1 kwietnia, 2017

7 cudów bajkaliny i bajkaleiny

O bajkalinie pisaliśmy już wielokrotnie (np. tutaj i tutaj) ale dla tych, którzy nie mieli okazji przeczytać poprzednich tekstów szybkie przypomnienie:

Bajkaleina jest flawonem – rodzajem polifenolowego flawanoidu – pozyskiwanego z korzeni Tarczycy bajkalskiej i Tarczycy bocznokwiatowej. Obie mają wiele zdrowotnych korzyści. Bajkalina jest glikozydem flawonoidowym, glukuronidem bajkaleiny. Powstaje poprzez wiązanie kwasu glukuronowego z bajkaleiną. Stosowany jest głównie w krajach azjatyckich, jako suplement ziołowy.

Spróbujmy bardziej przyziemnie.

Jakie zdrowotne korzyści niosą ze sobą bajkalina i bajkaleina?

 • Bajkalina i bajkaleina zmniejszają niepokój

Hamują działanie neuronów, które odpowiadają za uczucie niepokoju.

U myszy bajkalina obniża lęk, nie powodując przy tym uczucia senności czy zbytniego rozluźnienia mięśni.

 • Bajkalina i bajkaleina wspomagają neuroregenerację

Bajkalina dzięki swoim przeciwneurozapalnym właściwościom, poprawia zaburzone funkcjonowanie poznawcze. Może być szansą dla pacjentów z chorobą Alzheimera.

Poprawia również deficyty w pamięci (które utrudniają proces uczenia się), który wywołuje Amyloid beta (szkodliwe białko). Pomaga naprawić uszkodzenia hipokampa i zapobiec samozniszczeniu neuronów.

Wspomaga proces uczenia się i zapamiętywanie u ssaków, które doznały urazu mózgu.

Leczenie za pomocą tego flawanoidu pacjentów po udarze, sprzyja rozwojowi neuronów w uszkodzonych odcinkach mózgu. Np. nowej formacji komórek w hipokampie.

 • Bajkalina i bajkaleina pomagają w walce z rakiem

Krótkotrwałe (48 h) leczenie bajkaleiną hamuje namnażanie komórek raka jajników. Zaobserwowano wzrost śmierci komórek, kiedy podawano dodatkowo Taxol (lek chemioterapeutyczny).

Bajkaleina hamowała namnażanie, migrację i inwazję komórek raka piersi, w zależności od dawek i czasu trwania terapii. Ma również potencjał do tłumienia przerzutów.

Po spożyciu jest metabolizowana i hamuje namnażanie komórek raka jelita grubego.

Przerywa fazę replikacji komórek raka jelita grubego, a to sprzyja ich śmierci (i zapobiega dalszemu namnażaniu).

Bajkalina spożywana w dawce 100 mg/kg masy ciała, przez 28 dni zmniejszała wzrost i replikację guzów u myszy, z komórkami raka okrężnicy.

Po doustnym podawaniu przez 7 dni, zwiększyła się aktywność limfocytów T, które pomagają w walce w rakiem (w przypadku badania, był to chemicznie indukowany rak jelita grubego).

Bajkalina stosowana w kremie, chroni miejscowo skórę działając jak przeciwutleniacz. Redukuje również śmierć komórek związaną z promieniowaniem UV.

 • Bajkalina chroni wątrobę

Podawana szczurom, zmniejszyła produkcję białek odpowiedzialnych za zły stan wątroby. Objawy NAFLD (Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wąroby) zostały zredukowane.

Obniża poziom cholesterolu, transaminazę alaniny (enzym uczestniczący w metabolizmie aminokwasów), lipoproteiny o małej gęstości oraz poziom TNF (czynnik martwicy nowotworu).

U szczurów które miały uszkodzenie wątroby, wywołane alkoholem, odnotowano ochronne działanie wobec wątroby. Bajkalina zmniejszyła również ilość umierających komórek.

 • Bajkalina wspomaga pracę płuc

Czysta bajkalina skutecznie poprawiła funkcjonowanie płuc w szczurów, które cierpiały na alergie.

Kiedy podano ją zwierzętom cierpiącym na astmę – jako wstęp do leczenia – odnotowano prozdrowotną przebudowę układu oddechowego.

Bajkalina zmniejsza stan zapalny w płucach, wywołany przez krzemionkę. Hamuje rozwój komórek Th17 w płucach.

 • Bajkalina i bajkaleina dbają o nasze oczy

Codzienne spożywanie bajkaliny lub bajkaleiny pomaga zapobiegać chorobie oczu – zaćmie czy zwyrodnieniu żółtej plamki, związanemu z wiekiem.

Doustne spożycie zmniejsza napięcie w oczach i mięśniach, redukując ryzyko wystąpienia chorób.

 • Bajkalina poprawia płodność

Znacząco wpływa na zwiększoną produkcję endometrium.

W zarodkach myszy zwiększa rozwój i jakość blastocystów.

Bajkaleinę i suplementy bajkaliny powinny przyjmować zdrowe osoby. Optymalna dawka to 50 mg, przyjmowane rano i wieczorem, przez 6 kolejnych dni. Następnie 2,5 miesiąca przerwy i ponownie 6 dni, po dwie kapsułki.

Technikalia

Bajkalina+ dostępna na www.red-ox.pl

Bajkaleina może hamować sygnalizację Akt/Beta-kateniny, co zapobiega dalszemu rozwojowi komórek raka jajnika u ludzi. Hamuje ekspresję MMP-2, MMP-9, uPA i UVP, dzięki czemu powstrzymuje rozwój guza i przerzuty. Hamuje syntezę białek SATB1, co – w warunkach laboratoryjnych – powstrzymało powstanie guza. W kombinacji z bajkaleiną, beatyna hamuje białka transkrypcyjne, prowadzące do zmiany komórek nabłonkowych w komórki rakowe macierzyste. W jednym z badań poziom glukozy – w związku z leczeniem bajkaliną – zmienił się, co poprawiło ogólne funkcjonowanie wątroby.

Źródło:

https://selfhacked.com/2016/08/13/baicalein-baicalin-top-7-health-benefits-flavanoid/

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do Programu Długowieczności Doktora Pokrywki

4 komentarze

 1. Magdalena 21 lutego 2019 at 09:49- Odpowiedz

  Dzień dobry,
  chciałam zapytać jak zażywać bajkalinę?
  Mam nieduże stany zapalne kości od kilku lat.

  Pozdrawiam

 2. Janusz Sadowski 4 października 2020 at 23:34- Odpowiedz

  Dzień dobr y. Mam pozątek cukrzycy 2 , naczczo średnio 130. Czy przyjmowanie Bajkaliny podwyższyć ten poziom/mam insulinooporność/. Mam prostatę 45mm PSA zawsze poniżej 4,lekie nadciśnienie.

  Pozdrawiam Janusz

Wyślij komentarz