30 września, 2020

Kilka słów na temat eterycznego olejku z eukaliptusa

Eukaliptus znany jest ze swoich właściwości prozdrowotnych. Jego silny, świeży zapach kojarzy się nam przede wszystkim z jesienno-zimowym okresem, gdy szczególnie staramy się uniknąć infekcji.

Właściwości eukaliptusa

Wyróżnia się ponad 900 gatunków eukaliptusu, który oryginalnie pochodzi z Australii. Charakteryzuje się szybkim wzrostem i może osiągnąć wysokość nawet 90 metrów. Mimo tego, eukaliptus nadaje się również do hodowania w pojemnikach (np. na balkonie).

Olejek eteryczny można wytwarzać z każdej części eukaliptusa, choć najlepszym wyborem są liście.

Oto kilka jego prozdrowotnych właściwości.

 • Łagodzi stan zapalny płuc

Badania wykazują, że eukaliptusowy olejek eteryczny ma działanie przeciwwirusowe i łagodzące stan zapalny płuc.

W olejku tym znajduje się cyneol (eukaliptol), który jest odpowiedzialny za zatrzymanie produkcji cytokin prozapalnych. W jednym z badań przyjrzano się działaniu tego składnika. Udział wzięły w nim 32 osoby, borykające się z ciężką astmą. Zaobserwowano, że 75% osób z grupy otrzymującej cyneol, mogło zmniejszyć dawki przyjmowanych doustnie sterydów.

Inne badanie, przeprowadzone na modelu zwierzęcym zapalenia płuc wykazało, że eukaliptol może zmniejszać liczbę komórek zapalnych i stężenie białka w płynie popłuczyn oskrzelowo-pęcherzykowych. Wynika z tego, że składnik ten może wspomagać terapię uszkodzeń płuc.

To nie koniec. Kolejne badanie ujawniło, że olejek eukaliptusowy może być pomocny również w przypadku przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Choć mechanizm działania nie jest do końca jasny, kolejne badania zdają się potwierdzać tę zależność.

 • Łagodzi ból

W jednym z badań odkryto, że olejek miętowy, eukaliptusowy i etanol, mogą pomóc rozluźnić mięśnie oraz uspokoić umysł. Połączenie to nie zmienia jednak wrażliwości na ból. Wyniki różniły się nieco, w zależności od tego, jakiego gatunku eukaliptusa używano.

Kolejne z badań z wykorzystaniem modelu zwierzęcego, skupiało się na działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym trzech gatunków eukaliptusa. Okazało się, że eukaliptusowy olejek eteryczny powodował centralne i obwodowe złagodzenie bólu.

Przyniósł również ulgę pacjentom po alloplastyce stawu kolanowego. Poddawani byli oni inhalacjom olejkiem eukaliptusowym lub migdałowym. Uczestnikom mierzono ciśnienie krwi, tętno oraz oceniano ból przed i po terapii. Zaobserwowano, że osoby inhalujące oleje eukaliptusowy, odczuwały mniejszy ból przez cały czas badania. Już drugie dnia u osób tych znacznie zmniejszyło się również ciśnienie krwi.

Olejek eukaliptusowy okazuje się być również pomocny w przypadku: bólów głowy, nerwobólów, ukąszeń czy takich problemów jak opryszczka.

Efekty uboczne i środki ostrożności

Olejek eukaliptusowy jest dla większości osób bezpieczny do stosowania. Należy jednak zachować pewne środki ostrożności.

Olejku eukaliptusowego nie stosujemy wewnętrznie. Niektóre środki do higieny i ochrony jamy ustnej mogą go zawierać (ze względu na antyseptyczne właściwości), jednak zachowują one odpowiednią proporcję i stężenie.

Przed zastosowaniem miejscowym, należy wykonać testy alergiczny na niewielkim kawałku skóry.

Olejku nie należy stosować (wcierać w klatkę piersiową lub inhalować) u dzieci młodszych niż 2 lata.

Z uwagi na brak dostatecznych dowodów na bezpieczeństwo stosowania, eukaliptusa powinny unikać kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Źródło:

https://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2020/07/06/eucalyptus-essential-oil.aspx

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do newslettera

  Zapisz się do newslettera

   Wyślij komentarz

   This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

   The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.