26 lipca, 2020

Dlaczego wybielanie zębów może być niebezpieczne?

Któż z nas nie chciałby cieszyć się śnieżnobiałym uśmiechem? Jednak wybielanie zębów może być niebezpieczne i grozić na przykład uszkodzeniem zębiny. Dlatego należy robić to z rozsądkiem.

Groźne wybielanie

Badania nad wybielaniem zębów, koncentrują się zazwyczaj na uszkodzeniu ich szkliwa. Jednak ostatnie z nich zwracają uwagę na to, w jaki sposób paski wybielające wpływają na zębinę, czyli składającą się głównie z kolagenu tkankę, znajdującą się pod szkliwem.

Jak wykazali naukowcy z Stockton University w New Jersey, nadtlenek wodoru (główny składnik aktywny past wybielających), wydaje się rozbijać kolagen na mniejsze fragmenty, uszczuplając jego zasoby. Jak powiedziała dr Kelly Keenan, profesor chemii, biochemii i biologii molekularnej:

Kolagen wydaje się być szczególnie podatny na działanie nadtlenku wodoru. Choć może wydawać się, że miazga jest zdrowa, ten proces powolnie postępuje.

Inne badanie, z 2019 roku wykazało, że nadtlenek karbamidu (kolejny składnik past i środków wybielających zęby), również wnika w zębinę i redukuje jej objętość.

Eksperci zwracają więc uwagę, że chemiczne sposoby na pozbywanie się nalotu, mogą być bardzo niekorzystne w skutkach. Choć organizm może zdołać odbudować zasoby kolagenu w zębinie, może to zająć nawet miesiące. Zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po naturalne metody oraz zapobieganie tworzeniu się osadu. I nie chodzi tylko o ograniczenie ilości wypijanej kawy czy herbaty.

Jak mówi dr Mark Burhenne:

Wiele osób uważa, że to kawa jest odpowiedzialna za większość przebarwień. Jednak suchość w ustach powoduje żółknięcie zębów w znacznie większym stopniu, niż cokolwiek innego.

Zęby odwadniają się tak samo, jak reszta organizmu. Tak więc picie odpowiedniej ilości wody oraz oddychanie przez nos, to ważne do wdrożenia praktyki prewencyjne.

Uzupełnienie niedoborów

Jeśli jednak decydujemy się już na wybielanie, warto zrobić to pod okiem specjalisty, by dobrać odpowiednie środki.

Ponieważ wiemy, że praktyki te mogą wiązać się z utratą zasobów kolagenu, warto zadbać o przywrócenie jego masy.

By pomóc organizmowi w produkcji kolagenu, należy zadbać o odpowiednią podaż witaminy C. Jeśli to konieczne, warto sięgnąć również po suplementy. Wzmocnienie produkcji kolagenu lub dostarczenie go z zewnątrz, z pewnością przysłuży się całemu ciału.

Naturalne sposoby pomagające zachować biel zębów

Co robić, by cieszyć się pięknym uśmiechem?

  • Nawadniać się. Jak powiedział dr Burhenne, zęby są dynamiczne, stale ulegają zmianom. Dbanie o odpowiednie nawodnienie przyniesie rezultaty w krótkim czasie.
  • Unikać medykamentów. Kiedy to tylko możliwe, warto zrezygnować z sięgania po leki, które wywołują suchość w ustach.
  • Stosować olej kokosowy. „Płukanie” zębów olejem kokosowym, choć może wydawać się nieprzyjemne, jest znaną od dawna metodą na usuwanie przebarwień. Dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym, wspomaga higienę jamy ustnej, pomagając uniknąć chorób zębów i dziąseł. Więcej na temat oleju kokosowego pisaliśmy tutaj.
  • Sięgać po pastę z węglem aktywnym. Węgiel aktywny działa jak mały odkurzacz, który przyciąga zabrudzenia (w tym płytkę nazębną i pozostałości po jedzeniu). Dzięki temu nasz uśmiech będzie bielszy, a jama ustna zdrowsza. Więcej na temat węgla aktywnego, pisaliśmy tutaj.
  • Leczyć bruksizm. Bardzo ważnym jest również, by poznać pierwotną przyczynę bruksizmu i zająć się jego wyeliminowaniem, bądź złagodzeniem. Bruksizm może przyśpieszyć żółknięcie zębów.
  • Prawidłowo się odżywiać. Pamiętajmy, że nie tylko cukier, ale też kwaśne i mocno barwiące potrawy, wpływają na kondycję zębów. To samo dotyczy napojów, nawet pitych przez słomkę.

Bardzo ważnym jest oczywiście też to, by prawidłowo myć zęby. Szczoteczkę powinniśmy dobierać do kondycji dziąseł i uzębienia. O tym najlepiej rozmawiać ze stomatologami, którzy pokażą również, jak należy szczotkować zęby.

Źródło:

https://draxe.com/health/is-it-bad-to-whiten-your-teeth/

Zapisz się do Programu Długowieczności

Zapisz się do Programu Długowieczności Doktora Pokrywki

Wyślij komentarz