18 czerwca, 2021

Akupresura w walce z gazami i wzdęciami

Akupresura to jedno z podstawowych narzędzi prozdrowotnych Tradycyjnej Chińskiej Medycyny. Stosowana dziś na całym świecie, okazuje się być również skutecznym sposobem na łagodzenie problemu gazów i wzdęć.

Choć większość badań klinicznych koncentruje się na działaniu akupunktury, istnieją również takie sugerujące pozytywny wpływ akupresury na problemy z trawieniem.

Czwarty Filar – Akupunktura

Poznaj starożytną metodę pozwalającą na odblokowanie i regulację przepływu energii.

Więcej >

Na brzuchowe boleści

W jednym z badań sygnowanych przez Trusted Source, badacze przyjrzeli się wpływowi akupresury na 70 osób poddawanych hemodializie, cierpiących z powodu zaparć. Przez 4 kolejne tygodnie osoby te poddawane były akupresurze 3 razy w tygodniu. Jak wykazano, stymulacja odpowiednich punktów powodowała uwolnienie gazów i poprawę funkcjonowania jelit.

Podobne badanie z 2015 roku, koncentrowało się na analizie korzyści wynikających ze stosowania akupresury u 78 dorosłych pacjentek i pacjentów psychiatrycznych, borykających się z zaparciami. Osoby te stosowały akupresurę we własnym zakresie, przez 10 dni. Na koniec badania raportowali, że takie objawy jak wzdęcia i gazy uległy złagodzeniu.

Akupresurowe punkty ulgi

Które obszary ciała poddawane akupresurze przyniosą ulgę dla układu pokarmowego?

  • Qihai (CV6)

Punkt ten znajduje się ok. 4 cm poniżej pępka i wpływać ma na dolne narządy jamy brzusznej oraz energię.

Na punkcie tym układamy 2-3 palce i masujemy go okrężnymi ruchami. Nacisk powinien być wyraźny, ale delikatny. Masujemy przez 2-3 minuty.

  • Zhongwan (CV12)

Zhongwan położony jest ok. 10 cm nad pępkiem i wpływa na pęcherz moczowy oraz woreczek żółciowy.

Masujemy go przez 2-3 minuty, kolistymi ruchami, o delikatnym nacisku.

  • Weishu (BL21)

Położone po obu stronach kręgosłupa (mniej więcej 15 cm nad kością krzyżową), Weishu pomagają poradzić sobie z bólami brzucha i zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi.

Umieszczamy 1-2 palce na punkcie BL12 i masujemy delikatnie, okrężnymi ruchami przez 1-2 minuty.

Punktu tego nie wolno masować w przypadku przeciwwskazań, np. stanów zapalnych czy wysuniętych dysków.

  • Zusanli (ST36)

Punkt znajdujący się niecałe 8 cm poniżej rzepki, 2,5 cm w kierunku zewnętrznej krawędzi, ma wpływać na: górne narządy jamy brzusznej, parasympatyczny układ nerwowy oraz energię.

Umieszczamy na Zusanli dwa palce i zataczamy nimi kółka, stosując delikatny, wyraźny nacisk. Masujemy przez 2-3 minuty i przechodzimy do punktu na drugiej nodze.

  • Sanyinjiao (SP6)

Punkt ten wpływa na: dolne narządy w jamie brzusznej oraz parasympatyczny układ nerwowy. Znajduje się ok. 8 cm powyżej wewnętrznej kostki. Punkt ten masujemy delikatnie lecz wyraźnie, 1-2 palcami, stosując okrężne ruchy. Po 2-3 minutach powtarzamy na drugiej nodze.

 Środki ostrożności

Choć akupresura jest ogólnie bezpieczną metodą oddziaływania na rzecz zdrowia, koniecznych jest więcej badań, które z całą pewnością potwierdzą jej korzystny wpływ na problemy żołądkowo-jelitowe.

Osoby mające problemy z krzepnięciem krwi, cierpiące na chroniczny ból, stan zapalny oraz choroby przewlekłe, powinny skonsultować z lekarzem zamiar stosowania akupresury.

Podczas samodzielnych zabiegów, należy stosować wyraźny ale delikatny nacisk na dany punkt. Zbyt duży ucisk może skutkować bowiem bólem oraz siniakami.

Źródło: https://www.healthline.com/health/acupressure-points-for-gas

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do newslettera

One Comment

  1. Agata 15 lipca 2021 at 17:34- Odpowiedz

    Za tą informację bardzo dziękuję

Wyślij komentarz