1 kwietnia, 2017

7 cudów bajkaliny i bajkaleiny

O bajkalinie pisaliśmy już wielokrotnie (np. tutaj i tutaj) ale dla tych, którzy nie mieli okazji przeczytać poprzednich tekstów szybkie przypomnienie:

Bajkaleina jest flawonem – rodzajem polifenolowego flawanoidu – pozyskiwanego z korzeni Tarczycy bajkalskiej i Tarczycy bocznokwiatowej. Obie mają wiele zdrowotnych korzyści. Bajkalina jest glikozydem flawonoidowym, glukuronidem bajkaleiny. Powstaje poprzez wiązanie kwasu glukuronowego z bajkaleiną. Stosowany jest głównie w krajach azjatyckich, jako suplement ziołowy.

Spróbujmy bardziej przyziemnie.

Jakie zdrowotne korzyści niosą ze sobą bajkalina i bajkaleina?

 • Bajkalina i bajkaleina zmniejszają niepokój

Hamują działanie neuronów, które odpowiadają za uczucie niepokoju.

U myszy bajkalina obniża lęk, nie powodując przy tym uczucia senności czy zbytniego rozluźnienia mięśni.

 • Bajkalina i bajkaleina wspomagają neuroregenerację

Bajkalina dzięki swoim przeciwneurozapalnym właściwościom, poprawia zaburzone funkcjonowanie poznawcze. Może być szansą dla pacjentów z chorobą Alzheimera.

Poprawia również deficyty w pamięci (które utrudniają proces uczenia się), który wywołuje Amyloid beta (szkodliwe białko). Pomaga naprawić uszkodzenia hipokampa i zapobiec samozniszczeniu neuronów.

Wspomaga proces uczenia się i zapamiętywanie u ssaków, które doznały urazu mózgu.

Leczenie za pomocą tego flawanoidu pacjentów po udarze, sprzyja rozwojowi neuronów w uszkodzonych odcinkach mózgu. Np. nowej formacji komórek w hipokampie.

 • Bajkalina i bajkaleina pomagają w walce z rakiem

Krótkotrwałe (48 h) leczenie bajkaleiną hamuje namnażanie komórek raka jajników. Zaobserwowano wzrost śmierci komórek, kiedy podawano dodatkowo Taxol (lek chemioterapeutyczny).

Bajkaleina hamowała namnażanie, migrację i inwazję komórek raka piersi, w zależności od dawek i czasu trwania terapii. Ma również potencjał do tłumienia przerzutów.

Po spożyciu jest metabolizowana i hamuje namnażanie komórek raka jelita grubego.

Przerywa fazę replikacji komórek raka jelita grubego, a to sprzyja ich śmierci (i zapobiega dalszemu namnażaniu).

Bajkalina spożywana w dawce 100 mg/kg masy ciała, przez 28 dni zmniejszała wzrost i replikację guzów u myszy, z komórkami raka okrężnicy.

Po doustnym podawaniu przez 7 dni, zwiększyła się aktywność limfocytów T, które pomagają w walce w rakiem (w przypadku badania, był to chemicznie indukowany rak jelita grubego).

Bajkalina stosowana w kremie, chroni miejscowo skórę działając jak przeciwutleniacz. Redukuje również śmierć komórek związaną z promieniowaniem UV.

 • Bajkalina chroni wątrobę

Podawana szczurom, zmniejszyła produkcję białek odpowiedzialnych za zły stan wątroby. Objawy NAFLD (Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wąroby) zostały zredukowane.

Obniża poziom cholesterolu, transaminazę alaniny (enzym uczestniczący w metabolizmie aminokwasów), lipoproteiny o małej gęstości oraz poziom TNF (czynnik martwicy nowotworu).

U szczurów które miały uszkodzenie wątroby, wywołane alkoholem, odnotowano ochronne działanie wobec wątroby. Bajkalina zmniejszyła również ilość umierających komórek.

 • Bajkalina wspomaga pracę płuc

Czysta bajkalina skutecznie poprawiła funkcjonowanie płuc w szczurów, które cierpiały na alergie.

Kiedy podano ją zwierzętom cierpiącym na astmę – jako wstęp do leczenia – odnotowano prozdrowotną przebudowę układu oddechowego.

Bajkalina zmniejsza stan zapalny w płucach, wywołany przez krzemionkę. Hamuje rozwój komórek Th17 w płucach.

 • Bajkalina i bajkaleina dbają o nasze oczy

Codzienne spożywanie bajkaliny lub bajkaleiny pomaga zapobiegać chorobie oczu – zaćmie czy zwyrodnieniu żółtej plamki, związanemu z wiekiem.

Doustne spożycie zmniejsza napięcie w oczach i mięśniach, redukując ryzyko wystąpienia chorób.

 • Bajkalina poprawia płodność

Znacząco wpływa na zwiększoną produkcję endometrium.

W zarodkach myszy zwiększa rozwój i jakość blastocystów.

Bajkaleinę i suplementy bajkaliny powinny przyjmować zdrowe osoby. Optymalna dawka to 50 mg, przyjmowane rano i wieczorem, przez 6 kolejnych dni. Następnie 2,5 miesiąca przerwy i ponownie 6 dni, po dwie kapsułki.

Technikalia

Bajkalina+ dostępna na www.red-ox.pl

Bajkaleina może hamować sygnalizację Akt/Beta-kateniny, co zapobiega dalszemu rozwojowi komórek raka jajnika u ludzi. Hamuje ekspresję MMP-2, MMP-9, uPA i UVP, dzięki czemu powstrzymuje rozwój guza i przerzuty. Hamuje syntezę białek SATB1, co – w warunkach laboratoryjnych – powstrzymało powstanie guza. W kombinacji z bajkaleiną, beatyna hamuje białka transkrypcyjne, prowadzące do zmiany komórek nabłonkowych w komórki rakowe macierzyste. W jednym z badań poziom glukozy – w związku z leczeniem bajkaliną – zmienił się, co poprawiło ogólne funkcjonowanie wątroby.

Źródło:

https://selfhacked.com/2016/08/13/baicalein-baicalin-top-7-health-benefits-flavanoid/

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do newslettera

  Zapisz się do newslettera

   4 komentarze

   1. Magdalena 21 lutego 2019 at 09:49- Odpowiedz

    Dzień dobry,
    chciałam zapytać jak zażywać bajkalinę?
    Mam nieduże stany zapalne kości od kilku lat.

    Pozdrawiam

   2. Janusz Sadowski 4 października 2020 at 23:34- Odpowiedz

    Dzień dobr y. Mam pozątek cukrzycy 2 , naczczo średnio 130. Czy przyjmowanie Bajkaliny podwyższyć ten poziom/mam insulinooporność/. Mam prostatę 45mm PSA zawsze poniżej 4,lekie nadciśnienie.

    Pozdrawiam Janusz

   Wyślij komentarz

   This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

   The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.