Demencja/otępienie to stan, który dotyka przede wszystkim – choć nie tylko – osoby starsze. Szacuje się, że na świecie ok. 2% osób po 70. roku życia cierpi na demencję. Skutkuje ona postępującymi zaburzeniami zdolności poznawczych, powiązanymi zwykle ze zmianami zachowania i zaburzeniami neurologicznymi.
Obecnie nie ma skutecznej terapii, która pozwoliłaby zatrzymać lub odwrócić skutki tego stanu. A przynajmniej tak było do tej pory.
Moc ziół
Od ponad 10 lat chińska Academy of Chinese Medical Sciences oraz austalijski Western Sydney University, pracują nad opracowaniem ziołowej formuły, która mogłaby wspomóc leczenie demencji. Tak powstała mieszanka SLT, zawierająca standaryzowane preparaty z miłorzębu japońskiego, żeń-szenia oraz szafranu.
Badania przedkliniczne wykazały, że w zwierzęcych modelach otępienia, mieszanka przynosi znaczną poprawę w obszarze pamięci i uczenia się, markerów neuropatologii i aktywności przeciwutelniającej. Łączne ustalenia z badań sugerują również takie korzyści, jak: zmniejszenie obszarów dotkniętych ogniskowych niedokrwieniem mózgu, zmniejszenie agregacji płytek krwi oraz zwiększenie aktywności wychwytywania wolnych rodników.
Badania
W licznych badaniach zdecydowano się przyjrzeć chińskim preparatom ziołowym, jako metodom leczenia otępienia naczyniowego. Do tej pory problemem była zbyt mała próba w badaniach i metodologiczne błędy. Niektóre z nich dawały również niejednoznaczne wyniki. Jednak kilka dużych, rzetelnie przeprowadzonych badań, przyniosło zaskakujące rezultaty.
Jak wykazał systematyczny przegląd badań złożonych preparatów ziołowych, większość z nich spowodowała znaczną poprawę funkcji poznawczych u pacjentów z otępieniem, w porównaniu do metod konwencjonalnych lub placebo.
W czterech badaniach, w których połączono mieszanki ziołowe ze środkami konwencjonalnymi (np. inhibitorami cholinoesterazy), wykazano poprawę funkcjonowania poznawczego, w porównaniu do stosowania samych leków tradycyjnych. Mimo wszystko, istotność tych wyników została zakłócona poważnymi wadami metodologicznymi.
Osobna metaanaliza objęła 24 chińskie badania kliniczne, przeprowadzone z udziałem osób ze zdiagnozowaną demencją. Okazało się, że stosowanie ziołowej mieszanki wpłynęło wyraźnie korzystnie na funkcje poznawcze, w porównaniu ze stosowaniem leku tradycyjnego (piracetamu), bądź placebo. U pacjentów otrzymujących zioła zauważono poprawę w obrębie codziennych czynności. Była ona większa, niż u pacjentów otrzymujących piracetam. Jednak i tutaj wkradły się pewne wady dotyczące metodologii badania.
W małym, trwającym 7 dni randomizowanym badaniu zaobserwowano, że u 16 zdrowych dorosłych otrzymujących mieszankę SLT poprawiła się pamięć robocza.
W innym niewielkim badaniu, pacjenci ze zdiagnozowaną demencją wykazywali znaczną poprawę funkcjonowania poznawczego, po przyjmowaniu SLT. U niektórych zaobserwowano również zwiększony przepływ krwi w obszarach mózgu związanych z pamięcią, przetwarzaniem dźwięków i mową.
Trwające 12 miesięcy badanie, obejmujące 325 osób z prawdopodobnym otępieniem wykazało podobną poprawę w obszarze funkcjonowania poznawczego. Randomizowane badanie obejmowało 16 ośrodków akademickich w Chinach. Wyniki potwierdzają, że po 6 miesiącach mieszanka SLT znacząco poprawia funkcje poznawcze oraz jakość życia codziennego u pacjentów, z łagodnymi do umiarkowanych objawami otępienia.
W żadnym z badań nie zgłoszono działań niepożądanych, wynikających ze stosowania SLT.
Źródło:
Opracowała Ewa Wysocka