witaminy

3 lutego, 2016

Niedobór witaminy B12 powiązany z autyzmem i schizofrenią

Wynik nowego badania naukowego, opublikowanego w Public Library of Science One wykazał że poziom witaminy B12 w mózgu jest znacząco obniżony u osób starszych, a także u osób cierpiących na autyzm lub schizofrenię. Na przykład u dzieci w wieku poniżej 10 lat chorujących na autyzm, poziom witaminy B12 w mózgu był trzykrotnie mniejszy niż u dzieci zdrowych. Tak niski poziom jest typowy dla osób w wieku powyżej 50 lat, co wskazuje na wystąpienie przedwczesnego niedoboru.

Aby dokonać porównania, międzynarodowy zespół badaczy, prowadzony przez Richarda Deth, Ph.D., profesora farmakologii z Nova Southeastern University’s (NSU) College of Pharmacy, przeprowadził analizę tkanek zmarłych dawców oraz tkanek dawców cierpiących na autyzm lub schizofrenię.

„To znaczące odkrycie, jako że różnice w poziomie witaminy B12 w mózgu powiązane ze starzeniem, autyzmem oraz schizofrenią nie pojawiają się w krwi, która jest standardowo badana pod kątem niedoborów witaminy B12.” powiedział profesor Deth. „Duże niedobory witaminy B12 w mózgu u osób cierpiących na autyzm lub schizofrenię mogą okazać się pomocne w wyjaśnieniu dlaczego pacjenci chorujący na te choroby doświadczają neurologicznych i neuropsychiatrycznych objawów.”

Badanie wykazało też, że zdrowe starsze osoby w wieku od 61 do 80 lat mają około trzy razy mniejszy poziom witaminy B12 w mózgu niż osoby z młodszych grup wiekowych. Ten spadek może pozwalać mózgowi stopniowo dostosować się do zmieniających warunków i umożliwiać utrzymanie jego sprawności.

Aktywna forma witaminy B12, nazywana methylcobalaminą wspiera właściwy rozwój mózgu poprzez kontrolę procesu znanego jako epigenetyczna regulacja ekspresji genów. Co znaczące, badanie wykazało że poziom methylcobalaminy w mózgu był ponad dziesięciokrotnie niższy u zdrowych starszych osób niż u zdrowych młodych osób. Obniżony poziom methylcobalaminy w mózgu może mieć negatywny wpływ na rozwój neurologiczny w młodym wieku i zakłócić proces uczenia się oraz pamięć w dalszym życiu.

Zarówno autyzm jak i schizofrenia są powiązane ze stresem oksydacyjnym, który pełni również znacząc rolę w procesach starzenia. Może być on również przyczyną obniżonego poziomu witaminy B12 w mózgu zaobserwowanego w badaniu.  Dalsze badania są wskazane w celu ustalenia, czy suplementacja methylcobalaminy oraz antyoksydantami może okazać się pomocna w zapobieganiu stresowi oksydacyjnemu o być przydatna w leczeniu autyzmu i schizofrenii.

Źródło: Nova Southeastern University. „Brain levels of vitamin B12 decrease with age and are prematurely low in people with autism and schizophrenia.” ScienceDaily. ScienceDaily, 22 January 2016.

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do Programu Długowieczności Doktora Pokrywki

16 komentarzy

 1. Agata 4 lutego 2016 at 09:27- Odpowiedz

  Niedobór wit B12 powiązany też z gr. krwi A i też z wysokim pH żołądka….Osobom po pięćdziesiątce mimo chodem spada zakwaszenie żołądka i najczęściej z tego właśnie powodu ta grupa nagminnie ma niedobory wit. z grupy B. Gdy ludziom starszym zakwasi się żołądek do odpowiedniego poziomu i poda się codziennie dwa świeże żółtka lub ugotowane na miękko to poziom wit. z grupy B się podnosi do prawidłowego poziomu i problem rozwiązany.

 2. Agata 4 lutego 2016 at 09:32- Odpowiedz

  A może przyczyna autyzmu i schizofreni wypływa właśnie z wysokiego pH żołądka, który ma wpływ na poziom wit. z grupy B?

 3. maciej 4 lutego 2016 at 14:53- Odpowiedz

  Właściwe zakwaszenie żołądka jest niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania i wchłaniania witamin z pokarmu. To prawda im więcej lat życia tym niższa kwasowość żołądka, która po prostu spada z wiekiem. i równocześnie spada poziom nie tylko B12 i schizofrenia jak znalazł. Jeśli chodzi o autyzm to też nic dziwnego. Bardzo często noworodki przychodzą na świat już z niedokwaszonym żołądkiem lub nabywa ową dysfunkcję we wczesnym dzieciństwie. I jeśli ludzie są tego nieświadomi to dopuszczają do wielu chorób, nie tylko do autyzmu i schizofrenii. Dla mnie osobiście to nic dziwnego i zaskakującego.

 4. dominika 4 lutego 2016 at 15:46- Odpowiedz

  Ma to pełne uzasadnienie. W pierwszej kolejności nie kupować suplementu wit.B12 tylko zadbać o żołądek i jelita. Bo jak to niesprawne to suplementacja też nic nie da.

 5. Krystyna 6 lutego 2016 at 13:40- Odpowiedz

  Czy jak brakuje witB12 to zawsze jest niedokwaszony żołądek?

 6. Agata 7 lutego 2016 at 04:47- Odpowiedz

  Niekoniecznie. Niedobór wit.B12 można posiadać poprzez źle zbilansowaną dietę, przy nadmiernym spożywaniu kawy, alkoholu i gdy nie radzimy sobie ze stresem…Ale przy niedoborze zawsze warto w pierwszej kolejności sprawdzić pH żołądka, bo to jest kluczowe posunięcie w tej kwestii. Tylko dobre pH (1-2) gwarantuje dobre wchłanianie wit.B12 bez względu z jakiego źródła ona pochodzi. Gdy mamy wysokie pH żołądka to i suplementacja nie zmieni poziomu wit.B12 i wiele też innych…

 7. Agata 7 lutego 2016 at 05:12- Odpowiedz

  Tylko w artykule nie o tym mowa. Tu raczej mowa o niedoborze wit.B12 w mózgu a nie w krwi. Sytuacja podobna jak z wapnem: w krwi dość dobry poziom a czasem za duży, a w kościach go brak. Tu raczej chodzi o dysfunkcję mózgu albo brak łącznika, który ma zadanie podobne do K2MK7 w procesie wapiennym. Jestem ciekawa co powstało w organizmie pierwsze – choroba czy w mózgu brak wit.B12?

 8. Agata 8 lutego 2016 at 05:48- Odpowiedz

  A jak zwykły człowiek może sprawdzić poziom wit. B12 w mózgu? Czy dla zwykłego lajka to jest w ogóle możliwe?

 9. Piotr 8 lutego 2016 at 07:13- Odpowiedz

  Przede wszystkim tytuł artykułu powinien brzmieć: ,,Niedobór witaminy B12 w mózgu powiązany z schizofrenią i autyzmem,,

  Jeśli chodzi o mały poziom wit.B12 w mózgu u zdrowych starszych ludzi, to rzeczywiście może to mieć związek też z małą ilością wit.B12 w krwi przez małe zakwaszenie żołądka związanego z wiekiem. Tego bym tu nie wykluczał. Tylko zastanawia mnie jak można dostarczyć wit.B12 do mózgu jeśli poziom w krwi jest dobry? Jak już powyżej było wspomniane, dzieś jest jakaś niesprawność w transporcie, albo zbyt duże spalanie wit.B12 w mózgu.

 10. Krystyna 9 lutego 2016 at 07:19- Odpowiedz

  Jestem ciekawa co w tej sprawie miałby do powiedzenia pan Jerzy Zięba? Bo wniosków AD w tej sprawie nie znamy.

 11. jang 13 lutego 2016 at 09:56- Odpowiedz

  I wniosków się nie doczekacie ponieważ Akademia długowieczności nie zarobiła by nic na tym interesie. AD nastawiła się na sprzedaż suplementów a nie odkrywanie dlaczego w ludzkich organizmach są braki witamin i minerałów. Teraz musi się sprzedawać wit.B12. AD to nie bez interesowny Jerzy Zięba. Ale Wy nie potrzebujecie już wniosków. Wy je już znacie i wiecie co w pierwszej kolejności sprawdzić 🙂 .

 12. Agata 15 lutego 2016 at 07:12- Odpowiedz

  Czasami suplementacja – mimo wszystko – jest konieczna, chociaż przez jakiś czas. Ja osobiście się cieszę jak mam gdzie kupić dobry, rzetelny suplement. Pewnie, że swoje zaburzenia i przyczyny odkrywać trzeba ale proces naprawczy trochę trwa, a przy dużych niedoborach suplementacja – przez jakiś okres – jest jak najbardziej wskazana :-).

 13. det 24 kwietnia 2016 at 21:26- Odpowiedz

  methylcobalamina czy cjanokobalamina która forma jest lepsza ?

 14. Artur 27 kwietnia 2016 at 07:48- Odpowiedz

  Uważam, że organizm utrzymuje we krwi tak długo odpowiednie poziomy składników odżywczych w tym witaminy B12 jak tylko jest to możliwe, ponieważ potrzebuje tych składników do przemian metabolicznych a jeśli brakuje składników w pożywieniu to pobiera je z ciała, to zabierze z mózgu, to z kości, szpiku itd. Dlatego wyniki z krwi są na prawidłowym poziomie!!! Swoją drogą według prawdopodobnie zaniżonych norm, byśmy za zdrowi nie byli.

 15. Granderfanklub 21 listopada 2017 at 20:54- Odpowiedz

  Od dawna uznaje się, że samo badanie poziomu witaminy B12 we krwi jest niewystarczające. Powinno badać się poziom homocysteiny i kwasu metylmalonowego w moczu (MMA). Dodatkowo wielu specjalistów uważa, że norma B12 we krwi jest zaniżona. Niedobór witaminy B12 może dawać objawy podobne do schizofrenii. Zainteresowanym tematem polecam książkę dr Romana Pawlaka „B12” oraz książkę „Niedobor witaminy B12. Ukryta przyczyna wielu powaznych chorob” Sally M. Pacholok. Polecam też wykład https://youtu.be/RVKkE9LlPYM. Logicznie myślącemu człowiekowi nasuwa się wątpliwość, czy z niedoborem B12, niezbędnej do prawidłowego rozwoju komórek nerwowych człowiek może funkcjonować normalnie, czy schizofrenia nie jest w wielu przypadkach skutkiem niedoboru a nie odwrotnie.

 16. Monika 3 stycznia 2018 at 12:25- Odpowiedz

  W jaki sposób zbadać ph żołądka niemowlaka? Jak go zakwasic?

Wyślij komentarz