16 lipca, 2022

Ważna rola odpoczynku

Wakacje, urlop, wypoczynek. Umiejętność odpoczywania i regeneracji jest niezwykle istotna dla równowagi psychicznej i zdrowia ciała. Badanie opublikowane na łamach Translational Psychiatry wykazało zaś, że zarówno wakacje jak i medytacja wpływają na nasze sieci molekularne.

Wakacje dla głowy

W przytoczonym badaniu udział wzięły 94 kobiety, w wieku 30-60 lat. Wszystkie osoby przebywały w tym samym ośrodku wypoczynkowym, przy czym połowa grupy odpoczywała na wakacjach, połowa zaś odbyła trening medytacyjny. W tym samym czasie naukowcy przyglądali się wpływowi medytacji na doświadczoną w tej materii grupę 30 osób, przebywających w odosobnieniu przez cały czas trwania badania.

Zespół badaczy wziął pod lupę zmiany, które dokonały się w 20 000 genów podczas i po wakacjach w ośrodku wypoczynkowym. Jak ujawniły wyniki, tydzień w kurorcie wpłynął na zmiany wzorców sieci molekularnych, u wszystkich osób, we wszystkich grupach (osób doświadczonych w medytacji, początkujących i wczasowiczek). To pierwsze badanie, które tak ujawniło tak wyraźne zmiany w genach, w tak krótkim czasie.

Najbardziej zauważalne zmiany dokonały się w aktywności genów obszarów powiązanych z reakcją na stres oraz pracą układu odpornościowego. Nawet miesiąc po tym doświadczeniu, osoby które rozpoczęły swoją przygodę z medytacją (w porównaniu do tych, które nie medytowały) wciąż doświadczały lepszego samopoczucia, mniej objawów depresyjnych oraz objawów stresu.  

Badanie z 2014 roku opublikowane w magazynie Cancer wykazało, że u uczestniczących w programach technik redukcji stresu (w tym medytacji) osób, które były też osobami wygranymi w walce z rakiem, doszło do fizycznych przemian komórkowych. Pod koniec 3-miesięcznego badania grupy, które medytowały charakteryzowały się dłuższymi telomerami, niż niemedytująca grupa kontrolna. W miarę starzenia się oraz w przypadku takich chorób jak nowotwory, telomery ulegają skróceniu. Więcej na ich temat pisaliśmy miedzy innymi tutaj i tutaj.

Udowodniono również, że medytacja pomaga zredukować lęk i wpływa na te części mózgu, które związane są z przetwarzaniem informacji o nas i otaczającym nas świecie. Medytacja pomaga wzmocnić ścieżki i mechanizmy, który pomagają procedować napotykające nas sytuacje bardziej racjonalnie, a mniej lękowo. Zwiększa również empatię osób praktykujących, dzięki czemu czujemy się bardziej współczujący i odczuwamy większą wdzięczność.

Trudna sztuka odpoczynku

Większość z nas cierpi z powodu braku odpowiedniej ilości wolnego czasu, a jeszcze częściej z powodu nieumiejętności jego wykorzystania. Nierzadko pracujemy lub myślimy o pracy nawet w wolnym czasie, w tym na wakacjach. Nie służy to jednak ani nam, ani naszej pracy.

Już sama procedura planowania urlopu i oczekiwanie na niego może zwiększyć poczucie szczęścia. Jedno z badań wykazało na przykład, że na około 8 tygodni przed wyjazdem osoby badane zauważyły wyraźną poprawę nastroju. Same wakacje jednak i przebywanie w innym otoczeniu (szczególnie za granicą) wpływa korzystnie na neuroplastyczność. Innymi słowy na to, w jaki sposób ścieżki neuronowe reagują na nowe rzeczy. Dzięki temu stajemy się bardziej kreatywni, a nasz umysł wyrywa się z „jazdy na autopilocie”. Ekspozycja na inne, nowe bodźce – dźwięki, smaki, kulturę – aktywizuje różne synapsy w naszym mózgu, pobudzając umysł.

Ale wymiar psychiczny to nie wszystko. Badanie Framingham Heart Study trwające nieprzerwanie od 1948 roku wykazało, że kobiety korzystające z urlopu jedynie raz na 6 lat, były niemal 8 razy bardziej zagrożone atakiem serca, niż te, które robiły to przynajmniej co 2 lata. Z kolei badanie przeprowadzone na University of Massachusetts wykazało, że wśród mężczyzn w średnim wieku, znajdujących się w grupie ryzyka choroby niedokrwiennej serca, coroczne wakacje zmniejszały to zagrożenie. Regularni urlopowicze byli narażeni o 32% mniej na choroby serca oraz o 21% mniej na  śmierć z jakiejkolwiek przyczyny.

Należy dodać, że zbawienne dla naszego zdrowia są nie tylko luksusowe wakacje za granicą czy w ogóle wakacje wiążące się z wyjazdem. Bardzo ważne jest również odłączenie się od mediów społecznościowych, maili, telefonu i spraw, które codziennie kosztują nas obciążenie. Jeśli ciało nie może udać się na wakacje, niech zrobi to umysł. A nowe aktywności czy smaki możliwe są przecież do poznania nawet we własnym domu, czy rodzinnej miejscowości.

Źródło:

https://draxe.com/health/vacation-health-benefits/

Zapisz się do newslettera

    Zapisz się do newslettera

      Wyślij komentarz

      This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

      The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.