25 kwietnia, 2022

Wiosenne radości

Wiosna! Napawa optymizmem i nadzieją, wtłacza w nas radość, przypomina o lekkości (nie dotyczy to niestety zapewne osób borykających się z alergiami…). Dlaczego tak bardzo (w większości) kochamy wiosnę?

Wiosna wkoło

Znów możemy cieszyć się słońce, spędzamy więcej czasu na zewnątrz, napawając się zapachami kwitnących roślin. Wieczory są cieplejsze, a dni dłuższe. Ahhh, wiosna!

Jednak w codziennym pośpiechu i presji, towarzyszącemu nam stresowi i trudnych aspektów naszej rzeczywistości, zapominamy często dlaczego warto cieszyć się wiosną. A przecież to właśnie wtedy gdy jest trudno, potrzebujemy tych małych radości najbardziej.

  • Dla umysłu…

Choć wiosna bywa chłodna, dni zdecydowanie stają się dłuższe i cieplejsze. Zrzucanie ciężkich, zimowych ubrań odczuwamy często nie tylko dosłownie, ale też metaforycznie. Zwiększona ekspozycja na słońce i spędzanie czasu na świeżym powietrzu, wpływa bardzo korzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Ekspozycja na światło słoneczne wpływa przeciwbólowo i wspomagająco metabolizm, o czym pisaliśmy m.in. tutaj. Osobom które rozpoczynają pracę wcześnie i kończę po południu, często doskwiera fakt, że „jasne” godziny spędzają w pracy. Wiosną problem ten nie jest aż tak dotkliwy. To wszystko sprawia, że mamy więcej energii i wykazujemy bardziej pozytywne nastawienie.

Wiosenne słońce i wyższe temperatury oznaczają też (dla większości z nas) pożegnanie z winter blues, a także złagodzenie lub wycofanie objawów sezonowego zaburzenia afektywnego. Może to wynikać ze zwiększonej produkcji serotoniny, czyli neuroprzekaźnika wpływającego na nasz nastrój.

  • … i dla ciała

Dłuższy dzień, wyższe temperatury, piękne zapachy w powietrzu… To wszystko motywuje nas często do działania. Czasami będzie to powrót do zawieszonego działania, czasami spróbowanie czegoś nowego, czasami zwiększamy po prostu aktywność fizyczną. Ruch wpływa korzystnie na nasze zdrowie, a zwiększona produkcja endorfin poprawia samopoczucie. Na naszych talerzach lądują świeże, pachnące warzywa i owoce, wiosną jemy często lekko i zdrowo.

  • Dla porządku

Wiosna sprzyja również mitycznym już wiosennym porządkom. W rzeczywistości, dzięki czynnikom o których pisaliśmy wcześniej, wiosną łatwiej (i przyjemniej) jest uporządkować przestrzeń wokół siebie. To bardzo ważne, bowiem nieporządek i chaos mogą przyczyniać się do uczucia przytłoczenia. Dlatego porządkujemy i upiększamy balkony oraz ogródki, wietrzymy szafy, odnawiamy rowery. Metodyczne, podzielone na etapy działanie ma szanse przynieść ulgę i uczucie odciążenia. Należy przy tym jednak pamiętać, że zrobienie porządku raz na zawsze nie jest możliwe – i to jest zupełnie w porządku.

 Jednak wiosną często łatwiej jest też zrobi te bardziej skomplikowane porządki, a więc te dotyczące naszej psychiki. To doskonały czas na wprowadzenie do codziennej rutyny medytacji, do praktykowania wdzięczności, do nauki bycia tu i teraz.

Cieszmy się wiosną!

Źródła:

https://www.psychologytoday.com/intl/blog/life-in-body/201303/spring-raises-your-happiness-levels

https://riveroakspsychology.com/why-spring-is-the-best-season-for-happiness/

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do newslettera

Wyślij komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.