19 sierpnia, 2021

Późne lato w Tradycyjnej Chińskiej Medycynie

Nastał czas późnego lata. Dni są wciąż ciepłe, ale stają się coraz krótsze, a poranki i noce chłodniejsze. Choć nie jest to jeszcze jesień, jej bliskość daje się czuć w powietrzu.

 Pięć elementów

Późne lato (okres obejmujący koniec sierpnia i wrzesień) jest w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej osobną porą roku. Należy do elementu (żywiołu) Ziemi i charakteryzuje czas przejścia z jednego sezonu do drugiego – przechodzenia Yang w Yin. Jest to doskonały czas na zadbanie o odżywienie ciała, równowagę, skupienie i przygotowanie się na nadchodzącą jesień oraz zimę.

Medycyna Chińska zwraca uwagę na inną dynamikę oraz przepływ energii każdej z pór roku. Działanie zgodnie z nimi, pomaga wykorzystać ten czas w sposób najbardziej korzystny dla naszego ciała. Późnym latem natura – a wraz z nią my – przechodzi intensywną przemianę.

Element Ziemi symbolizuje zakorzenienie, potrzebę uziemienia. Praca nad siłą wnętrza pomaga pozostać silną_ym nawet wtedy, gdy otaczający nas świat smagany jest wiatrem. Dzięki uzyskanej harmonii i stabilności, trudności z jakimi mierzymy się w mikro- i makroskali stają się mniej przytłaczające. Dbając o silny rdzeń, dbamy o regenerację i przywrócenie równowagi po eksploatującym lecie, wspierając rprzygotowanie na chłodniejsze miesiące Yin. To doskonały czas na to, by zadbać o siebie pamiętając, że tylko wtedy możemy też zadbać o innych.

Późne lato łączy się z żółtym, złotym, pomarańczowym i brązowym kolorem. Na naszym talerzach zaczynają gościć rozgrzewające pokarmy, o słodkich, korzennych zapachach. O tej porze roku dominuje wilgoć, która może przyczyniać się do problemów zdrowotnych, zaburzeń trawienia, powstawania obrzęków, gromadzenia flegmy i śluzu. Należy pamiętać więc o odpowiedniej diecie.

Ta pora roku, będąca częścią elementu Ziemi, reprezentuje rdzeń, równowagę i neutralność. To sezon w którym nie pojawiają się już upały, nie jest też jeszcze dotkliwie zimno. To czas dla żołądka, śledziony oraz trzustki i trawiennej witalności. Dobra kondycja tych organów jest niezwykle istotna dla zdrowia i zasilania organizmu. Śledziona (organ Yin) zaangażowana w Qi, ma wiele funkcji podobnych do organów Yang. Z kolei żołądek (organ Yang), ma wiele funkcji Yin. Śledziona reaguje dobrze na ciepło, żołądek „lubi” być chłodniejszy i wilgotny. Od stanu śledziony w dużej mierze zależał będzie poziom odczuwanej energii.

Praktycy Tradycyjnej Chińskiej Medycyny zwracają uwagę na takie objawy, jak:

Śledziona

 • wyczerpanie, zmęczenie, brak apetytu, luźne stolce, niestrawiony pokarm w stolcu – ma oznaczać niedobór Qi śledziony,
 • przyrost masy ciała, zwolniony metabolizm – niedobór Yang śledziony,
 • bóle mięśni, zmęczenie, nudności, wymioty, przewlekłe infekcje, alergie, chroniczne zmęczenie, infekcje drożdżakowe – wilgoć śledziony (Shi).

Żołądek

 • wrzody, zgaga – niedobór Yin w żołądku,
 • gazy, wzdęcia, uczucie pełności w nadbrzuszu, spowolnione trawienie – niedobór Qi żołądka.

Warto przyglądać się temu, jak reaguje nasze ciało, by mu w porę ruszyć mu (nam!) z pomocą. Należy pamiętać, że dbanie o siebie powinno być częścią naszej codzienności. Bądźmy dla siebie dobrzy, doceniajmy się, traktujmy się z czułością.

Późne lato, jako część żywiołu Ziemi, powiązane jest również z takimi cechami jak uczciwość i wzajemność. To one pozwalają zachować balans oraz siłę, zarówno w ciele, jak i umyśle.

A zatem – równowagi!

Źródła:

https://www.wuweiwisdom.com/late-summer-health-tcm-taoist-tips/

http://aprilcrowell.com/asian-medicine/late-summers-energetics-the-season-of-the-earth-element/

Cztery Filary Długowieczności

Poznaj fundamenty drogi prowadzącej do długiego i zdrowego życia.

Więcej >

Zapisz się do newslettera

  Zapisz się do newslettera

   Wyślij komentarz

   This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

   The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.