Pachnące, soczyste i orzeźwiające – pomarańcze! Większość z nas je uwielbia. A co z ich skórką?
Dlaczego warto zjadać skórę pomarańczy?
Skórka pomarańczy zawiera wiele błonnika, witaminy C oraz polifenoli. Szacuje się, że 1 łyżka stołowa (6 g) zapewnia 14% rekomendowanej, dziennej dawki witaminy C. Jest to więc niemal 3 razy więcej, niż daje sam owoc. W skórce znajduje się również 4 razy więcej błonnika. Jak pokazują badania, oba składniki mają korzystny wpływ na serce i układ pokarmowy, a także mogą chronić przed niektórymi rodzajami nowotworów.
Poza tym, w skórze pomarańczy znajdziemy całkiem sporo: prowitaminy A, kwasu foliowego, witaminy B2, B6 oraz wapnia. Polifenole pomagają w zapobieganiu i terapii wielu chorób przewlekłych, w tym otyłości, cukrzycy i choroby Alzheimera. Jedno z badań probówkowych wykazało nawet, że ich całkowita zawartość oraz aktywność w skórce jest znacznie wyższa, niż w owocach. Najwięcej jest w nich hesperydyny i polimetoksyflawonów (PMF), które są przedmiotem badań nad ich potencjałem przeciwnowotworowym.
Ponadto niemal 90% znajdujących się w skórce olejków eterycznych składa się z limonenu, który badany był pod kątem właściwości przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych, w tym przeciwko rakowi skóry.
Jak to robić?
Jak przygotować skórkę pomarańczy do zjedzenia?
- By uniknąć dolegliwości żołądkowych, najlepiej zjadać małe ilości skórki pomarańczy naraz.
- Ułatwić zjadanie może nam pokrojenie skórki w cienkie plasterki.
- Zniwelować gorzki smak można za pomocą kandyzowania skórki lub dodatku konfitury.
- Skóra z powodzeniem sprawdzi się w: jogurtach, babeczkach, płatkach owsianych, sosach sałatkowych czy marynatach.
- Przed spożyciem należy dokładnie umyć owoce gorącą wodą.
Potencjalne nieprzyjemności
Co może stanowić problem w spożywaniu skórki pomarańczy?
- Pozostałości pestycydów
Pestycydy są często stosowane w przypadku cytrusów, by chronić je przed pleśnią i owadami. Badania wykazały, że choć w owocach znajduje się bardzo mało tych szkodliwych środków, skórki mają ich znacznie więcej. Przyjmowanie pestycydów w dużych ilościach wiąże się ze zwiększonym ryzykiem raka i zaburzeń hormonalnych.
Na szczęście w skórkach pomarańczy występuje ich niewiele. Mimo wszystko należy je dokładnie myć gorącą wodą przed zjedzeniem.
- Trudności w strawieniu
Skóra pomarańczy może być trudna do stawienia, ze względu na twardą strukturę i dużo błonnika. W przypadku zjedzenia większych kawałków naraz, mogą pojawić się skurcze brzucha i wzdęcia.
- Nieprzyjemny smak
Skórka pomarańczy jest twarda i sucha co sprawia, że trudną ją przeżuć. Ma też niestety gorzki smak, co dla niektórych osób może być… nie do przełknięcia.
Źródło:
https://www.healthline.com/nutrition/can-you-eat-orange-peels
Opracowała Ewa Wysocka