1 lipca, 2022

Dla ukojenia… woda sałatowa?

Sałata to zdrowy składnik diety – zawiera sporo wody i składniki o przeciwzapalnych właściwościach. Czy istnieje jednak coś takiego, jak woda sałatowa? Czy możliwe jest, by wspierała zdrowy sen?

Zielone ukojenie

Woda sałatowa to po prostu napar z jej liści. Dlaczego taki napój miałby wspierać sen?

Niektóre gatunki sałaty (szczególnie rzymska) zawierają takie fitoskładniki, jak: laktucyna, laktukopikryna, triterpenoidy, saponiny i inne, którym przypisuje się właściwości uspokajające i łagodzące ból. Badanie na zwierzętach z 2017 roku wykazało, że niektóre laktony seskwiterpenowe (w tym polifenole oraz laktucyna) znajdujące się w sałacie rzymskiej, działają relaksująco i uspokajająco. W badaniu tym wykorzystano jednak ekstrakt z liści i nasion, nie zwykłą „wodę sałatową”. Świeża sałata została w tym badaniu umyta i wysuszona na proszek, przechowywana w temperaturze 5 stopni Celsjusza, a następnie przeprowadzano dwukrotną ekstrakcję 70% etanolem. Procedurę taką trudno byłoby przeprowadzić w domowej kuchni.

Stężenie fitoskładników w liściach sałaty może być zbyt niskie, by mieć realny wpływ na nasz sen. Jest to jednak dobry, sałatowa kierunek, wziąwszy pod uwagę choćby fakt, że np. w Korei czy Iranie, olej z nasion sałaty był od dawna stosowany jako remedium na problemy ze snem. Jak zrobić sałatowy napar? Wystarczy wrzucić do kubka kilka liści (najlepiej rzymskiej sałaty), zalać bardzo gorącą wodą i pozostawić na 5-10 minut. Po upływie tego czasu liście wyjmujemy i cieszymy się naparem.

Dlaczego w ogóle warto sięgać po sałatę?

Woda sałatowa to świetny sposób na nawodnienie, bez cukru, węglowodanów i niemal bez kalorii. Zawarte w sałacie fitoskładniki łagodzą stan zapalny, a błonnik wspomaga regulowanie poziomu cukru we krwi.

Sałata i woda sałatowa ponadto:

  • wspomagają proces oczyszczania,
  • wspierają trawienie,
  • łagodzą takie problemy jak np. refluks,
  • mają działanie antyoksydacyjne.

Na co warto uważać? Sałata bywa poddawana silnym opryskom. Jeśli to możliwe, kupujmy sałatę z uprawy ekologicznej. Jeśli nie, pamiętajmy by dobrze umyć ją przed spożyciem, np. w wodzie z sodą oczyszczoną.

Smacznego!

Źródło:

https://draxe.com/nutrition/lettuce-water-for-sleep/

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do Programu Długowieczności Doktora Pokrywki

Wyślij komentarz