19 czerwca, 2019

Czym są ketony malinowe?

O malinach zwykle marzymy i za nimi tęsknimy. Choć sezon na nie jest krótki, właściwości jakie posiadają dają o wiele dłużej trwające skutki.

W malinach znajdują się związki chemiczne, zwane ketonami malinowymi. W przemyśle spożywczym wykorzystywane są choćby ze względu na swój intensywny kolor i kuszący zapach. Przez niektórych producentów reklamowane są jako substancje wspomagające odchudzanie. Czy w istocie maliny mogą stać się sprzymierzeńcem walki o zdrową wagę?

Czym są keton malinowe?

Ketony malinowe to związki fenolowe, występujące w owocach jagodowych (np. jeżynach czy żurawinie) i odpowiedzialne za ich niepowtarzalny zapach. Do tej pory stosowane były przede wszystkim jako smakowy i zapachowy dodatek do żywności (jak lody, napoje czy słodycze) oraz kosmetyków i elementów dekoracyjnych (np. świec). Niedawno zwróciły uwagę specjalistów, którzy poszukują skutecznych sposób na wspomaganie walki z nadprogramowymi kilogramami.

Ketony malinowe są jednym z najdroższych produktów stosowanych w przemyśle spożywczym. W zależności od miejsca, sposobu pozyskiwania i owoców, naturalny keton może kosztować nawet blisko 80 000 zł za kilogram! Ekstrakcja odbywa się poprzez uwodornienie i konieczne jest do niej zużycie ogromnej ilości malin. By uzyskać 1,4 mg ketonów, potrzeba ok. 1 kg owoców. Standardowa dawka suplementu jaką powinna przyjmować osoba dorosła, to 100-200 mg. Łatwo policzyć więc, że produkcja suplementów ketonowych, wymaga bardzo (bardzo) dużo tych pysznych jagód.

W niektórych suplementach znaleźć można jednak syntetyczną wersję ketonu, co wynika przede wszystkim właśnie z kosztów produkcji.

Strukturalnie ketony malinowe przypominają nieco dwie inne substancje wykorzystywane przy odchudzaniu – synefrynę i efedrynę. Swoją budową zbliżone są również do kapsaicyny, która znana jest z właściwości przeciwbólowych i przeciwcukrzycowych.

Przeprowadzono badania probówkowe oraz na zwierzętach które wykazały, że ketony malin mogą przyśpieszać metabolizm i wpływać na adiponektynę, hormon odpowiadający za niego w naszym organizmie. Uważa się, że ketony wpływają na skuteczne rozbijanie tłuszczu w komórkach, co pomaga organizmowi szybciej go spalać.

Nie ma jednak żadnych badań z udziałem ludzi, które potwierdzały by tę obserwacje. Ponadto w badaniach z udziałem szczurów wykorzystywane są bardzo wysokie dawki ketonów.

Ketony malinowe w tradycyjnej medycynie

Tradycyjnie ketony malinowe stosowane były przy wysokim cholesterolu, cukrzycy, a nawet w przypadkach nowotworów wątroby. Zanim pojawiły się suplementy oferujące o wiele większe stężenie ketonów, sięgano po prostu po maliny.

Poza tym maliny mają dużą wartość odżywczą. Znajdziemy w nich silne przeciwutleniacze, witaminy C i K, magnez oraz mangan. Maliny pomagają zmniejszyć stan zapalny, poprawią kondycję serca, łagodzą bóle artretyczne i zwalniają procesy starzenia.

Właściwości i zastosowania ketonów malinowych

W jaki sposób mogą nam przysłużyć się ketony malinowe?

  • Być może pomagają schudnąć

Jak wspominaliśmy, brak jest badań nad wpływem ketonów na utratę masy ciała u ludzi. Istnieją jednak badania na gryzoniach, które dają mieszane wyniki. Sugerują jednak, że ketony malinowe mogą być pomocne w zmniejszaniu apetytu (lub zwiększaniu poczucia sytości), co wpływa na to, że jemy mniej. Dzięki temu łatwiejsze staje się zarówno chudnięcie, jak i zapobieganie tyciu.

Przeprowadzone w 2017 roku, na amerykańskim Ohio State University badanie na zwierzętach wykazało, że suplementowanie ketonów malinowych daje ograniczone korzyści jeśli chodzi o utratę tkanki tłuszczowej. Przyczyniło się jednak do zmniejszenia ilości spożywanego pokarmu, przez myszy karmione dietą wysokotłuszczową.

Jak czytamy na łamach Life Sciences, w badaniu z 2005 roku oceniano czy ketony malinowe pomagają zapobiegać otyłości oraz czy aktywują metabolizm lipidów (tłuszczów) u gryzoni. Wyniki sugerują, że zapobiegają zwiększeniu masy ciała, będącej skutkiem diety wysokotłuszczowej, a także masy tkanki tłuszczowej wątroby i trzewnej.

W Journal of International Society of Sports Nutrition opublikowano wyniki obiecującego badania z udziałem ludzi, z wykorzystaniem keton malinowych i innych składników wykorzystywanych przy odchudzaniu. W randomizowanym, kontrolowanym i podwójnie ślepym badaniu placebo oceniano 70 otyłych kobiet, które poza problemami w wagą były zdrowe. Brały udział w 8-tygodniowym programie odchudzania.

Program obejmował ograniczone spożycie kalorii, ćwiczenia oraz codzienną suplementację. Panie otrzymywały wieloskładnikowy suplement, który zawierał przede wszystkim: ketony malinowe, kofeine, kapsaicynę, czosnek, imbir i cytrusowy aurantium. Po 8 tygodniach u 45 kobiet zaobserwowano znaczne różnice w: masie ciała, tłuszczowej i beztłuszczowej masie, obwodzie bioder oraz poziomie energii. W grupie placebo korzyści przyniosły ćwiczenia i dieta, jednak procent utraty wagi był niższy.

Choć w tym badaniu suplement z ketonami malinowymi okazał się być użyteczny, wciąż nie można stwierdzić czy to one były odpowiedzialne za (lub wpłynęły na) działanie wspierające gubienie kilogramów. Każdy z podstawowych składników mógł być tym najważniejszym.

Niestety wciąż wiemy mało o „odchudzającym” działaniu ketonów malinowych. Testowane w laboratoriach oraz na gryzoniach wydają się wspomagać zrzucanie wagi i aktywować metabolizm tłuszczów. Jednak w badaniach tych dawki ketonów są silnie skoncentrowane, przełożenie tych wyników na rzeczywiste spożycie przez ludzi jest więc niemożliwe.

  • Mogą wspomóc walkę z zapaleniem wątroby

Opublikowane w 2012 roku na łamach Journal of Medical Food  badanie wykazało, że stosowanie ketonów malinowych po diecie wysokotłuszczowej, może chronić szczury przed niealkoholowym stłuszczeniem wątroby (zapaleniem wątroby wywołanym nagromadzeniem się w niej tłuszczu). Jak donoszą naukowcy, ketony malinowe wykazują podwójny wpływ – chronią wątrobę i redukują tkankę tłuszczową u gryzoni.

I tutaj jednak zastosowano bardzo wysokie dawki, które byłyby 200-krotnością średniej dawki ketonów. To zbyt dużo i choć wyniki są obiecujące, należy przeprowadzić więcej badań z udziałem ludzi i odpowiednimi dawkami.

  • Mogą wpłynąć pozytywnie na poziom glukozy i wrażliwość na insulinę

Badanie z 2018 roku wykazało, że ketony malinowe mogą pomagać w kontrolowaniu hiperlipidemii oraz oporność na insulinę, u szczurów z otyłością. Jednak i w tym wypadku mamy do czynienia z badaniem na zwierzętach, a także dawką wynoszącą 250-500 mg na kilogram masy ciała. U ludzi byłyby to olbrzymie wielkości.

Badania sugerują jednak, że ketony malinowe przyczyniają się do zwiększenia ekspresji AQP7, czyli białka odgrywające rolę w funkcji metabolicznej. Potrzebne są dalsze badania by stwierdzić, czy ketony są skuteczne w normalizacji poziomu cholesterolu i insulinoopoorności u ludzi.

  • Zwiększają porost włosów

Jak sugerują japońscy naukowcy, ketony malinowe mają strukturę podobną do kapsaicyny. To związek molekularny, który występuje w ostrych papryczkach. Uważa się, że podobnie jak ona, ketony malinowe aktywują neurony czuciowe, co sprzyja wzrostowi włosów dzięki zwiększeniu ekspresji insulinopodobnego czynnika wzrostu-1 (IGF-1).

Badanie na myszach wykazało, że podawany miejscowo 0,01% ekstrakt ketonów malinowych, zwiększał ekspresję IGF-1 na powierzchni mieszków włosowych, a także pobudzał odrastanie włosów u myszy, w ciągu 4 tygodniu od nałożenia.

Co ciekawe, testowanie ketonów malinowych jako naturalnych środków terapii przerzedzających się włosów u ludzi, również dało pozytywne wyniki. Stosowane miejscowo na skórę głowy, przyśpieszało wzrost włosów u 50% badanych z łysieniem, w ciągu 5 miesięcy po zastosowaniu.

  • Poprawia elastyczność skóry

To nie koniec odkryć badaczy z Japonii. Wykazali oni bowiem, że ketony malinowe mogą wpływać pozytywnie na elastyczność skóry u ludzi. Stosowanie 0,01% ketonu malinowego na skórę twarzy spowodowało zwiększenie elastyczności skóry policzków, po 2 tygodniach od aplikowania. To obiecujące wyniki, choć testy zostały przeprowadzone jedynie na 5 kobietach.

Ketony malinowe w diecie

Ketony do diety wprowadzić możemy poprzez owoce jagodowe (jak maliny, jeżyny, żurawina itd.) oraz takie jak: kiwi, jabłka, winogrona i brzoskwinie. Ketony malinowe stosowane są powszechnie do aromatyzowania niektórych potraw i napojów. Najwięcej jest ich w przetworzonej żywności, w której wykorzystuje się je by nadać produktom świeży i kuszący zapach.

Uważa się, że ketony malinowe zwiększają metabolizm i wpływają na adiponektynę, czyli hormon regulujący metabolizm. Bierze ona udział również w regulacji poziomu glukozy i rozkładaniu kwasów tłuszczowych, wykazuje właściwości przeciwcukrzycowe, chroniące przed otyłością i chorobami serca.

Przede wszystkim producenci suplementów twierdzą, że ketony malinowe to sposób na zwiększenie poziomu adiponektyny. Mają rację, ale podobnie jak zjadanie awokado, orzechów i oliwy z oliwek. Podobnie zadziała kawa oraz aktywność fizyczna.

Jak mają się ketony malinowe do tych, które wytwarzane są w naszym organizmie np. w czasie diety ketogenicznej? W naszym organizmie wytwarzane są endogenne, wewnętrzne ketony, które powstają w wątrobie. Ciało rozkłada kwasy tłuszczowe na ketony, które krążą w krwiobiegu i wpływają na nasz metabolizm, dzięki czemu spalamy tłuszcz.

Te malinowe nie naśladują endogennych ketonów i nie podnoszą ich poziomu w organizmie.

Istnieją jeszcze ketony egzogenne, czyli dostarczane z zewnątrz. Podawane w suplementach mają za zadanie podnieść ogólny poziom ketonów w organizmie. Zwane również solami keto, są czymś zupełnie innym, niż ketony malinowe.

Ketony malinowe w suplementach

Suplementy ketonów malinowych występują zwykle w postaci kapsułek. Dawka waha się od 100 mg do nawet 1000 mg, przyjmowanych 1-2 razy dziennie.

Należy spożywać ok. 0,42 mg ketonów na kilogram masy ciała, więc sięganie po suplementy oznacza zwykle wyraźne przekroczenie tej dawki.

Amerykańska FDA ostrzega, że w suplementach ketonów malinowych znajdują się zwykle większe stężenia ketonów, niż ogólnie zalecane. Bezpieczeństwo tych dawek nie zostało również ocenione w badaniach naukowych.

Nie ma badań zajmujących się efektami ubocznymi tych stężeń na ludzkie komórki i narządy.

Efekty uboczne i środki ostrożności

Suplementy ketonów malinowych mogą powodować takie działania niepożądane, jak: szybkie bicie serca, podwyższone ciśnienie krwi oraz drżenie. Mogą również obniżać poziom cukru we krwi i wchodzić w interakcję z lekami stosowanymi w celu kontroli tętna, poziomu glukozy, cholesterolu i hormonów.

Nie ma wystarczającej liczby badań by określić, czy ketony malinowe są bezpieczne dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Należy więc unikać tych suplementów.

Przed rozpoczęciem stosowania suplementów należy skonsultować się z lekarzem.

Suplementy ketonów malinowych zawierają ich znacznie więcej, niż kiedykolwiek  pozyskalibyśmy w sposób naturalny.

Źródło:

https://draxe.com/raspberry-ketones/

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do newslettera

    Zapisz się do newslettera

      Wyślij komentarz

      This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

      The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.