Łagodzenie napięcia i wspomaganie odprężenia to temat, który nie traci na ważności. W czasie poszukiwań kolejnych produktów które mogą okazać się przydatne, natknąć możemy się na kava kava.
Czym jest kava kava?
Kava kava (pieprz metystynowy) to nie podwójna dawka espresso, a roślina pochodząca z południowych i zachodnich wysp Pacyfiku. Przez setki lat napar z niej wykorzystywany był przez tamtejszą ludność, jako ceremonialny napój w czasie religijnych, politycznych czy towarzyskich uroczystości. W języku markiskim i tonga, słowo kava oznacza „cierpki w smaku”, „gorzki”.
Ten wiecznie zielony krzew, należy do rodziny pieprzowatych i wyróżnia się listkami w kształcie serca. Do aktywnych związków biologicznych znajdujących się w kava kava, należą między innymi: kawalaktony, glutation, flawokawainy czy alkalony.
Wykazują one szereg korzystnych właściwości, w tym działanie:
- przeciwdrgawkowe,
- przeciwbólowe,
- przeciwlękowe,
- poprawiające nastrój,
- wzmagające koncentrację (przy rzadkim stosowaniu),
- neuroprotekcyjne.
Najważniejszymi składnikami aktywnymi są kawalaktony. Charakteryzują się łatwością w przekraczaniu bariery krew-mózg. Mają one wpływać na neuroprzekaźniki w mózgu (np. GABA), zmniejszając aktywność nerwów.
W 1997 roku opublikowano pierwsze badanie nad wpływem ekstraktu kava kava, na osoby cierpiące z powodu lęku. Odnotowano znaczy spadek jego nasilenia, w stosunku do grupy przyjmującej placebo. Nie zaobserwowano również skutków ubocznych po odstawieniu ekstraktu, ani znamion uzależnienia. Do tej pory kolejne badania również potwierdziły te działanie, które porównywalne bywa do działania jakie mają benzodiazepiny.
Jedno z badań w którym udział wzięło 24 uczestników wykazało z kolei, że kava kava łagodzi odczuwanie stresu i bezsenność (w porównaniu z grupą placebo). W badaniu tym jednak zarówno badacze, jak i badani wiedzieli, czy podawany jest lek czy placebo. Mogło to mieć więc wpływ na uzyskane wyniki. Mimo wszystko kolejne badania wykazują, że kava kava działa skuteczniej w kwestii poprawy jakości snu i zmniejszania lęku, niż placebo.
W innym badaniu z udziałem 129 osób, uczestnikom podawano 400 mg ekstraktu z kava kava, 10 mg buspironu, bądź 100 mg opipramolu, przez 8 tygodni. Po upływie czasu badania, w każdej z grup zaobserwowano zbliżone wyniki dotyczące skuteczności i bezpieczeństwa stosowania.
Ma to sens zważywszy na fakt, że problemy ze snem nierzadko związane są z niepokojem i stresem.
Kava kava ma również działanie neuroprotekcyjne. Oznacza to, że chroni komórki w czasie chwilowego niedotlenienia. Działa również jak przeciwutleniacz, zapobiegając działaniu stresu oksydacyjnego oraz obumieraniu komórek.
Wykazano również, że stosowanie kava kava przez 8 tygodni, poprawiało nastrój i subiektywne samopoczucie kobiet w okresie menopauzy. Kolejne, trwające 3 miesiące, badanie wykazało, że codzienne przyjmowanie 100 i 200 mg ekstraktu z kava kava, skutecznie złagodziło niepokój, lęk oraz objawy depresyjne. Działania tego nie odntotowano w grupie przyjmującej placebo.
Jak stosować?
Kava kava występuje zwykle w postaci: kapsułek, proszku, płynu, naparów.
Napar (herbatka) bywa wybierana często jako środek wspomagający walkę z niepokojem. Kava kava występuje zarówno samodzielnie, jak i w gotowych już herbatkach odprężających.
Płyn występuje najczęściej w buteleczce z pipetą, by ułatwić dodanie go do herbaty, soku czy innych napojów. Takie nalewki mają zazwyczaj wysoko skoncentrowany poziom kawalaktonów, nie należy więc dodawać ich zbyt dużo.
Jeśli decydujemy się na kapsułki, powinny być to produkty wysokiej jakości (np. w kapsułce zawierającej 100 mg ekstraktu z korzenia kava, powinno znajdować się 30% kawalaktonów).
Jak dawkować kava kava?
Specjaliści zalecają, by dzienna dawka kawalaktonów nie przekraczała 250 mg. Skuteczna dawka oscyluje pomiędzy 70 mg, a 250 mg.
Ich zawartość może być wyrażana w miligramach lub procentach. Gdy jednak kapsułka zawiera 100 mg ekstraktu z korzenia i standaryzowana jest na 30% kawalaktonów, zawiera ich 30 mg (100 mg x 0,30 = 30 mg). Oznacza to, że należy przyjąć przynajmniej 3 kapsułki, by osiągnąć minimalną, skuteczną dawkę.
Warto dodać, że większość ekstraktów z korzenia kava kava, zwiera 30-70% kawalaktonów. Te większe stężenia należy jednak robić na kilka dawek w ciągu dnia.
Efekty uboczne i środki ostrożności
Istnieje kilka zgłoszeń dotyczących toksyczności kava kava wobec wątroby. W niektórych krajach stosowanie tej rośliny jest zakazane, w związku z podejrzeniem o negatywny wpływ na wątrobę. Jednak na przykład w Niemczech, zakaz ten został zniesiony, w związku ze zbyt mała ilością dowodów na taką zależność.
Zagrożenie może wiązać się z połączenia kava kava z niektórymi lekami. Ponieważ za ich rozkład odpowiadają te same enzymy wątrobowe, może prowadzić to do wiązania i gromadzenia się nierozłożonych leków.
Należy pamiętać, by wybierać produkty wysokiej jakości, o właściwym składzie i stężeniu.
U niektórych kava kava może powodować też:
- zmęczenie,
- nudności,
- nieżyt żołądka,
- biegunkę,
- zawroty głowy,
- bóle głowy.
Uznaje się, że osoby które nie cierpią na choroby lub uszkodzenia wątroby, mogą bezpiecznie stosować kava kava (w odpowiednich dawkach) przez 1-2 miesiące.
Kava kava nie powinny stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią, osoby przyjmujące leki na wątrobę i z chorą wątrobą, osoby oczekujące na zabiegi chirurgiczne oraz stosujące leki uspokajające i/lub nasenne.
Źródła: