Majonez jest jednym z tych produktów spożywczych, które dzielą ludzi na całym świecie. Jedni go uwielbiają, inni nie mogą zrozumieć jego fenomenu. Wszyscy zaś zastanawiają się, czy można go po prostu bezkarnie jeść?
Kremowy dodatek
W tradycyjnym wydaniu, na majonez składają się jajka, olej i dodatki (musztarda, ocet, sok z cytryny itp.). Z uwagi na potrzebę rynku, pojawia się coraz więcej rodzajów majonezu, w tym majonezy wegańskie (bez jajek) czy o obniżonej wartości kalorycznej.
Warto pamiętać, że majonez o zmniejszonej zwartości tłuszczu, ma zwykle więcej skrobi lub cukrów. Takie zabiegi stosowane są po to, by zapewnić odpowiednią konsystencję oraz smak majonezowi. Podobne działania stosowane są w przypadku majonezów typu light.
Produkty wegańskie nie mają w składzie żółtek jaj, wytwarzane są zwykle na oleju rzepakowym lub sojowym, aquafabie (wodzie po ciecierzycy lub innych strączkach), napoju roślinnym, z dodatkiem składników typowych dla tradycyjnego majonezu. Może nieco różnić się od niego smakiem i konsystencją.
Istnieją również majonezy produkowane przy użyciu zdrowszych olejów, jak: oliwa z oliwek, olej z awokado czy olej kokosowy.
Bardzo ważne jest, by czytać etykiety i sprawdzać skład. Czasami decydując się na spożycie mniejszej ilości tłuszczu, nieświadomie zjadamy znacznie więcej cukru.
Jak zrobić domowy majonez
Przepisów na majonez jest wiele. Oto jeden z nich, oparty na oleju kokosowym:
- 2 żółtka jaj o temperaturze pokojowej,
- 1 łyżeczka musztardy,
- 2 łyżeczki soku z cytryny,
- 1/3 szklanki oliwy z oliwek,
- ½ – ¾ szklanki płynnego oleju kokosowego,
- szczypta soli i pieprzu.
Powoli miksujemy żółtka, musztardę oraz 1 łyżeczkę soku z cytryny. Powoli, ciągle mieszając, wlewamy olej kokosowy, do połączenia składników. Kiedy uzyskamy gładką masę, dodajemy pozostałą część soku cytrynowego. Doprawiamy solą i pieprzem. Przechowujemy w lodówce.
Dlaczego warto sięgać po majonez
Jakie właściwości posiada ten popularny dodatek?
- Działa jak zagęszczacz
Majonez nadaje gęstej i kremowej konsystencji sosom, dipom, a nawet zupom. Dodatek kwaskowatego soku z cytryny lub limonki, bądź nieco octu, poprawi wyrazistość wielu potraw.
- Nadaje potrawo wilgotności
Majonez nadaje wilgotności nie tylko kanapkom czy sałatkom warzywnym, ale też ciastom! Wiele przepisów uwzględnia dodanie jego niewielkiej ilości, dzięki czemu ciasto staje się nie tylko bardziej wilgotne, ale też ma ciekawy smak (niekoniecznie wyczuwalny, majonezowy posmak).
- Pomaga zadbać o serce
Spożywany w odpowiednich ilościach, może wpłynąć pozytywnie na zdrowie układu sercowo-naczyniowego, z uwagi na obecność tłuszczów wielonienasyconych.
Jak wykazał przegląd systematyczny oraz metaanalizy, ich podaż znacznie zmniejsza ryzyko choroby niedokrwiennej serca.
- Odżywia skórę i włosy
Zarówno kwasy tłuszczowe, jak i żółtka jaj, nawilżają oraz odżywiają skórę i włosy. Naniesiony na skórę po opalaniu, może pomóc złagodzić oparzenia słoneczne.
Właściwości odżywcze
Majonez to z pewnością wysokokaloryczny dodatek. W większości jednak składa się z tłuszczów nienasyconych, które mają wiele właściwości prozdrowotnych. Należy przy tym pamiętać, że zawarte w majonezie kwasy tłuszczowe omega-6, muszę być spożywane w odpowiedniej proporcji do kwasów omega-3. Tylko takie połączenie jest korzystne i niezbędne dla naszego zdrowia.
Szacuje się, że 1 łyżka majonezu – choć zależy to od jego typu – zawiera:
- 100 kalorii,
- 11 g tłuszczu (2 g tłuszczów nienasyconych, 2,5 g tłuszczów jednonienasyconych, 6 g tłuszczów wielonienasyconych),
- 75 mg sodu (3% dziennej dawki).
Czy zastąpić majonez
Jeśli nie chcemy sięgać po majonez, potrzebujemy jednak kremowego zamiennika, istnieje kilka alternatyw.
- Musztarda. Dobrej jakości musztardy mają dobre składniki i głęboki smak. Mogą zastąpić majonez lub wystąpić w nim w duecie, w dominującej proporcji.
- Hummus. Występuje w wielu rodzajach i smakach. Jest kremowy, dobrze radzi sobie na kanapkach, w sałatkach czy sosach. Ma mniej tłuszczu i kalorii, niż majonez.
- Jogurt grecki. Nadaje wilgotności i kremowej konsystencji, ma mniej kalorii, sporo białka i dużo wapnia.
- Awokado. Ma kremową konsystencję, sprawdzi się zarówno na kanapkach, jak i w sałatce. Jest też skarbnicą zdrowych tłuszczów.
Efekty uboczne i środki ostrożności
Majonez oraz dania w których się znajduje, należy przechowywać w lodówce. Zepsute żółtka mogą nam zaszkodzić, z uwagi na rozwój np. salmonelli. Dotyczy to przede wszystkim produktów wytwarzanych z surowych żółtek. Większość komercyjnych majonezów zawiera pasteryzowane jaja oraz kwaśne składniki (jak ocet), które zmniejszają ryzyko rozwoju bakterii. Mimo wszystko, nie należy przechowywać potraw tych, ani majonezu, poza lodówką dłużej niż 2 godziny.
Należy pamiętać, by nie przesadzać z ilością spożywanego majonezu. Choć zawarte w nim tłuszcze i kwasy tłuszczowe omega-6 są zdrowe, mają tylko działanie w odpowiedniej, zbilansowanej ilości.
Źródło: