2 lutego, 2021

Znaczenie języka w medycynie chińskiej

Jednym z najważniejszych narzędzi diagnostycznych dla Tradycyjnej Chińskiej Medycyny jest… język! Oto krótki przewodnik po języku, w ujęciu medycyny wschodu.

Na językach…

Praktycy TCM odczytują z koloru języka kondycję krwi, stan Qi, Yin, Yang i płynów oraz takich narządów, jak: śledziona, wątroba, nerki, płuca czy serce. Język zdrowego człowieka powinien być lekko różowy. Ciemniejsza lub jasnoczerwona barwa może wskazywać na zbyt wysoką temperaturę. Osoby które nie dbają o prawidłową dietę, mają nierzadko zaczerwieniony środek języka.

Nie bez znaczenia jest również jego kształt, który pomaga określić stan płynów ustrojowych, Qi, Yin oraz Yang, a także krwi. Kwadratowy język związany jest zwykle z osłabienie serca i zaburzeniem energii życiowej. Trójkątny ze stagnacją układu energetycznego wątroby oraz pęcherzyka żółciowego, okrągły i pogrubiony zaś, z problemami trawiennymi i zaburzonym metabolizmem.

Powłoka języka związana ma być z narządami Yang, a więc: jelitem cienkim, jelitem grubym, żołądkiem, pęcherzem czy woreczkiem żółciowym. Suchość języka może wskazywać na odwodnienie.

Specjaliści chińskiej medycyny potrafią również dowiedzieć się czegoś o naszych narządach, przyglądając się konkretnym częściom języka.

I tak na przykład jego koniuszek odpowiada za serce. Zaczerwienienie może być powiązane ze stresem i lękiem, a także alergiami i nietolerancjami pokarmowymi.

Tuż za koniuszkiem znajduje się obszar, który powiązany z płucami i układem odpornościowym. Zmiany w tym obszarze mogą być powiązane z zapaleniem płuc czy oskrzeli.

Środek języka to śledziona i żołądek, dalsza jego część odzwierciedla stan jelit.

Sam koniec języka powiązany jest z macicą i pęcherzem, a także układem hormonalnym. Na przykład żółty nalot może być oznaką zapalenia pęcherza.

Nasada języka odpowiada nerkom, bok części górnej powiązane są z woreczkiem żółciowym, krawędzie z kolei z wątrobą. Zaczerwienione brzegi języka mogą mówić o nieprawidłowym funkcjonowaniu wątroby.

A zatem – do luster!

Źródła:

https://draxe.com/health/tongue-appearance-chinese-medicine/

http://www.medycyna-wschodnia.pl/metody-leczenia/sposoby-diagnozowania

https://tcmblog.pl/filozofia-tcm/diagnoza-z-jezyka/

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do newslettera

2 komentarze

  1. Agata 26 lutego 2021 at 17:16- Odpowiedz

    W Polsce nie ma już prawdziwych specjalistòw TCM. Ich umiejętności kończą się na akupunkturze. Szkoda!!!

  2. Ewa 30 marca 2021 at 08:38- Odpowiedz

    a dr.Błaszczyk?

Wyślij komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.