olej-lniany

10 stycznia, 2018

Pasta dr Budwig i kwasy tłuszczowe Omega-3

Pionierką badań nad kwasami Omega-3 i olejem lnianym jest niemiecka uczona – siedmiokrotnie nominowana do Nobla – biochemik, dr Johanna Budwig. Jej odkrycia pomogły już dziesiątkom tysięcy chorych ludzi na całym świecie, nawet tym, których choroba została uznana za śmiertelną.

Nowotwory, miażdżyca, choroba Alzheimera, alergia, dermatozy, depresja i wiele, wiele innych. Osoby cierpiące na wszystkie te schorzenia mogą wspomóc swój organizm w zdrowieniu stosując się do prostych wskazówek doktor Budwig.

Dr Dan C. Roehm wyrażając się o dorobku i osiągnięciach doktor Budwig stwierdził dosadnie:

Wybaczcie niegodziwcom, którzy przez tak długi czas uniemożliwiali Wam i Waszym najbliższym dostęp do tej prostej informacji.

Dobroczynne działanie kwasów Omega-3 jest dziś powszechnie znane. Jako że są one rozpuszczalne w tłuszczach, w naturalnej postaci przyswajają się słabo. Dr Budwig opracowała jednak rewelacyjną metodę przetwarzania oleju lnianego, dzięki której kwasy Omega-3 można rozpuścić w wodzie. Umożliwia to bardzo szybkie przyswojenie ich w układzie pokarmowym oraz transport we krwi i limfie do komórek przeznaczenia.

Kim jest dr Budwig?

dr BudwigDr Johanna Budwig (1909-2003) – to niemiecka doktor biochemii oraz nauk przyrodniczych, siedmiokrotnie nominowana do Nagrody Nobla. W ramach swojej pracy w Federalnym Instytucie Badań nad Tłuszczami prowadziła rozległe badania nad wpływem nasyconych oraz nienasyconych tłuszczy na ludzki organizm.

Jest autorką wielu książek, w których dzieliła się swoimi odkryciami, wskazującymi na leczniczą naturę tłuszczów NNKT (w tym kwasów Omega-3). Ich podstawowego źródła upatrywała w oleju lnianym. To właśnie dieta oparta na tym oleju jest znana do dziś jako dieta dr Budwig.

Pomimo setek udokumentowanych sukcesów terapii z wykorzystaniem oleju lnianego, próby rozpowszechnienia informacji o niej napotykały na opór przemysłu farmaceutycznego. W związku z brakiem możliwości opatentowania oleju lnianego, szanse na stworzenie z niego dobrze zarabiającego produktu była bardzo mała.

Pomimo tych trudności, doktor Budwig założyła i przez wiele lat prowadziła własną klinikę, w której osiągała doskonałe wyniki leczenia pacjentów z nowotworami. Notowała też znaczącą poprawę u osób cierpiących na choroby cywilizacyjne, takie jak cukrzyca czy miażdżyca. Promowanie oleju lnianego, jako zdrowszej alternatywy do popularnych tłuszczy spożywczych stanowiło zagrożenie dla ich producentów.

Trudno więc dziwić się, że pomimo aż siedmiu nominacji do nagrody Nobla, nigdy jej nie otrzymała.

Dieta dr Budwig w skrócie

W przypadku tłuszczy NNKT metoda ich przyjmowania ma kluczowe znaczenie. Jeśli zostaną ogrzane lub poddane gotowaniu, ich pozytywne właściwości zostaną utracone. Fundamentem diety dr Budwig stała się więc tzw. pasta – powstaje ona dzięki zmieszaniu oleju lnianego i białego twarożku, w wyniku czego powstaje forma łatwo przyswajalna przez organizm. Spożywając tak przygotowaną pastę, gwarantujemy dostarczenie wszystkim komórkom niezbędnych kwasów Omega-3, co nie nastąpiło by w przypadku spożywania samego oleju lnianego.

W opinii Dr Budwig w wyniku nadmiernej produkcji enzymu tkankowego, zwanego oksydazą następuje zachwianie równowagi organizmu, co może powodować przewlekłe choroby, w tym niektóre nowotwory. Sposobem na wyeliminowanie nadmiaru oksydazy jest zwiększenie w organizmie nasycenia nienasyconymi kwasami tłuszczowymi. Te ostatnie wchodzą bowiem w skład licznych enzymów, które są w stanie ją rozłożyć.

Obserwując swoich pacjentów, Dr Budwig zauważyła, że w ich krwi występował znacznie niższy poziom fosfatydów i lipoprotein (w tym kwasów Omega-3) niż u osób zdrowych. Wśród tych osób, występujące choroby nowotworowe rozwijały się bardzo szybko. Dodatkowo, po dokonaniu analizy krwi tych pacjentów, dr Budwig zaobserwowała, że ich hemoglobina ma nienaturalny, żółto-zielony odcień. Te obserwacje popchnęły badaczkę w kierunku prac badawczych, mających sprawdzić skuteczność terapii wykorzystującej kwasy NNKT w praktyce.

Terapii poddano grupę chorujących na nowotwory pacjentów. Po upływie 3 miesięcy, podczas których u leczonych osób udało się uzupełnić brakujące substancje odżywcze oraz przywrócić naruszoną równowagę kwasów tłuszczowych, stopniowo zaczęto obserwować wycofywanie się nowotworów. Ich hemoglobina ponownie nabrała zdrowego, czerwonego koloru. We krwi ponownie pojawiły się brakujące fosfatydy i lipoproteiny.

pasta budwig składnikiDr Budwig postanowiła zatem znaleźć naturalną metodę uzupełniania kluczowych dla zdrowia fosfatydów i lipoprotein. W ten sposób powstała znana dziś na całym świecie pasta Budwig, powstająca w wyniku zmieszania oleju lnianego i twarożku. Dzięki prostemu procesowi przygotowania, polegającemu na miksowaniu ich razem co najmniej przez 5 minut, powstaje mieszanina, która pozwala na łatwe przyswojenie zdrowotnych tłuszczy NNKT.

Zastosowanie diety Dr Budwig

Rezultaty stosowania diety Budwig były studiowane przez jej autorkę przez ponad 10 lat. Udokumentowane przypadki wykazały, że w wielu przypadkach udawało się dzięki niej przynieść zdrowotny skutek nawet u pacjentów, których medycyna akademicka uznawała za chorych nieuleczalnie.
Zainteresowanie dietą Budwig wciąż rośnie, a kolejni naukowcy i lekarze, którzy zapoznają się z dorobkiem niemieckiej biochemik postanawiają wykorzystać ją w swojej praktyce. Z tego powodu coraz więcej osób ma możliwość skorzystania z tej naturalnej metody uzupełniania NNKT, a tym samym wzmocnienia swojego organizmu i przywrócenia go do stanu równowagi.

Wiele badań naukowych potwierdza zdrowotne korzyści zastosowania kwasów tłuszczowych Omega-3 w zapobieganiu chorobom serca i układu krążenia. Obok właściwości hamujących odczyny zapalne, obniżających ciśnienie krwi i usprawniające ukrwienie tkanek, na pierwszym planie znajduje się znaczne obniżanie szkodliwych dla zdrowia frakcji tłuszczowych we krwi.

Przepisy na pastę Budwig według Doktora Pokrywki

Pasta dr Budwig na słono, wg prawa pięciu smaków.

  1. Kwaśny – 12,5 grama – pół kostki chudego twarogu plus 200 ml jogurtu,
  2. Gorzki – dwie szczypty kurkumy,
  3. Słodki – 8 łyżek oleju lnianego – 100 ml. na zimno tłoczonego, teraz razem miksować koniecznie pięć minut,
  4. Ostry – 3 szczypty imbiru i 3 szczypty pieprzu, do smaku,
  5. Słony – 3 szczypty soli – lub do smaku.

Pasta dr Budwig na słodko – ostro, wg prawa pięciu smaków.

  1. Kwaśny – 12,5 grama – pół kostki chudego twarogu plus 200 ml jogurtu,
  2. Gorzki – dwie szczypty kurkumy.
  3. Słodki – 8 łyżek oleju lnianego – 100 ml na zimno tłoczonego, teraz razem miksować koniecznie pięć minut,
  4. Słodki – 5 łyżeczek miodu plus dwie szczypty cynamonu. garść wiórków kokosowych, płatków migdałowych, rodzynek, do smaku,
  5. Ostry – dwie szczypty imbiru. Ten składnik – ostry nie jest obligatoryjny.

Uwaga! Pastę stosować 3 miesiące. Jako wyłączne odżywianie do 3 tygodni. Po dodaniu każdego smaku – chwilę miksować. Ważne! Aby wystąpiło opisywane działanie profilaktyczno-lecznicze koniecznie miksować pastę pięć minut po dodaniu oleju lnianego!

Pytania i odpowiedzi

Paweł: Czy jako osoba z grupą krwi A Rh+ mogę przyjmować pastę dr Budwig? Bo przecież nabiał nie jest dla mnie wskazany (mleka nie pijam, ale kefir i ser tłusty lubię). A może mogę zrobić tę pastę na serze kozim?

jan pokrywkaDoktor Pokrywka: Panie Pawle, oto wskazówki dotyczące nabiału dla osób z grupą krwi A:

  • Nabiał wskazany: brak
  • Nabiał neutralny: kefir, zsiadłe mleko, jogurty naturalne i owocowe, kozie mleko, ser feta, mozzarella, kozi, ricotta.

Wobec tego ma Pan trzy możliwości do wyboru:

  1. Robić Pastę Budwig na serze kozim.
  2. Stosować Kefir Budwig, czyli mieszankę oleju lnianego z kefirem i dodatkami.
  3. Stosować Jogurt Budwig czyli mieszankę oleju lnianego z jogurtem i dodatkami.

Oczywiście za każdym razem najważniejszym składnikiem jest olej lniany, bo to on dostarcza naszemu organizmowi to, o co nam chodzi – kwasy omega 3. Ser, kefir lub jogurt spełnia rolę nośnika, umożliwiającego stworzenie emulsji i lepszą przyswajalność oleju. Panie Pawle, proponuję zapoznać się z przepisami na Jogurt Budwig i Kefir Budwig. To przepisy przykładowe – można stosować najróżniejsze dodatki smakowe.

Przepisy na potrawy zawierające kwasy omega-3

Jogurt Budwig z dodatkami smakowymi

  • Weź 400 ml jogurtu naturalnego i trzy szczypty kurkumy. Chwilę miksuj.
  • Dodaj 100 ml oleju lnianego (8 łyżek). Miksuj minimum 5 minut.
  • Dodaj pół brzoskwini z puszki, pół banana lub inny owoc w podobnej ilości oraz 3 łyżeczki ksylitolu – cukru brzozowego. Chwilę miksuj.
  • Dodaj 1 owoc granatu. Chwilę miksuj
  • Dodaj Imbir i chili (do smaku)

Przygotowanie:
Po dodaniu ksylitolu wydrążamy owoc granatu i dodajemy do pasty, mieszamy i przyprawiamy imbirem i chili. Trzymaj w lodówce. Spożywaj pół takiej porcji dziennie. Jest to ilość potrawy zawierająca 8 łyżek oleju lnianego. Przez okres pierwszych kilku miesięcy, aby nasycić organizm kwasami omega – 3, stosuj taką ilość jako dzienną dawkę dla jednej osoby (podzieloną na dwie porcje, zażywane rano i wieczorem). Potem stosuj potrawę profilaktycznie – wystarczy dziennie dawka pasty zawierająca 2 łyżki oleju lnianego.

RADA: owoc granatu możemy zastąpić owocami sezonowymi: maliny, jagody, banany. Zimą owocami z puszki: ananas, gruszki, brzoskwinie i inne owoce np. tropikalne w syropie.
UWAGA: wg zaleceń dr Budwig, nie używamy do wyżej opisanej potrawy owoców cytrusowych surowych. Pomiędzy wypiciem soku z owoców cytrusowych a spożyciem Jogurtu Budwig, powinno upłynąć kilka godzin (3 – 4 godz.).

Kefir Budwig (ze spirytusem)

  • Weź 400 ml kefiru 1,5% i trzy szczypty kurkumy. Chwilę miksuj.
  • Dodaj 100 ml oleju lnianego (8 łyżek). Miksuj minimum 5 minut.
  • Dodaj pół brzoskwini z puszki, pół banana lub inny owoc w podobnej ilości oraz 3 łyżeczki ksylitolu – cukru brzozowego. Chwilę miksuj.
  • Dodaj 25 ml spirytusu. Chwilę miksuj.

Trzymaj w lodówce. Spożywaj pół takiej porcji dziennie

Bożena: Dlaczego jest tak dużo różnych przepisów na potrawy „Budwig” – w książce „Na Zdrowie”, w Lekcjach Zdrowia, na stronie www.drpokrywka.pl?

Doktor Pokrywka: Niektórzy mówią, że ich pasta Budwig odrzuca, że smak oleju ich mdli. A przecież pasta Budwig może być smakowo wspaniała, może być jedną z najbardziej ulubionych Pani potraw. Sekret tkwi w dodatkach. I to tymi dodatkami różnią poszczególne przepisy. Pani też może wykazać się kulinarną kreatywnością i sama wymyślać nowe przepisy. Jako dodatki może Pani wykorzystać rozmaite zioła, warzywa, owoce i nie tylko.

Bożena: Dlaczego należy miksować olej z serem, kefirem lub jogurtem koniecznie pięć minut?

Doktor Pokrywka: W tym tkwi tajemnica przyswajalności oleju lnianego. Jest on dobrze przyswajalny tylko w postaci emulsji – a taka emulsja powstaje podczas jego miksowania przez pięć minut z serem, kefirem lub jogurtem. Pani Bożeno, proszę zwrócić uwagę na swoje urządzenie miksujące – czy się nie rozgrzewa nadmiernie podczas pięciominutowego miksowania. Przegrzanie oleju lnianego spowodowałoby utratę jego cennych właściwości (w termomiksie poleca się obroty 5 przez 5 minut – wtedy przegrzewanie nie następuje).

Bożena: Jaki nośnik dla oleju lnianego powinny wybierać osoby mające poszczególne grupy krwi?

Doktor Pokrywka: Przeanalizujmy trzy możliwe nośniki: ser biały, jogurt i kefir:

  • Dla osoby z grupą krwi A: żaden z tych trzech nośników nie należy do produktów wskazanych; neutralny jest jogurt, a zatem taka osoba jako nośnik może zastosować jogurt.
  • Dla osoby z grupą krwi B: do produktów wskazanych należy jogurt i kefir. Jako nośnik dla oleju lnianego osoba ta może wybrać jeden z tych dwóch produktów.
  • Dla osoby z grupą krwi AB: do produktów wskazanych należy jogurt i kefir, do neutralnych ser biały. Jako nośnik może być użyty ser, kefir lub jogurt.
  • Dla osoby z grupą krwi 0: żaden z wymienionych trzech produktów nie należy do wskazanych. Neutralny jest jogurt. Jako nośnik może być użyty jogurt.
  • I pytanie najważniejsze – jaki olej lniany wybrać? Jest tego tyle… można się pogubić. Cenne właściwości lecznicze oleju lnianego wiążą się z tym, że zawiera on kwasy Omega 3, niezbędne do budowy komórek. Aby olej lniany zawierał odpowiednią ilość tych kwasów, musi spełniać dwa warunki: być olejem nieoczyszczanym i być olejem tłoczonym na zimno. Jeśli podczas tłoczenia następuje przegrzewanie oleju wskutek rozgrzewania się prasy – to nie jest to już olej naprawdę tłoczony na zimno. A zatem nie wszystkie oleje nazywane tłoczonymi na zimno rzeczywiście nimi są.

    Bożena: W niektórych przepisach występuje olej lniany, a w innych olej lniany Red-OX. Jakie to ma znaczenie?

    Doktor Pokrywka: Olej lniany Red-OX to olej lniany nasycony wodorem. A więc zawiera on dwa składniki niezwykle cenne dla naszego zdrowia: kwasy Omega-3 i wodór.

    Opracował lek. Jan Pokrywka w oparciu o materiały zamieszczone na stronie http://www.primanatura.pl/

Zapisz się do newslettera

    Zapisz się do newslettera

      Wyślij komentarz

      This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

      The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.