26 czerwca, 2022

Migrena dotyka częściej osoby o jasnej karnacji?

Czy migrena i kolor skóry mają ze sobą coś wspólnego? Jak się okazuje, tak.

Przeprowadzone na Uniwersytecie Łódzkim – pod okiem Magdaleny Kobus – badanie wykazało, że jasna karnacja może wiązać się ze zwiększonym zagrożeniem wystąpieniem migreny.

Badanie to obejmowało 148 osób dorosłych cierpiących na migreny (33 mężczyzn oraz 115 kobiet), a także 107 osób bez tej choroby (43 mężczyzn i 64 kobiety). W badaniu tym mierzono pigmentację skóry. Jak się okazało, u osób o jasnym zabarwieniu skóry i niskim indeksie melaniny (pigemntu) ryzyko było nawet trzykrotnie wyższe.

Jak mówią autorzy badania:

Nasze obecne badanie ujmuje problem z perspektywy zdrowia publicznego. Sugeruje bowiem, że osoby które są naturalnie mniej chronione przed promieniowaniem UV, powinny stosować dodatkowe zabezpieczenia.

Wiadomo ponadto, że jasne światło może zaostrzać ataki migreny i towarzyszące im objawy. Tak więc osoby chorujące na migrenę są bardziej podatne i wrażliwe na światło słoneczne z dwóch odmiennych powodów.

Więcej na temat migreny i bólów głowy pisaliśmy między innymi: tutaj, tutaj, tutaj, tutaj, tutaj, tutaj, tutaj, tutaj i tutaj.

Źródło:

https://medicalxpress.com/news/2022-06-migraine-lightly-pigmented-adults.html

Opracowała Ewa Wysocka

Czwarty Filar – Akupunktura

Poznaj starożytną metodę pozwalającą na odblokowanie i regulację przepływu energii.

Więcej >

Zapisz się do newslettera

  Zapisz się do newslettera

   Wyślij komentarz

   This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

   The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.