28 grudnia, 2020

Jak jeść mądrzej w świąteczno-noworocznym czasie?

Wakacje, urlop, święta, Sylwester (a raczej cały okres świąteczno-noworoczny) czy ferie to czas, w którym często dogadzamy sobie również jedzeniem. Nie ma w tym oczywiście nic złego, jeśli robimy to z głową. Jak zatem cieszyć się posiłkami, unikając przejedzenia i nadprogramowych kilogramów?

  • Nawodnienie

Nierzadko zdarza się, że to co wydaje nam się być głodem, jest w rzeczywistości pragnieniem. Wielu specjalistów uważa, że przed posiłkiem (szczególnie niewielkim) należy wypić szklankę wody. Zwiększy to poczucie sytości i ugasi pragnienie. Ponadto, odpowiednie nawodnienie jest jedną w kluczowych dla naszego zdrowia kwestii.

  • Delektowanie się

Mniejsze porcje i wolniejsze jedzenie ułatwiają smakowanie spożywanych posiłków. Świadomie wybierajmy smakołyki, które naprawdę lubimy (lub których chcemy spróbować), zamiast masowo pożerać wszystko, co znajduje się na stole.

Kiedy jemy świadomie, jemy zwykle mniej. Czujemy się lepiej, unikamy wzdęć i uczucia ociężałości, a także przyrostu tkanki tłuszczowej.

Warto pamiętać również, że nasz mózg potrzebuje około 20 minut, by przesłać do żołądka informację o tym, że jesteśmy najedzeni. Utrzymanie przerw pomiędzy porcjami/posiłkami, pomoże zapobiegać przejadaniu się.

  • Przygotowanie

Kiedy wychodzimy do restauracji, baru czy na imprezę, warto przed wyjściem zjeść niewielki posiłek bogaty w białko. Pomoże ono zrównoważyć poziom glukozy we krwi, hamując nieco nasz apetyt na słodycze.

Słowo na koniec

Warto pamiętać o tym, że prewencja zawsze będzie korzystniejszym działaniem, niż leczenie. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie dbanie o prawidłową wagę przez cały rok, niż próba pozbycia się kilogramów po każdych wakacjach czy świątecznym czasie.

Choć styczniowe postanowienia, o rozpoczęciu aktywności fizycznej mogą przynieść nam wiele dobrego, najskuteczniej uczynią to, kiedy będziemy wypełniać je przez cały rok.

Co równie istotne, potknięcia na drodze do dobrych nawyków, zdarzają się każdemu. Nie warto się poddawać!

Źródło:

https://www.healthline.com/health-news/heres-how-to-approach-eating-during-the-holidays

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do newslettera

Wyślij komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.