12 marca, 2020

Naukowcy badają ziołowe środki do walki z boreliozą – na liście tarczyca bajkalska

Borelioza to bardzo niebezpieczna choroba, która może mieć poważne konsekwencje. Może być skutkiem ukąszenia przez kleszcza – szacuje się, że w Polsce 30% z nich jest nosicielami boreliozy.

Każdego roku w Europie diagnozowanych jest blisko 65 000 nowych przypadków tej choroby. Leczenie konwencjonalne wymaga podawania antybiotyków i trwa zwykle 2-4 tygodnie. Jednak 10-20% pacjentów, nawet po tym czasie wciąż doświadcza objawów boreliozy: zmęczenia, bólu stawów, problemów z pamięcią, porażenia twarzy, sztywności szyi, kołatania serca oraz silnych bólów głowy.

Ekscytujące wieści

Naukowcy z California Center for Functional Medicine oraz Focus Health, zbadali wpływ 14 roślinnych ekstraktów na Borrelia burgdorferi. Badacze mieli na celu sprawdzenie, czy i który z nich może zabić bakterię, a także porównać ich działanie do stosowanych obecnie w przypadku zakażenia antybiotyków.

Testy in vitro prowadzone były wobec swobodnie pływającej „planktowej” formie bakterii oraz przeciwko mikrokoloniom (które są pierwszym etapem rozwoju biofilmów osadzonych w śluzowatej macierzy pozakomórkowej).

Jak wykazano, ekstrakty roślinne z: czarnego orzecha włoskiego, kociego pazura (czepoty puszystej), bylicy rocznej, czystka oraz tarczycy bajkalskiej wykazywały silną aktywności przeciwko Borrelia burgdorferi – przewyższając swym działanie dwa testowane antybiotyki.

Najsilniejsze efekty zdawała się dawać chinina ghańska oraz rdest japoński. Chinina jest krzewem pochodzącym z Afryki Zachodniej, który zawiera kryptolepinę, czyli przeciwdrobnoustrojowy alkaloid. Jest stosowany w etnomedycynie w przypadku: malarii, zapalenia wątroby, posocznicy i gruźlicy. Rdest japoński jest z kolei rośliną stosowaną od zawsze w tradycyjnej medycynie Chin oraz Indii. Zawiera resweratrol, który jest polifenolem. W innych niż przytoczone badaniach klinicznych wykazano, że ma działanie przeciwnowotworowe i przeciwzapalne. Chroni ponadto układ nerwowy oraz serce. Już 7-dniowa kuracja 1% ekstraktem chininą ghańską, może całkowicie wyeliminować Borrelia burgdorferi.

Jak powiedział dr Ying Zhang z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health:

Badanie to dostarcza pierwszych przekonujących dowodów na to, że niektóre zioła – jak koci pazur, tarczyca bajkalska czy rdest japoński – wykazują silne działanie na bakterie wywołujące boreliozę, szczególnie uśpione formy przetrwałe, na które nie wpływają obecnie stosowane antybiotyki.

To ekscytujące odkrycia, pokazują bowiem możliwości skuteczniejszej terapii przewlekłej boreliozy, wobec której standardowe leczenie bywa zawodne.

Tysiące pacjentów z boreliozą, szczególnie w zaawansowanym etapie bez wcześniejszego leczenia, bardzo potrzebuje skutecznych i łatwo dostępnych opcji leczenia. – dodaje dr Sunjya K. Schweig, dyrektor California Center for Functional Medicine oraz Scientific Advisory Board Member w Bay Area Lyme Foundation.

Współautor Jacob Leone z FOCUS Health Group podkreśla:

Pacjenci oraz ich lekarze coraz częściej sięgają po ziołowe środki, jako uzupełnienie terapii. Miejmy nadzieję, że odkrycia te pomogą wskazać drogę do lepszego zrozumienia tych możliwości. Konieczne będą jednak dalsze badania przedkliniczne i kliniczne, by pozyskać więcej dowodów na skuteczność tych metod w walce z boreliozą.

Przebadano również działanie pestek z grejpfruta, zielonej chiretty, ashwagandhy, stewii oraz szczeci pospolitej, jednak żadne z nich nie wykazywały żadnej lub większej niż powyższe zioła, aktywności wobec badanej bakterii.

Źródło:

https://blog.frontiersin.org/2020/02/21/ethnobotanical-medicine-is-effective-against-the-bacterium-causing-lyme-disease/

Zapisz się do newslettera

    Zapisz się do newslettera

      4 komentarze

      1. Agata 19 marca 2020 at 05:41- Odpowiedz

        Cztery lata cierpiałam.., ale nic mi tak nie pomogło jak drażetki ziołowe ,,BolerissPro,, zalecane przez Dr. Badurę, która specjalizuje się w leczeniu boreliozy. W moim przypadku bajkalina miała zerowe działanie a stany zapalne nawet nie drgnęły…

      2. Agata 19 marca 2020 at 06:19- Odpowiedz

        Przez wieloletnie spożywanie bajkaliny uważam, że zioło to, jest bardzo przereklamowane.

      3. Przemek 26 marca 2020 at 10:03- Odpowiedz

        Może ta bajkalina na coś pomaga, ale ja nie zauważyłem robiłem 3 miesięczny test – wynik 0 – placebo

      4. aga 19 marca 2021 at 11:34- Odpowiedz

        Badają to o czym wiadomo od wieków. odkrywają odkryte i zapomniane.
        Ponieważ ziół nie można opatentować to zostały one zepchnięte na margines, a wręcz są zakazy ich stosowania, rzekomo, “bo trują”. W nieodpowiednich dawkach, są szkodliwe.

      Wyślij komentarz

      This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

      The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.