16 marca, 2022

Wiatr w Tradycyjnej Chińskiej Medycynie

Pogoda staje się coraz bardziej gwałtowna, coraz częściej za oknem szaleje (często bardzo silny) wiatr. Bywa kojący, bywa niebezpieczny, bywa intrygujący. Co na temat wiatru ma do powiedzenia Tradycyjna Chińska Medycyna?

Gwałtowny wiatr

Wiatr (feng) uznawany jest za główny zewnętrzny czynnik chorobotwórczy w TCM. Powiązany z elementem Drzewa, ma być jedną z najważniejszych przyczyn zaburzenia harmonii. Praktycy TCM nierzadko widzą problemy ze zdrowiem, jako efekty niekorzystnego działania wiatru. Miałby być przyczyną „setek chorób”, reprezentować gwałtowne przemiany i chaos.

Zgodnie z Tradycyjną Chińską Medycyną, wiatr wiąże się z:

  • nagłym pojawieniem się lub zaniknięciem chorób o ostrym przebiegu, jak choroby zakaźne (np. przeziębienie i grypa), ból gardła, kaszel, infekcje zatok, choroby oczu,
  • trądzikiem, wypadaniem włosów,
  • nadmiernymi, spazmatycznymi ruchami, padaczką oraz chorobą Parkinsona,
  • chorobami dotykającymi różnych części ciała, w różnym czasie, np.: wysypki, reumatoidalne zapalenie stawów, atopowe zapalenie skóry,
  • zawrotami głowy,
  • bólem (głowy, zębów), drętwieniem i mrowieniem kończyn, skurczami,
  • chorobami powiązanymi z utratą zdolności ruchu, jak: paraliż, udar, tężyczka, śpiączka.

Wiatr wewnętrzny – który obok Zimna, Gorąca, Wilgoci, Suchości zaliczany jest do wewnętrznych czynników chorobotwórczych – powiązany jest z wątrobą. Jako czynniki sprawcze, wymienia się:

  • nadmiar yang i niedobór yin, przede wszystkim jako efekty emocjonalnego sfrustrowania),
  • ekstremalne Gorąco (Ogień), zwykle występujące w zaawansowanym stadium chorób powiązanych z podniesioną temperaturą ciała,
  • niedobór yin, zwykle w wyniku przedłużających się chorób pochłaniających płyny ustrojowe (niedobór yin rozwija się również wraz z wiekiem),
  • niedobór krwi.

Wiatr wewnętrzny ma być przyczyną zawrotów głowy, skurczów i drżenia.

Medycyna chińska porównuje stany chorobowe do pogody. Tym samym problemy zdrowotne smagające nasz organizm, tożsame są ze szkodliwym wpływem Wiatru, Wilgoci i Zimna. Problemy zdrowotne mogą być więc konsekwencją tych czynników lub manifestacją zaburzeń harmonii w ciele.

Jak chronić się przed niekorzystnym działaniem wiatru?

  • Praktycy Tradycyjnej Chińskiej Medycy zwracają uwagę na to, by należycie się okrywać, szczególnie wtedy, kiedy bardzo się pocimy. Wiatr przedostaje się przez „otwarte” pory, przeszywając całe ciało.
  • Należy dobrze się odżywiać (dotyczy to zarówno tego co jemy, jak i ile), by nie dopuścić do wypełnienia kanałów flegmą i nie zaburzać równowagi energetycznej (nie doprowadzić do nadmiaru Gorąca).
  • By zniwelować szkodliwe działanie wiatru, warto sięgnąć po akupunkturę
    i odpowiednie zioła (np. te działające napotnie). Należy czynić to pod opieką specjalistów TCM.  

Jednak wiatr może nieść nie tylko to, co niepożądane. Może przychylać się również do wzrostu. Jest stałą siłą w naszej egzystencji. Wymaga od nas podejmowania reakcji, by chronić tak ważną równowagę. To w jaki sposób wpływa na nas Wiatr, determinowane jest nie tylko przez naszą odporność, ale też stosunek do chaosu, do nowych perspektyw. Tak więc czasami groźny, może być również Wiatrem zmian.

Źródła: https://mydaolabs.com/blogs/the-way/wind-chinese-medicine-theory

http://www.itmonline.org/articles/feng/feng.htm

Czwarty Filar – Akupunktura

Poznaj starożytną metodę pozwalającą na odblokowanie i regulację przepływu energii.

Więcej >

Zapisz się do newslettera

    Zapisz się do newslettera

      Wyślij komentarz

      This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

      The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.