24 grudnia, 2019

A może by tak… święta bez telefonu?

Chcemy wierzyć, że święta to nie tylko czas radości i spotkań z najbliższymi, ale też… odpoczynku, w tym od elektroniki.

Dlaczego warto na czas świąt odłożyć smartfon, tablet i komputer?

Świąteczne odłączenie

Jakie korzyści może dać nam odpoczynek od bodźców, docierających do nas z mediów społecznościowych czy wiadomości?

  • Zmniejszenie lęku

Okazuje się, że stałe „podłączenie” na przykład do mediów społecznościowych może potęgować niepokój i nasilać objawy depresyjne, szczególnie u osób które borykają się z tymi problemami. Odczuwanie potrzeby zapoznawania się ze stale napływającymi, nowymi wiadomościami, bezustanne przewijanie itd. – to wszystko może odbić się negatywnie na naszym zdrowiu psychicznym.

Lęk i niepokój mogą powodować m.in. bóle głowy, przyśpieszone tętno i problemy ze snem. To może prowadzić do rozwoju chorób serca. Ta świadomość powinna pomóc nam w podjęciu decyzji o stosowaniu wszelkich metod na zarządzanie stresem i obniżanie napięcia.

Chociaż chwilowe odłączenie sprawi, że zarówno psychika jak i głowa poczują się lepiej.

  • Lepszy sen

Ekrany w które z pasją patrzymy, emitują niebieskie fale. Nasz mózg reaguje na nie jak na światło dzienne, co hamuje wydzielanie melatoniny. To hormon regulujący cykl snu i czuwania lub rytm dobowy. Utrudnia to zasypianie oraz zapadnięcie w głęboki sen.

Brak odpowiedniej ilości snu może prowadzić do zaburzeń lękowych, nadwagi i otyłości, zaburzeń nastroju, spadku odporności, braku koncentracji itd. Odstawienie smartfonów może pomóc poprawić jakość snu, zmniejszyć stan zapalny i tworzyć nowe połączenia w mózgu. To naprawdę się opłaca.

  • Koncentracja

Większość z nas w ciągu dnia działa wielozadaniowo, również wtedy gdy siedzimy przed komputerem czy ze smartfonem w ręku. Wyszukujemy informacji, słuchamy nowych piosenek, piszemy maile, zerkając na telewizor i rozmawiając z bliskimi. Często czyniąc to wszystko naraz.

Tak naprawdę jednak „wielozadaniowość” nie polega na skutecznym wypełnianiu kilku zadań naraz. Nasz mózg bardzo szybko przełącza się pomiędzy zadaniami, a właściwie zmienia czynnik na którym się koncentruje. Robi to jednak szybko i na chwilę, tracą przy tym funkcje poznawcze. Osoby uprawiające tzw. multitasking są zwykle zestresowane i impulsywne znacznie bardziej, niż ci którzy wykonują jedno zadanie naraz. Wynika to prawdopodobnie ze zwiększenia poziomu adrenaliny oraz kortyzolu (hormonu stresu) w czasie wykonywania kilku zadań jednocześnie.

Odstawienie/wyłączenie komputera czy smartfona pomaga ćwiczyć uważność i skupić uwagę na tym, co dzieje się przed naszymi oczami. Ponieważ mózg jest w stanie lepiej skoncentrować się na zadaniu i szybciej przetwarzać informacje, możemy lepiej zapamiętać nawet drobne szczegóły.

  • Bez strachu

Dane GUS z końca 2017 roku wykazują, że w Polsce aktywnych było w tamtym czasie ponad 52,9 mln kart SIM. Na początku tego roku, w Polsce mieszkało 38,5 mln mieszkańców.

Brytyjski Instytut Badań YouGov przeprowadził badanie z którego wynika, że co najmniej 6 na 10 osób między 18. a 20. rokiem życia, kładzie się spać ze swoimi telefonami.

W 2011 roku przeprowadzono międzynarodowe badanie dotyczące uzależnienia od telefonu, a konkretnie od stałego dostępu do informacji. Wykazano, że 36% polskich nastolatków (w wieku 12-19 lat) nie wyobraża sobie dnia bez z telefonu i z pewnością wróciliby po niego do domu.

Około 50% Amerykanów sprawdza telefon wielokrotnie w ciągu godziny, 1 na 10 z nich korzysta z niego nawet w trakcie zbliżeń intymnych.

Niestety dziś bardzo wiele osób wykazuje objawy, które mogłyby wskazywać na nomofobię/fonoholizm. Choć kontrowersje wokół zasadność terminu nie ustają, dotyczy on bardzo ważnego i obserwowalnego zjawiska – strachu przez wykluczeniem z życia online, wiążącego się z brakiem przy sobie (w wyniku zgubienia, pozostawienia go w domu czy np. zasad panujących w szkole itd.) telefonu.

Choć odzwyczajenie się od stałego zerkania do telefonu może być trudne, nasz układ nerwowy z pewnością doceni ten gest.

  • Bliskość

Spędzanie czasu z bliskimi może mieć korzystny wpływ na nasze zdrowie.

Okazuje się ponadto, że im bardziej jesteśmy nieśmiali i samotni, tym większe może być uzależnienie od smartfona. U osób bez silnych relacji ryzyko przedwczesnej śmierci zwiększa się o 50%. To silniejszy i bardziej niebezpieczny czynnik niż otyłość czy brak ruchu.

Jak to zrobić?

Kilka wskazówek jak wprowadzić zmiany w życie.

  • Wszystkie ręce na pokład

Będzie łatwiej odłączyć się od smartfonów, jeśli wszyscy z którymi spędzamy czas zdecydują się grać do jednej bramki. Najlepiej by wszyscy wyłączyli/wyciszyli telefony i zanieśli je do innego pomieszczenia.

  • Dobry plan

By uniknąć poczucia nudy (lub głosów „nuuuudzę się”) w dniu pozbawionym smartfonów, najbezpieczniej będzie opracować ciekawy plan – wycieczki, wspólne pieczenia, gry planszowe czy oglądanie filmów. To naprawdę może się udać.

  • Telefon zostawić w (s)pokoju

Bardzo dobrym pomysłem jest zostawienie telefonu na noc poza sypialnią. Wybierzmy klasyczny budzik, odłóżmy telefon już na godzinę przed snem. Brak bezpośredniego kontaktu z niebieskimi falami pomoże nam lepiej spać i zmniejszyć napięcie.

  • Zagłębienie w odpoczynek

Korzystajmy z dobrodziejstw odpoczynku bez telefonu. Czytajmy, praktykujmy jogę, medytujmy, spacerujmy, urządzajmy sobie kąpiele – wszystko to co sprawia nam przyjemność, niech stanie się aktywnością wolną od ekranów.

Powodzenia!

Źródła:

https://draxe.com/health/unplugging-for-the-holidays/

https://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/zdrowie-psychiczne/nomofobia-czy-mysl-o-utracie-komorki-budzi-w-tobie-przerazenie-aa-AZxA-tFGz-vsow.html

https://www.barfnyswiat.org/index.php

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do newslettera

    Zapisz się do newslettera

      Wyślij komentarz

      This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

      The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.