18 lutego, 2020

Jak działają kołdry sensoryczne?

Kłopoty z zaśnięciem, niepokój, przewracanie się z boku na bok – to problem wielu z nas. Okazuje się, że jedną z odpowiedzi mogą być antystresowe koce i kołdry obciążeniowe.

Czym są kołdry obciążeniowe?

Kołdry i koce obciążeniowe/sensoryczne posiadają specjalne wypełnienie. Daje ono efekt dodatkowego i delikatnego otulenia. Co robi zaś przytulone ciało? Wytwarza oksytocynę i serotoninę. Dzięki temu łatwiej jest się nam zrelaksować. Choć może być to mało odprężające porównanie, kołdry te dają podobne wrażenie jak fartuchy, które musimy założyć w czasie badań rentgenowskich (np. u stomatologa czy prześwietlając choćby złamanie kończyny).

Kołdry wypełnione są zwykle plastikowymi lub szklanymi mikro kulkami. Ich waga waha się pomiędzy 1,8 kg a nawet 13 kg – powinno zależeć to od tego, ile sami ważymy.

Przydają się nie tylko dzieciom, ale też dorosłym. Z okryć sensorycznych skorzystać mogą wszyscy ci, którzy mają problemy z zasypianiem, cierpią z powodu niepokoju i stanów lękowych.

Obciążające dowody?

Imitując uścisk, kołdry sensoryczne powodują uwalnianie oksytocyny, która pomaga obniżyć ciśnienie i tętno. Uważa się, że to przede wszystkim ten mechanizm odpowiada za kojący efekt okryć obciążeniowych.

Jedno z badań wykazało, że przypominający dotyk nacisk, który wywierany jest przez kołdry,  daje uczestnikom poczucie bezpieczeństwa, relaksu oraz komfortu, co przyczynia się do złagodzenia niepokoju. Taka terapia głębokim dotykiem, została powiązana z uspokajającym wpływem na dzieci i dorosłych cierpiących na lęki, trudności w koncentracji czy autyzm.

Jak czytamy w magazynie Forbes:

Kołdry i koce sensoryczne mogą złagodzić objawy bezsenności, przewlekły ból lub zespół niespokojnych nóg. Przynoszą również korzyści na głębszym, psychologicznym poziomie, z których skorzystać mogą na przykład osoby cierpiące na depresję czy autyzm.

Potwierdza to dr Raj Dasgupta, z University of Southern California, będący rzecznikiem American Academy of Sleep Medicine. Jak mówi:

To jak długie przytulanie i może być dobrą alternatywą dla środków nasennych.

Potrzebnych jest więcej badań nad tym, w jaki sposób kołdry i koce obciążeniowe wpływają na produkcje melatoniny oraz serotoniny, które mają szansę pomóc nam lepiej spać.

Jak stosować kołdry sensoryczne?

Rekomenduje się, by waga kołdry stanowiła 10% naszej masy ciała, plus 0,5-1 kg (chyba, że chcemy korzystać z niej razem ze „zwykłym” kocem). Warto zwrócić uwagę na zalecenia producenta, ponieważ różnią się one między sobą.

Najlepiej by kołdra przylegała do ciała, dając uczucie łagodnego i równomiernego nacisku. Nie powinna być zbyt duża i wystawać poza ramy łóżka, ponieważ może się z niego ześlizgnąć.

Sensoryczne okrycia kupić można w wielu sklepach, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Dostępne są w różnym rozmiarach i wzorach, cieńsze i takie, które zdobędą serca wiecznych zmarzluchów. Wypełnione są plastikowymi lub szklanymi mikro kulkami, granulkami czy krążkami. Niektóre zawierają w swoim wnętrzu mieszanki materiałów, bawełnę, a nawet siemię lniane.

Kołdrą obciążeniową przykrywamy albo całe ciało, albo ramiona –  z powodzeniem może być używana podczas odpoczynku na siedząco, niekoniecznie w czasie snu.

Środki ostrożności

Kołdry sensoryczne mogą stanowić pewne zagrożenie dla małych dzieci. W 2009 roku w Kanadzie 9-letni chłopiec udusił się pod kołdrą sensoryczną, która była stosowana w ramach terapii autyzmu. Z kolei w 2014 roku, odnotowano tragiczny przypadek uduszenia 7-miesięcznego dziecka. Nie zaleca się, by kołdry obciążeniowe stosowane były w przypadku niemowląt.

Użytkowanie przez dzieci powinno odbywać się zawsze pod nadzorem osoby dorosłej i najlepiej za zgodą lekarz.

Niektóre stany i choroby są przeciwwskazaniem do stosowania kołder i koców sensorycznych. Należą do nich: cukrzyca, problemy z oddychaniem (w tym astma i bezdech senny), problemy z krążeniem krwi, delikatna i uszkodzona skóra, rany, wysypka czy klaustrofobia.

Należy pamiętać, że stosowanie kołdry sensorycznej nie jest zastępstwem higieny snu, o którą należy dbać niezależnie od tego czy używamy okryć obciążeniowych, czy nie.

Należy skonsultować z lekarzem zamiar stosowania kołdry sensorycznej, w przypadku: ciąży, karmienia piersią, chorób i/lub przyjmowania leków.

Należy zawsze skonsultować się z pediatrą, zanim zdecydujemy się na przykrywanie dziecka nakryciem obciążeniowym.

Źródło:

https://draxe.com/health/weighted-blankets/

Zapisz się do Programu Długowieczności

Zapisz się do Programu Długowieczności Doktora Pokrywki

One Comment

  1. Marianna 4 marca 2020 at 12:43- Odpowiedz

    Stosuję od roku na problemy z zasypianiem i niepokój. Zasypiam szybciej i pomimo krótszego snu czuję się wypoczęta. Nie pomaga kiedy dopada mnie stres, mam czymś ważnym dla mnie zajętą głowę itd. Wówczas przewracam się do rana tak, jak wcześniej, kiedy kołdry sensorycznej nie używałam.,

Wyślij komentarz