25 kwietnia, 2022

Wiosenne radości

Wiosna! Napawa optymizmem i nadzieją, wtłacza w nas radość, przypomina o lekkości (nie dotyczy to niestety zapewne osób borykających się z alergiami…). Dlaczego tak bardzo (w większości) kochamy wiosnę?

Wiosna wkoło

Znów możemy cieszyć się słońce, spędzamy więcej czasu na zewnątrz, napawając się zapachami kwitnących roślin. Wieczory są cieplejsze, a dni dłuższe. Ahhh, wiosna!

Jednak w codziennym pośpiechu i presji, towarzyszącemu nam stresowi i trudnych aspektów naszej rzeczywistości, zapominamy często dlaczego warto cieszyć się wiosną. A przecież to właśnie wtedy gdy jest trudno, potrzebujemy tych małych radości najbardziej.

 • Dla umysłu…

Choć wiosna bywa chłodna, dni zdecydowanie stają się dłuższe i cieplejsze. Zrzucanie ciężkich, zimowych ubrań odczuwamy często nie tylko dosłownie, ale też metaforycznie. Zwiększona ekspozycja na słońce i spędzanie czasu na świeżym powietrzu, wpływa bardzo korzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Ekspozycja na światło słoneczne wpływa przeciwbólowo i wspomagająco metabolizm, o czym pisaliśmy m.in. tutaj. Osobom które rozpoczynają pracę wcześnie i kończę po południu, często doskwiera fakt, że „jasne” godziny spędzają w pracy. Wiosną problem ten nie jest aż tak dotkliwy. To wszystko sprawia, że mamy więcej energii i wykazujemy bardziej pozytywne nastawienie.

Wiosenne słońce i wyższe temperatury oznaczają też (dla większości z nas) pożegnanie z winter blues, a także złagodzenie lub wycofanie objawów sezonowego zaburzenia afektywnego. Może to wynikać ze zwiększonej produkcji serotoniny, czyli neuroprzekaźnika wpływającego na nasz nastrój.

 • … i dla ciała

Dłuższy dzień, wyższe temperatury, piękne zapachy w powietrzu… To wszystko motywuje nas często do działania. Czasami będzie to powrót do zawieszonego działania, czasami spróbowanie czegoś nowego, czasami zwiększamy po prostu aktywność fizyczną. Ruch wpływa korzystnie na nasze zdrowie, a zwiększona produkcja endorfin poprawia samopoczucie. Na naszych talerzach lądują świeże, pachnące warzywa i owoce, wiosną jemy często lekko i zdrowo.

 • Dla porządku

Wiosna sprzyja również mitycznym już wiosennym porządkom. W rzeczywistości, dzięki czynnikom o których pisaliśmy wcześniej, wiosną łatwiej (i przyjemniej) jest uporządkować przestrzeń wokół siebie. To bardzo ważne, bowiem nieporządek i chaos mogą przyczyniać się do uczucia przytłoczenia. Dlatego porządkujemy i upiększamy balkony oraz ogródki, wietrzymy szafy, odnawiamy rowery. Metodyczne, podzielone na etapy działanie ma szanse przynieść ulgę i uczucie odciążenia. Należy przy tym jednak pamiętać, że zrobienie porządku raz na zawsze nie jest możliwe – i to jest zupełnie w porządku.

 Jednak wiosną często łatwiej jest też zrobi te bardziej skomplikowane porządki, a więc te dotyczące naszej psychiki. To doskonały czas na wprowadzenie do codziennej rutyny medytacji, do praktykowania wdzięczności, do nauki bycia tu i teraz.

Cieszmy się wiosną!

Źródła:

https://www.psychologytoday.com/intl/blog/life-in-body/201303/spring-raises-your-happiness-levels

https://riveroakspsychology.com/why-spring-is-the-best-season-for-happiness/

Zapisz się do newslettera

  Zapisz się do newslettera

   Wyślij komentarz

   This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.