28 listopada, 2020

Pocałunki pełne zdrowia

Kiedy mówimy o dobrej formie, niemal jednym tchem wymieniamy odpowiednią dietę, sen i czas na relaks. A co z… pocałunkami? Czy mają wpływ na nasze zdrowie? Jak najbardziej!

Zdrowa porcja buziaków

Jaki więc wpływ na nasze zdrowie mają pocałunki?

W czasie pocałunków dochodzi do wymiany mikrobów, których nie mamy naturalnie w organizmie. Tym samym prowokujemy produkcję przeciwciał, chroniących nas przed zachorowaniem. Co może nie brzmieć zbyt romantycznie, jest jednak dobrą informacją dla naszego zdrowia – w czasie 10 sekundowego, intensywnego pocałunku, dochodzi do transferu ok. 80 mln bakterii.

Nabywamy więc odporność na całkiem pokaźną gamę!

 • Stymulują wydzielani endorfin

Namiętny pocałunek sprawia, że uwalnia się pokaźna ilość endorfin. Dzięki nim mamy lepszy nastrój i formę, pomagają nam zwalczać stres i napięcie.

Pocałunki to jeden z najlepszych sposobów na to, by przynieść ukojenie zmęczonemu umysłowi i ciału.

 • Pomagają obniżyć cholesterol…

Jedno z badań skupiało się na parach, które mieszkały ze sobą dłużej, niż 6 tygodni. Połowę z nich poproszono, by całowały się częściej niż zazwyczaj. W niektórych wypadkach ustalono konkretnych czas, jaki powinien zostać spożytkowany na pocałunki.

Po 6 tygodniach pary całujące się częściej, raportowały niższy poziom stresu i wyższy poziom zadowolenia z relacji. Zauważono również, że obniżeniu uległ poziom cholesterolu.

 • … i walczyć z próchnicą

Brzmi dziwnie, ale ma sens! Dlaczego? Podczas całowania w ustach zwiększa się produkcja śliny. Działa to w konsekwencji oczyszczająco na jamę ustną, przyśpieszając pozbywanie się cząsteczek, które mogą powodować próchnicę.

Warto oczywiście wspomnieć o tym, że (nawet najlepsze) pocałunki nie zastąpią prawidłowej higieny jamy ustnej.

 • Wpływają na więzi

Dzięki całowaniu pogłębia się nasza więź z partnerem_ką, czujemy się bardziej zrelaksowani i szczęśliwsi. Odpowiada za to zwiększona produkcja oksytocyny. Hormon ten wydziela się podczas przytulania, całowania, seksu czy karmienia piersią. Wpływa korzystnie na budowanie więzi i zaufanie. Uspokaja również umysł.

Kilka badań wykazało również, że wyższy poziom oksytocyny w parach, wiąże się z wyższą empatią i wzajemnym wsparciem w związku, a także jego trwałością.

Do dzieła!

Źródło:

https://draxe.com/health/benefits-of-kissing/

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do newslettera

  Zapisz się do newslettera

   Wyślij komentarz

   This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.