16 kwietnia, 2022

Prawidłowa mikroflora jelita może wspomóc terapię onkologiczną

Mikrobiota jelitowa ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Najnowsze badania wykazują również, że może odgrywać rolę w terapiach onkologicznych.

Przez jelita do zdrowia

Wyniki badań prowadzonych przez naukowców z Brigham and Women’s Hospital, opublikowane na łamach JAMA Oncology, skupiają na związku pomiędzy mikrobiotą jelitową, a odpowiedzią na terapie onkologiczne. Pod uwagę wzięte zostały szczególnie: chemioterapia, immunoterapia, chirurgia onkologiczna itd.

Jak powiedział główny autor badania, dr Khalid Shah, z Center for Stem Cell and Translational Immunotherapy:

Nasze jelito ma tak ważną rolę, że nierzadko nazywamy je „drugim mózgiem”. W ostatnich latach zaczęliśmy doceniać jak wiele pełni ról, jak choćby w połączeniu jelit-mózg czy powiązaniu pomiędzy jelitem, a układem odpornościowym. I odwrotnie, dysfunkcja jelit lub dysbioza mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Zespół badaczy zwraca uwagę na rosnącą rolę mikroflory jelitowej w immunoterapii. Kilka badań wykazało, że w próbkach kału osób objętych nowymi metodami leczenia – reagujących i niereagujących na leczenie – znajdowały się inne gatunki bakterii. Może to sugerować, że różny skład mikrobiomu może wpływać na odpowiedź kliniczną.

Inne badania sugerują, że dieta oraz probiotyki, a także antybiotyki oraz bakteriofagi (wirusy atakujące bakterie) mogą wpływać na skład mikrobiomu jelitowego, a więc na skuteczność immunoterapii. W kwestii diety, autorzy zwracają szczególną uwagę na badania dotyczące wpływu diety ketogenicznej na kondycję osób chorujących na raka.

Opracowanie terapii łączącej immunoterapię oraz wzgląd na mikrobiotę jelitową, nadaje medycynie wyjątkową okazję do rzeczywistego wprowadzenia zmian w opiece nad pacjentem. ­– powiedział dr Shah.

Ogólnie rzecz ujmując, odkrycia te potwierdzają potencjał wpływania na mikrobiotę jelitową, w celu zmniejszenia skutków ubocznych konwencjonalnego leczenia raka. – dodaje.

Naukowcy zwracają przy tym uwagę, że na razie niewiele wiadomo na temat tego, jak wygląda idealny zestaw bakterii w jelitach. Nie wiadomo na razie również, jak odkrycia oparte na modelach przedklinicznych mogą przekładać się na zastosowanie u ludzi. Obecnie wiele badań klinicznych dotyczących nowotworów, skupia się na roli mikrobiomu. Obejmują one próby przeszczepu drobnoustrojów kałowych, suplementów diety oraz nowych leków mogących wpływać na skład mikroflory.

Dodają również, że przed wprowadzeniem probiotyków lub zmian w diecie, należy zachować ostrożność, a kroki te najlepiej skonsultować z lekarzem.

Więcej na temat mikrobioty pisaliśmy między innymi: tutaj, tutaj, tutaj i tutaj.

Źródło:

https://medicalxpress.com/news/2022-04-gut-microbiome-response-cancer-therapy.html

Zapisz się do newslettera

    Zapisz się do newslettera

      Wyślij komentarz

      This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

      The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.