28 listopada, 2020

Pocałunki pełne zdrowia

Kiedy mówimy o dobrej formie, niemal jednym tchem wymieniamy odpowiednią dietę, sen i czas na relaks. A co z… pocałunkami? Czy mają wpływ na nasze zdrowie? Jak najbardziej!

Zdrowa porcja buziaków

Jaki więc wpływ na nasze zdrowie mają pocałunki?

W czasie pocałunków dochodzi do wymiany mikrobów, których nie mamy naturalnie w organizmie. Tym samym prowokujemy produkcję przeciwciał, chroniących nas przed zachorowaniem. Co może nie brzmieć zbyt romantycznie, jest jednak dobrą informacją dla naszego zdrowia – w czasie 10 sekundowego, intensywnego pocałunku, dochodzi do transferu ok. 80 mln bakterii.

Nabywamy więc odporność na całkiem pokaźną gamę!

  • Stymulują wydzielani endorfin

Namiętny pocałunek sprawia, że uwalnia się pokaźna ilość endorfin. Dzięki nim mamy lepszy nastrój i formę, pomagają nam zwalczać stres i napięcie.

Pocałunki to jeden z najlepszych sposobów na to, by przynieść ukojenie zmęczonemu umysłowi i ciału.

  • Pomagają obniżyć cholesterol…

Jedno z badań skupiało się na parach, które mieszkały ze sobą dłużej, niż 6 tygodni. Połowę z nich poproszono, by całowały się częściej niż zazwyczaj. W niektórych wypadkach ustalono konkretnych czas, jaki powinien zostać spożytkowany na pocałunki.

Po 6 tygodniach pary całujące się częściej, raportowały niższy poziom stresu i wyższy poziom zadowolenia z relacji. Zauważono również, że obniżeniu uległ poziom cholesterolu.

  • … i walczyć z próchnicą

Brzmi dziwnie, ale ma sens! Dlaczego? Podczas całowania w ustach zwiększa się produkcja śliny. Działa to w konsekwencji oczyszczająco na jamę ustną, przyśpieszając pozbywanie się cząsteczek, które mogą powodować próchnicę.

Warto oczywiście wspomnieć o tym, że (nawet najlepsze) pocałunki nie zastąpią prawidłowej higieny jamy ustnej.

  • Wpływają na więzi

Dzięki całowaniu pogłębia się nasza więź z partnerem_ką, czujemy się bardziej zrelaksowani i szczęśliwsi. Odpowiada za to zwiększona produkcja oksytocyny. Hormon ten wydziela się podczas przytulania, całowania, seksu czy karmienia piersią. Wpływa korzystnie na budowanie więzi i zaufanie. Uspokaja również umysł.

Kilka badań wykazało również, że wyższy poziom oksytocyny w parach, wiąże się z wyższą empatią i wzajemnym wsparciem w związku, a także jego trwałością.

Do dzieła!

Źródło:

https://draxe.com/health/benefits-of-kissing/

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do newslettera

    Zapisz się do newslettera

      Wyślij komentarz

      This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

      The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.