1 lutego, 2020

Czym jest ruszczyk kolczasty?

Mylony często z ostrokrzewem, ruszczyk kolczasty okazuje się być wartym uwagi sprzymierzeńcem w walce m.in. z hemoroidami, miażdżycą czy kamieniami żółciowymi. Czym się charakteryzuje, gdzie go znaleźć i jak stosować?

Czym jest ruszczyk kolczasty?

Ruszczyk (myszopłoch) kolczasty zaliczany jest do rodziny rośli szparagowatych (dawniej również do konwaliowa tych, liliowatych i myszopłochowatych).

Krzew osiąga ok. 90 cm wysokości, ma płaskie liście, duże czerwone owoce (jagody) oraz zielono-białe kwiaty. Oryginalnie występuje w okolicach Morza Śródziemnego, Iranu, Azorów oraz części Afryki.

W medycynie ludowej niektórych krajów Europy stosowany był jako środek przeczyszczający, moczopędny oraz wspomagający krążenie. Niektórzy wypijali wodę lub wino w których moczone były korzenie krzewu, by pozbyć się bólu brzucha. Już od I wieku n.e. stosowany był w przypadku kamieni nerkowych.

W niektórych kulturach pędy ruszczyka przygotowywane są podobnie jak szparagi. Ich smak jednak jest bardziej gorzki.

Właściwości ruszczyka

Jakie prozdrowotne korzyści oferuje nam myszopłoch kolczasty?

  • Wspomaga walkę z przewlekłą niewydolnością żylną

Zespół pozakrzepowy powiązany jest z zapaleniem żył i zwykle stanowi powikłanie zakrzepicy żył głębokich. W związku z tym, że zastawki przestają spełniać swoje funkcje, w kończynach dochodzi do nagromadzenia krwi i wzrostu ciśnienia (w żyłach).

Narażone na przewleką niewydolność żylną są przede wszystkim osoby starsze, w średnim wieku i kobiety – szczególnie te, które były kilkukrotnie w ciąży. Szacuje się, że problem ten dotyczy ok. 47% Polek i ok. 37% Polaków. Zagrożone są również osoby cierpiące na żylaki.

Obecnie nie jest to zwykle stan, który mógłby zagrażać życiu. Jego leczenie jednak jest dosyć skomplikowane i kłopotliwe, stosowana jest m.in. odzież uciskowa.

Badania wykazały, że ruszczyk (podobnie jak ekstrakt z nasion kasztanowca) są skuteczne w łagodzeniu objawów tego stanu. Wynika to prawdopodobnie z obecności saponin oraz eskuliny, które przyczyniają się usprawnienia krążenia. Z tych samych względów ruszczyk może wspomóc walkę z hemoroidami. Nie daje przy tym efektów ubocznych lub są one niewielkie.

  • Łagodzi objawy hipotonii ortostatycznej

Wahania ciśnienia towarzyszące zmianie pozycji występują dosyć często. Problem dotyczy szczególnie tych osób, u których odpowiedź fizjologiczna na zmianę jest nieadekwatna. Nasz układ krążeniowy działa tak, by zapewnić nam stałe ciśnienie krwi, niezależnie od pozycji w jakiej się znajdujemy  np. kiedy wstajemy, krew kieruje się w różne miejsca, w których jest obecnie potrzebna. Kiedy ten mechanizm zawodzi, mamy do czynienia z niedociśnieniem ortostatycznym.

Stan ten może być skutkiem ubocznym przyjmowania leków lub objawem problemu o innym podłożu. Zwykle walkę z nim rozpoczyna się od eliminowania wszelkich leków na receptę, by znaleźć ten który może okazać się sprawcą całego zamieszania. Często też rekomenduje się zwiększenie ilości sodu w diecie i zmniejszenie węglowodanów. Stosuje się również odpowiednie leki.

Przeprowadzony w 2000 roku przegląd badań, poświęconych leczeniu niedociśnienia ortostatycznego wykazał, że farmakologiczne rozwiązania są niestety mało skuteczne. Okazuje się jednak, że stosowanie suplementów z ruszczyka daje obiecujące wyniki. Środki te są przy tym bardzo bezpieczne. Zauważono również, że nie powodują niedociśnienia w pozycji leżącej (częstego problemu pacjentów z hipotonią), a także łagodzą objawy nawet w środowisku o wysokiej temperaturze.

Koniecznych jest więcej badań nad właściwościami ruszczyka, jednak uzyskane do tej pory wyniki dają nadzieję na skuteczną i niedrogą terapię pacjentów z hipotonią ortostatyczną.

Ruszczyk znaleźć można zwykle w postaci tabletek, olejków i maści.

Efekty uboczne i środki ostrożności

Ruszczyk kolczasty zawiera saponiny, które – choć mają wiele prozdrowotnych właściwości – mogą dawać nieprzyjemne działania niepożądane, związane przede wszystkim z trawieniem. Należy uważnie obserwować reakcje organizmu na przyjmowanie suplementów.

Istnieje co najmniej jeden raport dotyczący powikłań u pacjentki z cukrzycą, u której doszło do rozwinięcia się kwasicy ketonowej. To efekt uboczny potencjalnie zagrażający życiu diabetyków.

Zamiar stosowania nowych suplementów zawsze warto skonsultować z lekarzem. Dotyczy to między innymi sytuacji, w których ruszczyk ma być środkiem przyjmowanym w związku z hemoroidami. Należy zwrócić się najpierw do lekarza, ponieważ przyjmowanie suplementu może nie dać spodziewanych efektów, opóźniając uzyskanie należytej diagnozy.

Należy również pamiętać, że ruszczyk kolczasty może wchodzić w interakcję z lekami stosowanymi w celu regulacji ciśnienia krwi oraz lekami pobudzającymi. Lepiej więc nie łączyć ze sobą tych środków.

Źródła:

https://draxe.com/nutrition/butchers-broom/

http://www.czytelniamedyczna.pl/723,przewlekla-niewydolnosc-zylna-od-objawu-i-rozpoznania-do-leczenia.html

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do newslettera

    Zapisz się do newslettera

      Wyślij komentarz

      This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

      The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.