1 lipca, 2022

Dla ukojenia… woda sałatowa?

Sałata to zdrowy składnik diety – zawiera sporo wody i składniki o przeciwzapalnych właściwościach. Czy istnieje jednak coś takiego, jak woda sałatowa? Czy możliwe jest, by wspierała zdrowy sen?

Zielone ukojenie

Woda sałatowa to po prostu napar z jej liści. Dlaczego taki napój miałby wspierać sen?

Niektóre gatunki sałaty (szczególnie rzymska) zawierają takie fitoskładniki, jak: laktucyna, laktukopikryna, triterpenoidy, saponiny i inne, którym przypisuje się właściwości uspokajające i łagodzące ból. Badanie na zwierzętach z 2017 roku wykazało, że niektóre laktony seskwiterpenowe (w tym polifenole oraz laktucyna) znajdujące się w sałacie rzymskiej, działają relaksująco i uspokajająco. W badaniu tym wykorzystano jednak ekstrakt z liści i nasion, nie zwykłą „wodę sałatową”. Świeża sałata została w tym badaniu umyta i wysuszona na proszek, przechowywana w temperaturze 5 stopni Celsjusza, a następnie przeprowadzano dwukrotną ekstrakcję 70% etanolem. Procedurę taką trudno byłoby przeprowadzić w domowej kuchni.

Stężenie fitoskładników w liściach sałaty może być zbyt niskie, by mieć realny wpływ na nasz sen. Jest to jednak dobry, sałatowa kierunek, wziąwszy pod uwagę choćby fakt, że np. w Korei czy Iranie, olej z nasion sałaty był od dawna stosowany jako remedium na problemy ze snem. Jak zrobić sałatowy napar? Wystarczy wrzucić do kubka kilka liści (najlepiej rzymskiej sałaty), zalać bardzo gorącą wodą i pozostawić na 5-10 minut. Po upływie tego czasu liście wyjmujemy i cieszymy się naparem.

Dlaczego w ogóle warto sięgać po sałatę?

Woda sałatowa to świetny sposób na nawodnienie, bez cukru, węglowodanów i niemal bez kalorii. Zawarte w sałacie fitoskładniki łagodzą stan zapalny, a błonnik wspomaga regulowanie poziomu cukru we krwi.

Sałata i woda sałatowa ponadto:

 • wspomagają proces oczyszczania,
 • wspierają trawienie,
 • łagodzą takie problemy jak np. refluks,
 • mają działanie antyoksydacyjne.

Na co warto uważać? Sałata bywa poddawana silnym opryskom. Jeśli to możliwe, kupujmy sałatę z uprawy ekologicznej. Jeśli nie, pamiętajmy by dobrze umyć ją przed spożyciem, np. w wodzie z sodą oczyszczoną.

Smacznego!

Źródło:

https://draxe.com/nutrition/lettuce-water-for-sleep/

Zapisz się do newslettera

  Zapisz się do newslettera

   Wyślij komentarz

   This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

   The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.