18 marca, 2022

Akupunktura na wiosę

Większość z nas czeka na wiosnę z utęsknieniem. Natura się przebudza, dzień wydłuża, a słońce częściej ogrzewa nas swoimi promieniami. Otoczenie nabiera kolorów i zapachów. I choć wiosna to piękny czas, niektóre osoby w tym właśnie czasie znacznie bardziej cierpią z powodu alergii, bólu głowy, bólu zatok i stawów, a także rozdrażnienia.

Wiosenne przebudzenie

Wiosna w TCM związana jest z żywiołem Drewna, wątrobą oraz woreczkiem żółciowym. Wątroba to narząd odpowiedzialny za detoksykację oraz utrzymanie płynnego przepływu Qi. Woreczek żółciowy z kolei reguluje ścięgna i powiązany jest z podejmowaniem decyzji. Oba biorą również udział w trawieniu. Kiedy narządy te nie funkcjonują prawidłowo, Qi zostaje zablokowane, a ciało może chorować.

Osoby praktykujące Tradycyjną Chińską Medycynę zwracają uwagę na wietrzny aspekt wiosny. Niektóre z wyżej wymienionych problemów przypisywane są wewnętrznemu wiatrowi, który uspokoić można między innymi dzięki dostępnym narzędziom – jak choćby akupunktura.

Oto najpopularniejsze punkty akupunkturowe, pomagające zachować lub przywrócić wiosenną równowagę.

 • Wątroba 3

Punkty te znajdują się po obu stronach przedniej części stopy, w zagębieniu, ok. 1-3 cm za palcami (a konkretnie pomiędzy pierwszym, a drugim palcem). Punkt ten pomoże złagodzić bóle głowy, zatkany nos, a także obniżony nastrój.

 • Jelito grube 20

Te punkty znajdziemy po obu stronach nosa, w bruździe nosowo-wargowej, na wysokości płatków nosa. Ich nakłuwanie zmniejsza ból nosa i jego niedrożność, a także zmniejsza katar, również alergiczny.

 • Woreczek żółciowy 34

Kolejny podwójny punkt, położony po obu stronach łydki, pod kością strzałkową, w zagłębieniu. Nakłucia tego punktu stosuje się w przypadku bólu nóg, kiedy doświadczamy problemów ze ścięgnami (na przykład po mało aktywnym sezonie zimowym).

 • Wątroba 14

Punkty symetryczne znajdujące się w dolnej części nadbrzusza, pod sutkami, przy szóstym żebrze. Punkty te wspomagają przepływ Qi wątroby oraz wpływają korzystnie na przewód pokarmowy.

 • Pęcherz moczowy 18

Punkty te leżą po obu stronach kręgosłupa (1-2 cm na zewnątrz), na granicy dziewiątego i dziesiątego kręgu odcinka piersiowego kręgosłupa. Nakłuwanie tego punktu wspiera pracę wątroby oraz woreczka żółciowego, poprawia przepływ Qi, łagodzi drażliwość i pomaga poradzić sobie z gniewem.

Punkty te sprawdzą się zarówno w akupresurze, jak i akupunkturze. Należy jednak pamiętać, że szczególnie akupunktura powinna być wykonywana tylko przez osoby specjalizujące się w tej metodzie. Listę gabinetów wykonujących akupunkturę znaleźć można np. tutaj.  

Źródło:

https://www.releasellc.com/blog/five-acupuncture-points-for-spring

Czwarty Filar – Akupunktura

Poznaj starożytną metodę pozwalającą na odblokowanie i regulację przepływu energii.

Więcej >

Zapisz się do newslettera

  Zapisz się do newslettera

   Wyślij komentarz

   This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

   The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.