34- Odpowiedz

    szkoda, że nikt nie odpisuje na pytania w komentarzach…

   4. Jarosław 21 sierpnia 2018 at 17:14- Odpowiedz

    Chyba nie ma znaczenie gdzie jest butla, ważne jest aby był przepływ. Czyli ciśnienie w butli ma być większe niż 1,5bar. Sztywne komory Hiperbaryczne mają zazwyczaj chyba poziom 3,2ATA. Optymalną doktor mówi 1-2%. Ale gdzieś w internecie czytałem o poziomach do 5% dwutlenku węgla a wykładowcy powoływali sie właśnie na Butejko.
    Twoje pytanie obudziło moje pytanie: skoro 1,5bara powoduje poziom tlenu ok 33 to przy poziomie 3 ATA będzie poziom (przeliczeniowy tlenu) ok 63%, a doktor mówi że 40% nawet przy opercjach jest optymalny, a nie 100% (aby uniknąć chemicznego poparzenia pęcherzyków w płucach)
    https://youtu.be/341uSfevLc0
    Czyli zatem w takim przypadku należałoby dołożyć czego? azotu? zakładając że mamy już tyle ile chcemy tlenu i dwutlenku węgla i wodoru.

   5. Leszek Tomasz Matysek 11 grudnia 2018 at 02:15- Odpowiedz

    W takim razie ile czasu maksymalnie można przebywać w ciśnieniu powyżej 3 atm.?
    A drugie pytanie: ile czasu można przebywać w ciśnieniu 10 atm. bo podobno tyle człowiek wytrzymuje.

   6. Kamil 17 grudnia 2018 at 00:16- Odpowiedz

    10 atmosfer… poczytajcie o nurkowaniu nie można zwiększać Ciśnienia w nieskończoność bo zwiększa się stężenie tlenu jak i azotu. 210% o2. 780% N. Powyzej 160% tlenu obliczeniowego dozwolone jest dla bezpieczeństwa przebywanie do 30 min

   Wyślij komentarz

   This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

   The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.