8 marca, 2020

Dlaczego warto mieć w domu ocet?

Za jego zdolności do zwalczania niektórych infekcji, ocet doceniał już Hipokrates. Od setek lat stosowany był w przypadku owrzodzeń i kaszlu, jako nietoksyczny środek dezynfekujący.

Wiele osób stosuje również ocet jako środek, który ma pozbyć się zarazków i pleśni. Czy to faktycznie działa?

Naturalna dezynfekcja?

Jak wykazują badania, ocet skutecznie eliminuje znajdujące się w produktach spożywczych drobnoustroje. Próby prowadzone przez japońskich naukowców ujawniły, że ocet hamuje wzrost szczepów baterii chorobotwórczych, które znajdowały się w żywności.

Z kolei badanie z 2014 roku, opublikowane w American Society for Microbiology wykazało, że kwas octowy to skuteczny i nietoksyczny, prątkobójczy środek dezynfekujący. Jego aktywność powinna być skuteczna wobec większości bakterii.

Na łamach PLoS One przeczytać możemy, że rozcieńczony ocet (z 4-8% kwasu octowego) skutecznie odkaża powierzchnie z wirusa grypy A.

A jak wygląda sprawa z pleśnią?

W occie znajdują się: sole mineralne, witaminy, aminokwasy, związki polifenolowe i nielotne kwasy organiczne. Kwas octowy, ma silne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne.

Badania opublikowane na łamach American Society for Horticultural Science ujawniają, że ocet działa przeciwdrobnoustrojowo w przypadku wielu grzybów, np. tych rozkładających owoce.

Z kolei w International Journal of Environmental Research and Public Health czytamy, że ocet z 4% kwasem octowym hamował wzrost P. chrysogenum, a więc grzyba pojawiającego się często w zniszczonych i/lub wilgotnych pomieszczeniach.

Właściwości octu

Do czego jeszcze może przydać się ocet?

  • Pomaga pozbyć się kuchennych zarazków i osadów

Ocet w połączeniu z ciepłą wodą, to świetny środek czyszczący do: zlewu, piekarnika, kuchennego blatu, mikrofalówki i kuchennej baterii. Dodany do mycia naczyń w zmywarce pomoże nadać im błysk. W ekspresie do kawy pomoże rozpuścić osad i kamień.

  • Pomoże w praniu oraz w sprzątaniu łazienki

Ocet świetnie sprawdzi się również w łazience. Połączenie go (również octu jabłkowego) z sodą oczyszczoną, olejkiem eterycznym (np. z drzewa herbacianego czy pomarańczy) i mydłem kastylijskim stworzy środek nie tylko do sprzątania, ale i do prania. Pomaga pozbyć się kamienia z pralki i kabiny prysznicowej.

Ponadto, ocet pomoże usunąć plamy z ubrań oraz nadać im miękkość. Choć może to wydawać się ryzykownym pomysłem, świetnie się sprawdza. Skutecznie przywraca miękkość na przykład szorstkim ręcznikom.

  • Skutecznie czyści podłogi…

By uzyskać nietoksyczny środek do podłóg, należy wymieszać ½ szklanki octu, z ok. 1,5 l wody. Sprawdzi się na kafelkach lub panelach, należy jednak zachować ostrożność w przypadku podłóg drewnianych. Kwaśność octu może bowiem je uszkodzić.

  • … i dywany

Ocet i woda mogą pomóc pozbyć się plam i nieprzyjemnych zapachów z dywanu. Należy nanieść mieszankę na problematyczny obszar, a następnie przyciskać papierowym ręcznikiem, by przyśpieszyć wchłanianie. Kiedy dane miejsce wyschnie, odkurzamy je.

W przypadku kolorowego dywanu warto przeprowadzić próbę na małym skrawku w niewidocznym miejscu, by upewnić się czy nie dojedzie do odbarwienia.

  • Pomoże usunąć bakterie ze sprzętu codziennego użytku

Ocet i woda z dodatkiem kilku kropel antybakteryjnych olejków eterycznych, mogą stanowić alternatywę dla antybakteryjnych sprayów. Możemy użyć do z powodzeniem do torb sportowych, mat gimnastycznych (np. do jogi), ekranów komputera czy telefonu. Z dodatkiem sody oczyszczonej jeszcze szybciej rozprawi się z tłuszczem.

Na co uważać – środki ostrożności i efekty uboczne

Octu (oraz niektórych środków do czyszczenia szkła, mycia naczyń czy wc) nigdy nie należy łączyć z wybielaczem. Może to spowodować uwalnianie chloru gazowego. Ekspozycja na nawet niewielką jego ilość, może powodować: podrażnienie uszu, nosa i gardła, pieczenie i łzawienie oczu, katar, kaszel, trudności w oddychaniu, ból i pęcherze na skórze. Dłuższy kontakt z chlorem gazowym może nasilać ból w klatce piersiowej i problemy z oddychaniem, prowadząc do wymiotów, zapalenia płuc, a nawet śmierci.

Octu nie należy łączyć również z nadtlenkiem wodoru. Ten duet może wywołać podrażnienie oczu, nosa, gardła i skóry, a także problemy z oddychaniem.

Sodę oczyszczoną i ocet łączymy bezpośrednio przed użyciem. Nie trzymamy ich wymieszanych razem, może to bowiem skutkować… eksplozją. Nie przechowujemy również sprayu, zrobionego z wody, octu i sody oczyszczonej.

Ponieważ ocet jest kwaśny, należy go rozcieńczać z wodą. W przeciwnym razie może podrażniać skórę lub niszczyć drewno.

Źródło:

https://draxe.com/health/does-vinegar-kill-germs/

Zapisz się do Programu Długowieczności

Zapisz się do Programu Długowieczności Doktora Pokrywki

Wyślij komentarz