18 czerwca, 2021

Akupresura w walce z gazami i wzdęciami

Akupresura to jedno z podstawowych narzędzi prozdrowotnych Tradycyjnej Chińskiej Medycyny. Stosowana dziś na całym świecie, okazuje się być również skutecznym sposobem na łagodzenie problemu gazów i wzdęć.

Choć większość badań klinicznych koncentruje się na działaniu akupunktury, istnieją również takie sugerujące pozytywny wpływ akupresury na problemy z trawieniem.

Czwarty Filar – Akupunktura

Poznaj starożytną metodę pozwalającą na odblokowanie i regulację przepływu energii.

Więcej >

Na brzuchowe boleści

W jednym z badań sygnowanych przez Trusted Source, badacze przyjrzeli się wpływowi akupresury na 70 osób poddawanych hemodializie, cierpiących z powodu zaparć. Przez 4 kolejne tygodnie osoby te poddawane były akupresurze 3 razy w tygodniu. Jak wykazano, stymulacja odpowiednich punktów powodowała uwolnienie gazów i poprawę funkcjonowania jelit.

Podobne badanie z 2015 roku, koncentrowało się na analizie korzyści wynikających ze stosowania akupresury u 78 dorosłych pacjentek i pacjentów psychiatrycznych, borykających się z zaparciami. Osoby te stosowały akupresurę we własnym zakresie, przez 10 dni. Na koniec badania raportowali, że takie objawy jak wzdęcia i gazy uległy złagodzeniu.

Akupresurowe punkty ulgi

Które obszary ciała poddawane akupresurze przyniosą ulgę dla układu pokarmowego?

 • Qihai (CV6)

Punkt ten znajduje się ok. 4 cm poniżej pępka i wpływać ma na dolne narządy jamy brzusznej oraz energię.

Na punkcie tym układamy 2-3 palce i masujemy go okrężnymi ruchami. Nacisk powinien być wyraźny, ale delikatny. Masujemy przez 2-3 minuty.

 • Zhongwan (CV12)

Zhongwan położony jest ok. 10 cm nad pępkiem i wpływa na pęcherz moczowy oraz woreczek żółciowy.

Masujemy go przez 2-3 minuty, kolistymi ruchami, o delikatnym nacisku.

 • Weishu (BL21)

Położone po obu stronach kręgosłupa (mniej więcej 15 cm nad kością krzyżową), Weishu pomagają poradzić sobie z bólami brzucha i zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi.

Umieszczamy 1-2 palce na punkcie BL12 i masujemy delikatnie, okrężnymi ruchami przez 1-2 minuty.

Punktu tego nie wolno masować w przypadku przeciwwskazań, np. stanów zapalnych czy wysuniętych dysków.

 • Zusanli (ST36)

Punkt znajdujący się niecałe 8 cm poniżej rzepki, 2,5 cm w kierunku zewnętrznej krawędzi, ma wpływać na: górne narządy jamy brzusznej, parasympatyczny układ nerwowy oraz energię.

Umieszczamy na Zusanli dwa palce i zataczamy nimi kółka, stosując delikatny, wyraźny nacisk. Masujemy przez 2-3 minuty i przechodzimy do punktu na drugiej nodze.

 • Sanyinjiao (SP6)

Punkt ten wpływa na: dolne narządy w jamie brzusznej oraz parasympatyczny układ nerwowy. Znajduje się ok. 8 cm powyżej wewnętrznej kostki. Punkt ten masujemy delikatnie lecz wyraźnie, 1-2 palcami, stosując okrężne ruchy. Po 2-3 minutach powtarzamy na drugiej nodze.

 Środki ostrożności

Choć akupresura jest ogólnie bezpieczną metodą oddziaływania na rzecz zdrowia, koniecznych jest więcej badań, które z całą pewnością potwierdzą jej korzystny wpływ na problemy żołądkowo-jelitowe.

Osoby mające problemy z krzepnięciem krwi, cierpiące na chroniczny ból, stan zapalny oraz choroby przewlekłe, powinny skonsultować z lekarzem zamiar stosowania akupresury.

Podczas samodzielnych zabiegów, należy stosować wyraźny ale delikatny nacisk na dany punkt. Zbyt duży ucisk może skutkować bowiem bólem oraz siniakami.

Źródło: https://www.healthline.com/health/acupressure-points-for-gas

Zapisz się do newslettera

  Zapisz się do newslettera

   One Comment

   1. Agata 15 lipca 2021 at 17:34- Odpowiedz

    Za tą informację bardzo dziękuję

   Wyślij komentarz

   This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

   The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.