19 sierpnia, 2021

Późne lato w Tradycyjnej Chińskiej Medycynie

Nastał czas późnego lata. Dni są wciąż ciepłe, ale stają się coraz krótsze, a poranki i noce chłodniejsze. Choć nie jest to jeszcze jesień, jej bliskość daje się czuć w powietrzu.

 Pięć elementów

Późne lato (okres obejmujący koniec sierpnia i wrzesień) jest w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej osobną porą roku. Należy do elementu (żywiołu) Ziemi i charakteryzuje czas przejścia z jednego sezonu do drugiego – przechodzenia Yang w Yin. Jest to doskonały czas na zadbanie o odżywienie ciała, równowagę, skupienie i przygotowanie się na nadchodzącą jesień oraz zimę.

Medycyna Chińska zwraca uwagę na inną dynamikę oraz przepływ energii każdej z pór roku. Działanie zgodnie z nimi, pomaga wykorzystać ten czas w sposób najbardziej korzystny dla naszego ciała. Późnym latem natura – a wraz z nią my – przechodzi intensywną przemianę.

Element Ziemi symbolizuje zakorzenienie, potrzebę uziemienia. Praca nad siłą wnętrza pomaga pozostać silną_ym nawet wtedy, gdy otaczający nas świat smagany jest wiatrem. Dzięki uzyskanej harmonii i stabilności, trudności z jakimi mierzymy się w mikro- i makroskali stają się mniej przytłaczające. Dbając o silny rdzeń, dbamy o regenerację i przywrócenie równowagi po eksploatującym lecie, wspierając rprzygotowanie na chłodniejsze miesiące Yin. To doskonały czas na to, by zadbać o siebie pamiętając, że tylko wtedy możemy też zadbać o innych.

Późne lato łączy się z żółtym, złotym, pomarańczowym i brązowym kolorem. Na naszym talerzach zaczynają gościć rozgrzewające pokarmy, o słodkich, korzennych zapachach. O tej porze roku dominuje wilgoć, która może przyczyniać się do problemów zdrowotnych, zaburzeń trawienia, powstawania obrzęków, gromadzenia flegmy i śluzu. Należy pamiętać więc o odpowiedniej diecie.

Ta pora roku, będąca częścią elementu Ziemi, reprezentuje rdzeń, równowagę i neutralność. To sezon w którym nie pojawiają się już upały, nie jest też jeszcze dotkliwie zimno. To czas dla żołądka, śledziony oraz trzustki i trawiennej witalności. Dobra kondycja tych organów jest niezwykle istotna dla zdrowia i zasilania organizmu. Śledziona (organ Yin) zaangażowana w Qi, ma wiele funkcji podobnych do organów Yang. Z kolei żołądek (organ Yang), ma wiele funkcji Yin. Śledziona reaguje dobrze na ciepło, żołądek „lubi” być chłodniejszy i wilgotny. Od stanu śledziony w dużej mierze zależał będzie poziom odczuwanej energii.

Praktycy Tradycyjnej Chińskiej Medycyny zwracają uwagę na takie objawy, jak:

Śledziona

  • wyczerpanie, zmęczenie, brak apetytu, luźne stolce, niestrawiony pokarm w stolcu – ma oznaczać niedobór Qi śledziony,
  • przyrost masy ciała, zwolniony metabolizm – niedobór Yang śledziony,
  • bóle mięśni, zmęczenie, nudności, wymioty, przewlekłe infekcje, alergie, chroniczne zmęczenie, infekcje drożdżakowe – wilgoć śledziony (Shi).

Żołądek

  • wrzody, zgaga – niedobór Yin w żołądku,
  • gazy, wzdęcia, uczucie pełności w nadbrzuszu, spowolnione trawienie – niedobór Qi żołądka.

Warto przyglądać się temu, jak reaguje nasze ciało, by mu w porę ruszyć mu (nam!) z pomocą. Należy pamiętać, że dbanie o siebie powinno być częścią naszej codzienności. Bądźmy dla siebie dobrzy, doceniajmy się, traktujmy się z czułością.

Późne lato, jako część żywiołu Ziemi, powiązane jest również z takimi cechami jak uczciwość i wzajemność. To one pozwalają zachować balans oraz siłę, zarówno w ciele, jak i umyśle.

A zatem – równowagi!

Źródła:

https://www.wuweiwisdom.com/late-summer-health-tcm-taoist-tips/

http://aprilcrowell.com/asian-medicine/late-summers-energetics-the-season-of-the-earth-element/

Cztery Filary Długowieczności

Poznaj fundamenty drogi prowadzącej do długiego i zdrowego życia.

Więcej >

Zapisz się do Programu Długowieczności

Zapisz się do Programu Długowieczności Doktora Pokrywki

Wyślij komentarz