Choroba Alzheimera to jedno z najczęściej występujących schorzeń neurodegeneracyjnych. Ostatnie doniesienia ze świata nauki mówią, że wczesne stadium tej choroby może objawiać się między innymi w sposobie prowadzenia samochodu.
Patrz jak jedziesz
W ramach eksperymentu badawczego, grupa ochotniczek i ochotników powyżej 65. roku życia ze stanu Missouri w USA, zgodziła się być objęta monitorowanie GPS przez 12 miesięcy. Celem badania było ustalenie, czy obserwowanie nawyków prowadzenia pojazdów może pomóc zdiagnozować chorobę we wczesnym stadium.
Przed rozpoczęciem testów wykonano należyte badanie medyczne, w tym testy płynu mózgowo-rdzeniowego oraz badania obrazujące PET. Okazało się, że połowa spośród 139 badanych osób wykazała bardzo wczesną, bądź przedkliniczną chorobę Alzheimera. Ochotnicy zostali podzieleni na dwie grupy – osoby z objawami wczesnej i przedklinicznej choroby Alzheimera, oraz te zdrowe.
Dzięki zamontowanym w samochodach lokalizatorom GPS, zaobserwowano różnicę w nawykach dotyczących prowadzenia samochodu pomiędzy grupami.
Jak powiedziała kierująca badaniem Sayeh Bayat, doktorantka z University of Toronto:
Sposób w jaki ludzie poruszają się w swoim codziennym środowisku, od miejsc które odwiedzają, do sposobu w jaki jeżdżą, może nam wiele powiedzieć o ich zdrowiu.
Pacjentki i pacjenci z przedkliniczną chorobą Alzheimera jeździli zwykle wolniej, mieli tendencję do dokonywania gwałtowanych zmian, rzadziej podróżowali nocą i pokonywali ogółem mniej kilometrów. Rzadziej zmieniali też trasy prowadzące do punktów docelowych, trzymając się raczej dróg o mniejszym i wolniejszym ruchu.
Wykorzystując dane pobrane z badania oraz w oparciu o wiek, naukowcy opracowali model prognozujący wystąpienie przedklinicznej choroby Alzheimera. Okazało się, że był on trafny aż w 86%.
Tak niewiele wskaźników może pomóc nam określić z dużym prawdopodobieństwem czy dana osoba cierpi na przedkliniczną postać choroby Alzheimera czy nie. – dodaje Sayeh Bayat.
Prezentowany model w 90% prognozował również dziedziczne ryzyko choroby Alzheimera, dotyczące określonej grupy osób.
Zmiany w zachowaniu podczas jazdy samochodem możliwe są do wychwycenia przez najbliższych, dzięki czemu kontrolne badania i odpowiednia diagnostyka mogą rozpocząć się wcześniej. Kiedy zauważamy, że nasi kierowcy czują się zagubieni, mają kłopoty z wykonywaniem manewrów i pamiętaniem który pedał odpowiada za co, powinniśmy przyjąć to za sygnał alarmowy. Koniecznych jest jednak więcej randomizowanych badań, by móc bez wątpliwości połączyć chorobę Alzheimera ze zmianami w rutynie prowadzenia samochodu. Niezbędne jest też dokładne zbieranie danych, by móc wykorzystać potencjał powstałych modeli.
Taka alternatywa jest tańsza i mniej inwazyjna, jeśli chodzi o interwencje medyczne. Ma szansę pomóc również we wcześniejszej diagnozie i zachowaniu jakości życia osób chorujących na dłużej. Pozostaje jednak kwestia należytego gromadzenia danych i wykorzystywania ich jedynie do celów medycznych (a nie np. ubezpieczeniowych). Wyniki przytoczonego badania dają jednak nadzieję na poważny przełom w obszarze prewencji i szybkiej diagnozy chorób neurodegeneracyjnych.
Źródło:
https://www.bbc.com/news/business-57670006
Opracowała Ewa Wysocka
Woda wodorowa – potęga antyoksydacji
Dowiedz się jak woda wodorowa pomaga zwalczać procesy starzenia.
Bajkalina – sposób na przedłużenie życia?
Poznaj zioło, które jest w stanie wydłużyć życie komórek.