Ostatnie miesiące są niemałym wyzwaniem dla nas wszystkich i dotyczy to również dzieci. Nauka zdalna (lub w trybie hybrydowym) ma ogromny wpływ na samopoczucie, poziom niepokoju i aktywność dzieci oraz młodzieży. Nauka w domu bywa bardziej obciążająca, niż ta w szkolnych murach, trudniejsza do zorganizowania i poukładania. Do tego dochodzi również ograniczony kontakt z rówieśnikami. Nic dziwnego więc, że u tak wielu dzieci pojawiły się poważne problemy ze snem.
Jak pomóc dzieciom spać?
Co zrobić więc, by ułatwić dzieciom wysypianie się, w czasie wzmożonego napięcia?
- Ustalić harmonogram
Choć porządek dnia może być inny niż zazwyczaj, warto starać się by dziecko kładło się do łóżka nie później, lecz 1-2 godziny niż ma się to zazwyczaj. Dzięki temu łatwiej uniknąć rozregulowania cyklu czuwania i snu.
Warto ustanowić nowa rutynę dla nowej rzeczywistości, która będzie współgrała z harmonogramem jaki sprzyja również dziecku. Warto, by była ona prosta (np. przekąska, kąpiel, mycie zębów, siku i dwie bajeczki) i rozpoczynała się każdego wieczoru o tej samej (lub zbliżonej) porze.
- Zadbać o ruch
Aktywność fizyczna pomoże nie tylko zadbać o zdrowie i zwyczajnie się zmęczyć, ale też zredukować napięcie. Jeśli to możliwe, niech będzie ona zatopiona w codziennej rutynie – przemierzenie kilkukrotnie przedpokoju „zajączkami” przed obiadem, wspólna joga przed śniadaniem czy podchody w ogrodzie.
Warto pamiętać również o relaksacji, jeżeli ostatnia aktywność ma miejsce na 2-4 godziny przed snem. Starajmy się nie fundować dziecku wieczornych skoków na trampolinie, z której miałoby wskoczyć prosto do łóżka. Taki plan może spalić na panewce.
- Ukoić niepokój
Dzieci – podobnie jak dorośli – mogą mieć problemy ze snem, kiedy doświadczają niepokoju. I podobnie jak dorośli, mogą potrzebować pomocy, by poradzić sobie z lękiem. Często będzie się to objawiało w potrzebie wspólnego spania lub zasypiania albo pozostawienia włączonej nocnej lampki. Pomóc może masowania plecków czy głowy. Dzieci równie często jak dorośli, mogą potrzebować rozmowy o tym co się dzieje, o swoich odczuciach i powodach lęku. Im bliżej do godziny w której dziecko zwykle kładzie się spać, tym więcej może pojawić się takich potrzeb.
Zapewnienie dziecku odpowiedniego wsparcia w zasypianiu jest kwestią tak istotną, jak i skomplikowaną. To bardzo ważne, by zaspokajać emocjonalne potrzeby dziecka. Należy przy tym jednak pamiętać, by pomoc była mądra i adekwatna, zarówno w formie jak i częstości. Specjaliści zwracają bowiem uwagę na fakt, że dzieci które potrafią zasnąć same po wieczornej rutynie (rozsądnej długości), śpią w istocie lepiej niż te, którego potrzebują stałej pomocy. Przedłużające się usypianie wynikające ze zbyt długiej obecności rodzica przy dziecku lub spełniania jej/jego kolejnych próśb (jeszcze jedna bajka, jeszcze jedna kanapka, jeszcze jedna piosnka itd.), może skutkować bezsennymi nocami, częstymi pobudkami dziecka i krótszym snem, ponieważ proces usypiania trwa znacznie dłużej.
Znacznie lepiej dla dziecka będzie nauczyć je niezależnych (od rodzica) metod wsparcia – jak stosowanie przytulanek, kocyka, czy przeglądanie ulubionej książeczki. I to pełni ważną funkcję w budowaniu poczucia bezpieczeństwa malucha. Po wieczornym przytulaniu i wspólnym czytaniu, ucałujmy dziecko na dobranoc i pozwólmy mu dokończyć rutynę samodzielnie. To rozwiązanie przynosi korzyści każdemu. Oczywiście teoria i praktyka nie zawsze spotykają się przy jednym stole, warto jednak dążyć do wypracowania takich schematów. Szczęśliwe jest wiele narzędzi oraz specjalistów w tej dziedzinie, dzięki pomocy których można i na tym polu odnieść sukces.
Specjaliści zwracają również uwagę na to, by nie omawiać niepokojów i stresujących wydarzeń przed snem, w łóżku, Nie jest to dobry pomysł ani dla dzieci, ani dla dorosłych. Jeśli to możliwe, rozmowy takie powinny odbywać się wcześniej i w innym pokoju niż ten, który ma kojarzyć się z odpoczynkiem i snem. Z pewnością wielu rodzinom uda się stworzyć własny model na poruszanie trudnych tematów i rozprawianie się z nimi. Tak, by wszyscy czuli się bezpieczni i otoczeni troską.
Słodkich snów!
Źrodło:
Opracowała Ewa Wysocka