8 sierpnia, 2020

Czy zawroty głowy przy wstawaniu mają coś wspólnego z demencją?

Jak wykazały nowe badania, niedociśnienie ortostatyczne może być oznaką większego zagrożenia demencją. To odczucie oszołomienia, jakie czujemy przy wstawaniu i związane jest z nagłym spadkiem ciśnienia krwi.

Naukowcy odkryli, że istnieje związek pomiędzy niedociśnieniem, a późniejszymi początkami demencji, przy spadku skurczowego ciśnienia krwi o co najmniej 15 mm Hg. Nie zauważono tej zależności w przypadku rozkurczowego i ogólnego ciśnienia krwi.

Co wynika z przytoczonych badań? Jak powiedziała dr Laure Rouch z amerykańskiego University of California, San Francisco:

Warto monitorować ciśnienie krwi, w czasie przechodzenia z pozycji siedzącej, do stojącej. Możliwe, że kontrolowanie tych spadków ciśnienia krwi może być jedną z metod, które pomoże zachować zdolność myślenia i pamięci, mimo starzenia się.

Doktor Rouch zwraca jednak uwagę na to, że badanie wykazuje związek pomiędzy „oszołomieniem” przy wstawaniu, a demencją – nie ujawnia zależności przyczynowo-skutkowej.

Jak wyglądało badanie? Prześledzono historię medyczną ponad 2100 osób, o średniej wieku 73 lata. Osoby te nie cierpiały na demencję, ani nie wykazywały jej początkowych objawów, kiedy rozpoczynało się badanie. Jednak w ciągu 12 lat, u 22% z nich rozwinęła się choroba. Osoby ze skurczowym niedociśnieniem ortostatycznym, były niemal 40% bardziej narażone na rozwój demencji niż te, które nie cierpiały na ten stan. Oznacza to że 26% uczestników ze skurczowym niedociśnieniem ortostatycznym rozwinęło demencję, w porównaniu do 21%, które go nie miały.

Badanie wykazało również, że po uwzględnieniu takich czynników, jak cukrzyca, palenie tytoniu oraz spożywanie alkoholu, u osób ze niedociśnieniem zagrożenie demencją było nawet 37% wyższe. Bardziej narażone były również te osoby, u których ciśnienie skurczowe zmieniło się najbardziej (w porównaniu do tych, których było bardziej stabilne). Było to nawet 35% wyższe zagrożenie.

Z czego może wynikać omówiona zależność?

Mechanizm tego związku nie jest nam jeszcze znany. Uzasadnionym wydaje się być jednak podejrzenie, że wielokrotne „urazy” związane z niskim ciśnieniem krwi w mózgu, pomogą się kumulować, doprowadzając ostatecznie do większego uszkodzenia.

Inne możliwie działające tu mechanizmy obejmują bezpośrednie uszkodzenie naczyń krwionośnych lub postępującą sztywność tętnic. – powiedział dr Guy Mintz, kardiolog z Northwell Health Sandra Atlas Bass Heart Hospital, w amerykańskim Manhasset.

Niezależnie jednak od przyczyny, warto zwrócić uwagę na ten związek, ponieważ może dawać to szansę – szczególnie starszym pacjentom – na zachowanie funkcji poznawczych. Spora część seniorów przyjmuje leki hamujące nadciśnienie, a ten prosty test (zmiany ciśnienia skurczowego przy wstawaniu), może pomóc zidentyfikować tych, którzy są najbardziej zagrożeni.

Źródło:

https://www.medicinenet.com/script/main/art.asp?articlekey=245461

Zapisz się do newslettera

  Zapisz się do newslettera

   Wyślij komentarz

   This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

   The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.