2 września, 2022

Gorzka czekolada na stres

Czekolada to wciąż jedno z naszych ulubionych słodyczy. To przede wszystkim ciemna (gorzka) czekolada może poszczycić się mnogością prozdrowotnych właściwości, w tym zawartością przeciwutleniaczy i korzystnym wpływem na układ sercowo-naczyniowy. Ale to nie koniec…

Przez żołądek do… mózgu!

Badanie z 2022 roku opublikowane na łamach Nutritional Neuroscience skupiło się na wpływie spożywania gorzkiej czekolady, na określony region hipokampa u szczurów, które narażone były na chroniczny stres. Badanie przeprowadzono na 35 szczurach, które zostały podzielone na pięć grup: kontrolną, eksperymentalną oraz trzy o różnych wzorach spożywania ciemnej czekolady. Gryzonie na diecie „obowiązkowej” otrzymywały tylko ciemną czekoladę, „opcjonalnej” mogły jeść kiedy chcą czekoladę lub karmę, zaś na diecie „ograniczonej” otrzymywały karmę oraz 4g gorzkiej czekolady dziennie.

Jak zaobserwowano, obowiązkowe oraz „ograniczone” zjadanie gorzkiej czekolady odwróciło szkodliwe skutki przewlekłego stresu na komórki nerwowe mózgu, odpowiedzialne za uczenie się oraz pamięć. Ponadto wyniki ujawniły, że zarówno spożywanie pokarmu jak i masa ciała spadły, we wszystkich grupach, w których szczury zjadały czekoladę.

Czy podobnie będzie miała się sprawa z ludźmi?

W 2020 roku wykazano, że zjadanie gorzkiej czekolady wpływało korzystnie na pamięć epizodyczną (w porównaniu do czekolady białej). Uważa się, że wynika to z obecności flawonoidów kakaowych i zwiększonego przepływu krwi w mózgu. Badanie przeprowadzone rok wcześniej ujawniło, że ciemna czekolada (znów w porównaniu do białej) poprawia wydajność funkcji poznawczych.

Prowadzone są również badania mające sprawdzić, w jaki sposób czekolada wpływa na doświadczany stres. W 2014 roku wykazano, że spożywanie 40 g czekolady dziennie, przez okres 2 tygodni, skutecznie zmniejszał odczuwany stres u kobiet.

Słowo na koniec

Choć stres jest potrzebny w życiu, przewlekły może mieć zgubne skutki dla naszego zdrowia. Stresu nie należy bagatelizować, a w przypadku problemów z jego nadmiarem i radzeniem sobie z nim, warto skorzystać z pomocy specjalistów.

Do walki ze stresem wybrać możemy wiele narzędzi, o niektórych z nich pisaliśmy między innymi: tutaj, tutaj, tutaj i tutaj.

Źródło:

https://draxe.com/health/dark-chocolate-for-stress/

Zapisz się do newslettera

  Zapisz się do newslettera

   Wyślij komentarz

   This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

   The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.