31 maja, 2022

Psylocybina wsparciem dla osób walczących z nowotworami?

Grzyby to jeden z największych darów natury. Mają niewiele węglowodanów i tłuszczu, za to pełno przeciwutleniaczy czy witamin z grupy B. Obniżają „zły” cholesterol, podnoszą „dobry”, stymulują do pracy układ odpornościowy, działają jak afrodyzjak. Niektóre – jak boczniaki – mogą pomóc łagodzić bóle stawów, inne – jak reishi – pomagają radzić sobie ze stresem. Shiitake chronią DNA przed stresem oksydacyjnym, zawierają 8 niezbędnych dla nas aminokwasów, pomagając nawet zwalczać komórki rakowe. Co z lękiem i depresją, które pojawiają się zwykle
w przypadku otrzymania tej druzgocącej diagnozy?

Nadzieja na lepsze jutro

Otrzymanie diagnozy nowotworu to jedno z najtrudniejszych doświadczeń, jakie może spotkać człowieka. Późniejsze procedury, włącznie
z leczeniem, nie są jednak wcale łatwiejsze. Poszukiwanie leków i środków wspomagających walkę z rakiem lub takich, które będą w stanie pokonać nowotwory, to wciąż jedno z najważniejszych zadań nauki. Jednym z najtrudniejszych skutków ubocznych walki z rakiem, jest lęk
i strach.

Szacuje się, że ponad 30% osób walczących z nowotworami boryka się z zaburzeniami nastroju. Nie dotyczy to jednak tylko tych chorujących. Wskaźniki samobójstw wśród osób, które pokonały chorobę, są niemal dwukrotnie wyższe, niż wśród populacji ogólnej.

Jak pokazują badania, jednym z możliwych środków terapeutycznych jest znajdująca się w wielu grzybach psylocybina. Te opublikowane na łamach The Journal of Psychopharmacology wykazały, że związek ten już po jednorazowej dawce zmniejsza lęk oraz nasilenie depresji u osób
z nowotworami, a także tych którzy wygrali tę walkę. Już jednorazowe doświadczenie przynosi też długotrwałe efekty.

Psylocybina znajduje się w ponad 100 gatunkach grzybów. Wraz z psylocyną odpowiedzialne są za halucynacje oraz „odlot” jakich doświadczają osoby je spożywające. I to one właśnie są „nową” nadzieją dla medycyny, na walkę z wieloma problemami zdrowotnymi, w tym zdrowiem psychicznym.

W Stanach Zjednoczonych w latach 50. i 60. ubiegłego wieku badano już m.in. psylocybinę pod kątem potencjału w psychiatrii i onkologii. Badania zostały jednak przerwane w 1970 roku, po podpisaniu ustawy o substancjach kontrolowanych. Obecnie większość prowadzonych badań na świecie finansowana jest przez organizacje non-profit oraz prywatnych darczyńców, wierzący, że związek ten ma ogromny terapeutyczny potencjał. Najnowsze badania zdają się to potwierdzać.

Choć działanie psylocybiny jest wciąż przedmiotem badań, wiadomym jest, że hamuje aktywność przyśrodkowej kory przedczołowej.
W podobnym sposób działają leki przeciwdepresyjne, bowiem ta część mózgu powiązana jest z obsesyjnym myśleniem i jest zwykle nadreaktywna u osób chorujących na depresję. Psylocybina wpływa też na tylną korę zakrętu obręczy, wiążącą się m.ni. z orientacją wzorkowo-przestrzenną, postrzeganiem znajomych twarzy, ale też na przykład postrzeganiem własnych uczuć, myśli, doświadczania siebie itd. Wydaje się więc, że psylocybina wycisza niektóre procesy w mózgu (jak mówią niektórzy, „uspokaja hałas”), umożliwiając dostęp do zwykle stłumionych jego części. Wpływać ma również na wydzielanie i pracę serotoniny, a więc neuroprzekaźnika związanego z nastrojem.

Jeden z badaczy porównał działanie psylocybiny do „odwrotnego zespołu stresu pourazowego” (PTSD). Tak więc w opozycji do nawiedzającego wspomnienia traumatycznych przeżyć lub przeżycia, spożywanie grzybów zawierających psylocybinę tworzy pozytywne „wspomnienie”, do którego można wracać miesiącami.  

Psylocybina a nowotwory

Dwa oddziały badawcze, z John Hopkins University (JHU) oraz z New York University (NYU) opublikowały jednocześnie wyniki badań nad psylocybiną. W obu badaniach została wykorzystana syntetyczna wersja tego związku.

W badaniu JHU udział wzięło 51 osób dorosłych, u których zdiagnozowano nowotwory zagrażające życiu (w większości nawracające oraz z przerzutami). Każda osoba poddana była dwóm sesjom terapeutycznym, w odstępie 5 tygodni. Pierwsza z niską dawką psylocybiny (zbyt niską by mogła dać jakikolwiek efekt), mającą zadziałać jak placebo. Druga dawka była już pełnowymiarowa.

Już po pierwszej dawce, osoby badane doświadczyły zmniejszenia niepokoju oraz objawów depresji na 4-6 godzin. Poprawa nastąpiła od razu po sesji, co jest niemożliwe do uzyskania w przypadku przyjmowania antydepresantów, których adaptacja zajmuje w najlepszym wypadku tygodnie (a nierzadko miesiące). Osoby badane raportowały zwiększoną jakość i poczucie sensu życia oraz optymizm. Ale to nie koniec. Rezultaty były też długotrwałe. Nawet 6 miesięcy po skończonym leczeniu, 80% grupy nadal wykazało istotne zmniejszenie klinicznych objawów lęku
i depresyjnego nastroju. U 83% utrzymało się lepsze samopoczucie, 67% oceniło terapię jako jedno z najbardziej znaczących doświadczeń
w życiu.

Profesor biologii behawioralnej i jeden z autorów badania Roland Griffiths z JHU, był początkowo sceptyczny w stosunku do działania psylocybiny na pacjentów z rakiem. Jak powiedział:

Przed rozpoczęciem badania nie było dla mnie jasne, czy to leczenie będzie pomocne, ponieważ pacjenci z rakiem mogą odczuwać głęboką beznadzieję po otrzymaniu diagnozy. Po niej zaś poddawani są często wielu operacjom i przedłużającej się chemioterapii.

Wyobrażałem sobie, jak pacjenci ci otrzymują psylocybinę, spoglądają w egzystencjalną pustkę i doświadczają jeszcze większego przerażenia. Jednak pozytywne zmiany w postawach, nastrojach oraz zachowaniu które raportowaliśmy u zdrowych ochotników, wystąpiły też u pacjentów
z nowotworami.

Badanie przeprowadzone przez NYU było mniejsze (wzięło w nim udział 29 osób dorosłych), ale podobne. Osoby biorące w nim udział chorowały na zaawansowanego raka piersi, przewodu pokarmowego lub nowotwór krwi. Cierpiały również z powodu ogromnego stresu psychicznego,
w związku z chorobą.

Połowa tej grupy otrzymywała psylocybinę, druga zaś witaminę B3 (niacynę), która wywołuje w ciele odczucia, podobne do doświadczenia halucynogennego. Zarówno pacjenci jak i badacze nie wiedzieli, które osoby otrzymały którą substancję. I tutaj 80% grupy otrzymującej psylocybinę doświadczało zmniejszenia lęku oraz objawów depresji, nawet długo po zakończeniu badania. Osoby te miały więcej energii, spokoju i zgłaszały poprawę jakości życia.

Jak powiedział dr Anthony Bossis, jeden ze współbadaczy badania NYU:

Nasze badanie wykazało, że psylocybina umożliwiła przeżycie doznań, które doprowadziły do redukcji stresu psychicznego. A jeśli jest to możliwe
w opiece onkologicznej, może być takie w przypadku innych stresujących schorzeń.

Problem z psylocybiną

Choć analizy – np. 20 wybranych substancji psychoaktywnych, opracowana w 2010 roku przez Davida Nutta i zespół – wykazują, że grzyby halucynogenne są najmniej szkodliwe, psylocybina wciąż pozostaje substancją nielegalną. W Polsce związek ten widnieje w wykazie środków odurzających.

Badania amerykańskie wykazują na przykład, że spośród 10 000 osób które zgłosiły przyjmowanie grzybów psylocybinowych w 2016 roku, tylko 0,2% zgłosiło konieczność natychmiastowej pomocy medycznej. Z kolei ankieta o globalnym zasięgu, w której udział wzięło ponad 120 000 osób z 50 krajów wykazała, że wskaźniki te w związku ze spożyciem MDMA, LSD, alkoholu oraz kokainy były niemal 5-krotnie wyższe.

Badania nad psylocybiną są jednak wciąż ograniczone, z uwagi na fundusze. Finansowaną są bowiem przez osoby prywatne i instytucje non-profit. Przytoczone badania zostały również przeprowadzone w kontrolowanych warunkach, pod okiem specjalistów. Osoby uczestniczące zostały przebadane pod kątem historii chorób psychicznych w rodzinie oraz przyjmowania innych substancji psychoaktywnych. Naukowcy zwracają uwagę na fakt, że terapią psylocybiną mogłaby być szkodliwa np. w przypadku schizofrenii.

Psylocybina pozostaje jednak jednym z najciekawszych i najbardziej obiecujących związków, dla obszaru medycyny. Pozostaje mieć nadzieję na więcej badań i adaptację optyki na psylocybinę, w oparciu o ich wyniki.

Źródła:

https://www.webmd.com/cancer/news/20211026/magic-mushroom-meds-cancer-patients-depression

https://draxe.com/nutrition/psilocybin-mushrooms/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Psylocybina

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do newslettera

  Zapisz się do newslettera

   Wyślij komentarz

   This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

   The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.