27 września, 2021

Niepokój i lęk – dlaczego warto im się przyjrzeć

Odczuwanie lęku i niepokoju jest elementem codzienności wielu z nas. Badania pokazują, że cierpią z ich powodu głównie empatyczne i inteligentne osoby. Czy cechy te muszą być jednak przekleństwem?

Niepokój nie musi rządzić naszym życiem

Na wstępie należy znaczyć, że radzenie sobie z chroniczym niepokojem oraz zaburzeniami lękowymi to skomplikowany proces, w który warto zaangażować specjalistów. Choć znaczna część pracy pozostaje po naszej stronie, sięganie po pomoc osób będących wyposażonych w odpowiedni oręż do tej walki przyniesie wiele dobrego.

Odczuwanie niepokoju w związku z zaangażowaniem w sprawy codziennie (te bliższe i te dalsze) bywa paraliżujące. Kiedy analizujemy zbliżające się wydarzenia i działania jakie musimy podjąć, bierzemy nierzadko pod uwagę również mniej pomyślne przyszłe scenariusze. Innymi słowy, przygotowujemy się na możliwe przeszkody i niepowodzenia. To dobra wiadomość. Jednak odpowiedzią na refleksyjne przeżywanie codzienności może być właśnie niepokój.

Niepokój możemy jednak wykorzystać lepiej – przyglądając się jego funkcjom i  próbując go zrozumieć.

 • Lęk to wiadomość

Odczuwanie lęku jest normalne. To doskwierające uczucie zmusza nas do podjęcia działania. Może to być na przykład przyjrzenia się sposobowi w jaki podchodzi do realizacji zadania, bądź czy w relacji wobec której czujemy lęk nie są przekraczane nasze granice. Lęk daje nam znać, że musimy o siebie zadbać, chronić się. Jego zadaniem jest  między innymi ostrzeżeni nas przed niebezpieczeństwem i danie czasu na sięgnięcie po odpowiednie zasoby. Wykorzystajmy tę wiedzę.

Odczuwamy lęk również wobec spraw, na których nam zależy. Rozumiejąc to, starajmy się przekształcić odczuwanie lęku, w oznakę troski wobec osób i sytuacji.

 • Lęk potrzebuje uznania

Kiedy odczuwamy niepokój jego ignorowanie nie jest zazwyczaj możliwe. Może nie być również najlepszym rozwiązaniem. Dopóki nie zdecydujemy się uznać lęku, nie będziemy w stanie go okiełznać. Kiedy odwracamy wzrok od niepokoju, jego siła rośnie.

Lęk może być również próbą zaangażowania nas w sprawę czy relację na głębszym i/lub bardziej przemyślanym poziomie. Zwykle gdy podejmujemy działanie, niepokój traci na sile.

 • Sny mogą być sygnałem

Koszmary senne bywają informacją dla nas na temat tego, co jest dla nas ważne i o co się lękamy. Zwykle zamknięte w metaforach, bywają wartymi uwagi drogowskazami.

 • Niepokój może wzmacniać działanie

Jak odkryli naukowcy z amerykańskiego University of California, niepokój może poprawić koncentrację i pamięć. Lęk bywa dodatkowym impulsem do skupienia się na zadaniu, zmuszając nas często do zatrzymania się choć na chwilę jedynie na sprawie, która nas niepokoi.

Ponadto, niepokój w niewielkich dawkach może pomóc organizmowi odeprzeć infekcje. Wydzielany w sytuacjach stresy kortyzol ma bowiem chronić organizm przed niebezpieczeństwami – w tym chorobami. Należy przy tym pamiętać, że nadmierna ilość kortyzolu (wynikająca na przykład z chronicznego stresu) może odbijać się na zdrowiu na wiele niekorzystnych sposobów.

Słowo na koniec

Niepokój i lęk to tylko niektóre z mechanizmów, za pomocą jakiego nasza psychika i ciało komunikują się ze sobą. Bywają zasłoną dla innych odczuć – złości, gniewu, żalu czy ekscytacji. Starajmy się zaglądać w siebie (czy sami czy z pomocą specjalistów), by trafnie zinterpretować emocje i należycie podjąć ich źródło.

Należy pamiętać, że przewlekłe odczuwanie napięcia i lęku, a także zaburzenia lękowe to stany potrzebujące profesjonalnego wsparcia. Choć lwia część pracy (jak zawsze w tej dotyczącej nas samych) leży po naszej stronie, w drodze tej – szczególnie na początku – przydaje się wsparcie profesjonalistów. W przypadku pojawienia się podejrzenia takiego stanu oraz objawów ze spektrum zaburzeń lękowych (m.in.: ataków paniki, obsesji, fobii, ruminacji (obsesyjnych myśli) należy poszukać wsparcia osób zajmujących się zdrowiem psychicznym.

Źródło: https://aliciaclarkpsyd.com/blog/

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do newslettera

  Zapisz się do newslettera

   Wyślij komentarz

   This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.