30 września, 2020

Kilka słów na temat eterycznego olejku z eukaliptusa

Eukaliptus znany jest ze swoich właściwości prozdrowotnych. Jego silny, świeży zapach kojarzy się nam przede wszystkim z jesienno-zimowym okresem, gdy szczególnie staramy się uniknąć infekcji.

Właściwości eukaliptusa

Wyróżnia się ponad 900 gatunków eukaliptusu, który oryginalnie pochodzi z Australii. Charakteryzuje się szybkim wzrostem i może osiągnąć wysokość nawet 90 metrów. Mimo tego, eukaliptus nadaje się również do hodowania w pojemnikach (np. na balkonie).

Olejek eteryczny można wytwarzać z każdej części eukaliptusa, choć najlepszym wyborem są liście.

Oto kilka jego prozdrowotnych właściwości.

  • Łagodzi stan zapalny płuc

Badania wykazują, że eukaliptusowy olejek eteryczny ma działanie przeciwwirusowe i łagodzące stan zapalny płuc.

W olejku tym znajduje się cyneol (eukaliptol), który jest odpowiedzialny za zatrzymanie produkcji cytokin prozapalnych. W jednym z badań przyjrzano się działaniu tego składnika. Udział wzięły w nim 32 osoby, borykające się z ciężką astmą. Zaobserwowano, że 75% osób z grupy otrzymującej cyneol, mogło zmniejszyć dawki przyjmowanych doustnie sterydów.

Inne badanie, przeprowadzone na modelu zwierzęcym zapalenia płuc wykazało, że eukaliptol może zmniejszać liczbę komórek zapalnych i stężenie białka w płynie popłuczyn oskrzelowo-pęcherzykowych. Wynika z tego, że składnik ten może wspomagać terapię uszkodzeń płuc.

To nie koniec. Kolejne badanie ujawniło, że olejek eukaliptusowy może być pomocny również w przypadku przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Choć mechanizm działania nie jest do końca jasny, kolejne badania zdają się potwierdzać tę zależność.

  • Łagodzi ból

W jednym z badań odkryto, że olejek miętowy, eukaliptusowy i etanol, mogą pomóc rozluźnić mięśnie oraz uspokoić umysł. Połączenie to nie zmienia jednak wrażliwości na ból. Wyniki różniły się nieco, w zależności od tego, jakiego gatunku eukaliptusa używano.

Kolejne z badań z wykorzystaniem modelu zwierzęcego, skupiało się na działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym trzech gatunków eukaliptusa. Okazało się, że eukaliptusowy olejek eteryczny powodował centralne i obwodowe złagodzenie bólu.

Przyniósł również ulgę pacjentom po alloplastyce stawu kolanowego. Poddawani byli oni inhalacjom olejkiem eukaliptusowym lub migdałowym. Uczestnikom mierzono ciśnienie krwi, tętno oraz oceniano ból przed i po terapii. Zaobserwowano, że osoby inhalujące oleje eukaliptusowy, odczuwały mniejszy ból przez cały czas badania. Już drugie dnia u osób tych znacznie zmniejszyło się również ciśnienie krwi.

Olejek eukaliptusowy okazuje się być również pomocny w przypadku: bólów głowy, nerwobólów, ukąszeń czy takich problemów jak opryszczka.

Efekty uboczne i środki ostrożności

Olejek eukaliptusowy jest dla większości osób bezpieczny do stosowania. Należy jednak zachować pewne środki ostrożności.

Olejku eukaliptusowego nie stosujemy wewnętrznie. Niektóre środki do higieny i ochrony jamy ustnej mogą go zawierać (ze względu na antyseptyczne właściwości), jednak zachowują one odpowiednią proporcję i stężenie.

Przed zastosowaniem miejscowym, należy wykonać testy alergiczny na niewielkim kawałku skóry.

Olejku nie należy stosować (wcierać w klatkę piersiową lub inhalować) u dzieci młodszych niż 2 lata.

Z uwagi na brak dostatecznych dowodów na bezpieczeństwo stosowania, eukaliptusa powinny unikać kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Źródło:

https://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2020/07/06/eucalyptus-essential-oil.aspx

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do Programu Długowieczności

Zapisz się do Programu Długowieczności Doktora Pokrywki

Wyślij komentarz