26 czerwca, 2022

Migrena dotyka częściej osoby o jasnej karnacji?

Czy migrena i kolor skóry mają ze sobą coś wspólnego? Jak się okazuje, tak.

Przeprowadzone na Uniwersytecie Łódzkim – pod okiem Magdaleny Kobus – badanie wykazało, że jasna karnacja może wiązać się ze zwiększonym zagrożeniem wystąpieniem migreny.

Badanie to obejmowało 148 osób dorosłych cierpiących na migreny (33 mężczyzn oraz 115 kobiet), a także 107 osób bez tej choroby (43 mężczyzn i 64 kobiety). W badaniu tym mierzono pigmentację skóry. Jak się okazało, u osób o jasnym zabarwieniu skóry i niskim indeksie melaniny (pigemntu) ryzyko było nawet trzykrotnie wyższe.

Jak mówią autorzy badania:

Nasze obecne badanie ujmuje problem z perspektywy zdrowia publicznego. Sugeruje bowiem, że osoby które są naturalnie mniej chronione przed promieniowaniem UV, powinny stosować dodatkowe zabezpieczenia.

Wiadomo ponadto, że jasne światło może zaostrzać ataki migreny i towarzyszące im objawy. Tak więc osoby chorujące na migrenę są bardziej podatne i wrażliwe na światło słoneczne z dwóch odmiennych powodów.

Więcej na temat migreny i bólów głowy pisaliśmy między innymi: tutaj, tutaj, tutaj, tutaj, tutaj, tutaj, tutaj, tutaj i tutaj.

Źródło:

https://medicalxpress.com/news/2022-06-migraine-lightly-pigmented-adults.html

Opracowała Ewa Wysocka

Czwarty Filar – Akupunktura

Poznaj starożytną metodę pozwalającą na odblokowanie i regulację przepływu energii.

Więcej >

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do Programu Długowieczności Doktora Pokrywki

Wyślij komentarz