4 stycznia, 2021

Mikroplastik wykryty w łożyskach kobiet

Po raz pierwszy w historii cząsteczki mikroplastiku zostały wykryte w łożyskach kobiet, budząc niepokój wśród naukowców i opinii publicznej. Wpływ mikroplastiku na zdrowie jest nieznany ale naukowcy ostrzegają, że cząsteczki mogą zawierać substancje chemiczne groźne dla układu odpornościowego dzieci i ich ogólnego zdrowia.

Cząsteczki zostały znalezione w łożyskach czterech zdrowych kobiet, których ciąża i poród przebiegały normalnie. Mikroplastik został wykryty zarówno po stronie matki, jak i dziecka, a także w membranie, w której rozwija się płód.

Choć w sumie znaleziono tylko 12 cząsteczek, przebadane zostało tylko 4% każdego łożyska co sugeruje że ilość mikroplastiku była w rzeczywistości znacznie większa. Przeanalizowane cząstki składały się z plastiku zafarbowanego na niebiesko, czerwono, pomarańczowo oraz różowo i mogły pochodzić z opakowań, farb lub kosmetyków.

Cząsteczki miały w większości rozmiar 10 mikronów (0.01mm), co oznacza że miały możliwość przedostania się do krwioobiegu. Mogły tym samym wniknąć do organizmów dzieci, choć badacze nie byli w stanie tego sprawdzić.

“To jakby mieć dziecko-cyborga: nie składające się wyłącznie z ludzkich komórek, a raczej z mieszanki materii organicznej i nieorganicznej” powiedział Antonio Fergusa, dyrektor Oddziału Położnictwa i Ginekologii szpitala San Giovanni Calibita Fatebenefratelli w Rzymie, który stanął na czele badaczy. “Matki były w szoku.”

Mikroplastik zanieczyścił już praktycznie cały świat, od szczytu Mount Everest do głębin oceanów. Wiemy już, że przyswajamy go z powietrza, wody i jedzenia.

Jego wpływ na zdrowie jest nieznany ale naukowcy biją na alarm, szczególnie że problem dotyka dzieci. W październiku 2020 odkryto, że niemowlęta karmione sztucznym mlekiem z plastikowych butelek przyswajały miliony mikrocząsteczek każdego dnia.

Jak ograniczyć przyswajanie mikroplastiku?

Całkowite wyeliminowanie mikroplastiku z naszego życia jest najprawdopodobniej niemożliwe, jednak dokonując właściwych wyborów możemy znacznie ograniczyć jego przyswajanie. Pierwszym krokiem powinno być zrezygowanie z picia wody z plastikowych butelek oraz niefiltrowanej wody wodociągowej.

Najlepiej zastąpić ją wodą wodorową, taką jak Napój Red-OX, który jest poddawany filtracji metodą odwróconej osmozy (co pozwala skutecznie pozbyć się mikroplastiku) a następnie nalewany do szklanych butelek.

Pijąc wodę wodorową realizujemy jednocześnie Pierwszy Filar Długowieczności – neutralizując wolne rodniki opóźniamy procesy starzenia. Wodór cząsteczkowy jest niezwykłym narzędziem, które możemy dziś wykorzystać w służbie zdrowienia.

Innym rozwiązaniem na zaopatrzenie się w wodę wodorową jest instalacja wytwornicy. To urządzenie montowane najczęściej w kuchni, które na bieżąco wytwarza nawet do 6 litrów wody wodorowej. Po instalacji i zamontowaniu kranika np. w zlewie kuchennym możliwe jest wykorzystanie wody wodorowej nie tylko do picia, ale także do gotowania. W ten sposób możemy znacząco zmniejszyć ilość przyswajanego mikroplastiku a tym samym zminimalizować ryzyko dla naszego zdrowia.

Nowy rok to dobry moment na wprowadzanie zmian w naszym życiu – zachęcamy do tego aby od tego roku zmienić wodę na taką, która realizuje jeden z Czterech Filarów Długowieczności. Inwestycja we własne zdrowie zawsze się opłaci!

Zapisz się do newslettera

  Zapisz się do newslettera

   Wyślij komentarz

   This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

   The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.