5 lipca, 2021

Czym są i jakie działanie mają suplementy peptydowe?

Stosowanie peptydów zyskuje coraz większe grono zwolenników, nie tylko w kosmetyce. Co to są peptydy i dlaczego zwracają uwagę tak wielu branż?

Czym są peptydy?

Peptydy to krótkołańcuchowe rodzaje białka, które zbudowane są zwykle z 2-50 aminokwasów (nie więcej niż 100). Ponieważ są mniejsze i przyjmują bardziej formę niż inne białka, łatwiej ulegają wchłonięciu przez organizm. Dzięki temu szybciej przenikają przez jelita czy skórę i dostają się do krwiobiegu. Peptydy naturalnie występują w żywności, np. w: jajkach, fasoli, soczewicy, soi, owsie, siemieniu lnianym, nasionach konopi, pszenicy, mięsie i skorupiakach.

Dla naukowców najbardziej interesujące są peptydy bioaktywne, czyli te które mogą mieć dobroczynny wpływ na nasz organizm. W zależności od tego jakie zawierają aminokwasy, mogą wpływać na różne aspekty zdrowia i aktywności.

Na rynku pojawiły się suplementy peptydowe pozyskiwane z produktów spożywczych lub tworzone syntetycznie, z uwagi na ich potencjalne benefity. Na przykład peptydy kolagenowe będą miały korzystne działanie dla skóry, a kreatynowe wspierać budowanie masy mięśniowej. Niektóre peptydy będą łagodzić stan zapalny, walczyć z drobnoustrojami, a nawet z upływającym czasem.

Właściwości peptydów

Jaki wpływ na zdrowie i funkcjonowanie organizmu mogą mieć suplementy peptydowe?

  • Pomagają zadbać o skórę

Peptydy kolagenowe to rozbite białka kolagenowe, które są ulegają łatwiejszemu wchłonięciu. Ponieważ kolagen jest białkiem naturalnie występującym w skórze, włosach oraz paznokciach, przyjmowanie tych suplementów może pomóc spowolnić proces starzenia.

Niektóre badania wykazują, że suplementy peptydów kolagenowych mogą pomóc spłycić zmarszczki, a także poprawić elastyczność i nawilżenie skóry. Ponadto, białka te mogą stymulować produkcje melaniny (pigmentu skóry), wzmacniając ochronę skóry przed uszkodzeniami słonecznymi.

Peptydy wykorzystywane są w niektórych kosmetykach przeciwzmarszczkowych, co ma wpływać na zwiększenie przepływu krwi, ujędrnienie skóry oraz spłycenie zmarszczek.

  • Przyśpieszają gojenie ran

Z uwagi na obecność kolagenu, bioaktywne peptydy kolagenowe mogą łagodzić stan zapalny i działać jako przeciwutleniacze. Dzięki temu proces gojenia przebiega szybciej.

Trwają badania nad peptydami przeciwdrobnoustrojowymi, które również mają wpływać na poprawę gojenia. Nieprawidłowy poziom niektórych z tych peptydów może przyczyniać się do takich problemów skórnych, jak trądzik różowaty, łuszczyca czy egzema.

  • Pomagają zadbać o kości…

Jak wykazują badania na zwierzętach, spożywanie peptydów kolagenowych łączone jest ze wzrostem masy kostnej u rosnących szczurów wykonujących ćwiczenia biegowe. Może to sugerować, że peptydy te pomagają zapobiegać utracie masy kostnej, wynikającej z wieku.

Konieczne są dalsze badania, szczególnie z udziałem ludzi.

  • … i budować masę mięśniową

Niektóre badania sygnowane przez Trusted Source wykazały, że suplementowanie peptydów kolagenowych przez osoby starsze może wpłynąć na zwiększenie masy i siły mięśni. W ramach badania uczestniczki i uczestnicy przyjmowali suplementy oraz stosowali trening oporowy.

Peptydy kreatynowe również mogą zwiększyć siłę oraz pomóc w budowie masy mięśniowej. Z tego powodu stają się coraz popularniejszą alternatywą dla odżywek keratynowych stosowanych przez sportowców. Peptydy są również łatwiej strawialne, niż białka kreatyny, mogą więc powodować mniej problemów trawiennych.

Ponadto bioaktywne peptydy mogą wpływać na:

  • obniżenie ciśnienia,
  • łagodzenia stanu zapalnego,
  • zapobieganie tworzenia się skrzepów,
  • wzmocnienie odporności.

Efekty uboczne i środki ostrożności

Dla osób zdrowych suplementy peptydowe nie powinny stanowić żadnego zagrożenia. Należy pamiętać, by stosować je zgodnie z zaleceniami. Stosowane doustnie suplementy przedostają się do krwiobiegu, z uwagi na możliwości rozłożenia ich na poszczególne aminokwasy.

Jedno z badań w ramach którego uczestniczki przyjmowały doustne suplementy kolagenowe przez 8 tygodni, nie wykazało pojawienia się niepożądanych reakcji. Jednak amerykańska FDA zaleca ostrożność w stosowaniu tych suplementów i reguluje ich sprzedaż w taki sam sposób, jak leki.

Stosowanie jakichkolwiek suplementów należy zawsze skonsultować z lekarzem w przypadku chorób przewlekłych i stosowania leków, ciąży oraz karmienia piersią.

Stosowane miejscowo kremy i maści zawierające peptydy mogą powodować swędzenie, wysypkę i drażliwości skóry.

Źródło:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/326701

Zapisz się do newslettera

    Zapisz się do newslettera

      Wyślij komentarz

      This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

      The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.