Jesień i zima to trudny czas dla naszej skóry. Mróz, zimne i suche powietrze sprawiają, że skóra wysycha, łuszczy się, czerwieni i ulega podrażnieniom. Jak jej pomóc?
Naturalne wsparcie dla skóry w czasie zimy
Jak skutecznie dbać o skórę jesienią i zimą?
- Stosować odpowiednie oleje
Nakładanie ochronnych olejów na skórę jest ważnym elementem jej pielęgnacji. Oleje są skoncentrowane i lepiej nawilżają suchą, odwodnioną skórę. Na przykład olejek arganowy dostarczy skórze nie tylko odpowiedni poziom nawilżenia, ale też składniki odżywcze zwalczające wolne rodniki, łagodzące stan zapalny, regenerujące uszkodzona i suchą skórę oraz poprawiającą jej barierę lipidową, co powstrzyma utratę wilgoci.
Ważne by pamiętać, że olejki nakładamy zawsze na lekko wilgotną skórę (np. po zastosowaniu toniku lub hydrolatu), co pomoże im się lepiej wchłaniać.
- Pamiętać o filtrach
Nawet w pochmurne dni skóra narażona jest na szkodliwe działanie promieni UV. Warto więc nakładać kosmetyk z filtrem (np. oleje z pestek malin czy nasion dzikiej marchwi, ale uwaga, nie każdy może stosować tego typu ochronę), na wszystkie odsłonięte obszary skóry.
- Dbać o nawilżenie powietrza
Zima wiąże się też z suchym powietrzem, które jest prawdziwym wyzwaniem dla naszej skóry. Dlatego tak pomocny może okazać się nawilżacz powietrza. Dodanie do niego olejków eterycznych przyniesie dodatkowe korzyści aromaterapeutyczne. Olejek lawendowy pomoże uspokoić umysł, z mięty pieprzowej doda energii, pomarańczowy zaś poprawi nastrój.
- Nie bać się złuszczania…
Suche i zimne powietrze sprawia, że skóra szybciej traci wodę. Dlatego właśnie staje się szorstka, sucha i matowa, łuszczy się i pęka. Martwy, łuszczący się naskórek utrudnia absorpcję substancji nawilżających i pielęgnujących. Warto więc stosować delikatne peelingi. Dziś najczęściej polecanymi są te enzymatyczne lub naturalne, zrobione np. z płatków owsianych, mąki migdałowej lub miodu.
- … ale nie przesadzać z oczyszczaniem
Zbyt częste mycie lub płukanie twarzy gorącą wodą w zimne dni, to najczęstsze przyczyny odwodnionej skóry. Takie działania zaburzają barierę lipidową skóry, dlatego potrzebuje ona więcej czasu na regenerację. Uszkodzenie bariery powoduje, że skóra staje się sucha i dotknięta przez stan zapalny. By uzupełnić niedobór nawilżenia, skóra produkuje dużo sebum, co może prowadzić nawet do pękania.
Skórę należy zawsze płukać zimną wodą. Zimą, łagodny środek na bazie oleju najlepiej nakładać wieczorem. Rano na twarzy rozpylamy tonik lub hydrolat i nakładamy kosmetyk. Do ciała najlepiej stosować delikatne kosmetyki myjące, najlepiej bez SLS i parabenów.
- Starać się trzymać stres w ryzach
Skóra to kolejny narząd, który cierpi kiedy się stresujemy. Stres powoduje m.in.: nadmierne wysuszanie skóry, powstawanie niedoskonałości, rozkład kolagenu (co przyśpiesza starzenie), swędzenie, podrażnienia itd.
To kolejny powód, dla którego warto znaleźć sposób na zarządzanie stresem. Stosujmy więc techniki relaksacyjne, ćwiczmy przynajmniej 3 razy w tygodniu, odżywiajmy się zdrowo, praktykujmy jogę, medytację, spacery, czytajmy, słuchajmy muzyki. Róbmy to, co pomaga nam się odprężyć i pozbyć napięcia.
Spokojny umysł pomaga zachować równowagę organizmu, podobnie jak równowaga w organizmie, pomaga zachować zdrowie psychiczne.
Źródła:
https://draxe.com/health/healthier-skin-in-winter/
https://dziecisawazne.pl/naturalne-opalanie-oleje-z-filtrem-przeciwslonecznym/
Opracowała Ewa Wysocka