7 maja, 2021

Kiedy niepokój odbiera najmłodszym spokojny sen

Ostatnie miesiące są niemałym wyzwaniem dla nas wszystkich i dotyczy to również dzieci. Nauka zdalna (lub w trybie hybrydowym) ma ogromny wpływ na samopoczucie, poziom niepokoju i aktywność dzieci oraz młodzieży. Nauka w domu bywa bardziej obciążająca, niż ta w szkolnych murach, trudniejsza do zorganizowania i poukładania. Do tego dochodzi również ograniczony kontakt z rówieśnikami. Nic dziwnego więc, że u tak wielu dzieci pojawiły się poważne problemy ze snem.

Jak pomóc dzieciom spać?

Co zrobić więc, by ułatwić dzieciom wysypianie się, w czasie wzmożonego napięcia?

 • Ustalić harmonogram

Choć porządek dnia może być inny niż zazwyczaj, warto starać się by dziecko kładło się do łóżka nie później, lecz 1-2 godziny niż ma się to zazwyczaj. Dzięki temu łatwiej uniknąć rozregulowania cyklu czuwania i snu.

Warto ustanowić nowa rutynę dla nowej rzeczywistości, która będzie współgrała z harmonogramem jaki sprzyja również dziecku. Warto, by była ona prosta (np. przekąska, kąpiel, mycie zębów, siku i dwie bajeczki) i rozpoczynała się każdego wieczoru o tej samej (lub zbliżonej) porze.

 • Zadbać o ruch

Aktywność fizyczna pomoże nie tylko zadbać o zdrowie i zwyczajnie się zmęczyć, ale też zredukować napięcie. Jeśli to możliwe, niech będzie ona zatopiona w codziennej rutynie – przemierzenie kilkukrotnie przedpokoju „zajączkami” przed obiadem, wspólna joga przed śniadaniem czy podchody w ogrodzie.

Warto pamiętać również o relaksacji, jeżeli ostatnia aktywność ma miejsce na 2-4 godziny przed snem. Starajmy się nie fundować dziecku wieczornych skoków na trampolinie, z której miałoby wskoczyć prosto do łóżka. Taki plan może spalić na panewce.

 • Ukoić niepokój

Dzieci – podobnie jak dorośli – mogą mieć problemy ze snem, kiedy doświadczają niepokoju. I podobnie jak dorośli, mogą potrzebować pomocy, by poradzić sobie z lękiem. Często będzie się to objawiało w potrzebie wspólnego spania lub zasypiania albo pozostawienia włączonej nocnej lampki. Pomóc może masowania plecków czy głowy. Dzieci równie często jak dorośli, mogą potrzebować rozmowy o tym co się dzieje, o swoich odczuciach i powodach lęku. Im bliżej do godziny w której dziecko zwykle kładzie się spać, tym więcej może pojawić się takich potrzeb.

Zapewnienie dziecku odpowiedniego wsparcia w zasypianiu jest kwestią tak istotną, jak i skomplikowaną. To bardzo ważne, by zaspokajać emocjonalne potrzeby dziecka. Należy przy tym jednak pamiętać, by pomoc była mądra i adekwatna, zarówno w formie jak i częstości. Specjaliści zwracają bowiem uwagę na fakt, że dzieci które potrafią zasnąć same po wieczornej rutynie (rozsądnej długości), śpią w istocie lepiej niż te, którego potrzebują stałej pomocy. Przedłużające się usypianie wynikające ze zbyt długiej obecności rodzica przy dziecku lub spełniania jej/jego kolejnych próśb (jeszcze jedna bajka, jeszcze jedna kanapka, jeszcze jedna piosnka itd.), może skutkować bezsennymi nocami, częstymi pobudkami dziecka i krótszym snem, ponieważ proces usypiania trwa znacznie dłużej.

Znacznie lepiej dla dziecka będzie nauczyć je niezależnych (od rodzica) metod wsparcia – jak stosowanie przytulanek, kocyka, czy przeglądanie ulubionej książeczki. I to pełni ważną funkcję w budowaniu poczucia bezpieczeństwa malucha. Po wieczornym przytulaniu i wspólnym czytaniu, ucałujmy dziecko na dobranoc i pozwólmy mu dokończyć rutynę samodzielnie. To rozwiązanie przynosi korzyści każdemu. Oczywiście teoria i praktyka nie zawsze spotykają się przy jednym stole, warto jednak dążyć do wypracowania takich schematów. Szczęśliwe jest wiele narzędzi oraz specjalistów w tej dziedzinie, dzięki pomocy których można i na tym polu odnieść sukces.

Specjaliści zwracają również uwagę na to, by nie omawiać niepokojów i stresujących wydarzeń przed snem, w łóżku, Nie jest to dobry pomysł ani dla dzieci, ani dla dorosłych. Jeśli to możliwe, rozmowy takie powinny odbywać się wcześniej i w innym pokoju niż ten, który ma kojarzyć się z odpoczynkiem i snem. Z pewnością wielu rodzinom uda się stworzyć własny model na poruszanie trudnych tematów i rozprawianie się z nimi. Tak, by wszyscy czuli się bezpieczni i otoczeni troską.

Słodkich snów!

Źrodło:

https://www.psychologytoday.com/us/blog/become-your-childs-sleep-coach/202005/helping-your-child-sleep-well-during-difficult-time

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do newslettera

  Zapisz się do newslettera

   Wyślij komentarz

   This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

   The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.