16 kwietnia, 2020

Kiedy i jak korzystać z nawilżaczy powietrza?

Zbyt suche powietrze w pomieszczeniach, daje się we znaki przede wszystkim naszej skórze i drogom oddechowym. Schorzenia zatok czy przeziębienia dają bardziej dotkliwe objawy, a skórą pęka i wysycha. Jak temu zapobiec?

Odpowiednia wilgotność powietrza sprzyja zdrowiu

Wilgotność powietrza odnosi się do ilości pary wodnej, jaka się w nim znajduje. Zależne jest to od pory roku, pogody oraz miejsca. W lecie wilgotność powietrza jest wyższa, niż w zimie.

Zbyt wysoka lub zbyt niska wilgotność może mieć niekorzystny wpływ na otoczenie. Eksperci określają, że powinna wahać się między 30% a 65% – jak na przykład w komorach normobarycznych.

Kiedy powietrzne jest zbyt suche, z pomocą przyjść mogą nawilżacze powietrza. Emitują one parę, by zwiększyć poziom wilgotności.

Do najpopularniejszych rodzajów nawilżaczy należą:

  • Waporyzatory parowe. Do wytwarzania pary wykorzystywana jest energia elektryczna. Para jest ochładzana przed opuszczeniem urządzenia. Tego typu nawilżaczy powinny raczej unikać osoby mające dzieci i zwierzęta.
  • Ultradźwiękowe nawilżacze. Tworzą chłodną parę, do odparowania której wykorzystywane są wibracje ultradźwiękowe.
  • Nawilżacze wirnikowe. Składają się przede wszystkim z pojemnika z wodą, który ma kształt koła. Szybko obracający się dyfuzor rozbija wodę na malutkie cząstki, które tworzą mgłę. Ta wydostaje się z urządzenia i nawilża powietrze.
  • Parowniki. By nawilżyć powietrze wykorzystują wentylator, którym przedmuchują powietrze przez odparowaną wodę.
  • Centralne nawilżacze. Wbudowane w systemy ogrzewania i klimatyzowania, które w skoordynowany sposób nawilżają powietrze w pomieszczeniach.

Korzyści wynikające ze stosowania nawilżaczy powietrza

Dlaczego warto rozważyć stosowanie nawilżaczy powietrza?

  • Pomagają zadbać o nawilżenie skóry i włosów

Systemy grzewcze mogą pompować gorące i suche powietrze, w wyniku czego nasza skóra staje się sucha, łuszczy się i swędzi.

Nawilżacze powietrza pomagają zachować dobre warunki dla skóry, dzięki czemu jest ona w znacznie lepszej kondycji.

  • Zapobiegają grypie

Jedno z badań wykazało, że stosowanie nawilżaczy powietrza może zmniejszyć ryzyko zachowania na grypę. Odkryto, że wilgotność wyższa niż 40% dezaktywuje cząsteczki wirusa grypy, dzięki czemu zagrożenie zachorowaniem staje się mniejsze.

  • Zmniejszają chrapanie

Poprawa wilgotności powietrza może zredukować chrapanie. Zbyt suche powietrze nie zapewnia koniecznego nawilżenia drogom oddechowym, nasilając problem.

  • Usprawniają kaszel

Suche powietrze powoduje zwykle suchy kaszel. Dzięki zwiększeniu wilgotności dróg oddechowych, kaszel zmienia swoją formę, ułatwiając odksztuszenie zalegającego śluzu.

  • Przynoszą korzyści otoczeniu

W domu w którym powietrze ma odpowiednią wilgotność, rośliny rosną szczęśliwe, a drewniane meble i podłogi dłużej zachowują formę. W takich pomieszczeniach rzadziej pękają tapety, a gromadzenia się ładunków elektrostatycznych jest mniejsze.

Wilgotne powietrze jest też często cieplejsze, niż suche. Dzięki temu, możemy zaoszczędzić na ogrzewaniu.

W jaki sposób utrzymywać nawilżacz w czystości?

Należy dbać o czystość nawilżaczy powietrza, by nie zwiększały ilości alergenów w powietrzu. Jak to robić?

  • Woda destylowana. Woda z kranu zawiera minerały, które mogą powodować tworzenie się osadu wewnątrz nawilżacza (dotyczy to szczególnie twardej wody). Czasami da się zauważyć biały pył, który osiada na przedmiotach i meblach. Wdychamy go również wraz z powietrzem. Twarda woda może również znacznie skrócić żywotność nawilżacza. Woda destylowana lub zdemineralizowana może pomóc zminimalizować ten efekt. Z tego samego względu przydatne mogą być również filtry.
  • Częste zmienianie wody. Należy zmieniać wodę w nawilżaczach co 3 dni. Opróżniamy je i dokładnie suszymy, by nie gromadził się w nich kamień i inne osady. Warto do czyszczenia wykorzystać 3% roztwór nadtlenku wodoru. Pamiętajmy, by odłączyć nawilżacz, zanim przystąpimy do jego czyszczenia. Zawsze dokładnie płuczmy zbiorniki po czyszczeniu, by uniknąć wdychania chemicznych substancji.
  • Regularna wymiana filtrów. Jeśli nasz nawilżacz posiada filtr, należy go wymieniać przynajmniej tak często, jak zaleca to producent. To samo dotyczy nawilżaczy centralnych.
  • Odpowiednie przechowywanie. Zanim schowamy nawilżacz do szafy, dokładnie go wyczyśćmy i wysuszmy. Należy również wyrzucić wszystkie zużyte filtry i wkłady.

Efekty uboczne i środki ostrożności

Kiedy wilgotność jest za niska, nasza skóra wysycha, podrażnieniu ulegają drogi nosowe, gardło oraz oczy. Pojawić może się kaszel, bóle głowy i zatok oraz krwawienie z nosa.

Za wysoka  wilgotność sprawia, że pomieszczenie staje się duszne i bardziej podatne na rozwój bakterii, grzybów czy pleśni. Z tego powodu osoby borykające się z alergią lub astmą, cierpią na nasilenie objawów. Osoby chorujące na astmę powinny skonsultować z lekarzem stosowanie nawilżaczy powietrza.

Brudna woda zalegająca w nawilżaczach może przynieść niebezpieczne skutki, wynikające np. z wdychania niebezpiecznych substancji i alergenów.

By uniknąć poparzenia, należy unikać zbliżania się do nawilżacza powietrza i zachować ostrożność, jeśli w domu znajdują się dzieci lub zwierzęta.

Nie należy dopuszczać do zbytniego zawilgocenia powietrza. Jeśli otoczenie wokół nawilżacza jest wilgotne lub mokre, należy zmniejszyć jego pomoc. Jeśli to konieczne, należy rozważyć stosowanie osuszaczy lub klimatyzatorów.

Źródła:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/common-cold/in-depth/humidifiers/art-20048021

https://www.medicalnewstoday.com/articles/322228

Zapisz się do Programu Długowieczności

Zapisz się do Programu Długowieczności Doktora Pokrywki

Wyślij komentarz