Lato to czas beztroski, ale też letnich zagrożeń dla zdrowia. Na co szczególnie powinniśmy uważać?
Świat mikroorganizmów
Dający się we znaki upał każe chować się w cieniu i spędzać możliwie najwięcej czasu nad wodą. I choć niewiele jest rzeczy wspanialszych, niż wakacyjne kąpiele, należy pamiętać że mogą się one wiązać z zagrożeniem.
Gorące powietrze i wilgotne środowisko to pożywka dla wielu bakterii. Należy zatem powstrzymać się od połykania wody w basenach, jeziorach czy stawach. Jak mówi dr Christopher Ohl, profesor chorób zakaźnych w amerykańskim Wake Forest Baptist Medical Center:
Najwięcej zagrożenia niosą brodziki dla dzieci. Ciepła, płytka woda, dzieci w pieluszkach do pływania, które nie zatrzymują często stolca – to idealna pożywka dla przenoszenia infekcji. Nawet jeśli woda jest chlorowana.
Chlorowana woda nie jest gwarancją bezpieczeństwa. Zbyt mało chloru lub niski poziom pH mogą wciąż pozwolić bakteriom na rozprzestrzenianie się. Jak mówi Mary Ostrowski, dyrektorka Chlorine Issues w American Chemistry Council:
Wiele osób uważa, że zapach chloru na basenie jest równoznaczny z czystością. Jednak ten zapach może być aromatem chloraminy, czyli substancji powstającej z mieszanki chloru oraz bakterii moczu i potu. Czysty basen nie miałby wcale zapachu.
W jeziorach i innych słodkich wodach mogą znajdować się bakterie zwane leptospirozą. Pochodzą one z moczu ssaków, które piją tę wodę, a następnie do niej sikają (co nie jest nietypowym zjawiskiem u zwierząt). Do objawów zakażenia tymi bakteriami, należą: gorączka, bóle głowy, bóle mięśni.
Jakie zagrożenia mogą wiązać się ze spotkaniem bakterii?
- Biegunka
Większość z nas doświadczyła biegunki przynajmniej kilka razy w życiu, nie trzeba zatem jej nikomu przedstawiać. To jeden z najczęściej pojawiających się latem stanów, szczególnie wtedy gdy zjemy coś zakażonego lub napijemy się zakażonej wody. Dotyczy to również tej wody, którą połykamy w czasie pływania i zabaw w wodzie.
Biegunka może mieć łagodny przebieg, ale może też dawać ciężkie objawy. Poza bólem brzucha i luźnym stolcem, mogą pojawić się wymioty, krew w stolcu, odwodnienie i jego konsekwencje. Najbardziej narażone na biegunkę są dzieci i osoby starsze. W przypadku poważnych objawów należy zasięgnąć opinii lekarskiej.
Więcej na temat tego jak radzić sobie z biegunką, pisaliśmy tutaj.
- Dur brzuszny
Nazywany dawniej tyfusem, dur brzuszny występuje na całym świecie, jest więc zagrożeniem zarówno na wakacjach za granicą, jak i w Polsce. Do rozwoju choroby dochodzi wskutek spożywania skażonego pokarmu lub wody skażonej kałem chorej osoby (uwaga miejskie baseny i dzikie kąpieliska).
Do objawów zakażenia należą: wysoka gorączka, zmęczenie, senność, biegunka. Zakażenie to wymaga szybkiej reakcji medycznej.
A co w przypadku podróży zagranicznych? O czym należy pamiętać?
- Cholera
Powinny na nią uważać szczególnie te osoby, które wybierają się na wakacje do Afryki, Ameryki Południowej, Ameryki Środkowej oraz do Indii.
Cholera przenosi się przede wszystkim przez zanieczyszczoną żywność i napoje. Do jej objawów należą: wodnisty stolec, utrata apetytu, gorączka, szybko postępujące odwodnienie. Pojawić mogą się również: zmęczenie, przyśpieszone tętno, niskie ciśnienie krwi, suchość w ustach i nosie.
W przypadku podejrzenia lub rozpoznania cholery wymagana jest natychmiastowa pomoc medyczna.
- Choroby przenoszone przez komary
Komary przenoszą wiele chorób, a problem ten występuje już też w Polsce. Szczególnie w Azji i Afryce jednak komar przenieść mogą takie choroby, jak: malaria, filarioza, japońskie zapalenie mózgu, denga czy chikungunya. Każda z nich może być śmiertelna w skutkach, bez odpowiedniego leczenia. Pierwszymi objawami tych chorób jest zwykle gorączka, czasami też silny ból całego ciała. W przypadku japońskiego zapalenia mózgu może dojść do drgawek.
Ponadto, ciepłe, stojące wody mogą być pożywką dla Negleriozy. To bardzo rzadko występująca ameba, która… zjada mózg, wywołując pierwotne amebowe zapalenie mózgu. Choć jest to bardzo rzadkie ryzyko, infekcja tym jednokomórkowcem prowadzi do niemal 95% śmiertelności (pomimo wdrożonego leczenia). W Polsce nie opisano dotychczas żadnego przypadku zakażenia. Najwięcej przypadków zanotowano w: Pakistanie, Iranie, Nowej Zelandii, Kostaryce, USA, Wenezueli, Wielkiej Brytanii oraz w Indiach.
Słowo na koniec
Jak zabezpieczyć się przed wakacyjnymi chorobami?
Starajmy się nie połykać wody w której pływamy i uczyć dzieci, by tego nie robiły.
Kiedy tylko zaplanujemy egzotyczne wakacje, skonsultujmy się ze specjalistą/tką z dziedziny medycyny podróży, w kwestii potrzebnych szczepień oraz koniecznych do zastosowania środków ostrożności.
W przypadku zagranicznych podróży zawsze sięgajmy po butelkowaną wodę lub zagotujmy wodę przed wypiciem.
Należy dokładnie myć warzywa i owce przed spożyciem. W krajach egzotycznych nie czynimy tego wodą z kranu.
Dbajmy o porządek wokół siebie, nie zostawiajmy resztek jedzenia i stojącej wody. To pozwolić uniknąć rozmnażania się bakterii, ale też np. komarów.
Należy bezwzględnie dbać o higienę osobistą.
Jeżeli dziecko przeszło niedawno jakąkolwiek chorobą przewodu pokarmowego, należy przez kilka dni trzymać je z dala od wody, by jej nie zanieczyściło.
Pamiętajmy jednak – ochłoda, korzystanie z uroków lata i letnie kąpiele nie stanowią zagrożenia same w sobie. Należy jednak się do nich odpowiednio przygotować, co obejmuje również należytą edukację.
Źródła: