Większość z nas czeka na wiosnę z utęsknieniem. Natura się przebudza, dzień wydłuża, a słońce częściej ogrzewa nas swoimi promieniami. Otoczenie nabiera kolorów i zapachów. I choć wiosna to piękny czas, niektóre osoby w tym właśnie czasie znacznie bardziej cierpią z powodu alergii, bólu głowy, bólu zatok i stawów, a także rozdrażnienia.
Wiosenne przebudzenie
Wiosna w TCM związana jest z żywiołem Drewna, wątrobą oraz woreczkiem żółciowym. Wątroba to narząd odpowiedzialny za detoksykację oraz utrzymanie płynnego przepływu Qi. Woreczek żółciowy z kolei reguluje ścięgna i powiązany jest z podejmowaniem decyzji. Oba biorą również udział w trawieniu. Kiedy narządy te nie funkcjonują prawidłowo, Qi zostaje zablokowane, a ciało może chorować.
Osoby praktykujące Tradycyjną Chińską Medycynę zwracają uwagę na wietrzny aspekt wiosny. Niektóre z wyżej wymienionych problemów przypisywane są wewnętrznemu wiatrowi, który uspokoić można między innymi dzięki dostępnym narzędziom – jak choćby akupunktura.
Oto najpopularniejsze punkty akupunkturowe, pomagające zachować lub przywrócić wiosenną równowagę.
- Wątroba 3
Punkty te znajdują się po obu stronach przedniej części stopy, w zagębieniu, ok. 1-3 cm za palcami (a konkretnie pomiędzy pierwszym, a drugim palcem). Punkt ten pomoże złagodzić bóle głowy, zatkany nos, a także obniżony nastrój.
- Jelito grube 20
Te punkty znajdziemy po obu stronach nosa, w bruździe nosowo-wargowej, na wysokości płatków nosa. Ich nakłuwanie zmniejsza ból nosa i jego niedrożność, a także zmniejsza katar, również alergiczny.
- Woreczek żółciowy 34
Kolejny podwójny punkt, położony po obu stronach łydki, pod kością strzałkową, w zagłębieniu. Nakłucia tego punktu stosuje się w przypadku bólu nóg, kiedy doświadczamy problemów ze ścięgnami (na przykład po mało aktywnym sezonie zimowym).
- Wątroba 14
Punkty symetryczne znajdujące się w dolnej części nadbrzusza, pod sutkami, przy szóstym żebrze. Punkty te wspomagają przepływ Qi wątroby oraz wpływają korzystnie na przewód pokarmowy.
- Pęcherz moczowy 18
Punkty te leżą po obu stronach kręgosłupa (1-2 cm na zewnątrz), na granicy dziewiątego i dziesiątego kręgu odcinka piersiowego kręgosłupa. Nakłuwanie tego punktu wspiera pracę wątroby oraz woreczka żółciowego, poprawia przepływ Qi, łagodzi drażliwość i pomaga poradzić sobie z gniewem.
Punkty te sprawdzą się zarówno w akupresurze, jak i akupunkturze. Należy jednak pamiętać, że szczególnie akupunktura powinna być wykonywana tylko przez osoby specjalizujące się w tej metodzie. Listę gabinetów wykonujących akupunkturę znaleźć można np. tutaj.
Źródło:
https://www.releasellc.com/blog/five-acupuncture-points-for-spring
Czwarty Filar – Akupunktura
Poznaj starożytną metodę pozwalającą na odblokowanie i regulację przepływu energii.