Zdrowe i pyszne, migdały są doskonałym źródłem witaminy E (która jest przeciwutleniaczem), zdrowych tłuszczów, magnezu, manganu i błonnika. Najwięcej przeciwutleniaczy – w szczególności polifenoli – zawierają skórki.
Regularne spożywanie migdałów wpływa na obniżenie „złego” cholesterolu LDL oraz podwyższenie „dobrego” HDL, pomaga kontrolować poziom glukozy we krwi oraz masę ciała.
Zjadamy je na surowo, upieczone i… namoczone, co może wpłynąć na poprawę trawienia.
Dlaczego warto namoczyć migdały przed spożyciem?
Badania sugerują, że moczenie migdałów może przynieść pewne korzyści dla zdrowia. Jakie?
- Ułatwienie trawienia
Trawienie migdałów może być trudne, ze względu na ich twardą strukturę. Namoczenie orzechów pomaga organizmowi w ich rozłożeniu. W migdałach znajdują się również składniki, które mogą utrudniać wchłanianie cynku, magnezu, wapnia i żelaza.
Badania pokazują, że moczenie może obniżyć poziom składników blokujących w ziarnach i roślinach strączkowych. Niewiele jest jednak dowodów na to, że działa to równie skutecznie w przypadku orzechów.
Jedno z badań wykazało, że moczenie migdałów przez 24 godziny zmniejszyło poziom kwasu fitynowego o mniej niż 5%. Inne zaś, że moczenie siekanych migdałów w słonej wodzie przez 12 godzin, spowodowało spadek o 4%. Z kolei 8-tygodniowe badanie z udziałem 76 osób wykazało, że moczenie migdałów może zmniejszyć doświadczane objawy niepożądane, ze strony układu pokarmowego. Wyniki badań są więc niejednoznaczne w kwestii tego, czy taki zabieg ułatwia trawienie czy nie.
- Wspomaganie wchłaniania niektórych składników odżywczych
Badania pokazują, że rozbijanie migdałów na mniejsze kawałki (w trakcie żucia lub poprzez poszatkowanie) pozwala na uwolnienie i wchłonięcie większej ilości składników odżywczych. Dotyczy to szczególnie tłuszczów. Usprawnia to również pracę enzymów trawiennych.
Jedno badanie wykazało jednak, że moczenie całych migdałów nie wpływało lub wpływało w niewielkim stopniu na dostępność niektórych minerałów, np.: cynku, fosforu, magnezu, wapnia czy żelaza. Niestety posiekanie migdałów przed namoczeniem sprawiło, że obniżył się zarówno poziom kwasu fitynowego, jak i powyższych minerałów. Tak więc zabieg ten wspiera wchłanianie tłuszczów, zmniejszając jednak dostępność minerałów.
- Złagodzenie tekstury
Moczenie wpływa na strukturę oraz smak migdałów. Surowe mają lekko gorzki smak (ze względu na obecność garbników), są twarde i chrupiące. Moczenie sprawia, że stają się bardziej miękkie i maślane w smaku. Z pewnością przypadnie to do gustu kubkom smakowym niektórych z nas.
Jak namaczać migdały?
W jaki sposób należy namaczać migdały?
- Migdały wsypujemy do miski i zalewamy ciepłą wodą tak, by je zakryła.
- Posypujemy solą – co zneutralizuje działanie enzymów i zwiększy absorpcje składników odżywczych – w proporcji 1 łyżeczka na 1 szklankę (140 g) orzechów.
- Miskę przykrywamy i odstawimy na 8-12 godzin.
- Po tym czasie odsączamy orzechy i opłukujemy. W razie potrzeby usuwamy skórkę.
- Wycieramy do sucha papierowym ręcznikiem.
- Zajadamy.
Źródło:
https://www.healthline.com/nutrition/soaking-almonds
Opracowała Ewa Wysocka
Dlaczego do moczenia należy dodawać sól?
Migdały zawierają enzymy, które utrudniają ich trawienie. Woda z solą je neutralizuje ułatwiając wchłanianie prozdrowotnych składników.